Status
Not open for further replies.
Ανοίγω αυτό το θέμα, έπειτα από σχετική συνεννόηση που είχα με τον Άρη, ώστε να μπορέσουν να γνωρίσουν και τα μέλη αυτού του φόρουμ, την πασίγνωστη και θρυλική εταιρεία C&P που πλέον διοικείται από τον κ.Daniele Mancini, αφού απεβίωσαν οι κύριοι Cortini και Pezzotti.

Οι πατέντες της συγκεκριμένης εταιρείας, ήταν, είναι και συνεχίζουν να είναι, απλά αξεπέραστες, διότι είναι η μοναδική Ιταλική εταιρεία που είχε καταφέρει να δημιουργήσει με απλά συμβατικά μηχανήματα...όλα εκείνα τα επαγγελματικά προϊόντα όπου δεν είχαν καταφέρει να δημιουργήσουν οι ανταγωνιστικές εταιρείες με μηχανήματα cnc και μάλιστα ακόμη και σήμερα, η τεχνογνωσία της εταιρείας αυτής παραμένει σε πολλά σημεία απλά αξεπέραστη!!!

Δεν εκπροσωπώ την εταιρεία, αλλά δεδομένου ότι ανανέωσα τον ιστότοπό της, έχω συνεργαστεί σε αρκετά προΐόντα με την εταιρεία και γνωρίζω προσωπικά πολλές λεπτομέρειες από τα διάφορα τεκταινόμενα και έχω παράλληλα υπάρξει ο μοναδικός beta tester της εταιρείας στα προϊόντα αυτά, μπορώ να απαντήσω σε πάρα πολλά θέματα, καθαρά τεχνικής φύσεως και κατάρτισης.

Εξυπακούεται ότι η εταιρεία, όπως και κάθε εταιρεία, προσδοκεί σε κέρδος, αλλά παράλληλα είναι και η μοναδική εταιρεία με βασικό αντικείμενο τις επαγγελματικές μηχανές γόμωσης και με δευτερεύον αντικείμενο τις ερασιτεχνικές μηχανές και αξεσουάρ ιδιογόμωσης, όπου έδωσε δωρεάν και αφιλοκερδώς τόσα πολλά στοιχεία και τόσο απλόχερα στο ευρύ κοινό!

Παραθέτω τα σχετικά link του επίσημου ιστοτόπου www.cortiniepezzotti.it
Αγγλική γλώσσα -> http://www.cortiniepezzotti.it/eng/index.php
Ιστορικές αναφορές -> http://www.cortiniepezzotti.it/eng/pages/story.php
Επαγγελματικά μηχανήματα -> http://www.cortiniepezzotti.it/eng/pages/mayor.php
Ερασιτεχνικά μηχανήματα -> http://www.cortiniepezzotti.it/eng/pages/bicombi.php
Μαχαιράκι και αξεσουάρ -> http://www.cortiniepezzotti.it/eng/pages/crimper.php
Στροφεία ρελιάσματος -> http://www.cortiniepezzotti.it/eng/pages/roller.php
Επίσημα εταιρικά βίντεο -> http://www.cortiniepezzotti.it/eng/pages/video.php
Ενδεικτικές φώτο πυρίτιδων -> http://www.cortiniepezzotti.it/eng/pages/powder.php
Σελίδα ιδιογόμωσης -> http://www.cortiniepezzotti.it/eng/pages/reload.php
Συνταγές ιδιογόμωσης με φώτο υψηλής ανάλυσης -> http://www.cortiniepezzotti.it/eng/pages/shotshell.php

Επίσης να συμπληρώσω ότι είναι απόλυτα λογικό, ότι εφόσον κάποιος πρωτοπορεί και ταράζει ασταμάτητα τα ήρεμα νερά...ενδεχομένως και να υπάρχουν άμεσες και έμμεσες αντιδράσεις, όπως και οι τυχόν παράλληλα κατασκευασμένες αμφισβητήσεις, αλλά αυτό είναι κάτι το οποίο μπορεί να παρακαμφθεί εύκολα και γρήγορα και μάλιστα με στοιχεία, όπως λόγου χάρη τα σχεδόν 340 setup και τα παρακάτω στοιχεία οπτικοακουστικού υλικού...με αυτόπτες και αυτήκοους μάρτυρες http://www.cortiniepezzotti.it/eng/pages/posts/heretic-buffer-fda-224.php ώστε να μην υπάρξουν ποτέ ξανά τα τυχόν ατυχή συμβάντα...

Κλείνωντας θα πρέπει να αναφέρουμε ότι η μεγάλη πατέντα της εταιρείας, εκτός από τον άκρως μοναδικό και ασυναγώνιστο τρόπο κατασκευής των επαγγελματικών στροφείων ρελιάσματος, όπου επιτρέπει σε συμβατικό τόρνο υποπολλαπλάσιου κόστους...να συναγωνίζεται και να υπερνικάει τους πανάκριβους τόρνους cnc στο συγκεκριμένο τεχνικό ζήτημα, είναι η πατέντα του συστήματος των γραναζιών, όπου με ένα και μοναδικό μονοφασικό μοτέρ μικρής ισχύος...επιτρέπει την πλήρη και άκρως συγχρονισμένη κίνηση όλων των μερών της επαγγελματική μηχανής γόμωσης Mayor, με σχετική παραγωγή περί τα 2.500 φυσίγγια/ώρα και με τιμή πακέτου υποπολλαπλάσια των ανταγωνιστικών μηχανών γόμωσης!

Τα προϊόντα της εταιρείας για τους ιδιώτες, αντιπροσωπεύονται στην χώρα μας από το Ελληνικό κατάστημα ΚΕΝΤΑΥΡΟΣ τηλ. 210 - 431 - 9704 και είναι τα εξής: BICOMBI, I2S, I0S, I0D, IA, INC.6, INC.8, DOSATORE, DOSATORI, ETC...

Στην διάθεσή σας για οποιοδήποτε τεχνική επεξήγηση, Νίκος
Τηλ. 698 - 77 - 25 - 201
 
Ανοίγω αυτό το θέμα, έπειτα από σχετική συνεννόηση που είχα με τον Άρη
Νικο αυτος ο χωρος δημιουργηθηκε ωστε να μπορουν οι χρηστες να γνωριζουν πιο συγκεντρωτικα και με περισσοτερη λεπτομερεια τα διαφορα προιοντα κυνηγετικου κ οχι μονο ενδιαφεροντος τα οποια εκπροσωπουν μεγαλες εταιριες, να μπορουν να λυνουν πιο αμεσα οποιαδηποτε απορια μπορει να προκυψει, αλλα και να μπορουν κατα καποιο τροπο οι επαγγελματιες να παρουσιασουν πιο αμεσα τα προοιοντα του χωρις να μπορουν να κατηγορηθουν οτι προωθουν εμεσα το οποιοδηποτε προιον πισω απο ενα απροσωπο username... ;)
Πιστευω οτι η ενασχοληση σου με τη συγκεκριμενη εταιρια σου εχει προσδωσει τετοια γνωση κ εξειδικευση που μπορεις να απαντησεις σε οποιαδηποτε απορια...
 
Νίκο διαβάζω με μεγάλη προσοχή το post σου.
Θα μπορούσες να μας εξηγήσεις αν έχεις κάποια επαγγελματικη σχέση με την C&P ή με τον αντιπρόσωπο της εταιρίας στην Ελλάδα και θα σου εξηγήσω αμέσως τον σκοπό της ερώτησης μου.
Καταρχήν θελω να ξεκαθαρισω ότι δεν θέλω να είμαι αδιάκριτος αλλά όπως μπορείς να δεις στα παρόμοια θέματα της συγκεκριμένης κατηγορίας, οι κύριοι που έχουν αναλάβει να παρουσιάσουν τα προϊόντα τους, έχουν ξεκαθαρίσει την επαγγελματικη τους σχέση με τις εταιρίες που εκπροσωπούν. Άλλος είναι υπάλληλος, άλλος είναι εισαγωγέας κτλ, εσύ με ποια ιδιότητα παρουσιάζεις τα συγκεκριμένα προϊόντα; Θα θέλαμε οι ενδιαφερομενοι να είναι ξεκάθαρο σε ποιόν απευθύνονται για πολλούς και διάφορους λόγους.

Κοιτώντας τα βίντεο των ερασιτεχνικων μηχανών και θέλοντας να δηλώσω παντελώς άσχετος με την ιδιογομωση αλλά όχι άσχετος όσον αφορά την τεχνική και μηχανική οπτική μιας μηχανής γενικότερα θα ήθελα να κάνω μια παρατήρηση. Η θέα του γρασου στην εγκοπή του πιστονιου που ρελιαζει, δεν μου άρεσε. Δεν είναι δυνατόν να επιτυγχάνεται λίπανση χωρίς να είναι εμφανή στον χρήστη το λιπαντικό;

Σε πήρα μονότερμα αλλά θέλω να ρωτήσω και κάτι ακόμα. Εγώ σαν άσχετος με την ιδιογομωση που αν θα την ξεκινούσα θα ήθελα να κάνω εύκολη την ζωή μου, θα ήθελα μια μηχανή να τα έχει όλα και όταν λέω όλα εννοώ και κάτι παραπάνω από τα συνηθισμένα. Γιατί δεν έχω λοιπόν δει σε καμία μηχανή να έχει μια προσαρμοσμενη "ζυγαριά" που να μπορεί ο χειριστής να μετράει την στατική πίεση του συγκεντρωτηρα πάνω στην πυριτιδα; Δεν θα ήταν ωραίο πάνω από αυτό το εμβολακι που φαίνεται στα βίντεο με το οποίο σπρώχνει ο χειριστής τον συγκεντρωτηρα, να υπήρχε ένα τύπου πιεσομετρο που να δείχνει κιλα; Λογικά θα μου δώσεις και συ την απάντηση που μου έχουν δώσει και άλλοι, ότι αυτό το καθορίζει το ύψος του κλεισίματος αλλά έλα που ένα από τα παρατσουκλια μου είναι "περίεργος " και εγώ δεν θέλω να μεταφέρεται η στατική πίεση από το στροφιο στα πτερύγια, από εκεί στα σκάγια και από εκεί στον συγκεντρωτηρα και από εκεί στην πυριτιδα. Θέλω πριν ρίξω τα σκάγια, να έχει εφαρμοστεί η απαραίτητη πίεση στην πυριτιδα.

Αν κάποια από τις ερωτήσεις μου έχει απαντηθεί σε κάποιο σου ποστ, να σου ζητήσω προκαταβολικα συγνώμη αλλά επειδή είσαι χειμαρρωδης χαρακτήρας μπορεί κάτι να μου ξέφυγε.

Υ.Γ. Ελπίζω να μην κατηγορηθω για κατασκευασμενες αμφισβητησεις :)
 
Καλησπέρα Γιώργο, θα σου απαντήσω τώρα και ας είναι ξημερώματα, διότι μόλις τώρα γύρισα από το μαγαζί του ξαδέρφου μου που είχα πάει μια βολτίτσα διότι είχα αφήσει τον υπολογιστή να μοντάρει το βίντεο EVO6. Έχω ήδη απαντήσει σε όλες σου τις ερωτήσεις κατά το παρελθόν δημόσια και μην φοβάσει διότι δεν γίνεσαι αδιάκριτος, απλά προσπαθώ να βοηθήσω ένα φίλο που με στήριξε και μου έδωσε μια ευκαιρία να αναδείξω το ταλέντο μου...όταν όλοι οι υπόλοιποι δεν γύριζαν ούτε να με φτύσουν και αυτό ήταν ανέκαθεν πασιφανές!!!

Ο εδώ αντιπρόσωπος κ.Θεοδωρίδης είναι χορηγός και μου/μας πληρώνει το server, γνωστό σε όλους δημόσια εδώ και 3 χρόνια και μόλις παραλάβω το τιμολόγιο από την Ιταλική εταιρεία του το στέλνω και μας πληρώνει τον server, εξυπακούεται ότι του έχω μόνιμα τον κατάλογο και την διαφήμιση και αυτό το αποφάσισα όταν οι επιλογές ήταν απλά οι ακόλουθες δύο: να κλείσω το site ή να βρεθεί χορηγός να μας το πληρώνει.

Δεν είμαι υπάλληλος της εταιρείας και ούτε είμαι συνεργάτης επί πληρωμή, αλλά είμαι ένας περιστασιακός εξωτερικός συνεργάτης που ζήτησε να μην πληρωθεί και να του δοθεί η ευκαιρία να προχωρήσουν τα σχέδιά του και αυτό μπορεί να φαντάζει σενάριο επιστημονικής φαντασίας, όμως μπορώ να το τεκμηριώσω με στοιχεία και με αρκετές λεπτομέρειες. Εγώ παρακάλεσα τον κ.Daniele να μοντιφάρει τις μηχανές του και να τις κάνει τετραπίστονες και όταν φτιάχτηκε το πρωτότυπο, ο κύριος Giuseppe που είναι οικογενειακός μας φίλος...πλήρωσε από τη τσέπη του 200€ ώστε να το αποκτήσω και μου το κουβάλησε δωρεάν από το Μιλάνο στην Κέρκυρα με το προσωπικό του αμάξι για να γλυτώσω τα 135€ μεταφορικά. Εξυπακούεται ότι το πήρα σε χαμηλή τιμή, άλλωστε την αγορά τους άνοιγα και τους έδωσα και τα σχέδια, απλά παράλληλα έφτιαχνα το επίσημο site της εταιρείας με νέες φώτο και τα νέα βίντεο και μάλιστα τους παρακαλούσα και έναν χρόνο για να με αφήσουν να τους το φτιάξω και στα ξαφνικά βλέπω την επίσημη πενταπίστονη της εταιρείας και όταν μου δόθηκε η ευκαιρία να πληρωθώ για το site που τους το ξανάφτιαξα από το μηδέν...απλά αρνήθηκα και ζήτησα να μου σταλεί δωρεάν το πενταπίστονο μοντέλο-πρωτότυπο ώστε να μπορέσω να το δουλέψω ως beta tester, να το παρουσιάσω σε αποκλειστικότητασ και να κάνω κάτι που κανείς άλλος δεν θα έκανε...δηλαδή να το χρησιμοποιήσω με σκοπό να ανατρέψω όλα τα μέχρι τότε δεδομένα της τότε αγοράς και έτσι έγινε!

Έλαβα δωρεάν το νέο μοντέλο-πρωτότυπο, το παρουσίασα, έκανα όλο το απαραίτητο beta testing, το χρησιμοποίησα όσο χρειάστηκε για τα επίσημα βίντεο της εταιρείας και για να κλείνω δικά μου φυσίγγια, τους είπα τι ακριβώς έπρεπε να βελτιώσουν και έτσι ακριβώς έγινε σε βάθος χρόνου και τέλος το πούλησα ως μεταχειρισμένο...μαζί με ότι άλλα πράγματα είχα μαζέψει κατά καιρούς...ώστε να καταφέρω να αγοράσω τον ερασιτεχνικό μου τόρνο τον Μάιο του 2014 προς 2.460€ + 120€ μεταφορικά + εργαλεία. Επίσης επειδή δεν ήξερα να τορνάρω, ασχέτως εάν ήμουν σχεδιαστής για 7 χρόνια στην Ιταλία και μπαινόβγαινα για 5 χρόνια στα μηχανουργία ακριβείας και στα εργοστάσια...έπαιρνα κάθε λίγο και λιγάκι τηλέφωνο τον κ.Daniele και τον κ.Giuseppe...για να μου λένε τι να κάνω και πως να το κάνω...μέχρι να καταλάβω τους μηχανισμούς και έπειτα μου χάρισαν ότι παλαιό αξεσουάρ και εξάρτημα 10ετιας και 20ετιας ήταν παροπλισμένα και δεν το χρειαζόντουσαν ώστε να αποφύγω να τα αγοράσω και να μπορώ να ξεκινήσω να μαθαίνω να τορνάρω...διότι έτσι τους είχα πει ότι θα έκανα...

Καταλαβαίνω Γιώργο ότι μπορεί να φαντάζει αδύνατον να αρνήται κάποιος να πληρωθεί και να προτιμάει ένα μικρό μηχάνημα-πρωτότυπο ως δώρο, απλά αυτός ο κάποιος που αρνήθηκε να πληρωθεί τότε, είχε κατάφερε να εκτελέσει τέλεια ένα σχέδιο που μόνο αυτός γνώριζε και εκτελούσε άψογα μέχρι και εκείνη την στιγμή και δεν ήταν άλλο, από το να πάρει σε ανύποπτο χρόνο όλη την τεχνολογία και την πρακτική τεχνογνωσία των άλλων...ώστε να μπορέσει να την χρησιμοποιήσει έπειτα προς δικό του προσωπικό και επαγγελματικό όφελος!!!

Η κουβέντα που άκουγα ασταμάτητα από το 2011 μέχρι και το 2013...ήταν ότι οι Ιταλοί είχαν τα μηχανήματα και έκαναν αυτοί κουμάντο και η κουβέντα αυτή μου είχε κάτσει κόμπος στο λαιμό!!!

Δυστυχώς απέτυχα στο τέλος, αλλά βεβαία το είχα δηλώσει άλλωστε και δημόσια από το καλοκαίρι του 2015 ότι θα άνοιγα δικό μου μηχανουργείο στις 02/01/2016...απλά άλλαξε πρόσφατα ο νόμος με τα μηχανουργεία με οδηγία ΕΕ και έτσι δεν πρόλαβα και δεν μπόρεσα να πάρω άδεια μηχανουργείου υπό τις παρούσες συνθήκες και έτσι εκεί που είχα υπολογίσει ότι θα τους τα έπαιρνα όλα και θα έκανα κουμάντο, όχι μόνον στα προϊόντα και στις τιμές, αλλά θα μονοπωλούσα κιόλας την αγορά...απλά αρκέστηκα στο να περιμένω μέχρι να πάρω άδεια και να γίνω επαγγελματίας μηχανουργός, αυτό γράφω άλλωστε δημόσια και στα βίντεο Ε.Μ.Α. ότι προσδοκώ να γίνω επαγγελματίας μηχανουργός στο εγγύς μέλλον...

Εξυπακούεται ότι η εταιρεία είχε αρνηθεί να επισημοποιήσει το δικό μου τετραπίστονο σχέδιο, απλά την εξανάγκασα να το κάνει, χρησιμοποιώντας τους πελάτες της και τους εν δυνάμη πελάτες της, οπότε μου πέρασε εμένα! Επίσης είχα γράψει δημόσια ότι συνεργαζόμουν στο να βρω το τρίτο στάδιο που μαγκώνει και η εταιρεία δημιούργησε περί τα 20 δωρεάν πρωτότυπα για εμένα προσωπικά, βασισμένα σε δικά μου σχέδια, ώστε να καταφέρω να κλείσω την αγορά σε άλλους, πράγμα που έγινε και πράγμα που φυσικά έδωσε πελάτες στην Κυπριακή εταιρεία, στον εδώ αντιπρόσωπο και φυσικότατα στην Ιταλική εταιρεία...διότι απλά εγώ δεν είχα να διαθέσω εκείνα τα 2.000€ για τα πρωτότυπα και κανείς δεν θα μου τα έβγαζε εδώ πέρα και έτσι μου πέρασε και αυτό το χατήρι...

Θα δώσω απλά 5 link ώστε να μπορέσω να τεκμηριώσω όλα τα παραπάνω:
1. ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ ΤΟΝ ΚΥΡΙΟ DANIELE - 01/08/2014 -> http://www.idiogomosi.com/pages/posts/eycharistoyme-ton-kyrio-daniele-720.php
2. ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ ΤΟΝ ΚΥΡΙΟ GIUSEPPE - 01/08/2014 -> http://www.idiogomosi.com/pages/posts/eycharistoyme-ton-kyrio-giuseppe-721.php
3. CORTINI BICOMBI MODDED - 05/10/2013 -> http://www.idiogomosi.com/pages/posts/cortini-bicombi-modded-574.php
Ευχαριστούμε θερμά τους κύριους Daniele, Βαγγέλη και Γιώργο, για την πολύτιμη βοήθειά τους και για τις σχετικές συμβουλές, ως προς την ολοκλήρωση της παρούσας δημιουργίας και παράλληλα ευχαριστούμε τον κύριο Giuseppe όπου μας βοήθησε ακόμη και οικονομικά για να καταφέρουμε να ολοκληρώσουμε το παρόν εγχείρημα!
4. ΠΕΝΤΑΠΙΣΤΟΝΗ CORTINI BICOMBI - 19/12/2013 -> http://www.idiogomosi.com/pages/posts/pentapistoni-cortini-bicombi-630.php
Ευχαριστούμε θερμά την εταιρεία CORTINI & PEZZOTTI di Mancini Daniele [www.cortiniepezzotti.it], που μας διέθεσε δωρεάν την παρούσα μηχανή BiCombi για τις ανάγκες της παρουσίασης, όπως και για την χρήση της σε μελλοντικά άρθρα!
5. ΠΩΣ ΣΑΣ ΜΕΤΑΤΡΕΨΑΜΕ ΣΕ ΜΑΓΚΕΣ ΙΔΙΟΓΟΜΩΤΕΣ - 02/04/2015 -> http://www.idiogomosi.com/pages/posts/pos-sas-metatrepsame-se-magkes-idiogomotes-1194.php
Ευχόμαστε τα καλύτερα μόνο στους ηθικούς και στους σωστούς ιδιογομωτές!

Ελπίζω να κάλυψα τις απορίες σου Γιώργο και να εξάντλησα τις ερωτήσεις σου και να ξέρεις βεβαίως ότι το έκανα με μεγάλη μου ευχαρίστηση, διότι μου δόθηκε η ευκαιρία να βγάλω από μέσα μου ότι κρατούσα για χρόνια και επίσης δεν είναι κάτι καινούργιο για εμένα, αφού τα περισσότερα πράγματα τα έχω γράψει κατά καιρούς και δημόσια...απλά τώρα τα συνόψισα κάπως και ας κλείσουμε βέβαια εδώ το θέμα με την τελευταία πινελιά...όπου δεν είναι άλλη από το εν δυνάμη πελατολόγιο όπου δημιούργησα στην Ιταλική αγορά προς όφελως της εταιρείας και έτσι μου έχουν μεγάλη υποχρέωση...με αποτέλεσμα να εισακούγονται συχνά αρκετές από τις επιθυμίες μου και με την τελευταία να είναι να μου δωθεί ο μηχανισμός περιστροφής της επαγγελματικής για να δημιουργήσω μια δική μου μινιατούρα...θα δείξει...

Κλείνω απαντώντας μονολεκτικά στις υπόλοιπες ερωτήσεις σου:
- απαγορεύεται να υπάρχει ζυγαριά επάνω σε σασί ή σε μπάγκο με κραδασμούς
- οι σωστοί οδηγοί δίδουν αυτομάτως στερεό λιπαντικό
- το ύψος του κλεισίματος δεν καθορίζει το στραβοπάτημα του συγκεντρωτήρα
- η σωστή τοποθέτηση των υλικών καθορίζει την απόλυτη συμπίεση του συγκεντρωτήρα
- η ογκομετρία και το συνολικό κλείσιμο καθορίζουν την συμπίεση του συγκεντρωτήρα σε συνάρτηση με τα παραπάνω

Κλείνω εδώ το πόστ Γιώργο και εάν χρειαστεί επανερχόμαστε προσεχώς... :)
[τα λίνκ μπορείς και να τα σβήσεις αν δεν έπρεπε να τα τοποθετήσω]
 
Γιωργο εγω ειμαι πανατελως ασχετος στο να κρινω οποιαδηποτε μηχανη γομωσης η τη λειτουργια της ωστοσο θα σου πω την αποψη μου σε σχεση με το εργαλειο μετρησης της πιεσης του φυσιγγιου... Για εμενα προσωπικα αυτο δεν εχει καμια σημασια κ θα σου απαντησω γιατι...
Ο ιδιογομωτης τροποποιει το φυσιγγι του αναλογα με το πως θελει να δουλεψει στο οπλο του κ στα γουστα του... Μια συνταγη με αρκετη ποσοστητα πυριτιδας ισως απαιτει ενα σχεδον μηδαμινο πατημα του συγκεντρωτηρα για να βγαλει κ συγκεντρωση κ να κρατησει τις πιεσεις χαμηλα... Αντιθετα μια φυσιολογικη συνταγη στα κατωτατα μαλιστα ορια της πυριτιδας μας ισως απαιτει μεγαλυτερη συμπιεση του συγκεντρωτηρα... Αυτα τα δυο ομως δεν μπορουν να μεταφραστουν σε προκαθορισμενους αριθμους, πρεπει να τα δεις στην πραξη...
Ο γενικος κανονας ειναι οτι οταν μπουν ολα τα υλικα στο φυσιγγι πρεπει να μενει ελευθερος χωρος περι τα 10-11 χιλ απο το χειλος του καλυκα μας και να ρελιαζουμε στα 11,5 χιλ απο το αρχικο μηκος του καλυκα...
Απο εκει κ περα προσφατα ειδα στο φορουμ του Νικου του Καββαδια για τη ιδιογομωση ενα πολυ χρησιμο για μενα πειραμα, ενος εμπειρου ιδιογομωτη, ο οποιος πηρε αρκετους απο τους γνωστους συγκεντρωτηρες, τους εβαλε στα σε ενα μηχανημα μετρησης της πιεσης και τους συμπιεσε τοσο ωστε να παρει ο καθενας τη σωστη εικονα συμπιεσης που πρεπει, καταγραφοντας παραλληλα την δυναμη που ασκησε στο δυανομομετρο...
Ε, υπηρχαν συγκεντρωτηρες που "αντεχαν" 4 κιλα πιεσης για σωστη συμπιεση κ αλλοι που αντεχαν ακομα κ 20 κιλα!!! Θελω να πω λοιπον οτι εμενα δεν μου λεει τιποτα αυτο που διαβαζουμε καμια φορα "εφαρμοζουμε 3 κιλα πιεσης" γιατι απλα στην παρξη με τους εκατονταδες διαφορετικους συγκεντρωτηρες που κυκλοφορουν δεν εχει καμια ουσιαστικη χρησιμοτητα...

Η ιδεα με την ζυγαρια ηταν πολυ ωραια, ποσο μαλλον κ για μενα που εχω τη λοξα να ζυγιζω ενα-ενα ολα τα φυσιγγια, αλλα η απαντηση του Νικου πρακτικα φαινεται πολυ σωστη... Οι ζυγαριες για να μετρησουν σωστα θελουν σταθερο πατημα (ευκολο) κ απωλεια κραδασμων (μαλλον λιγο ακατορθωτο σε μια μηχανη γομωσης)... Η ιδεα σου ισως θα μπορουσε να εχει εφραμογη σε ενα μηχαημα χωρις μοτερ, παρα μονο με ογκομετρικα για πυριτιδα κ σκαγια κ παλι υπο προυποθεσεις...
 
Πρακτικα τα 3-4 κιλα στατικης πιεσης ειναι τοσα οσα η πυριτιδα που περιεχει ενα φυσιγγι, να "κατσει" σωστα, χωρις κενα. Δεν θυμαμαι να εχω βαλει βυσμα σε καινουριο καλυκα, και να μπαινει τοσο σφιχτα ωστε η πιεση που θα του ασκησω (εστω αν ηταν 3-4 κιλα μετρημενη), να συμπιεσει την στηλη τοσο και θα μεινει συμπιεσμενη ακομα και οταν ο καλυκας παει στην ακρη περιμενοντας τη ποσοτητα των σκαγιων. Η μονη περιπτωση που το εχω δει στην πραξη να γινεται ειναι οταν γεμιζω με μαλλινες ταπες, ειτε χαρτινους καλυκες ειτε πλαστικους.

Οσο για τη μηχανη που θα εκανε τη ζωη μας ευκολη, δεν υπαρχει νομιζω. Οταν γεμιζεις σε ενδιαφερει και η σταθεροτητα, και αυτο δυστυχως ο μονος τροπος να το κοντρολαρεις ειναι ζυγιζοντας. Καλα τα ογκομετρικα, αλλα δεν σου προσφερουν καμμια σταθεροτητα, ακομα και τα καλυτερα εξ'αυτων. Οι λυσεις ειναι 2. Η πανακριβη, ενα powder disperser, και η ζυγιση ενος ενος στο χερι, που ειναι φτηνη λυση, αλλα αρκετα χρονοβορα.
 
Βικτορα. Εγω που εχω τα ογκομετρηκα τησ gaep δεν εχω κανενα προβλημα με ολεσ τησ μονοβασηκεσ ειναι παρα πολυ καλα οσο και με μβ32/36.με δυβασηκεσ στο χέρι.και καθε 25/30 τα τσεκαρο αλλα σπανια εχω αποκλειση και στα σκαγια και στο μπαρουτι και αν εχω ειναι αμελητέα
 
Ηλια, δε λεω οτι ειναι κακα. Καποια ειναι καλα, καποια λιγοτερο καλα, το βασικο ειναι να εχεις σταθερη σταθμη στα υλικα. Προσωπικα ομως, τα χρησιμοποιω για να ριχνω τη δοση που με ενδιαφερει, και να συμπληρωνω ζυγιζοντας στην ζυγαρια
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top