Casting & Surfcasting

Όταν έχει τόσα πολλά κουνούπια εγώ φεύγω. Ότι και να βάλω δεν κάνει δουλειά. Αντί για 50 θα έχω 25 τσιμπήματα. Είναι πολύ σπαστικό αλλά προτιμώ να αλλάξω μέρος και να ψαρεψω με την ησυχία μου.
Αν ήσουν καρτέρι πάπιας θα άλλαζες καρτέρι δηλαδή;;;; .my man. .cofee.
Γιατί εγώ από Σεπτέμβρη ως Νοέμβρη φεύγω μπαούλο από το καρτέρι κ ξύνομαι σαν το σκυλί....sarcastic..sarcastic.
 
Αν ήσουν καρτέρι πάπιας θα άλλαζες καρτέρι δηλαδή;;;; .my man. .cofee.
Γιατί εγώ από Σεπτέμβρη ως Νοέμβρη φεύγω μπαούλο από το καρτέρι κ ξύνομαι σαν το σκυλί....sarcastic..sarcastic.
Και αυτό κάνει...σαν κιούρτος είναι βέβαια (για να μην ειμαστε και εκτός θέματος)!

temp.jpg
 
Σημερα ηταν να παραλάβω στις 9,30 τον ενα γιο από το αεροδρόμιο και ειπα να παω για καμιά πετονιά . Τι casting και ιστορίες.....
Πήρα μαζι 3 καλάμια ,αλλα αποφάσισα να παίξω παρά να ψαρέψω με ενα μικρό που το εχω παντα μαζι 30 χρονια ,με actiοn 20-40 και οτι κανει το λαθος να τσιμπησει το αρπαξε ο τσιμπηδας ..Ετσι κι αλλιώς νεκρη θαλασσα την κατάντησαν.
Ειχε αερα 5 με 6 μποφόρ κόντρα και με πολύ ανακάτεμα στα βράχια Αρχισα να πετάω από 6,50 με γαρίδα και ακροβάτη. Τσιμπούσαν απανωτά για μια ωρα . Δυο σαργουδάκια γυρω στα 150 με 200γρ που ξαγκιστρωθηκαν εύκολα ,τα επέστρεψα για να μεγαλώσουν . Σιγά σιγά άρχισαν να κόβουν αλλα κι εγω μετα τις 8 ξεσκίστηκα στα κοψίματα . Τα μάζεψα και 9 παρά ξεκίνησα τον ανήφορο για το αυτοκίνητο .
Οπότε σε λίγο θα έχουμε τηγάνι ,να πιούμε κι ενα ουζακι .

host image online
 
Σημερα ηταν να παραλάβω στις 9,30 τον ενα γιο από το αεροδρόμιο και ειπα να παω για καμιά πετονιά . Τι casting και ιστορίες.....
Πήρα μαζι 3 καλάμια ,αλλα αποφάσισα να παίξω παρά να ψαρέψω με ενα μικρό που το εχω παντα μαζι 30 χρονια ,με actiοn 20-40 και οτι κανει το λαθος να τσιμπησει το αρπαξε ο τσιμπηδας ..Ετσι κι αλλιώς νεκρη θαλασσα την κατάντησαν.
Ειχε αερα 5 με 6 μποφόρ κόντρα και με πολύ ανακάτεμα στα βράχια Αρχισα να πετάω από 6,50 με γαρίδα και ακροβάτη. Τσιμπούσαν απανωτά για μια ωρα . Δυο σαργουδάκια γυρω στα 150 με 200γρ που ξαγκιστρωθηκαν εύκολα ,τα επέστρεψα για να μεγαλώσουν . Σιγά σιγά άρχισαν να κόβουν αλλα κι εγω μετα τις 8 ξεσκίστηκα στα κοψίματα . Τα μάζεψα και 9 παρά ξεκίνησα τον ανήφορο για το αυτοκίνητο .
Οπότε σε λίγο θα έχουμε τηγάνι ,να πιούμε κι ενα ουζακι .

host image online
Αυτές οι πέρκες είναι γλύκισμα στο τηγάνι...
Αυτό κάτω ανάμεσα στις πέρκες και στους γύλους τι είναι;
Το μεγάλο επάνω είναι χειλού;
 
Αυτές οι πέρκες είναι γλύκισμα στο τηγάνι...
Αυτό κάτω ανάμεσα στις πέρκες και στους γύλους τι είναι;
Το μεγάλο επάνω είναι χειλού;
Ναι Παντελή , χείλους ειναι. Χρόνια ειχα να πιάσω τέτοιο μέγεθος. Άνοστο ψαρι.
Το αλλο μου έφερνε σαν μυλοκόπι ,σαν κρανιός,αλλα λόγω μικρού μεγέθους δεν ειμαι σίγουρος. Το ειχε φτάσει το αγκιστρι στην κ....τρυπίδα. Το χρώμα του σκούρινε πολυ μετα απο ωρα.
Ολα χθές τσιμπούσαν λαίμαργα. Οσο για τους γυλους , παθαίνω εγκεφαλικά οταν τους βλεπω. Ουτε
 
Ναι Παντελή , χείλους ειναι. Χρόνια ειχα να πιάσω τέτοιο μέγεθος. Άνοστο ψαρι.
Το αλλο μου έφερνε σαν μυλοκόπι ,σαν κρανιός,αλλα λόγω μικρού μεγέθους δεν ειμαι σίγουρος. Το ειχε φτάσει το αγκιστρι στην κ....τρυπίδα. Το χρώμα του σκούρινε πολυ μετα απο ωρα.
Ολα χθές τσιμπούσαν λαίμαργα. Οσο για τους γυλους , παθαίνω εγκεφαλικά οταν τους βλεπω. Ουτε
Κι εγώ δεν τους γουστάρω καθόλου, όπως και τα χανάκια και τις τσέρουλες! Όσο για τη χειλού, δεν έχω πιάσει ποτέ τόσο μεγάλη, βέβαια δεν πολυψαρεύω σε φυκιάδες
 
Παιδιά την καλημέρα μου, λέω να πάω για casting την Παρασκευή το απόγευμα μέχρι το Σάββατο το μεσημέρι όμως θα πάρω και σκηνή ώστε να πάρουμε μαζί τους πιτσιρικάδες ,ώρες πατέρας γιος στην θάλασσα τι πιο όμορφο ,γνωρίζεται κανένα μέρος στην Σαλαμίνα που να μπορώ να ψαρεψω αλλά και να στήσω σκηνή .
 
Παιδιά την καλημέρα μου, λέω να πάω για casting την Παρασκευή το απόγευμα μέχρι το Σάββατο το μεσημέρι όμως θα πάρω και σκηνή ώστε να πάρουμε μαζί τους πιτσιρικάδες ,ώρες πατέρας γιος στην θάλασσα τι πιο όμορφο ,γνωρίζεται κανένα μέρος στην Σαλαμίνα που να μπορώ να ψαρεψω αλλά και να στήσω σκηνή .
Άντε ας είναι και αλλού ,αλλά μέχρι δύωρο απόσταση .
 
Παιδιά την καλημέρα μου, λέω να πάω για casting την Παρασκευή το απόγευμα μέχρι το Σάββατο το μεσημέρι όμως θα πάρω και σκηνή ώστε να πάρουμε μαζί τους πιτσιρικάδες ,ώρες πατέρας γιος στην θάλασσα τι πιο όμορφο ,γνωρίζεται κανένα μέρος στην Σαλαμίνα που να μπορώ να ψαρεψω αλλά και να στήσω σκηνή .
Προς Περιστέρια Λευτέρη, νότια δες τον χάρτη και θα καταλάβεις... Έχω όμως χρόνια να κατέβω και δεν ξέρω αν έχει κόσμο.
Όπως θυμάμαι την περιοχή είχε διάφορα σημεία με πευκώνες που τελείωναν στην παραλία. Για ψάρεμα ήταν αξιόλογα ...
 
Προς Περιστέρια Λευτέρη, νότια δες τον χάρτη και θα καταλάβεις... Έχω όμως χρόνια να κατέβω και δεν ξέρω αν έχει κόσμο.
Όπως θυμάμαι την περιοχή είχε διάφορα σημεία με πευκώνες που τελείωναν στην παραλία. Για ψάρεμα ήταν αξιόλογα ...
Σε ευχαριστώ για την απάντηση ,Παρασκευή φουλ πρόγραμμα πρωί κωπαιδα ,επιστροφή ,ύπνο και 5:30 δρόμο για casting με τον πιτσιρίκο μου.
 
Καλό απόγευμα στους φίλους του Casting!

Φέτος ξελογιάστηκα με τις πέρδικες και τα κουνέλια, συν τις οικογενειακές υποχρεώσεις, δυο εξορμήσεις έκανα μόνο, για να δουλευτεί ο εξοπλισμός...και για το "γούστο"!
Δεν πήγαν κι άσχημα...στην δεύτερη πήρα και μια γερή... για την ιστορία 1,850 γρ. την ζύγισα...

Εξοπλισμός Casting.jpg

Λέρος-Σεζον 2021- Φθινοπωρο- Ψαρεμα -1-.jpg

Λέρος-Σεζον 2021- Φθινοπωρο- Ψαρεμα -2-.jpg

Φιλικότατα,

Γιάννης
 
Μπράβο Γιαννη,παντα επιτυχιες!!
Σκουληκακι για δόλωμα??

Και επειδή για εμενα το αγκιστρι στο ψάρεμα είναι ότι το φυσίγγι στο κυνήγι......
Ryobi βλέπω κ δίπλα είναι φακελάκι Morigen σωστά? αυτά δουλευεις η και αλλά?
 
Μπράβο Γιαννη,παντα επιτυχιες!!
Σκουληκακι για δόλωμα??

Και επειδή για εμενα το αγκιστρι στο ψάρεμα είναι ότι το φυσίγγι στο κυνήγι......
Ryobi βλέπω κ δίπλα είναι φακελάκι Morigen σωστά? αυτά δουλευεις η και αλλά?

Μorigen 634BN No 2, τα Ruobi είναι για.."μόστρα"...και ψιλά και μακριά παράμαλα flurocarbon, 0,24-0,26 max., η μεγάλη βγήκε με 0,25!

Δόλωμα ... ολοθούριο (ψωλιάγγος, γουρλοπίτη το λέμε στο νησί ... χαϊδευτικά "γρύλο η γρυλάκι!".sarcastic.)

Αφού τον "φτιάξεις"(στο youtube θα βρεις βιντεάκια ρώτα και μετά αν θες), ένα ολοθούριο, ένα δολώμα, ΔΕΝ το κόβεις σε μικρότερα κομμάτια. Όπως είναι "τούμπα"(οι ραβδώσεις έξω) τύλιγμα με ελαστικό νήμα στη βελόνα και τον δολώνεις όπως τα σκουλήκια...

Όταν τον φτιάξεις ΜΗΝ τον "στεγνώσεις", με το ζουμάκι του σε ένα μικρό κεσεδάκι πλαστικό που βάζουν τα δολώματα και έτοιμο.

Εγώ το χτυπώ(το "παραγουλιάζεις" ουσιαστικά), σε ένα πλαστικό μπουκάλι του νερού, και μένει το ζουμάκι του...

Καμία βδομάδα max. κρατά στη συντήρηση...

ΘΑΝΑΤΟΣ ΕΙΝΑΙ στα ασπρόψαρα , τσιπούρα και σαργό, μέρα νύχτα!!!

Αυτά...
 
Last edited:
Δόλωμα ... ολοθούριο (ψωλιάγγος, γουρλοπίτη το λέμε στο νησί ... χαϊδευτικά "γρύλο η γρυλάκι!"
Ε τοτε διπλό μπράβο που χρησιμοποιησες παραδοσιακα δολώματα!


Αφού τον "φτιάξεις"(στο youtube θα βρεις βιντεάκια ρώτα και μετά αν θες), ένα ολοθούριο, ένα δολώμα, ΔΕΝ το κόβεις σε μικρότερα κομμάτια. Όπως είναι "τούμπα"(οι ραβδώσεις έξω) τύλιγμα με ελαστικό νήμα στη βελόνα και τον δολώνεις όπως τα σκουλήκια...

Όταν τον φτιάξεις ΜΗΝ τον "στεγνώσεις", με το ζουμάκι του σε ένα μικρό κεσεδάκι πλαστικό που βάζουν τα δολώματα και έτοιμο.

Εγώ το χτυπώ(το "παραγουλιάζεις" ουσιαστικά), σε ένα πλαστικό μπουκάλι του νερού, και μένει το ζουμάκι του...

Καμία βδομάδα max. κρατά στη συντήρηση...

ΘΑΝΑΤΟΣ ΕΙΝΑΙ στα ασπρόψαρα , τσιπούρα και σαργό, μέρα νύχτα!!!
Και βέβαια το γνωρίζω αυτό το δόλωμα που ως επί το πλειστον ειναι "παραγαδισιο"..

Κάποιες φορές το δολωσα αλλά χωρίς αποτέλεσμα(σίγουρα έτυχε)....
Επίσης το δόλωμα αυτό "φωσφορίζει" την νυχτα καθώς ψαρευει ....

Εδώ οι παλαιοι τον έλεγαν "σαλούβαρδο" κ οι νεότεροι αυτή την ονομασία ξέρουν αν κ αυτό είναι λάθος γιατί σαλουβαρδος είναι είδος ψαριού(εδώ περα τον λέμε λούπο)....

Παλαιότερα αφθονουσαν στις ακτογραμμες του τόπου μου αλλα τώρα τείνουν να χαθουν...
 
Back
Top