Cocker Spaniel

Καλημέρα φίλοι!χθες ήρθε στην οικογενεια μια καινούργια φιλη!γεννημένη 10/6...θα ήθελα απόψεις για το πότε μπορεί να ακολουθήσει στο βουνό μαζί μου...αρχικά σαν παρέα...και με ποιον Ρυθμό σταδιακά να την βάζω στο παιχνίδι!
Να την χαίρεσαι Λιακο! Πρώτα να σε εμπιστεύεται και να σε ακούει πλήρως και έπειτα σιγά σιγά τα αλλα.. εκπαιδευση και στο σπίτι και σε εξωτερικούς χώρους την ώρα της βόλτας για να ακούει σε όλα τα περιβάλλοντα και όχι μόνο σπίτι..
 
Καλημέρα φίλοι!χθες ήρθε στην οικογενεια μια καινούργια φιλη!γεννημένη 10/6...θα ήθελα απόψεις για το πότε μπορεί να ακολουθήσει στο βουνό μαζί μου...αρχικά σαν παρέα...και με ποιον Ρυθμό σταδιακά να την βάζω στο παιχνίδι!
Καλότυχη να είναι η σκυλίτσα Ηλία !
Πολλή αγάπη και υπομονή και όλα τα άλλα έρχονται .
 
Καλημέρα φίλοι!χθες ήρθε στην οικογενεια μια καινούργια φιλη!γεννημένη 10/6...θα ήθελα απόψεις για το πότε μπορεί να ακολουθήσει στο βουνό μαζί μου...αρχικά σαν παρέα...και με ποιον Ρυθμό σταδιακά να την βάζω στο παιχνίδι!
Καλορίζικη και καλότυχη Ηλία!:)
 
Καλημέρα φίλοι!χθες ήρθε στην οικογενεια μια καινούργια φιλη!γεννημένη 10/6...θα ήθελα απόψεις για το πότε μπορεί να ακολουθήσει στο βουνό μαζί μου...αρχικά σαν παρέα...και με ποιον Ρυθμό σταδιακά να την βάζω στο παιχνίδι!
Ηλία γερή και καλοτυχη η κουκλίτσα.
 
Καλημέρα φίλοι!χθες ήρθε στην οικογενεια μια καινούργια φιλη!γεννημένη 10/6...θα ήθελα απόψεις για το πότε μπορεί να ακολουθήσει στο βουνό μαζί μου...αρχικά σαν παρέα...και με ποιον Ρυθμό σταδιακά να την βάζω στο παιχνίδι!
Να σου ζήσει! Να σου χαρίσει ακόμα πιο όμορφες στιγμές από τον προηγούμενο σκυλάκο και να σε συντροφεύει για πολλά χρόνια σε σπίτι, βόλτες και κυνηγότοπο...

Μιας και η σκυλίτσα είναι ήδη 3 μηνών θα σου έλεγα να αφιερώσεις άμεσα χρόνο να σε μάθει και να υπακούει σε βασικά παραγγέλματα. Μετά άρχισε δοκιμαστικά απόρτ με κουκλάκι/μπαλάκι. Και η υπακοή και τα απόρτ πρώτα σε σπίτι/αυλή χωρίς περισπασμούς και μετά και στο βουνο. Αν δεις ότι τα πάει καλά πάρτην σε κάποιο καρτέρι και ας μην κάνει πολλά, το να μάθει να είναι δίπλα σου, το όπλο και το θόρυβό του, τα άλλα σκυλιά και ζώα και τη διαδικασία είναι αρκετά. Θα μαθαίνει και πράγματα που δεν φαίνονται τότε και θα φανούν πολύ χρήσιμα και θα βγουν μόνα τους αργότερα. Κάπως έτσι θα ξεκινήσει να φέρνει και κανονικά πουλιά κιόλας.

Και όταν πήρα το μεγάλο σκύλο και ο γιος του τώρα χρειάστηκαν περίπου 1,5 μήνα για την πρώτη φάση και μετά τα πήρα μαζί σε καρτέρι σε ηλικία περίπου 4 μηνών. Πάντα το έκανα να φαίνεται σαν παιχνίδι, προσπαθούσα να έχω καλή διάθεση, να τα επιβραβεύω και να μην το παρακάνω σε ζόρισμα, απαιτήσεις και επαναλήψεις γιατί όταν είναι μικρά κουτάβια βαριούνται εύκολα.

Περπατητό πήρα το σκύλο μετά τον 6-7 μήνα που είχε δεθεί ακόμα πιο πολύ μαζί μου και είχαν παγιωθεί οι συμπεριφορές που ήθελα και το ίδιο θα κάνω και με τον γιό του που τώρα είναι ακόμα 5,5 μηνών και σε πολύ καλό δρόμο.
 
Καλημέρα φίλοι!χθες ήρθε στην οικογενεια μια καινούργια φιλη!γεννημένη 10/6...θα ήθελα απόψεις για το πότε μπορεί να ακολουθήσει στο βουνό μαζί μου...αρχικά σαν παρέα...και με ποιον Ρυθμό σταδιακά να την βάζω στο παιχνίδι!
Καλότυχη Ηλία!!!
Μη βιάζεσαι 3, 5 μηνών είναι ακόμα...μωρό...
Αγάπη και φροντίδα να μεγαλώσει και να κοινωνικοποιηθει σωστά τώρα...
 
Καλημέρα φίλοι!χθες ήρθε στην οικογενεια μια καινούργια φιλη!γεννημένη 10/6...θα ήθελα απόψεις για το πότε μπορεί να ακολουθήσει στο βουνό μαζί μου...αρχικά σαν παρέα...και με ποιον Ρυθμό σταδιακά να την βάζω στο παιχνίδι!
Με το καλο ηλια ..να την χαρης μεχρει τα βαθια της γεραματα
 
Ρε παιδιά είμαι σε δίλλημα κ θέλω τη βοήθειά σας.
Λόγο της δουλειάς μου το 90% του κυνηγίου μου είναι καρτέρι. (Υδρόβιο- Τσίχλα) είμαι σε σκέψη να βρω ένα σκύλο επαναφοράς αλλά πιο θα ήταν το πιο ιδανικό κατά τη γνώμη σας για καρτερίσιο κυνήγη κ στα δύο μέτοπα; (υδρόβιο-τσίχλα) ; Αρχικά κλείνω λίγο προς το Cocker Spaniel.
 
Ρε παιδιά είμαι σε δίλλημα κ θέλω τη βοήθειά σας.
Λόγο της δουλειάς μου το 90% του κυνηγίου μου είναι καρτέρι. (Υδρόβιο- Τσίχλα) είμαι σε σκέψη να βρω ένα σκύλο επαναφοράς αλλά πιο θα ήταν το πιο ιδανικό κατά τη γνώμη σας για καρτερίσιο κυνήγη κ στα δύο μέτοπα; (υδρόβιο-τσίχλα) ; Αρχικά κλείνω λίγο προς το Cocker Spaniel.
Καθαρό καρτέρι αξίζει για λαμπραντόρ πιστεύω
Το κοκερ καλύτερο στην τσιχλα ειδικά αν πέφτουν στο πυκνο.

Από την άλλη ένα λαμπραντόρ τρώει οσο 3 κοκερ.sarcastic.
Ότι και από τα 2 να είναι εργασιακες γραμμές.
 
Καθαρό καρτέρι αξίζει για λαμπραντόρ πιστεύω
Το κοκερ καλύτερο στην τσιχλα ειδικά αν πέφτουν στο πυκνο.

Από την άλλη ένα λαμπραντόρ τρώει οσο 3 κοκερ.sarcastic.
Ότι και από τα 2 να είναι εργασιακες
Καθαρό καρτέρι αξίζει για λαμπραντόρ πιστεύω
Το κοκερ καλύτερο στην τσιχλα ειδικά αν πέφτουν στο πυκνο.

Από την άλλη ένα λαμπραντόρ τρώει οσο 3 κοκερ.sarcastic.
Ότι και από τα 2 να είναι εργασιακες γραμμές.
Το λαμπραντόρ εκτός από τ υδρόβιο π είναι το στάνταρ του θα έκανε κ για την τσίχλα στο καρτέρι δηλαδή; (τα καρτέρια μου στην τσίχλα είναι σχεδόν ανοιχτά κ έχει χόρτα ύψους γύρο στους 30cm....πάνω κάτω......σχετικά καθαρό θα έλεγα για ένα λαμπραντόρ ή κόκερ....
 
Το λαμπραντόρ εκτός από τ υδρόβιο π είναι το στάνταρ του θα έκανε κ για την τσίχλα στο καρτέρι δηλαδή; (τα καρτέρια μου στην τσίχλα είναι σχεδόν ανοιχτά κ έχει χόρτα ύψους γύρο στους 30cm....πάνω κάτω......σχετικά καθαρό θα έλεγα για ένα λαμπραντόρ ή κόκερ....
Δεν έχει προβλημα κανενα στην τσιχλα απλά λογο μεγεθους είναι θέμα το πυκνό .
Εκεί που μπαίνουν τα σπανιελς απλά τα λαμπς δεν χωρανε! Και έχουν και πιο ευαίσθητο δερμα .


Με όλα θα κανεις την δουλειά σου και Κόκερ και σπριγκερ και λαμπ ..δες τι κουτάβια θα βρεις και ίσως βρεις εκεί απαντηση.

Γενικά στην ζωη σου να μην κολλάς σε ρατσες χρώματα αρσενικα θηλυκά κτλ. Αυτά είναι προηγούμενων χρόνων σκεπτικα . χαρακτήρες κατασκευές αντοχές νευρικότητα αυτά θα κοιτας.

Εχουνε χάσει γνωστοί μου κουτάβια γιατί σονι και ντε θέλανε μαύρο η αρσενικό η κοντο η ψηλό και αφήνανε το καλό την γεννας να φύγει...μετά τραβαγανε τα μαλλια τους.
 
Το λαμπραντόρ εκτός από τ υδρόβιο π είναι το στάνταρ του θα έκανε κ για την τσίχλα στο καρτέρι δηλαδή; (τα καρτέρια μου στην τσίχλα είναι σχεδόν ανοιχτά κ έχει χόρτα ύψους γύρο στους 30cm....πάνω κάτω......σχετικά καθαρό θα έλεγα για ένα λαμπραντόρ ή κόκερ....

Εχοντας κυνηγησει με δύο λαμπραντόρ στη ζωή μου ως τώρα τσίχλα περπατητο και καρτερι (δες παλιότερα ποστ μου) θα σου έλεγα ότι είναι ο,τι πιο τέλειο για τα κυνήγια που θες και τους τόπους που περιγράφεις.

Σε βάλτο και ανοιχτά καρτερια όλες οι άλλες ράτσες δεν το φτάνουν ούτε στο ελάχιστο πιστεύω. Η αντοχή του σε κρύο, λάσπη και η υπομονή του και η ακινησία του στο καρτερι είναι παροιμοιωδης. Με χαρά και αυταπάρνηση θα σε ακολουθήσει σε οποιοδήποτε κυνήγι, έδαφος και δραστηριότητα.

Μαλακός, ευαίσθητος και απόλυτα εκπαιδευσιμος χαρακτήρας, δεν θέλει φωνές, ανούσια μαλώματα και να είναι παρατημένο και δεμένο και να ασχολεισαι μόνο όταν είναι για κυνήγι.

Θέλει να είναι μέλος της οικογένειας και να κάνετε τα πάντα μαζί. Έχει όγκο και θέλει τροφή και χώρο.

Ελπίζω να σε βοηθησα. Υπάρχουν εδώ συνάδελφοι που χρησιμοποιούν λαμπραντο με μεγάλη επιτυχια σε τσίχλα όπως ο κ. Γιάννης και ο tallas22 και ο ηγείται του κυνου που τα έχουν σε βάλτο και μικτό κυνηγι. Μπορεί να ξεχνάω και άλλους συναδέλφους...
 
Back
Top