Epagneul Breton

Η δικιά μου 2μιση χρονών και φέτος κυνήγησε ουσιαστικά.
Παρόλα αυτά δεν μπορώ να πω ότι με έχει ικανοποιήσει η φέρμα της ακόμα.
Δεν είναι ότι ορμάει αλλά δεν κόβει κ το ποντάρισμα. Δυστυχώς δε δείχνει την επιφυλακτικότητα που έχω δει σε άλλα σκυλιά που έχω δουλέψει.
Στα ορτύκια στις αρχές είχε κάποιες λίγες σταθερές φέρμες αλλά στη συνέχεια που έγιναν ντόπια άρχισαν να περπατάνε και ξαναξεκίνησε να τα πιέζει πολύ και να τα σηκώνει χωρίς να φτάνει σε σταθερή φέρμα.
Σε κάποια εκπαιδευτικά που πήγα πρόσφατα κράτησε λίγο παραπάνω τη φέρμα σε ζευγάρια που η μυρωδιά είναι πιο δυνατή.
Δεν μπορώ να καταλάβω αν είναι άσχημη συνήθεια ή δεν έχει δυνατή όσφρηση ώστε να φερμάρει με σιγουριά.
 
Η δικιά μου 2μιση χρονών και φέτος κυνήγησε ουσιαστικά.
Παρόλα αυτά δεν μπορώ να πω ότι με έχει ικανοποιήσει η φέρμα της ακόμα.
Δεν είναι ότι ορμάει αλλά δεν κόβει κ το ποντάρισμα. Δυστυχώς δε δείχνει την επιφυλακτικότητα που έχω δει σε άλλα σκυλιά που έχω δουλέψει.
Στα ορτύκια στις αρχές είχε κάποιες λίγες σταθερές φέρμες αλλά στη συνέχεια που έγιναν ντόπια άρχισαν να περπατάνε και ξαναξεκίνησε να τα πιέζει πολύ και να τα σηκώνει χωρίς να φτάνει σε σταθερή φέρμα.
Σε κάποια εκπαιδευτικά που πήγα πρόσφατα κράτησε λίγο παραπάνω τη φέρμα σε ζευγάρια που η μυρωδιά είναι πιο δυνατή.
Δεν μπορώ να καταλάβω αν είναι άσχημη συνήθεια ή δεν έχει δυνατή όσφρηση ώστε να φερμάρει με σιγουριά.
Ξέρεις τι γενεαλογία έχει Ανδρέα;
Γιατί η συγκεκριμένη ράτσα έχει χρησιμοποιηθεί από πολλούς μόνο για απορτ και υπάρχουν σκυλιά που κρατάνε από τέτοιους προγόνους και έχουν θέματα στην φερμα
 
Ξέρεις τι γενεαλογία έχει Ανδρέα;
Γιατί η συγκεκριμένη ράτσα έχει χρησιμοποιηθεί από πολλούς μόνο για απορτ και υπάρχουν σκυλιά που κρατάνε από τέτοιους προγόνους και έχουν θέματα στην φερμα
Τη μάνα της ξέρω που είναι φέρμας. Το έχω σκεφτεί το κληρονομικό που γράφεις.
Βέβαια και η ίδια μου έχει κάνει φέρμες όπως έγραψα για αυτό και του δίνω λίγες πιθανότητες.
Αρχικά πίστεψα ότι έφταιγαν κάποια διαβολάκια ντόπια ορτύκια που σε συνδυασμό με ψηλά χορτάρια την ανάγκαζαν να τα κυνηγάει ασταμάτητα.
Το κάνει όμως πλέον και σε άλλες περιπτώσεις, πιο απλές νομίζω (π.χ. σε ζευγάρια).
Επίσης σκέφτομαι ότι κάποιες φορές την πήγα με τη μεγάλη που έχω και την παρενόχλησε σε κάποιες φέρμες της (η μεγάλη τη μικρή)...
 
Τη μάνα της ξέρω που είναι φέρμας. Το έχω σκεφτεί το κληρονομικό που γράφεις.
Βέβαια και η ίδια μου έχει κάνει φέρμες όπως έγραψα για αυτό και του δίνω λίγες πιθανότητες.
Αρχικά πίστεψα ότι έφταιγαν κάποια διαβολάκια ντόπια ορτύκια που σε συνδυασμό με ψηλά χορτάρια την ανάγκαζαν να τα κυνηγάει ασταμάτητα.
Το κάνει όμως πλέον και σε άλλες περιπτώσεις, πιο απλές νομίζω (π.χ. σε ζευγάρια).
Επίσης σκέφτομαι ότι κάποιες φορές την πήγα με τη μεγάλη που έχω και την παρενόχλησε σε κάποιες φέρμες της (η μεγάλη τη μικρή)...
Δεν είναι και για απελπισία μικρή είναι ακόμα εμπειρίες θέλει και όσο το δυνατόν μόνη της είναι μέχρι να κάνει το κλικ
 
Δεν είναι και για απελπισία μικρή είναι ακόμα εμπειρίες θέλει και όσο το δυνατόν μόνη της είναι μέχρι να κάνει το κλικ
Έχει καλά στοιχεία γενικά. Η φέρμα βέβαια είναι απαραίτητο.
Ανέφερα τον προβληματισμό μου περισσότερο γιατί δεν ξέρω αν μπορώ να κάνω (ή να μην κάνω) κάτι για να τη βοηθήσω να σταθεροποιηθεί.
Δεν έχω ασχοληθεί ποτέ βέβαια με εξειδικευμένες τεχνικές εκπαίδευσης. Λίγο τη φέρμα όταν είναι κουτάβι, να κάθεται και να απορτάρει.
 
Τη μάνα της ξέρω που είναι φέρμας. Το έχω σκεφτεί το κληρονομικό που γράφεις.
Βέβαια και η ίδια μου έχει κάνει φέρμες όπως έγραψα για αυτό και του δίνω λίγες πιθανότητες.
Αρχικά πίστεψα ότι έφταιγαν κάποια διαβολάκια ντόπια ορτύκια που σε συνδυασμό με ψηλά χορτάρια την ανάγκαζαν να τα κυνηγάει ασταμάτητα.
Το κάνει όμως πλέον και σε άλλες περιπτώσεις, πιο απλές νομίζω (π.χ. σε ζευγάρια).
Επίσης σκέφτομαι ότι κάποιες φορές την πήγα με τη μεγάλη που έχω και την παρενόχλησε σε κάποιες φέρμες της (η μεγάλη τη μικρή)...
Ανδρέα καλημέρα, τα διαβολάκια τα ορτύκια πράγματι μπορεί να έχουν δώσει τέτοια συμπεριφορά στο σκυλί. Προσπάθησε αν μπορείς να το πας σε θηράματα που ποδαρώνουν λιγότερο και αφήνουν περισσότερη μυρωδιά. Σκέψου το σκυλάκι να μύρισε ορτύκι να το "έχασε" από τη μύτη του, να το έψαξε λίγο ποιο πέρα, να το ξαναβρήκε ... και να το ξαναέχασε, τελικά να το ανάγκασε να πετάξει ...
Αν υπάρχουν μπεκατσίνια στην περιοχή σου νομίζω πως είναι καλύτερα να το βάλεις μερικές φορές μόνο του, να δεις τι θα κάνει.
 
Καλημερα φιλε
Το σκυλι σου ουσιαστηκα εχει μονο μια κυνηγετικη περιοδο εμπειρια και αυτη σαν κουταβι
Φετος δεν μπορεσε να κυνηγησει με την απαγορευση
Εφοσον εχει εκδηκωσει την φερμα πιστευω οτι απλα θελει να ωριμασει κυνηγετικα και θηραματικα
Δεν εχω ομως εικονα για να μπορω να πω με ασφαλεια εαν ειναι καθαρα η απειρια η κατι που πρεπει να ψαξεις
Ειχα ανεβασει παλια ενα αρθρο για την σταθεροποιηση της φερμας σε σκυλια που δυσκολευονται να εκδηλωσουν το ενστικτο αυτο
Δεν ξερω πως να στο βαλω εδω
Ψαξε να το βρεις και εαν κρινεις οτι θα σε βοηθησει εφαρμοσε το απο το σημειο που νομιζεις οτι χριεαζεται
Εαν χρειαστεις οτιδηποτε ευχαριστως να σε βοηθησουμε ολοι
Εμπιστοσυνη υπομονη αγαπη μερακκι και επαφες!
Αυτα θα χρειαστεις
 
Καλημερα φιλε
Το σκυλι σου ουσιαστηκα εχει μονο μια κυνηγετικη περιοδο εμπειρια και αυτη σαν κουταβι
Φετος δεν μπορεσε να κυνηγησει με την απαγορευση
Εφοσον εχει εκδηκωσει την φερμα πιστευω οτι απλα θελει να ωριμασει κυνηγετικα και θηραματικα
Δεν εχω ομως εικονα για να μπορω να πω με ασφαλεια εαν ειναι καθαρα η απειρια η κατι που πρεπει να ψαξεις
Ειχα ανεβασει παλια ενα αρθρο για την σταθεροποιηση της φερμας σε σκυλια που δυσκολευονται να εκδηλωσουν το ενστικτο αυτο
Δεν ξερω πως να στο βαλω εδω
Ψαξε να το βρεις και εαν κρινεις οτι θα σε βοηθησει εφαρμοσε το απο το σημειο που νομιζεις οτι χριεαζεται
Εαν χρειαστεις οτιδηποτε ευχαριστως να σε βοηθησουμε ολοι
Εμπιστοσυνη υπομονη αγαπη μερακκι και επαφες!
Αυτα θα χρειαστεις
Νομίζω ότι το βρήκα το άρθρο που λες. Λογικά είναι αυτό με τίτλο "Σταθεροποιηση φερμας - η εφαρμογη" όπου αναφέρεις την εντολή ΟΠ.
Δεν του την έχω μάθει. Το έχω μάθει να μένει αφού καθήσει. Ίσως θα πρέπει να ασχοληθώ να του τη μάθω.
Σε πρώτη φάση θα του κόψω τα εκπαιδευτικά στα ντόπια (είναι η εποχή που ζευγαρώνουν άλλωστε) γιατί όπως έγραψε και ο Γιώργος παραπάνω μπορεί να του έχουν προκαλέσει αυτό το χούι.
 
Last edited:
Ναι αυτο ειναι
Εχεις πμ

Με αυτα που ειπαμε σου λεω οτι δεν φαινεται να χρειαζεσαι ολη την εφαρμογη του αρθρου
Δεν εχει ασταθεια
Απειρια εχεις και κυριαρχο χαρακτηρα με πολυ παθος στο σκυλακι σου

Δουλεψε την εντολη μεινε-οπ αρχικα με παιχνιδι και υπνεθυμιση

Δεν πειραζει εαν καθεται

Σημασια εχει οτι ξερει οτι πρεπει να μεινει στασιμη

Θα κανεις πολλα εκαπιδευτικα

Εαν σου ξεσηκωσει πουλια απο φταιξιμο δικο της οταν ερθει απο το κυνηγητο θα την βαλεις στο μεινε εκει που εφυγε το πουλι
Για 1-2 λεπτα
Και μετα θα την αφησεις να φυγει
Δεν νομιζω ομως οτι θα εχεις τετοιο θεμα


προτιμα εκπαιδευτικα σε θηραματα που στεκουν και δεν ποδαρωνουν πολυ
Σε αυτο θα σε βιηθησει τεραιν με χαμηλη βλαστηση

Φυσικα η εποχη τωρα δεν ειναη ιδανικη γιαυτο ασχολησου περισσοτερο με την εντολη και την βασικη υπακοη

Δεν νομιζω οτι θα χρειαστεις να της δωσεις ακινησια παντως με αυτα που ειδα
Το σκυλακι δεν μουνταρει
Φερμαρει απλα τα ορτυκια περπατουσαν πολυ -δεν ξερει ακομα να τα κλειδωσει- και τα πονταρε
Ακομη και στο πονταρισμα της δεν εκανε μεγαλα λαθη- δεν πιεσε ιδιαιτερα- τα πουλια ηταν νευρικα
Ειναι καλο να πονταρει ο σκυλος
Σκυλος που δεν πονταρει σε απαιτικα θηραματα θα μενει παντα πισω και δεν θα κλειδωσει ποτε ενα δυσκολο θηραμα

Να την χαιρεσαι φιλε μου
 
Ναι αυτο ειναι
Εχεις πμ

Με αυτα που ειπαμε σου λεω οτι δεν φαινεται να χρειαζεσαι ολη την εφαρμογη του αρθρου
Δεν εχει ασταθεια
Απειρια εχεις και κυριαρχο χαρακτηρα με πολυ παθος στο σκυλακι σου

Δουλεψε την εντολη μεινε-οπ αρχικα με παιχνιδι και υπνεθυμιση

Δεν πειραζει εαν καθεται

Σημασια εχει οτι ξερει οτι πρεπει να μεινει στασιμη

Θα κανεις πολλα εκαπιδευτικα

Εαν σου ξεσηκωσει πουλια απο φταιξιμο δικο της οταν ερθει απο το κυνηγητο θα την βαλεις στο μεινε εκει που εφυγε το πουλι
Για 1-2 λεπτα
Και μετα θα την αφησεις να φυγει
Δεν νομιζω ομως οτι θα εχεις τετοιο θεμα


προτιμα εκπαιδευτικα σε θηραματα που στεκουν και δεν ποδαρωνουν πολυ
Σε αυτο θα σε βιηθησει τεραιν με χαμηλη βλαστηση

Φυσικα η εποχη τωρα δεν ειναη ιδανικη γιαυτο ασχολησου περισσοτερο με την εντολη και την βασικη υπακοη

Δεν νομιζω οτι θα χρειαστεις να της δωσεις ακινησια παντως με αυτα που ειδα
Το σκυλακι δεν μουνταρει
Φερμαρει απλα τα ορτυκια περπατουσαν πολυ -δεν ξερει ακομα να τα κλειδωσει- και τα πονταρε
Ακομη και στο πονταρισμα της δεν εκανε μεγαλα λαθη- δεν πιεσε ιδιαιτερα- τα πουλια ηταν νευρικα
Ειναι καλο να πονταρει ο σκυλος
Σκυλος που δεν πονταρει σε απαιτικα θηραματα θα μενει παντα πισω και δεν θα κλειδωσει ποτε ενα δυσκολο θηραμα

Να την χαιρεσαι φιλε μου
Ευχαριστώ πολύ.
Όντως είναι παθιασμένο σκυλί. Και σκληρό θα προσέθετα συγκριτικά με τα σεττερ που κυρίως είχα.
Ναι αυτό θα κάνω. Θα ασχοληθώ για λίγο με την υπακοή της και θα αφήσω τα εκπαιδευτικά για καλύτερες προϋποθέσεις.
Ίσως κοιτάξω να εντοπίσω και κανένα μπεκατσίνι που ανέφερε ο @yorgos που δίνουν την ευκαίρα για μακρύτερες φέρμες και δεν περπατάνε και ιδιαίτερα (αν και φέτος δε συνάντησα ούτε τις καλές μέρες).
 
Εμενα ο δικος μου ( Ρεξ ) ειναι ημιαιμο επανιελ....μανα καθαρη και πολυ καλο σκυλι....πατερας
αγνωστων στοιχειων.....αλλα ο ρεξ αν και ''βγηκε'' σε δυσκολους καιρους....με λιγοστα θηραματα...
και πολλα απο αυτα ''δανεικα'' ( οποιος φιλος σκοτωνε ) μου το εδινε για εκπαιδευση....εγινε ενα πολυ
μα πολυ καλο σκυλι για απορτ που τον θελω!!!!
Το βασικο του εργαλειο εκπαιδευσης ....ενα ξυλο ραμμενο μεσα σε πατζακι απο μπλου-τζιν....και φτερα
δεμενα με πετονια ειτε απο φασσα ...ειτε απο τσιχλοκοτσυφα....απ'εξω .
Δεν κολωνει πουθενα....ειτε σε βατια ειτε σε νερο....πολυ δυσκολα θα χασει θηραμα αν και ειναι τωρα
3ων ετων....και περυσι δεν κυνηγησε. Ειναι και ''σκουπα'' σε ολα τα θηραματα...δεν ''διαλεγει''.... οτι πεσει
το φερνει στα χερια μου!!!
Το μονο χουι που εχει....το ΠΡΩΤΟ θηραμα....θα το παρει θα κανει τα ''κατοσταρια'' του...σαν ολυμπιονικης και μετα θα το φερει... Τα επομενα τα φερνει αμεσως...Δεν χρειαζετε εντολη για να το φερει....καθεται διπλα μου
και παρακολουθει το περασμα.....με το που πεφτει το θηραμα παει και το φερνει!!!

Θα μου πειτε....σιγα ρε μαστορα....εαν δεν παινεσεις το σπιτι σου.......
Οχι ειλικρινα ειναι ενα πολυ καλο σκυλι μα πολυ καλο....για την δουλεια που το θελω....

ΥΓ. Περιτο να πω οτι τον προσεχω σαν τα ματια μου!!! :)

εικόνα_Viber_2020-10-02_19-05-17.jpgεικόνα_Viber_2020-10-02_18-18-48.jpgεικόνα_Viber_2020-10-02_18-18-12.jpgεικόνα_Viber_2020-10-02_18-20-16.jpgεικόνα_Viber_2020-10-02_18-12-43.jpg
 
Σημερινη βολτα .....για να ''ξεμουδιασει'' ο Ρεξ.....παρα λιγο να μου βγει ''ξινη''.....

Πεταγα το ''εργαλειο'' στην στερια ...πηγαινε το εφερνε...

Καποια στιγμη το πεταξα στην θαλασσα.....τι το ηθελα....αργησε λιγο να βουτηξει...ειχε κυμα στην ακτη.

Μπηκε και αρχισε να ψαχνει....δεν το ευρισκε......εκανε κυκλους ψαχνοντας και ολο ανοιγοταν προς
τα βαθια.....Αρχισα να ζοριζομαι...το σκυλι ολο και ποιο βαθια....του φωναζα να βγει δεν ακουγε...ο αερας
κοντρα.
Μετα απο μιση ωρα βγηκε...χωρις να το εχει βρει....Το ωραιο ειναι οτι ηθελε να ξανα μπει για να το
βρει.....
Δεν αφησα....τον πηρα και φυγαμε.....Αλλα το ''σοκ'' αργησε να μου φυγει!!!!
Φοβηθηκα μην χασει τον προσανατολισμο του....και ''χασω'' το σκυλι...:confused:

εικόνα_Viber_2021-08-16_12-58-38-263.jpgεικόνα_Viber_2021-08-16_12-59-56-797.jpgεικόνα_Viber_2021-08-16_13-01-23-438.jpgεικόνα_Viber_2021-08-16_13-51-42-603.jpg

Σημερα σιγουρα ειχαμε την Παναγιά διπλα μας......pray to God.
 
Σημερινη βολτα .....για να ''ξεμουδιασει'' ο Ρεξ.....παρα λιγο να μου βγει ''ξινη''.....

Πεταγα το ''εργαλειο'' στην στερια ...πηγαινε το εφερνε...

Καποια στιγμη το πεταξα στην θαλασσα.....τι το ηθελα....αργησε λιγο να βουτηξει...ειχε κυμα στην ακτη.

Μπηκε και αρχισε να ψαχνει....δεν το ευρισκε......εκανε κυκλους ψαχνοντας και ολο ανοιγοταν προς
τα βαθια.....Αρχισα να ζοριζομαι...το σκυλι ολο και ποιο βαθια....του φωναζα να βγει δεν ακουγε...ο αερας
κοντρα.
Μετα απο μιση ωρα βγηκε...χωρις να το εχει βρει....Το ωραιο ειναι οτι ηθελε να ξανα μπει για να το
βρει.....
Δεν αφησα....τον πηρα και φυγαμε.....Αλλα το ''σοκ'' αργησε να μου φυγει!!!!
Φοβηθηκα μην χασει τον προσανατολισμο του....και ''χασω'' το σκυλι...:confused:

View attachment 30874View attachment 30875View attachment 30876View attachment 30877

Σημερα σιγουρα ειχαμε την Παναγιά διπλα μας......pray to God.
Κύριε Νίκο στην τελευταία φοτογραφια ο σκύλος σας φοράει κολάρο? Αν ναι όταν τον πάτε για μπάνιο ποτέ κολάρο γιατί όπως κολυμπάει μπορεί να περάσει το μπροστά πόδι κ τότε πάει πάτο το σκυλάκι!
 
Κύριε Νίκο στην τελευταία φοτογραφια ο σκύλος σας φοράει κολάρο? Αν ναι όταν τον πάτε για μπάνιο ποτέ κολάρο γιατί όπως κολυμπάει μπορεί να περάσει το μπροστά πόδι κ τότε πάει πάτο το σκυλάκι!
Φίλε Γιάννη δεν είχα φανταστεί ποτέ ότι μπορεί να συμβεί κάτι τέτοιο. Σε ευχαριστώ που μοιράστηκες τη σκέψη σου μαζί μας.
 
Κύριε Νίκο στην τελευταία φοτογραφια ο σκύλος σας φοράει κολάρο? Αν ναι όταν τον πάτε για μπάνιο ποτέ κολάρο γιατί όπως κολυμπάει μπορεί να περάσει το μπροστά πόδι κ τότε πάει πάτο το σκυλάκι!

Να εισαι καλα και σε ευχαριστω Γιαννη!!!! ΟΥΤΕ το ηξερα .....ουτε ειχα φανταστει οτι μπορει να συμβει
κατι τετοιο φιλε μου!!!
 
Φίλε Γιάννη δεν είχα φανταστεί ποτέ ότι μπορεί να συμβεί κάτι τέτοιο. Σε ευχαριστώ που μοιράστηκες τη σκέψη σου μαζί μας.
Κ εμένα παλικάρια μου το είχε πει ο παππούς μου όταν κυνηγάμε στις εκβολές του Πηνειού κ είχα τότε ένα τρελό Κόκερ που βουταγε στο ποτάμι!
 
Back
Top