Cocker Spaniel

Καλησπέρα σε όλους
Ψάχνω ένα Κόκερ Σπάνιελ
Σε μια έρευνα έχω εντοπίσει μόνο τους παρακάτω εκτροφείς στην Ελλάδα . (Φοίβος Χρυσοφθαλμος /Magenta Mayo/ Forkei.)

Ποιοι άλλοι με αξιόλογα σκυλιά γνωρίζεται ότι υπάρχουν για να έρθω σε επαφή ;

Οποιαδηποτε προσωπική εμπειρία συμβουλή δεκτή και με προσωπικό μήνυμα αν δεν θέλετε δημόσια . Ευχαριστώ πολύ
 
Φέτος στην έκθεση Κυνηγεσία οι Αποστόλης Μουζής, Βαγγέλης Κυτίδης , Γεώργιος Παλούμπης και Ιάκωβος Καπότσης ( Gundogs Di Capo)…..θα έχουν περίπτερο που θα έχει ως ‘θέμα’ την εκτροφή των εργασιακών σπάνιελ και το κυνήγι με τα σκυλιά αυτά. Σίγουρα θα έχουν να πουν πολλά σε όποιον αναζητά πληροφορίες για πραγματάκια εργασιακά κόκερ και σπρίνγκερ !!!

IMG_1655.jpeg
 
Σκέφτηκα φετος να πάω το κοκκεράκι για κούρεμα σε κομμώτρια σκυλων να πιω και εγώ το καφεδάκι μου ως να το κουρεψει.
Παίρνω τηλέφωνο μια σύζυγο γνωστού η οποία κουρεύει σκυλάκια στο σπίτι της σαν δεύτερη δουλειά να κλείσω ραντεβού.
Το υφακι της, μεταξύ γιατρού και ανακριτή....
Οι ερωτήσεις της κατάλαβα ότι πήγαιναν σε περίεργα μονοπάτια...
Τι μόνο που δεν με ρώτησε ( αν και κατάλαβα ότι το είχε στο στόμα) ήταν το τι το θέλω εγώ το κοκκερ.
Τελικά, αγόρασα μια καλή κουρευτική μηχανή και το κούρεψα μονος μου, με τα χαδάκια μας και το καφεδάκι μας...

IMG_20240324_124215.jpg

IMG_20240324_124022.jpg

IMG_20240324_123958.jpg
 
Μην βάζεις μηχανή από πάνω στα κοκερ φίλε μου μόνο λαιμό μασχάλες πίσω από τα πόδια στα κρόσσια κάτω από τα αφτιά κτλ.


Καλό χτένισμα με την ειδικη χτένα να φεύγει ο υπομανδυας και τριμαρισμα στα σημεία.

Η μηχανή πυκνωνει και σγουρενει το τρίχωμα με αποτέλεσμα να χάνει την φυσική εμφάνιση κοκερ και να γίνετε δυσκολότερο στο καθάρισμα από. Αγκάθια κτλ.

Το ίδιο ισχύει για σπρινγκερ και σεττερ βέβαια


Καλά έκανες και απέφυγες τέτοιες παράξενες ζωωλατρισες
 
Σκέφτηκα φετος να πάω το κοκκεράκι για κούρεμα σε κομμώτρια σκυλων να πιω και εγώ το καφεδάκι μου ως να το κουρεψει.
Παίρνω τηλέφωνο μια σύζυγο γνωστού η οποία κουρεύει σκυλάκια στο σπίτι της σαν δεύτερη δουλειά να κλείσω ραντεβού.
Το υφακι της, μεταξύ γιατρού και ανακριτή....
Οι ερωτήσεις της κατάλαβα ότι πήγαιναν σε περίεργα μονοπάτια...
Τι μόνο που δεν με ρώτησε ( αν και κατάλαβα ότι το είχε στο στόμα) ήταν το τι το θέλω εγώ το κοκκερ.
Τελικά, αγόρασα μια καλή κουρευτική μηχανή και το κούρεψα μονος μου, με τα χαδάκια μας και το καφεδάκι μας...

View attachment 87105

View attachment 87106

View attachment 87107
Εγώ έχω τησ carmin( καπωσ έτσι??) με κεραμική κεφαλή για το σπριγκερ μου .. κούκλα να την χαίρεσαι
 
Back
Top