Cal.28

αυτο δεν μπορω να το καταλαβω , εχεις μικρο κρατατο μικρο , εκει ειναι η μαγκια , εχεις 28αρι βαλε φυσιγγια 21 γραμμαριων , εαν θες 25 γραμμαρια τοτε πανε σε 20αρι , εχεις 36αρι βαλε 11 γραμμαρια εκει εχει χαρη , και οχι 19 γραμμαρια μαγνουμ ,
Έτσι είναι...
Και στη σχέση διαμετρημα-βάρος γόμωσης η "μαγικη" λέξη είναι ...ισορροπία...

Με οποιαδήποτε υπερβολή προς τα πάνω ή προς τα κάτω, χάνεις πολλά περισσότερα από αυτά που κερδίζεις...
 
Last edited:
Κ στο 12αρι μη ριχνουμε πανω απο 38γρ να παρουμε 10αρι διαμετρημα να ειμαστε μαγκες ...
Τωρα αν μπορειτε να στηθητε σε τετεια drive με διαμετρημα κατω απο 20αρι κ να το διαχειρηστητε σκοπευτικα ριχτε κ οτι θελεται
 
Last edited:
Κ στο 12αρι μη ριχνουμε πανω απο 38γρ να παρουμε 10αρι διαμετρημα μη να ειμαστε μαγκες ...
Τωρα αν μπορειτε να στηθητε σε τετεια drive με διαμετρημα κατω απο 20αρι κ να το διαχειρηστητε σκοπευτικα ριχτε κ οτι θελεται
Καλημέρα Νικόλα!
Χρόνια πολλά!
Καλά είσαι;

Εννοείται και στο 12αρι αυτή είναι η άποψη μου...30 έως 36 γρ. το ιδανικότερο εύρος γομωσεων του...
Για μένα πάντα...
 
Καλημέρα Νικόλα!
Χρόνια πολλά!
Καλά είσαι;

Εννοείται και στο 12αρι αυτή είναι η άποψη μου...30 έως 36 γρ. το ιδανικότερο εύρος γομωσεων του...
Για μένα πάντα...
Χρονια Πολλα Χριστος Ανεστη
καλα ειμαι Σπυρο εσυ τι κανεις πως εισαι?
εφυγες απο την Πόλη εμαθα
 
Κ στο 12αρι μη ριχνουμε πανω απο 38γρ να παρουμε 10αρι διαμετρημα να ειμαστε μαγκες ...
Τωρα αν μπορειτε να στηθητε σε τετεια drive με διαμετρημα κατω απο 20αρι κ να το διαχειρηστητε σκοπευτικα ριχτε κ οτι θελεται
Το εχω ξαναπει....
Όποιος δεν θέλει να δει τι πραγματικα μπορεί να κάνει ένα cal.36 είναι απαραίτητο να παει σε θαλαμες magnum.....
Ίσως κάτι ανάλογο να συμβαίνει κ με κάποια άλλα μικρά διαμετρημα....

Για εμενα δεν είναι ουτε κακο που στο βίντεο αποφάσισε να "τερματίσει" το cal.28.....

Οσο για το cal.12 που είναι κ το πιο διαδεδομένο ρίξτε κ σκοπευτικα φυσίγγια ρίξτε και 3mag...
Τόσο απλά το βλέπω εγώ που δεν προσπαθω να αγγιξω την..τελειότητα ουτε κ πιστευω σε αυτήν......
 
Last edited:
Το εχω ξαναπει....
Όποιος δεν θέλει να δει τι πραγματικα μπορεί να κάνει ένα cal.36 είναι απαραίτητο να παει σε θαλαμες magnum.....
Ίσως κάτι ανάλογο να συμβαίνει κ με κάποια άλλα μικρά διαμετρημα....

Για εμενα δεν είναι ουτε κακο που στο βίντεο αποφάσισε να "τερματίσει" το cal.28.....

Οσο για το cal.12 που είναι κ το πιο διαδεδομένο ρίξτε κ σκοπευτικα φυσίγγια ρίξτε και 3mag...
Τόσο απλά το βλέπω εγώ που δεν προσπαθω να αγγιξω την..τελειότητα ουτε κ πιστευω σε αυτήν......
Εννοείται Τάσο...
Ο καθένας ότι θέλει ρίχνει...
Περί ορέξεως που λέμε και δε μας πέφτει και λόγος...

Απλά για χάρη της συζητήσεως λέμε ότι, το να ζορίσεις ένα διαμετρημα στα όρια ενός μεγαλύτερου διαμετρηματος δεν κερδίζεις κάτι βλητικα...τουναντίον...

Παράδειγμα, εάν ρίξεις 20 γρ. με 36αρι και το ίδιο βάρος γόμωσης με 28αρι...το πιθανότερο είναι...να πάρεις με το 36αρι χειρότερες κατανομές, χαμηλότερες ταχύτητες (και διατρησεις) και σαφώς πολύ υψηλότερες πιέσεις στην κάννη...

Ποιος ο λόγος να το ζορίσεις το πράγμα...
 
Παράδειγμα, εάν ρίξεις 20 γρ. με 36αρι και το ίδιο βάρος γόμωσης με 28αρι...το πιθανότερο είναι...να πάρεις με το 36αρι χειρότερες κατανομές, χαμηλότερες ταχύτητες (και διατρησεις) και σαφώς πολύ υψηλότερες πιέσεις στην κάννη...

Ποιος ο λόγος να το ζορίσεις το πράγμα...
Cal.36/410 με 19γρ magnum έχει εξαιρετικά αποτελεσματα στο κυνήγι...
Αν είχε μειωμένη απόδοση να είσαι βέβαιος ότι δεν θα το χρησιμοποιούσαν η δεν θα το πρόσφεραν οι εταιρίες....

Οχι ότι δεν θα δουλεψουν τα 11-14γρ σκαγια....
Αλλά το κάτι παραπανω σε αυτό το διαμέτρημα κ για ορισμένα κυνηγια χρειάζεται.....


Μπορεί ένα φυσίγγι magnum για πολλους να θεωρηθεί κάτι το περιττο στο cal 12...
Για το 36αρακι είναι ένα χρησιμο φυσίγγι...
 
Σωστά αυτά που γράφονται παραπάνω.
Υπάρχουν και άλλη παράγοντες εκτός από το φυσίγγιο και τα γραμμαρια του.
Πρέπει να λάβουμε υπόψην ότι βλητική και φυσική δεν ξέρουμε μόνο εμείς σήμερα. Γνώριζαν και η παλαιότερη κατασκευαστές. Απλά η ανάγκες και το μάρκετινγκ αυτόν τον εποχών ήταν διαφορετικά.
Δεν ξέρω τελικά ποσο πραγματικά χρήσιμος είναι ο μεγάλος αυλός στο 12. Στα ατσάλινα σκάγια σίγουρα χρηαζεται.
Στα μικρά διαμετρήματα ο μεγάλος αυλός κάνη διαφορά και πραγματικά αλλοίωνη το βλητικό αποτέλεσμα προς το καλητερο.
Είναι μεγάλη συζήτηση τα πολλά γραμμαρια στα μικρά, και γενικά γιατί να χρησιμοποιο μικρό διαμέτρημα. Είναι ένα σύνολο πλεονεκτημάτων που αυτός που είναι πίσω από το κοντάκι αν τα αξιολόγηση- χρησιμοποίηση το αποτέλεσμα είναι θετικό για την ψυχολογία και την κάρπωση.
Πριν σχολιάσουμε τα μικρά θα πρέπει να τα εχουμε δοκιμάσει αρκετά.
Γενικά η δικια μου έμπειρα που είναι κύριος στο εικοσαρι λέω ότι με το κατάλληλο όπλο κανείς όλα τα κυνήγια. Υδρόβιο και φάσσα μόνο υπό προηποθεσεις. Με μικρότερο του είκοσι μόνο τσίχλα ορτύκι. Ότι λέμε μόνο για την Ελλάδα που δεν εχουμε την πολυτέλεια να επιλέγουμε τουφεκιές.
 
πολυ ομορφο το χαζευω πολυ καιρο αλλα νομιζω οτι το φτιαχουν στη βαση απο 20αρι αν δε κανω λαθος οπως κ στα browning
Να σου πω ότι το επεξεργαζόμουν αρκετή ώρα αλλά χωρίς ενδιαφέρον για να το αγοράσω. Μπορεί να έχεις δίκιο γιατί δεν μου έδωσε εικόνα μικρότερο του 20. Πάντως αξίζουν τα λεφτά τους σαν όπλα.
 
Να σου πω ότι το επεξεργαζόμουν αρκετή ώρα αλλά χωρίς ενδιαφέρον για να το αγοράσω. Μπορεί να έχεις δίκιο γιατί δεν μου έδωσε εικόνα μικρότερο του 20. Πάντως αξίζουν τα λεφτά τους σαν όπλα.
ναι δεν έχουν κάνει βάση μικρότερη από 20αρι σε αυτά νομίζω μόνο στο cynergy κ 725 ίσως έχει ποιο μικρό βάση
παντος ενα miroku σε 20αρι η ενα 725 παλι σε 20αρι πολυ θα το θελα
 
Μάλλον θα πρέπει να το συνηθίσουμε να βλέπουμε πιο γενναίες διαστάσεις στα μικρά διαμετρήματα από την στιγμή που τα πυρομαχικά τους μεγαλώνουν.
Τα 2.5 κιλά βάρος ενός εξαιρετικού Beretta ASE 20, δύσκολα θα μπορέσουν να τα φθάσουν.
 
Ένας Σιτσιλιανος απόγονος του ντον Κορλεονε ξεφτιλίζει τα τρυγόνια και τις φασσες με ένα αυτογεμες call 28 και φυσιγγια 21/22 γρ ν7,5 στη Σικελία.
Ενα φιλμάκι του 2021
και ένα του 2022
.
Για να τα βλέπουμε εμείς που σκοτωνομαστε πιο φυσιγγι 36 η 38γρ είναι πιο θανατερό...
 
Back
Top