Cocker Spaniel

p1aj1fpt2cika7hs14mrhe61te23.jpg
Μενιο με αρωστησες φίλε, από πιτσιρικάς έχω μεγάλη μανία με τα σκυλιά και ειδικά με τα κυνηγετικά, ποιντερ σεττερ συνήθως μιας και κυνηγω πιο πολύ περδικα . Αλλά πάντα είχα μέσα στο μυαλό μου να αποκτήσω ένα σκύλο ξεπεταγματος είτε κοκερ η σπρινγκερ για κυνήγι τσιχλας περπατητο και για το αγριοκουνελο, αν ήμουν κάτω θα αγόραζα ένα θηλυκό σαν τη μαμά που από ότι βλέπω είναι μια κούκλα.
Καλοριζικα και πάλι να είναι φίλε και εύχομαι να τούς βρεις καλά σπιτικά που να τα εκτιμούν σαν φίλους, συνεργάτες και συντρόφους.
 
σας ευχαριστω ολους για τις ευχες σας Κων/νε ισως καποτε
με το καλο γυρισεις στην πατριδα και αποκτησεις ενα να σε
συντροφευει στα κυνηγια σου.
.shake hands.
Σε ευχαριστώ Μενιο να σε καλα.
 
Μετα απο την απωλεια 2 σκυλων μεσα σε ενα χρονο , το ενα απο γηρατεια και το αλλο απο καλαζαρ....οχι κυνηγιου μιλαω για ενα γουεστυ και εναν λυκο !! :(
Τωρα σκεφτομαι να παρω ενα κοκκερακι που αρεσει και στη γυναικα μου ωστε να συνδιασω ενα σκυλο συντροφια για το σπιτι ,αλλα και ενα συντροφο για το κυνηγι με απορτ για τα τσιχλοκυνηγια μου ..!!!!
Θα ήθελα μια συμβουλή απο τους ειδημων του φορουμ ,αν το σκέφτομαι σωστα η οχι...xm.
 
Last edited by a moderator:
μια χαρα το σκεφτεσαι. σκυλος που μεγαλωνει μεσα στο σπιτι γινεται παρα μα παρα πολυ καλος λογω πιο ευκολης κοινωνικοπ.ειδικα τα κοκερακια ειναι μανα στο απορτ και χωνονται και παντου. μονο προσεξε το κουταβι που θα παρεις να ειναι απο κυνηγετικους γονεις γιατι η ρατσα παει να χαλασει οπως το ιρλανδε γιατι οι περισσοτεροι τα κανουνε σπιτιου λογω ομορφιας και δεν τους αδικω καθολου. πολυ καλη επιλογη
 
Αφού από ότι καταλαβαίνω έχετε προϊστορία με σκυλιά μέσα στο σπίτι τότε,μπορείτε άνετα να κάνετε μια τέτοια κίνηση.Απλα θα πρεπει πρώτα από όλα να μαζέψετε πληροφορίες για την φυλή,να μελετήσετε κάποια πράγματα ώστε να είστε πιο σίγουρος για την επιλογή σας,θα πρέπει να προσέξετε να επιλέξετε ένα κουτάβι από σταθεροποιημενες εργασιακές γραμμές,απαλλαγμενες από κληρονομικες ασθένειες,να δείτε τους γονείς και τα πεντιγκρι τους και να μαζέψετε όσες περισσότερες πληροφορίες μπορείτε για την γενεαλογια τους.Τα κοκερ είναι άξια και αξιολατρευτα σκυλιά αλλά δυστυχώς στην Ελλάδα δεν υπάρχουν καλά δείγματα εάν εξαιρέσουμε μόνο κάποια εκθεσιακά,τα περισσότερα ειναι εκτροφης Βαλκανίκων χωρών με ότι αυτό συνεπάγεται ή μια μίξη από εκθεσιακα με καχεκτυπα εργασιακων με πάρα πολλά προβλήματα.Αρα θεωρώ δύσκολο στην Ελλάδα να βρείτε αυτό που ψάχνετε.Για αυτό ενημερωθείτε όσο περισσότερο μπορείτε και προσέξτε διπλα πριν από την επιλογή σας
 
Last edited:
Εμένα οι γνώσεις μου για την φυλή δεν είναι τόσο εξειδικευμένες και περιορίζονται στην συνεργασία μου και στην υπέροχη συμβίωση μου με το εργασιακό κοκερ που έχω τώρα , το οποίο προέκυψε απο την διασταυρωση του γνωστου blanco:) και μιας θυλυκιας απο τον ίδιο εκτροφεα.
Η Σπίθα λοιπόν είναι ενα σκυλί για το οποίο έχουμε πειστεί πλέον οτι τα χάδια και η αγάπη, του είναι πιο απαραίτητα απο την τροφή και το νερό.
Ένα εξαιρετικά κοινωνικό ζώο χωρις παραξενιές και ιδιοτροπίες , απίστευτα φιλικό με τα παιδιά και πολύ εκδηλωτικό.
Ποτέ δεν έχει αγνοήσει εντολή και ποτέ δεν απομακρύνεται κάνοντας του κεφαλιού της.
Στο βουνό βέβαια είναι απόλυτα ευτυχισμένη , δεν διστάζει να μπει σε πυκνά σε λάσπες σε νερά.
Ψάχνει με πάθος και σπάνια δεν θα βρει το πουλί.
Μετά από τρία χρόνια μαζί της μπορώ να πω απερίφραστα ότι έχω ακριβώς αυτό που θέλω. .......άσε που τον τελευταίο καιρό της λέω και τα προβλήματα μου.sarcastic.
 
Θα ήθελα μια συμβουλή απο τους ειδημων του φορουμ ,αν το σκέφτομαι σωστα η οχι..
Χωρίς να είμαι ειδήμων, η γνώμη μου είναι πως τα Κόκερς είναι άριστοι σύντροφοι μέσα και έξω από το σπίτι. Σαφώς υπάρχουν και άλλες ράτσες καταλληλότερες για αυτό που περιέγραψες όπως τα ριτρίβερς, Γκόλντεν και Λαμπραντόρ ή το πιο ρωμαλέο από τα Ξεπετάγματος που είναι το Σπρίνγκερ. Σαφώς σε αυτές τις φυλές θα μπορέσεις να βρεις πιο αξιόλογα κυνηγόσκυλα παρά στα Κόκερ για τους λόγους που ανέφερε ο Γιώργος Τσαμπούκος. Αν καταλήξεις στο Κόκερ (μια που αρέσει και στη σύζυγο) ψάξε πολύ τα θέματα υγείας και προγόνων κυνηγών. Βέβαια, την τελική απόφαση θα την πάρεις μόνος σου ανάλογα με τις απαιτήσεις σου από ένα κυνηγόσκυλο.
 

Μία ωραια αλλα ακαρπη έρευνα για κουνέλι κυρίως.. σε πολύ σκληρό πυκνό σαν σιδεροβουρτσα είναι .terror.

Είδα νεκρό το τοπικ και είπα να το ανεβάσω. Για την ιστορία 3 βρήκα παρακάτω κανένα δεν τουφεκισα .
 

Μία ωραια αλλα ακαρπη έρευνα για κουνέλι κυρίως.. σε πολύ σκληρό πυκνό σαν σιδεροβουρτσα είναι .terror.

Είδα νεκρό το τοπικ και είπα να το ανεβάσω. Για την ιστορία 3 βρήκα παρακάτω κανένα δεν τουφεκισα .
Πολύ ωραίο Νίκο αλλά θέλεις άλλο ένα άτομο σε τέτοιο μέρος πολύ πυκνουρα και δύσκολα το ελέγχεις.
 
Back
Top