Derya MK12 στο σκοπευτήριο

Καλησπέρα σε όλους,
Σορρυ άν το θέμα είναι σε λάθος κατηγορία, ας το μετακινήσουν οι admins αν χρειάζεται.
Θέλω να δώσω εντυπώσεις απο την Derya στο σκοπευτήριο με μονόβολα, και να πάρω feedback σχετικά με το άν είναι "ικανοποιητικά" τα αποτελέσματα. Παραθέτω 2 φωτό:
signal-2021-12-17-170211_001.jpeg
signal-2021-12-17-170211_002.jpeg

Αυτά είναι τα αποτελέσματα στα 15 και 20 μέτρα αντίστοιχα, χρησιμοποιώντας φυσίγγια B&P BIG GAME ΜΟΝΟΒΟΛΑ 32gr με τσόκ *** (modified) απο όρθια στάση χωρίς στήριξη (δίποδα κλπ) και χρησιμοποιώντας τα iron sights.

Δεν ξέρω αν θα είχα καλύτερα αποτελέσματα άν χρησιμοποιούσα δίποδο, και επίσης δεν έχουμε πάνω απο 25 μέτρα πεδίο για να δώ αποτελέσματα π.χ. στα 50μ. Μιά φορά που δοκίμασα στα 40μ, με το ζόρι έβλεπα το στόχο.

Δώστε σχόλια, κάνω κάτι λάθος (εκτός απο το ότι ρίχνω όρθιος χωρίς στήριξη); Ενώ τα αποτελέσματα στα 15μ εμένα δεν μου φαίνονται άσχημα, στα 20μ με απογοήτευσαν.
 
καλησπέρα Άρη. Με τη μικρή εμπειρία που έχω μέσα σε ένα χρόνο ενασχόλησής μου με το σκοπευτήριο, νομίζω πως το "θέμα" σου, ίσως να είναι το φυσίγγι. Με την Derya τη δική μου (ipsc lion practical), προπονούμαι όπως κι εσύ, όρθιος με τη σωστή επώμιση και ρίχνω τα Hyperion practical slugs (28gr) του Ρουμελιώτη με κύλινδρο τσοκ και η συγκέντρωση είναι πάρα πολύ καλή (ακόμα και στα 30 μέτρα που έχω δοκιμάσει). Μπορεί όμως να σου γράφω και χαζομάρες, ελλείψει εμπειρίας πάντα :)

υγ. Έχεις δοκιμάσει με 4αρι ή κύλινδρο τσοκ κι αν ναι, τι διαφορές είχες;
 
καλησπέρα Άρη. Με τη μικρή εμπειρία που έχω μέσα σε ένα χρόνο ενασχόλησής μου με το σκοπευτήριο, νομίζω πως το "θέμα" σου, ίσως να είναι το φυσίγγι. Με την Derya τη δική μου (ipsc lion practical), προπονούμαι όπως κι εσύ, όρθιος με τη σωστή επώμιση και ρίχνω τα Hyperion practical slugs (28gr) του Ρουμελιώτη με κύλινδρο τσοκ και η συγκέντρωση είναι πάρα πολύ καλή (ακόμα και στα 30 μέτρα που έχω δοκιμάσει). Μπορεί όμως να σου γράφω και χαζομάρες, ελλείψει εμπειρίας πάντα :)

υγ. Έχεις δοκιμάσει με 4αρι ή κύλινδρο τσοκ κι αν ναι, τι διαφορές είχες;
Καλησπέρα Γιώργο,

Ευχαριστώ για την απάντηση. Ναί έχω δοκιμάσει με cylinder choke, και τα αποτελέσματα ήταν χειρότερα, γι αυτό και δοκιμάζω το modified τώρα.
Επίσης έχω δοκιμάσει σχεδόν όλα τα μονόβολα της αγοράς, εκτός απο αυτό που ανέφερες... Θα δώ αν μπορώ να το βρώ στην Αθήνα να το δοκιμάσω. Γενικά πάντως, εκτός απο τις χαζομάρες της Lambro (ούτε η καραμπίνα μου τα δέχεται, ούτε εγώ...) τα ποιοτικά μονόβολα στα 15-20μ έχουν πολύ μικρές διαφορές στα δικά μου χέρια.
Είπες ότι έχεις την IPSC έκδοση, οπότε να υποθέσω μεγαλύτερη απο 50εκ κάνη που είναι η δική μου;
 
Είπες ότι έχεις την IPSC έκδοση, οπότε να υποθέσω μεγαλύτερη απο 50εκ κάνη που είναι η δική μου;
Ναι έρχεται με 61εκ κάννη η practical.
Σε ότι αφορά τα τσοκ, η λογική λέει ότι όσο το στενότερο, τόσο πιο εύστοχο σε πιο μακρινές αποστάσεις, αλλά καμιά φορά, υπάρχουν τόσοι πολλοί παραγοντες που παιζουν ρόλο, που η λογική πάει περίπατο, οποτε οι δοκιμές είναι μονοδρομος.
Πάντως και στα 20μετρα έχεις πολύ καλή συγκέντρωση για το όπλο σου που έχει συγκεκριμένο προσανατολισμό (πρακτικη σκοποβολή). Είσαι ευχαριστημένος από αυτό; Το έχω βάλει στο μάτι!!!! Είμαι πολύ ευχαριστημένος απ΄ την Derya !

Αν δεν βρεις το μονοβολο του Ρουμελιώτη, πάρε τον τηλέφωνο να σου στείλει (αν δεν το έχεις, στείλε μου πμ να στο δώσω)
 
Last edited:
Ναι έρχεται με 61εκ κάννη η practical.
Σε ότι αφορά τα τσοκ, η λογική λέει ότι όσο το στενότερο, τόσο πιο εύστοχο σε πιο μακρινές αποστάσεις, αλλά καμιά φορά, υπάρχουν τόσοι πολλοί παραγοντες που παιζουν ρόλο, που η λογική πάει περίπατο, οποτε οι δοκιμές είναι μονοδρομος.
Πάντως και στα 20μετρα έχεις πολύ καλή συγκέντρωση για το όπλο σου που έχει συγκεκριμένο προσανατολισμό (πρακτικη σκοποβολή). Είσαι ευχαριστημένος από αυτό; Εγώ είμαι πολύ απ΄ την Derya μου!

Αν δεν βρεις το μονοβολο του Ρουμελιώτη, πάρε τον τηλέφωνο να σου στείλει (αν δεν το έχεις, στείλε μου πμ να στο δώσω)
Μάλιστα, ναι λογικά η μεγαλύτερη κάνη θα σου δώσει μεγαλύτερες ταχύτητες και μικρότερο drop του μονόβολου. Τώρα κάτα πόσο επηρεάζουν αυτά στα 20μ, όντως είναι συζητήσιμο.
Απο την Derya είμαι πολύ ευχαριστημένος, το πήρα για πολύ συγκεκριμένη χρήση και για αυτήν την χρήση είναι εξαιρετικό. Απο τον αντιπρόσωπο της στην Αθήνα, όχι και τόσο, άλλα ας μην μπλέκουμε τις συζητήσεις..
Άν μπορείς στείλε με ένα pm το τηλ. του Ρουμελιώτη να δοκιμάσω και τα δικά του, ευχαριστώ!
 
Back
Top