Cocker Spaniel

Παλιότερα είχα κουτάβι Labrador και μου το τσίμπησε φίδι δυστυχώς. Δεν με πείραξε ποτέ το χρώμα του σκύλου. Απλά έχω μάθει να ακούω κ ένα μεγαλύτερο κ πιο έμπειρο γενικότερα κ γι'αυτό κ ρωτάω για να μαθαίνω. Πάντα μ άρεσε να ακούω γνώμες κ έπειτα να βγάζω ένα ασφαλές συμπέρασμα. Σας ευχαριστώ πολύ για τη διαφώτιση κ τις λεπτομέριες.....
 
Παλιότερα είχα κουτάβι Labrador και μου το τσίμπησε φίδι δυστυχώς. Δεν με πείραξε ποτέ το χρώμα του σκύλου. Απλά έχω μάθει να ακούω κ ένα μεγαλύτερο κ πιο έμπειρο γενικότερα κ γι'αυτό κ ρωτάω για να μαθαίνω. Πάντα μ άρεσε να ακούω γνώμες κ έπειτα να βγάζω ένα ασφαλές συμπέρασμα. Σας ευχαριστώ πολύ για τη διαφώτιση κ τις λεπτομέριες.....
Κωστα ασχετα με που θα καταληξεις...... πιστευω και η δυο σαν ρατσες ειναι ευκολες(μαλακες)
Αλλα ενα απο τα βασικα αγαθα που πρεπει να εχεις για την αποκτιση ενος σκυλου . . . . !!!!
Ειναι ΤΕΡΑΣΤΙΑ υπομονη.... επιμονη....... και μεγαλη ψυχη για να χωρεσης την αγαπη που θα σου δωσει.
Ειδικα στον πρωτο χρονο(η αρχη το ημισυ του παντος) πρεπει να εισται κωλος και βρακί.
Και μετα θα δεις πως οπου θα πηγενει ο κωλος θα ακολουθη και το βρακι . . . !!!!
Δεν παει να ειναι πλατωμα αραιω πυκνο, στεγνο η βουρκος αυτο θα ειναι 'ΠΑΝΤΑ' διπλα σου.
Θα σε κοιταζει στα ματια και θα περιμενει να κανει οτι μπορει για να σε ευχαρίστησή.
 
Εφόσον κυνηγάς και υδρόβια στην θέση σου θα έπαιρνα Λαμπραντόρ...Το μόνο σκυλί που μπορεί να τα κοντράρει σε αντοχή,κρύο και εναλλαγή τερέν για εμένα είναι το Ντράχταρ...Και όσο για την τσίχλα ο δικός μου είναι σχεδόν 40 κιλά και ποτέ δεν συνάντησα πρόβλημα στο πυκνό,όπου δεν μπόρεσε να χωρέσει άνοιξε δρόμο ο ίδιος! ;)
 
Εφόσον κυνηγάς και υδρόβια στην θέση σου θα έπαιρνα Λαμπραντόρ...Το μόνο σκυλί που μπορεί να τα κοντράρει σε αντοχή,κρύο και εναλλαγή τερέν για εμένα είναι το Ντράχταρ...Και όσο για την τσίχλα ο δικός μου είναι σχεδόν 40 κιλά και ποτέ δεν συνάντησα πρόβλημα στο πυκνό,όπου δεν μπόρεσε να χωρέσει άνοιξε δρόμο ο ίδιος! ;)
Χα χα χα.....JCB είναι....Μάλλαν εκεί θα καταλλήξω στο τέλος. Έχω χρόνο να επιλέξω.
 
54515194-1288011701354873-753311652828413952-o.jpg
 
Για δώσε καμία πληροφορία Γιώργο (ιδιοκτήτης, εκτροφή) πανέμορφο σκυλί .
Ο σκύλος είναι δικός μου και είναι 7,5 χρονών τώρα.Τον είχα πάρει από τον Μάκη Κωνσταντάτο.Δυστυχώς αντιμετώπισε από μικρή ηλικία πολλά προβλήματα υγείας,σκελετικά και οφθαλμολογικά και έτσι κυνήγησε ελάχιστα.
 
Ο σκύλος είναι δικός μου και είναι 7,5 χρονών τώρα.Τον είχα πάρει από τον Μάκη Κωνσταντάτο.Δυστυχώς αντιμετώπισε από μικρή ηλικία πολλά προβλήματα υγείας,σκελετικά και οφθαλμολογικά και έτσι κυνήγησε ελάχιστα.
Κρίμα που δεν τον χάρηκες όπως ήθελες Γιώργο.
 
Κρίμα που δεν τον χάρηκες όπως ήθελες Γιώργο.
Όντως κρίμα,και πιο πολύ για το σκύλο.Βέβαια ήταν λίγο βεβιασμένη τότε η επιλογή μου και βγήκε αυτό στην πορεία.Από τότε όμως τα κριτήρια μου έχουν αλλάξει κατακόρυφα και έχουν γίνει και πολύ πολύ πιο αυστηρά
 
Ο σκύλος είναι δικός μου και είναι 7,5 χρονών τώρα.Τον είχα πάρει από τον Μάκη Κωνσταντάτο.Δυστυχώς αντιμετώπισε από μικρή ηλικία πολλά προβλήματα υγείας,σκελετικά και οφθαλμολογικά και έτσι κυνήγησε ελάχιστα.
Πότε πέρασαν ρε Γιώργο τοσα χρόνια ; θυμάμαι οταν τον πήρες κουταβάκι και μετά άρχισαν τα προβλήματα.
Το θέμα είναι οτι τον έχεις ,περνάει καλά και φυσικά μέσα απ όλα αυτά που αντιμετώπισες ,προ πάντων έμαθες.
 
Last edited:
σας παρουσιαζω κ εγω την τρελοκοπελα μου! την εχω απο τον Οκτωβρη.


εδω ειναι 4 μηνων .1983

νοεμβρη στην παραλια 1982
γεναρη στα χιονια 1984

κ του τελευταιου σ-κ, οπου χαλαρωνουμε παρεα!1986


τελος ιουλιου χρονιζει, ποτε ξανα πουλι χαμενο! (αν αφησει τις πεταλουδες σε ησυχια...)
 
σας παρουσιαζω κ εγω την τρελοκοπελα μου! την εχω απο τον Οκτωβρη.


εδω ειναι 4 μηνων .View attachment 1983

νοεμβρη στην παραλια View attachment 1982
γεναρη στα χιονια View attachment 1984

κ του τελευταιου σ-κ, οπου χαλαρωνουμε παρεα!View attachment 1986


τελος ιουλιου χρονιζει, ποτε ξανα πουλι χαμενο! (αν αφησει τις πεταλουδες σε ησυχια...)
Καλότυχο να'ναι και καλά ξεπετάγματα.
 
σας παρουσιαζω κ εγω την τρελοκοπελα μου! την εχω απο τον Οκτωβρη.


εδω ειναι 4 μηνων .View attachment 1983

νοεμβρη στην παραλια View attachment 1982
γεναρη στα χιονια View attachment 1984

κ του τελευταιου σ-κ, οπου χαλαρωνουμε παρεα!View attachment 1986


τελος ιουλιου χρονιζει, ποτε ξανα πουλι χαμενο! (αν αφησει τις πεταλουδες σε ησυχια...)
Καλότυχο να είναι Σπύρο και όμορφες κυνηγετικές στιγμές εύχομαι!
Με αφορμή το μνμ του Σπύρου να σας παρουσιάσω με τη σειρά μου τον κύριο που απέκτησα περίπου ένα μήνα τώρα και είναι τριών.







Μου έχει κάνει εντύπωση το πώς με κοιτάει στα μάτια και την αφοσίωση που δείχνει.
 
Back
Top