Cocker Spaniel

Κωνσταντινε ειχα στα χερια μου 3 σκυλια.
1 ποιντερ σε πολυ μικρη ηλικια των 16 χρονων που δεν γνωριζα τιποτα απο σκυλια,1 ακομα ποιντερ που το κρατησα μονο 1 χρονο και το εδωσα λογο καποιον προνληματων και ενα σεττερ που εφυγε απο γεραματα στα 17 του χρονια.
Τρελενομαι για τα σκυλια.Τα αγαπαω υπεβολικα και ισως το καταλαβαινουν γιαυτο και μου κανουν τα χατηρια.
Το κακο ειναι οτι δενομαι μαζι τους.Η απωλεια τους με αρρωστενει.Αυτος ειναι ο λογος που δεν ξαναπηρα απο το 13 που εχασα το σεττερακι μου....
Αλλα απο οτι βλεπω μαλλον ηρθε ο καιρος να κανω το βημα......
Βικτωρα καλα κανεις και την λατρευεις.Εγω πιστευω οτι το νιωθει και στο ανταποδιδει στο επαρκο.Πως γινετε λοιπον να μην αγαπας εναν συντροφο που σε ακολουθει στην τρελα σου και σου κανει ολα τα χατηρια
 
Η αληθεια ειναι, οτι οταν εγυρε στο ποδι μου διπλα ......κατι σπινθιρησε......
Σημερα την εψαχνα ολη μερα στο βουνο......
Λες να τσιμπηθηκα;;;;;
Η αληθεια ειναι το απιστευτο δεσιμο του σκυλιου με τον Φιλιππα, σχεδον ολη την μερα ηταν μαζι του.
Βεβαια ο Φιλιππας ασχοληθηκε μαζι του παρα μα παρα πολυ και εφερε ενα αλλο σκυλι.
Το οτι το σκυλι ειναι μεσα στο σπιτι και καταλαβαινει πολλες λεξεις[πραγμα που καταλαβε ο Φιλιππας] του προξενησε το ενδιαφερων και το αποτελεσμα καταπληκτικο.
Ο Φιλιππας ειχε σκυλια και γνωριζει αρκετα, εκανε και μου εδειξε αρκετα τα οποια θα φροντισω να τα επαναλαμβανω.[Ενοειται βεβαια οτι οταν θα πηγαινουμε κυνηγι με τον Φιλιππα θα εχουμε δωρεαν μαθηματα χαχαχα:)]
Η βασικη υπακοη,το λεξιλογιο,το παθος τουσκυλιου,και ο φιλιππας θα φτιαξουν ενα αρκετα καλο σκυλι.
Βεβαια και να μην γινουν δεν με χαλαει,το σκυλι το αγαπαμε οικογενειακως,και το θεωρουμε μελος της οικογενειας.
Μου αρεσει να το εχω μαζι μου,και αυτο μολις δει το οπλο, τα ρουχα, τρελαινεται,ερχεται και κοιμαται στο δωματιο με το ενα ματι ανοικτο:).
Φιλιππακο ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.shake hands..shake hands.
 
αν μπορείτε βάλτε ένα σκύλο σύντροφο κυνηγό στις εξορμήσεις σας
μόνο θετικά θα εισπράξετε,όσο για την απώλεια είναι ένα θέμα γιατί μια ψυχούλα χάνετε αλλά όλα μεσα στην ζωή είναι :)
Ναι Μακη[αλλα τον θανατο τον σκεφτομαι και ας ειναι νωρις ακομα]:)
 
Πραγματικά όποιος δεν έχει σκυλί δεν ξέρει τι χάνει.
Η δικιά μου πλέον είναι αχώριστος σύντροφος όχι μόνο στο βουνό αλλά στα πάντα , ακόμα και στις διακοπές...:)

......και κάτι άλλο , λίγο off topic.
Είναι μεγάλη η χαρά και η ικανοποίηση που παίρνουμε εμείς οι διαχειριστές που βλέπουμε ένα ήρεμο φόρουμ στο οποίο τρέχουν όλα τα θέματα, με μέλη που δημιουργούν παρέες και φιλίες
Συνεχίστε έτσι μάγκες μου :)
 
Πραγματικά όποιος δεν έχει σκυλί δεν ξέρει τι χάνει.
Η δικιά μου πλέον είναι αχώριστος σύντροφος όχι μόνο στο βουνό αλλά στα πάντα , ακόμα και στις διακοπές...:)

......και κάτι άλλο , λίγο off topic.
Είναι μεγάλη η χαρά και η ικανοποίηση που παίρνουμε εμείς οι διαχειριστές που βλέπουμε ένα ήρεμο φόρουμ στο οποίο τρέχουν όλα τα θέματα με μέλη που δημιουργούν παρέες και φιλίες
Συνεχίστε έτσι μάγκες μου :)
.shake hands..shake hands.
 
Κωνσταντινε ειχα στα χερια μου 3 σκυλια.
1 ποιντερ σε πολυ μικρη ηλικια των 16 χρονων που δεν γνωριζα τιποτα απο σκυλια,1 ακομα ποιντερ που το κρατησα μονο 1 χρονο και το εδωσα λογο καποιον προνληματων και ενα σεττερ που εφυγε απο γεραματα στα 17 του χρονια.
Τρελενομαι για τα σκυλια.Τα αγαπαω υπεβολικα και ισως το καταλαβαινουν γιαυτο και μου κανουν τα χατηρια.
Το κακο ειναι οτι δενομαι μαζι τους.Η απωλεια τους με αρρωστενει.Αυτος ειναι ο λογος που δεν ξαναπηρα απο το 13 που εχασα το σεττερακι μου....
Αλλα απο οτι βλεπω μαλλον ηρθε ο καιρος να κανω το βημα......
Βικτωρα καλα κανεις και την λατρευεις.Εγω πιστευω οτι το νιωθει και στο ανταποδιδει στο επαρκο.Πως γινετε λοιπον να μην αγαπας εναν συντροφο που σε ακολουθει στην τρελα σου και σου κανει ολα τα χατηρια
Και γω το ίδιο είμαι Φιλιππα αλλά δυστυχώς η φύση τους έδωσε λίγα χρόνια, δες το όμως και αλλιώς ότι κάθε τόσο έχεις έναν καινούριο φίλο και σύντροφο.
 
Πριν μερικες μερες το συζητουσαμε αυτο, σχετικα με τα σκυλια μας. Το να εχεις σκυλι στο σπιτι σημαινει οτι αποδεχεσαι οτι θα το χασεις καποια στιγμη, οτι θα εισαι σε μια εγρηγορση μην παθει τιποτα, και φυσικα οτι θα εισαι εκει καθε μερα για ταισμα-παιχνιδι και φροντιδα. Εστω και αν φροντιδα και παιχνιδι σημαινει 5 λεπτα χαδια και κουβεντουλα ή βολτα, ή οτιδηποτε. Δεν εχεις ομως την πολυτελεια να πεις οτι σημερα βαριεμαι και δεν παω. Αυτο το πραγμα ομως κατα καποιο τροπο σε κανει και πιο υπευθυνο.
Τη μερα που θα χαθει καποιο ζωντανο την τρεμω, γιατι ειναι εξαιρετικα ψυχοφθορα. Δεν γινεται ομως να εισαι χωρις σκυλι γιαυτο το λογο. Ειναι μισο το κυνηγι, και το ανακαλυψα προσφατα
 
οταν εφυγε πριν 2 χρονια η αλλη σκυλιτσα που ειχα απο καρκινο στα 14 χρονια της εβγαινα να ταισω το λεων και κοιτουσα για μερες στο σπιτακι της και της φωναζα για να βγει να την ταισω. τι αλλο να πουμε?
 
Η ζωή γενικώς θα μπορούσε να χαρακτηριστεί "μάταιη" διότι πολύ απλά κάποια στιγμή τελειώνει.
Αυτή την "κατάρα" της γνώσης την έχει μόνο ο άνθρωπος ο οποίος ευτυχώς έχει αναπτύξει άμυνες και εχει αντικαταστησει την σκέψη του αναπόφευκτου τέλους με τις υπέροχες στιγμές που μπορεί να βιώσει με τους ανθρωπους και τα ζωα που τον περιβάλλουν.
 
Η αληθεια ειναι το απιστευτο δεσιμο του σκυλιου με τον Φιλιππα, σχεδον ολη την μερα ηταν μαζι του.
Βεβαια ο Φιλιππας ασχοληθηκε μαζι του παρα μα παρα πολυ και εφερε ενα αλλο σκυλι.
Το οτι το σκυλι ειναι μεσα στο σπιτι και καταλαβαινει πολλες λεξεις[πραγμα που καταλαβε ο Φιλιππας] του προξενησε το ενδιαφερων και το αποτελεσμα καταπληκτικο.
Ο Φιλιππας ειχε σκυλια και γνωριζει αρκετα, εκανε και μου εδειξε αρκετα τα οποια θα φροντισω να τα επαναλαμβανω.[Ενοειται βεβαια οτι οταν θα πηγαινουμε κυνηγι με τον Φιλιππα θα εχουμε δωρεαν μαθηματα χαχαχα:)]
Η βασικη υπακοη,το λεξιλογιο,το παθος τουσκυλιου,και ο φιλιππας θα φτιαξουν ενα αρκετα καλο σκυλι.
Βεβαια και να μην γινουν δεν με χαλαει,το σκυλι το αγαπαμε οικογενειακως,και το θεωρουμε μελος της οικογενειας.
Μου αρεσει να το εχω μαζι μου,και αυτο μολις δει το οπλο, τα ρουχα, τρελαινεται,ερχεται και κοιμαται στο δωματιο με το ενα ματι ανοικτο:).
Φιλιππακο ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.shake hands..shake hands.
Να μην με ευχαριστεις εσυ.Εγω σε ευχαριστω για την παρεα.Το σκυλακι ειναι απιθανο και ειμαι σιγουρος οτι θα κυνηγησει καλα.Ειναι χαρα της να σου κανει τα χατηρια.
Για μενα ηταν ενα ξεχωριστω κυνηγι και γουσταρα να ντουφεκαω για παρτυ της....
Ευχομαι να την χαιρεσε για πολλα πολλα χρονια ακομα ......
Σιγουρα θα ξαναβγουμε παρεουλα οπως και με τον Αργυρη.
Για μενα προσωπικα η Γνωση εχει νοημα μονο οταν την μοιραζεσε.
Ειτε αυτο αφορα σκυλια,εκπαιδευση,καρτερια,μεροι,οπλα και οτι εχει σχεση με το χομπι μας.
 
Last edited:
Πραγματικά όποιος δεν έχει σκυλί δεν ξέρει τι χάνει.
Πφφφ. Σιγά μωρέ, τι χάνει δηλαδή; άντε να μη βρει και καμιά δεκαριά τσίχλες τη σεζόν... και τι έγινε; Αντίθετα κερδίζει, χρήμα, κόπο, σκοτούρες, άγχη και βάλε. Το ξεσκάτισμα που το βάζεις; Αμ τη γκρίνια της κυράς; Άντε από εκεί με τα κοπρόσκυλα... μας έχετε ζαλίσει πια.
 
Πφφφ. Σιγά μωρέ, τι χάνει δηλαδή; άντε να μη βρει και καμιά δεκαριά τσίχλες τη σεζόν... και τι έγινε; Αντίθετα κερδίζει, χρήμα, κόπο, σκοτούρες, άγχη και βάλε. Το ξεσκάτισμα που το βάζεις; Αμ τη γκρίνια της κυράς; Άντε από εκεί με τα κοπρόσκυλα... μας έχετε ζαλίσει πια.

Ασε κ. Γιαννη, ακομα θυμαμαι πως σε κοιταγε ο Ρομπυ στην εκθεση που ειχα ανεβει. Αν ειχε στομα να μιλησει...
 
Back
Top