custom clearance

Όπως έχω αναφέρει σε άλλο post πριν καμια 10αρια μέρες παρήγγειλα τσοκάκια από Αμερική. Μετα από 5 μέρες που έβλεπα στο tracking να έχουν κολλήσει στην Αθήνα, σήμερα μου λέει custom's clearance Greece. Αυτό σημαίνει προφανώς ότι τον ήπιαμε και θα πληρώσω τελωνείο? Και αν ναι πόσο (120 USD + 30 μεταφορικά)? Επίσης είναι αυτή η διαδικασία χρονοβόρα?
Με cabela που πλήρωσα 2 φορές τελωνείο παλαιότερα μου ήρθε χαρτάκι σπίτι με το ποσό χωρίς να αναφέρει το tracking κάτι τέτοιο (custom clearance) και τα ποσά που πλήρωσα ήταν ότι να ναι...
 
Όπως έχω αναφέρει σε άλλο post πριν καμια 10αρια μέρες παρήγγειλα τσοκάκια από Αμερική. Μετα από 5 μέρες που έβλεπα στο tracking να έχουν κολλήσει στην Αθήνα, σήμερα μου λέει custom's clearance Greece. Αυτό σημαίνει προφανώς ότι τον ήπιαμε και θα πληρώσω τελωνείο? Και αν ναι πόσο (120 USD + 30 μεταφορικά)? Επίσης είναι αυτή η διαδικασία χρονοβόρα?
Με cabela που πλήρωσα 2 φορές τελωνείο παλαιότερα μου ήρθε χαρτάκι σπίτι με το ποσό χωρίς να αναφέρει το tracking κάτι τέτοιο (custom clearance) και τα ποσά που πλήρωσα ήταν ότι να ναι...
Φίλε προφανώς έβαλες τρόπο αποστολής την UPS (courier) και όχι USPS (αμερικανικό ταχυδρομείο), αν κρίνω από το ποσό μεταφορικών και το χρόνο που ήρθε η παραγγελία. Λυπούμαι πολύ, αλλά φοβούμαι ότι ... τον ήπιες κανονικότατα! Το ίδιο ακριβώς είχα πάθει κι εγώ πριν 2-3 χρόνια που παρήγγειλα τις ηλεκτρονικές ωτασπίδες Howard Leight Impact Sport, αξίας 65 δολάρια + 30 δολ. μεταφορικά, δηλαδή γύρω στα 80 ευρώ σύνολο, τελικά μου στοίχισαν 205 ευρώ !!! Δηλαδή πάνω από 120 ευρώ "καπέλο" - τελωνείο και κερατιάτικα της UPS (αποθηκευτικά, τέλη εκτελωνισμού κλπ. κλπ. - μια ολόκληρη σελίδα με την "ανάλυση" των διαφόρων ποσών, που ούτε είχα καταλάβει καλά τι είναι το καθένα, ούτε θυμάμαι να σου τα αναφέρω). :(:mad:.buy buy.
 
Usps εβαλα φιλε μου και μαλιστα την φθηνη priority και οχι express
Μου ειχαν πει παλιότερα ότι συμβαίνει και με αυτήν αλλά πολύ σπανιότερα.
Ίσως τώρα έγιναν αυστηροτερα τα πράγματα.
 
μπήκα στα ΕΛΤΑ με τον αριθμό της USPS και η κατάσταση έχει ως εξής


ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 10-11-2015 14:16 ΗΝ ΠΟΛΙΤΕΙΕΣ ΑΜΕΡΙΚΗΣ
ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟ 12-11-2015 08:44 ΗΝ ΠΟΛΙΤΕΙΕΣ ΑΜΕΡΙΚΗΣ
ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 22-11-2015 05:29 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)
ΑΓΑΘΑ ΥΨΗΛΗΣ ΑΞΙΑΣ /ΑΠΑΙΤΕΙΤΑΙ ΤΕΛΩΝΕΙΑΚΗ ΔΗΛΩΣΗ 22-11-2015 06:21 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)
ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ 22-11-2015 06:21 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)
ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ (ΔΕΜΑΤΑ) 22-11-2015 07:27 Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ (ΔΕΜΑΤΑ)
ΦΟΡΤΩΣΗ ΣΕ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ 23-11-2015 14:51 ΕΜΠ-ΔΙΑΜ/ΚΟ ΠΕΙΡΑΙΑ


Άρα θα δείξει η ...νεκροψία σύντομα αν θα τον πιούμε ή όχι.
 
Προς ενημέρωση και γνώση σας αναφέρω ότι παρέλαβα τα τσοκς. Πλήρωσα άλλα 39 ευρώπουλα (27 ΦΠΑ + 12 ΤΕΛΗ ΔΙΑΣΑΦΗΣΗΣ). Ρώτησα και μου είπαν ότι επειδή είναι πάνω απο 100 ευρώ συνέβη αυτό. Αν ήταν πάνω απο 150 θα είχα και άλλα καπέλα πάνω στο συνολικό ποσό. Επίσης λαμβάνουν υπόψιν και τα μεταφορικά μαζί, ευτυχώς η pattermaster δεν τα είχε αναγράψει στο τιμολόγιο.
Συνολικά λοιπόν το το κάθε τσοκ μου στοίχησε 90 ευρώ.
 
Επεσες στην περιπτωση Πανο, γνωστος πηρε δεμα 6πλασιας αξιας απο Cabelas κ ηρθε στην πορτα του σπιτιου του... Τουλαχιστον ευχομαι να τα χαρεις...
Παρεπιπτωντος η American Express "περανει" για Cabeliσιες αγορες...
 
Επεσες στην περιπτωση Πανο, γνωστος πηρε δεμα 6πλασιας αξιας απο Cabelas κ ηρθε στην πορτα του σπιτιου του... Τουλαχιστον ευχομαι να τα χαρεις...
Παρεπιπτωντος η American Express "περανει" για Cabeliσιες αγορες...
ναι Άρη το ξέρω, και εγώ έχω κάνει μεγαλύτερες αγορές και απο cabelas και ήρθαν στην πόρτα μου. Έχω πληρώσει άλλες 2 φορές από τις 10-15. Την μια χαρακτηριστικα με πήραν τηλ και μου λένε "μα το αντικείμενο γράφει πανω τιμή 150 και είναι τιμολογημένο 23, μας κοροιδεύετε? το ίδιο ισχύει με άλλα 5 αντικείμενα, θα σας βάλουμε δασμούς για τις τιμές που αναγράφονται και όχι με βάση το τιμολόγιο". Τους λέω αυτό λέγεται...ΕΚΠΤΩΣΕΙΣ, μεχρι που έστειλαν email Αμερική και τελικα για 250 ευρώ αγορές έδωσα άλλα 60.
Επίσης και εγώ με american expess κατάφερα να αγοράσω απο patternmaster.
 
Back
Top