Casting & Surfcasting

Ενα καλαμι παιρνεις και πλανους,συν ,οτι δεν χρειαζεται να κουβαλας ολοκληρονεξοπλισμο οπως στο casting.Εισαι και συνεχεια στο "τρεξιμο".Πολυ ενεργητικο ψαρεμα.
Θελει αρκετα φραγκα για να στηθει το shore Jigging Θοδωρη...
Μια κασετινα με 10 καλους πλανους μονο φτανει 100-130 ευρο
και τα κοψιματα πολλα!!
 
Θελει αρκετα φραγκα για να στηθει το shore Jigging Θοδωρη...
Μια κασετινα με 10 καλους πλανους μονο φτανει 100-130 ευρο
και τα κοψιματα πολλα!!
Ναι αλλα τον μαθανεις τον τοπο σιγα σιγα.Εγω δεν αφηνα να πατωνει.Μονο οι πλανοι ειναι το κοστοβορο..Διαβαζει,αγοραζει 2-3-4 καλους "γνησιους",καθολικα καταξιωμενους και μετα τους υπολοιπους τους παιρνει απο Κινα.Πολλα κινεζικα τεχνητα δουλευουν εξισου καλα με τα "αυθεντικα".Και παλι ομως δεν χρειαζεται μαζκη αγορα πλανων..Εμενα μου φαινεται πιο φθηνο απο το casting.Αντε παρε 3-4 καλαμια.Συνεχει δολωματα κλπ..
 
Αμα δεν πατωσει ο πλανος γινεται μισο ψαρεμα.Ξεχνας τα μαυρα!
Οι πλανοι εχουν και ημερομηνια ληξης.Μπορει να μην τον χασεις
αλλα απο τα χτυπηματα στα βραχια και τα ψαρια χαλαει.Ολα
τα ψαρεματα με καλαμια ειναι ακριβα,απο δολωματα ζωντανα
μεχρι συντηρηση εξοπλισμου.
Εγω φτιαχνω δικους μου πλανους πια.Εχω παρει καλουπια γιατι
δεν την παλευα,ειχα μερα με 4 κοψιματα φαντασου!!
 
Last edited:
Αμα δεν πατωσει ο πλανος γινεται μισο ψαρεμα.Ξεχνας τα μαυρα!
Οι πλανοι εχουν και ημερομηνια ληξης.Μπορει να μην τον χασεις
αλλα απο τα χτυπηματα στα βραχια και τα ψαρια χαλαει.Ολα
τα ψαρεματα με καλαμια ειναι ακριβα,απο δολωματα ζωντανα
μεχρι συντηρηση εξοπλισμου.
Εγω φτιαχνω δικους μου πλανους πια.Εχω παρει καλουπια γιατι
δεν την παλευα,ειχα μερα με 4 κοψιματα φαντασου!!
Ναι δεν λεω μεσονερα.Εμπειρικα το αφηνεις λιγο πιο πανω
 
Αν και είμαστε εκτός θέματος, προσωπικά όταν έκανα shore jigging είχα πάρει καμία 10αριά πλάνους από Κίνα πολύ φθηνά και σε κάθε νέο τόπο που πήγαινε έριχνα καμιά 10αριά βολές για να ελέγξω τον βυθό που έχει σκαλώματα και μετά έβαζα τους "καλούς" πλάνους. Σα τεχνική δεν μου άρεσε και δεν επειδή δεν μου έδωσε ποτέ τίποτα αξιόλογο έδωσα όλο τον εξοπλισμό στον αδερφό μου. Πάντως εγώ είμαι της άποψης ότι με το spinning μπορείς να κάνεις τα πάντα. Δεν χρειάζεται να βαράς 80άρηδες πλάνους για να πιάσει ένα ψάρι. Το surf casting από την άλλη δεν το έχω δοκιμάσει ποτέ αλλά έχω δει δίπλα μου πάμπολες φορές να ψαρεύουν με αυτή την τεχνική. Για τα γούστα μου δεν είναι γιατί την θεωρώ βαρετή τεχνική. Εν κατακλείδι spinning και απίκο είναι με διαφορά οι αγαπημένες μου τεχνικές ψαρέματος από στεριά.
 
Αν και είμαστε εκτός θέματος, προσωπικά όταν έκανα shore jigging είχα πάρει καμία 10αριά πλάνους από Κίνα πολύ φθηνά και σε κάθε νέο τόπο που πήγαινε έριχνα καμιά 10αριά βολές για να ελέγξω τον βυθό που έχει σκαλώματα και μετά έβαζα τους "καλούς" πλάνους. Σα τεχνική δεν μου άρεσε και δεν επειδή δεν μου έδωσε ποτέ τίποτα αξιόλογο έδωσα όλο τον εξοπλισμό στον αδερφό μου. Πάντως εγώ είμαι της άποψης ότι με το spinning μπορείς να κάνεις τα πάντα. Δεν χρειάζεται να βαράς 80άρηδες πλάνους για να πιάσει ένα ψάρι. Το surf casting από την άλλη δεν το έχω δοκιμάσει ποτέ αλλά έχω δει δίπλα μου πάμπολες φορές να ψαρεύουν με αυτή την τεχνική. Για τα γούστα μου δεν είναι γιατί την θεωρώ βαρετή τεχνική. Εν κατακλείδι spinning και απίκο είναι με διαφορά οι αγαπημένες μου τεχνικές ψαρέματος από στεριά.
Ε ναι,ουσιστικα παραλλαγη του spinning ειναι.Σαν να κανεις spinning βυθου.Ολα marketing ειναι για να πουλανε.Και καλα καινουριες τεχνικες,τενυα,τai rubber κλπ..
 
Προς το σουρουπο πηρα το καλαμι κ ενα πεταχταρι κ αφου τους κοτσαρα ενα συρομενο μοναγκιστρο εφυγα για τα βραχια..δολωμα φιλετο σαρδελας τυλιγμενη με ελαστικο νημα...
τα μικροψαρα την εξαφανιζαν στο λεπτο..
το βραδακι χτυπησε ενα σαργοπουλο δινοντας μου ελπιδες...
Το επομενο χτυπημα στην μυτη του καλαμιου παροτι δεν ηταν δυνατο επεμενε αρκετα..
τι διαολο λεω ακομα τρωει..
Πιανω στα χερια το καλαμι κ σηκωνω αποτομα γιατι ψαρευα κ σε τοπο με διασπαρτα βραχακια..
Σαν να τραβαω σακι...καπου το εχω ξαναδει το εργο...μας την επεσε χταποδι κ ηταν κ ωραιο....το αγκιστρι γερα καρφωμενο γερα στο πλοκαμι του δεν του αφησε περιθωρια διαφυγης...
το πεταχταρι δολωμενο με σκαρτσινι δεν απεδωσε...

View attachment 14253
Και σιάλουμ στο καλάμι κ δν συμμαζεύεται.
Ωραία πράματα.
 
Μετα αραζεις και 3 μηνες αμα λαχει σε κανενα νοσκομειο .sarcastic.
Εχει κ ωραια θεα οποτε πας καλκαντζακο περνεις ενα κουτι διασπορας κ βαρας..τους μαζευεις με μια μεγαλη σαλαγκια κ μετα περνας τρια χρονια στον κορυδαλλο... .sarcastic. .sarcastic.



Και σιάλουμ στο καλάμι
και μετα μου λες δεν ξερεις απο ψαρεμα??:rolleyes:
ρε με κοροιδευεις???o_O
Εκτος κ πεταχτηκες μεχρι τον Βασιλακη κ σε κατατοπισε καταλληλα...very funny.
 
Εχει κ ωραια θεα οποτε πας καλκαντζακο περνεις ενα κουτι διασπορας κ βαρας..τους μαζευεις με μια μεγαλη σαλαγκια κ μετα περνας τρια χρονια στον κορυδαλλο... .sarcastic. .sarcastic.




και μετα μου λες δεν ξερεις απο ψαρεμα??:rolleyes:
ρε με κοροιδευεις???o_O
Εκτος κ πεταχτηκες μεχρι τον Βασιλακη κ σε κατατοπισε καταλληλα...very funny.
Στο Βασιλάκι πήγα στο Βασιλάκι.... .yelling. .yelling. .sarcastic. .sarcastic. .sarcastic. .sarcastic. .sarcastic. ...έχω ρίξει κ εγώ παλιότερα κάτι καρούλια, έτσι για την πλάκα....;)
 
και τι επιασες? .big smile.
Συχνά έπιανα θυμάμαι διάφορα ψαράκια μετρίου μεγέθους που όλα είχαν πτερύγια,ουρά και λέπια..... .yelling. .sarcastic. .sarcastic. .sarcastic.
Πολλές φορές όμως έπιανα λούτσους.....yelling..sarcastic..sarcastic..sarcastic.
Επίσης είχα πιάσει, μια νάυλον σακούλα super market,μια κάλτσα και έπιασα κ το αγκίστρι μια φορά καθώς μάζευα το καρούλι και έκανα τν ακρωβάτη απ'τν πόνο....yelling..sarcastic..sarcastic.
 
Αργα το απογευμα πηγα στα βραχια με ενα καλαμι..
Ειχε αρκετα ψιλολογια που κατασπαραζαν τα χορταστικα φιλετα φρισσας που ειχα για δολωμα..
8:30 ηρθε ενα καλο χτυπημα κ ενας μισοκιλος σαργος βγηκε στην στερια εχοντας το αγκιστρι καρφωμενο βαθια στον ουρανισκο του..
Μια μικρη δρακαινα ηταν το δευτερο ψαρι που με πολυ μεγαλη προσοχη(μην εχουμε τρεχαματα νυχτιατικα..) επεστρεψε κ παλι στην θαλασσα...
Αλλα μαζι με τα τσιμπηματα των ψαριων ηρθαν κ τα τσιμπηματα των κουνουπιων...με κατακρεουργησαν...ειχε κ απνοια κ βρηκαν ευκαιρια..
Ειχα ξεχασει να παρω το autan μαζ μου κ βαριομουν να πεταχτω να το παρω κ να επιστρεψω..ετσι τα μαζεψα κ εφυγα γιατι πραγματικα δεν μπορουσες να σταθεις ακινητος..
20200712_225506.jpg
 
Αλλα μαζι με τα τσιμπηματα των ψαριων ηρθαν κ τα τσιμπηματα των κουνουπιων...με κατακρεουργησαν...ειχε κ απνοια κ βρηκαν ευκαιρια..
Δηλαδή απόψε είχε αιμοδοσία στην Κεφαλονιά;;; .yel. .yel. .sarcastic. .sarcastic.
Ωραίος ο σαργός!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 
Back
Top