E.D.C. Everyday Carry

Καλησπέρα παλικάρια...
Ως κυνηγοί πολλοί από εμάς ίσως κρύβουμε μέσα μας και ένα "πρόσκοπο" που ένα από τα βασικά ρητά του είναι το "Έσω έτοιμος" δηλαδή "Πάντα να είσαι προετοιμασμένος για ότι και αν προκύψει".
Αυτήν φράση δεν είναι απλά ένα σκεπτικό ή γνωμικό, αλλά αν έχει περάσει για τα καλά στο πετσί σου γίνεται τρόπος ζωής.
Ένας τρόπος ζωής που σε κάνει στην ζωή σου και την καθημερινότητά σου να είσαι προετοιμασμένος για οποιαδήποτε δυσάρεστη κατάσταση βρεθείς αντιμέτωπος, είτε αυτό λέγεται σεισμός, τσουνάμι κτλ είτε αυτό λέγεται διακοπή ρεύματος σε όλη την πόλη το βράδυ που βρίσκεσαι για δουλειά στο γραφείο...
Αυτός ο τρόπος ζωής είναι που ωθεί μερικούς ανθρώπους να έχουν στο καθημερινό τους "ευρετήριο" κάποια χρήσιμα και όχι μόνο αξεσουάρ που άλλες φορές μπορούν να τους βγάλουν από μία δύσκολη κατάσταση και άλλες φορές μπορούν να αποδειχτούν σωτήρια για την ζωή τους.
Ένας μικρός φακός, ένα πολυεργαλείο ακόμα και ένα μασουράκι με λίγα μέτρα σπάγκο μπορεί να βρεθεί στην καθημερινότητα μερικών από των ανθρώπων που έχουν βάλει το E.D.C. στη ζωή τους... ήηηη καλύτερα, στις τσέπες τους... :D:D:D
Μερικά δείγματα αποτελούν...
0edcblog02.jpg

15978b57f97d8d.jpg

edc_overall.jpg
 
Βασικά δεν τα κουβαλάω κάθε μέρα μαζί μου αλλά τα έχω πάντα μέσα στον κυνηγετικό μου σακο.

2017-10-04_15.46.09.jpg

Έχω και κάποιες αναβραζουσες κάψουλες με ηλεκτρολυτες και θέλω να βρω και ένα φίλτρο ενεργού άνθρακα για καθαρισμό νερού.
 
Πολύ ωραίο θέμα! Δεν βγαίνω ποτέ από το σπίτι χωρίς το τσαντάκι μου. Τι περιέχει όμως; Όλα τα προσωπικά μου έγγραφα, ένα μικρό φακό, κλειδιά, πορτοφόλι, μια συσκευασμένη μάσκα Κ95, ντεπον και ασπιρίνη, ένα πολύ μικρό μπουκαλάκι αντισηπτικό τζελ, μια μάσκα καρδιοαναπνευστικής αναζωογόνησης με βαλβίδα μονής κατεύθυνσης, μπλοκακι και στυλό, ένα πολύ πολύ μικρό σουγιαδακι opinel και ένα μπανταζ πυγμαχίας που δεν είναι ελαστικό.
 
Πολύ ωραίο θέμα! Δεν βγαίνω ποτέ από το σπίτι χωρίς το τσαντάκι μου. Τι περιέχει όμως; Όλα τα προσωπικά μου έγγραφα, ένα μικρό φακό, κλειδιά, πορτοφόλι, μια συσκευασμένη μάσκα Κ95, ντεπον και ασπιρίνη, ένα πολύ μικρό μπουκαλάκι αντισηπτικό τζελ, μια μάσκα καρδιοαναπνευστικής αναζωογόνησης με βαλβίδα μονής κατεύθυνσης, μπλοκακι και στυλό, ένα πολύ πολύ μικρό σουγιαδακι opinel και ένα μπανταζ πυγμαχίας που δεν είναι ελαστικό.
Ήξερα ότι θα απαντήσεις.
 
Να μου πείτε πιο θα είναι το επόμενο θέμα που θα βγει εκτός να ξέρω να το κλειδώσω πρωτα. Μάγκες για να μπορούμε να διαβάζουμε χρήσιμα πράγματα στα θέματα όσο μπορείτε κρατήστε το χαβαλέ για τα ανάλογα θέματα. Ευχαριστώ.
 
Back
Top