Cal.20

Λευτέρη να σε ρωτήσω ...

Συμφωνείς με την έκδοση μάγκνουμ στα μικρά διαμετρήματα;

Εγώ πιστεύω ότι προήλθε από εμπορικούς σκοπούς...

Δεν το "χαλάει" το όπλο;

Εννοώ όχι μόνο "βλητικά"(βασικό για μένα).Εννοώ, έχτρα παχιές κάννες, κακό ζύγισμα, αυξημένο βάρος...
Όλα για την τους Αμερικανούς και το ατσάλι είναι για παπί και γαλοπούλα

Δεν μας χαλάει δεν λες που υπήρξε αυτή η κίνηση από Αμερική και δεν χάθηκε το διαμετρημα τελείως
 
Δεν νομίζω να χει διαφορά το πάχος της κάνης σε σχέση με το μέγεθος της θάλαμης, για το μπέρδεμα των φυσιγγίων το βρίσκω λίγο άκυρο? Ποιος είναι αυτός που θα μπερδέψει φυσίγγια εκτός κάποιου που θα πάει σε κάποιο καρτέρι και θα πάρει δύο όπλα μαζί, πολύ σπάνιο στην χώρα μας έως απίθανο. Αυτό παίζει μόνο σε κάποιον Άγγλο ευγενή που οι γεμιστές ρίχνουν στις ευρύχωρες τσέπες οι τσάντες χύμα τα φυσίγγια, και ρίχνουν βιαστικές τουφεκιες στους φασιανούς μέχρι να στερέψει ο πληθυσμός που ξεσηκώνουν οι προγκηχταδες. Στα δικά μας τώρα ποιος είναι αυτός που θα ρίξει φυσιγγι στην θαλαμη και δεν θα πάρει χαμπάρι ότι είναι κενή και θα κοτσάρει το δωδεκαρι από πάνω ? Άσε που τα φυσίγγια ξεχωρίζουν τόσο από το μέγεθος όσο και από το χρώμα (αν εξαιρέσουμε Ιταλία, Ελλάδα) σπάνια θα δεις κίτρινο κάλυκα σε δωδεκαρι.
Κωνσταντίνε Καλησπέρα!

Παρανόησες αυτό που έγραψα...

Καμία σχέση δεν έχουν τα δικά μου γραφόμενα με αυτό που είπε ο Λευτέρης!

Εγώ εννοώ ότι τα μικρά διαμετρήματα κατασκευαστικά (βάρος όπλου, ζύγισμα) και ως απόδοση είναι καλυτέρα σε μη-μάγκνουμ εκδόσεις (με τα κανονικά φορτία σκαγιών που αντιστοιχούν στο εκάστοτε διαμέτρημα) παρά σε μάγκνουμ.

Αυτό είπα...
 
Η Αμερική είναι μια μεγάλη αγορά, δεν είναι μόνο τα μαγκνουμ και τα σούπερ μάγκνουμ όπως μας πληροφορεί ο Ελληνικός τύπος και τα όπλα που υπάρχουν, εκεί και πολύ πλαγιοκανο όλων των βαθμίδων, μερακλήδες κυνηγοί που κυνηγούν μπεκάτσα αλλά και το παραδοσιακοτερο κυνηγι αυτών όπως είναι στην Ευρώπη η μπεκάτσα το grouse .
 
Κωνσταντίνε Καλησπέρα!

Παρανόησες αυτό που έγραψα...

Καμία σχέση δεν έχουν τα δικά μου γραφόμενα με αυτό που είπε ο Λευτέρης!

Εγώ εννοώ ότι τα μικρά διαμετρήματα κατασκευαστικά (βάρος όπλου, ζύγισμα) και ως απόδοση είναι καλυτέρα σε μη-μάγκνουμ εκδόσεις (με τα κανονικά φορτία σκαγιών που αντιστοιχούν στο εκάστοτε διαμέτρημα) παρά σε μάγκνουμ.

Αυτό είπα...
Λάθος παράθεση Γιάννη στο προηγούμενο μυνήμα σου ήθελα να απαντήσω, για το άρθο απλά λέω την γνώμη μου δεν αντιπαράθετω με εσένα. Πότε μην λες ποτέ βέβαια αλλά για τα δικά μας δεδομένα κομμάτι δύσκολο το βρίσκω να πάει κάποιος κυνηγι και να κουβαλάει δύο ειδών φυσίγγια στις τσέπες του. Άλλο οι Άγγλοι με τους γιομισταδες αυτό εννοω.
 
Καλημέρα, πριν ακόμα αποκτήσω δικό μου όπλο, ένας φίλος έφερε ένα δίκαννο 20αρι και μια επαναληπτική 12αρα, ένα απόγευμα έκανα εγώ την μ...,και έβαλα όταν αλλάξαμε όπλο ένα 20αρι που είχα στην τσέπη μαζί με 12αρια στην 12αρα, ευτυχώς παρά την βιασύνη θυμήθηκα τι έγινε και ξαναελεγξα το όπλο. Κωνσταντίνε, για λάθος και απροσεξία μιλάμε, και όλοι μας σε κάποια φάση είμαστε επιρρεπείς σε αυτά, καλύτερα να αποκλείουμε τέτοια ενδεχόμενα. Γιάννη, με εξαίρεση το 12αρι, και μόνο σε εξειδικευμένο βαρύ καρτεροτουφεκο,θεωρώ ιεροσυλία τις μαγκνουμ εκδοχές. Αντίθετα πάρα πολύ θα μου άρεσε, διάφορα όπλα σε συγκεκριμένους μηχανισμούς με 2ιντσα φυσίγγια. Όπως ποζε 20αρι που να ανοίγει στα πλάγια, τρικανο 28αρι ή ρεβολβερ 36αρι κλπ. Για τους λάτρεις των κυνηγετικών όπλων η μαγεία των διαφόρων μηχανισμών και διαμετρηματων δεν έχει τέλος.
 
με 2ιντσα φυσίγγια...
Τα πες όλα μ' αυτό....love.

Εγώ ούτε που έχω δει 2ντσο όπλο, αλλά νομίζω ότι είναι μακράν καλύτερο όλων, με τα προτερήματα που συγκεντρώνει...(μέχρι του σημείου που δεν το περιορίζει η γόμωση των 25 γραμμαρίων για εξειδικευμένα και μόνο κυνήγια!)...

Αυτά..

Υ.Γ: 2ιντσο , δίκαννο Cal.12 εννοώ..
 
Last edited:
2ιντσο 12αρι γεμίζεις άνετα 32γρ
Δεν ξερω να σου πω την αλήθεια μου...

'Εχω όμως την εντύπωση ότι το 2ιντσο 12αρι(με θαλάμες 2ιντσων) , προορίζεται(αυτή είναι η "φιλοσοφία" του) να ρίχνει την γόμωση του 20αριου (25 γρ περίπου) με κολώνα γόμωσης ακόμα πιο "κοντή" από την "τετράγωνη", με ότι αυτό συνεπάγεται , εξ ου και τα πολύ καλύτερα βλητικά αποτελέσματα , η ποιοτικότερη τουφεκιά, οι χαμηλές πιέσεις , καλύτερες ταχύτητες, λιγότερο λάκτισμα...

Νομίζω πάλι, ότι για αυτό τα φτιάξανε οι Άγγλοι...
 
Last edited:
Δεν ξερω να σου πω την αλήθεια μου...

'Εχω όμως την εντύπωση ότι το 2ιντσο 12αρι(με θαλάμες 2ιντσων) , προορίζεται(αυτή είναι η "φιλοσοφία" του) να ρίχνει την γόμωση του 20αριου (25 γρ περίπου) με κολώνα γόμωσης ακόμα πιο "κοντή" από την "τετράγωνη", με ότι αυτό συνεπάγεται , εξ ου και τα πολύ καλύτερα βλητικά αποτελέσματα , η ποιοτικότερη τουφεκιά, οι χαμηλές πιέσεις , καλύτερες ταχύτητες, λιγότερο λάκτισμα...

Νομίζω πάλι, ότι για αυτό τα φτιάξανε οι Άγγλοι...
Στο σάιτ του Ήφαιστου εκεί που έχει την αρθρογραφία, θα δεις "το καλυτερο μπεκατσοντουφεκο" αν δεν το έχεις διαβάσει, αξίζει......
 
ως απόδοση είναι καλυτέρα σε μη-μάγκνουμ εκδόσεις (με τα κανονικά φορτία σκαγιών που αντιστοιχούν στο εκάστοτε διαμέτρημα) παρά σε μάγκνουμ.
Συμφωνώ και καλό είναι το μικρό(τερο) διαμέτρημα να το δουλεύουμε κοντά στις ονομαστικές του γομωσεις, όσο γίνεται. Γι αυτό κατασκευάστηκε άλλωστε.
Όχι πως δε θα ρίξει και πιο βαριές, θα του αυξήσει την κολώνα των σκαγιων, η άτρακτος θα μακρύνει και πιθανώς να γεμίσει και λίγο καλύτερα ο κύκλος ή η περιφέρεια. Αλλά αν την εξετάσουμε την τουφεκιά με τους Ομπερφελλ και Τόμσον που μας είπε ο φίλος Μάριος, τα φυσίγγια με γόμωση κοντά στην ονομαστική γόμωση θα βγάλουμε πιο καλές κατανομές, με πιο λογικά κενά και λόγο ισοκατανομής.
Όλα όμως στο τέλος εξαρτώνται από το χρήστη και τη χρήση.
Πχ το καλ20 έχει ονομαστική γόμωση κάπου στα 22γρ. Δεν υπάρχει στην αγορά κάτω από 24 γρ φυσίγγι. Αν θέλω να πάω για πάπιες με το 20αρι μου για τους Χ λόγους, εντάξει δε θα πας με 24-26γρ γτ θα έχεις ελαχιστοτατα σκάγια με ένα νο5 πχ. Θα πας σε 28-30γρ που είναι ουσιαστικά αυτό που λέμε Ντέμι μάγκνουμ στο 12αρι.
 
Σήμερα έβγαλα την μπερετα μου για γρήγορη βόλτα

Βρήκα μπροστά μου καμία 20αρια μισά s4 της RM και μισά κλασικ της b&p και τα 2. 7αρια

Λέω με τον Νοτια ότι πρέπει θα είναι


Και όντως 3 μακρινές βολές με πτώση ελικόπτερο με αποζημίωσαν


D6017875-B7F0-47F8-9757-A46359774449.jpeg053CC52A-26F0-4358-AEB2-D20AAC2F0DEC.jpeg
 
Σήμερα έβγαλα την μπερετα μου για γρήγορη βόλτα

Βρήκα μπροστά μου καμία 20αρια μισά s4 της RM και μισά κλασικ της b&p και τα 2. 7αρια

Λέω με τον Νοτια ότι πρέπει θα είναι


Και όντως 3 μακρινές βολές με πτώση ελικόπτερο με αποζημίωσαν


View attachment 41852View attachment 41853
Ωραιος ερωτας το 20σαρακι
 
Μου κάνει εντύπωση να βλέπω τέτοια φυσίγγια να είναι σε αποθήκη κατά σειρά και όχι το ένα πάνω στο άλλο. Δε φοβούνται μη στο τράνταγμα του όπλου κατά την εκπυρσοκρότηση αυτού που είναι στη θαλάμη, η μύτη ενός βλήματος φυσιγγίου της αποθήκης χτυπήσει δυνατά το καψύλλι του μπροστινού του και το εκπυρσοκροτήσει;
 
Μου κάνει εντύπωση να βλέπω τέτοια φυσίγγια να είναι σε αποθήκη κατά σειρά και όχι το ένα πάνω στο άλλο. Δε φοβούνται μη στο τράνταγμα του όπλου κατά την εκπυρσοκρότηση αυτού που είναι στη θαλάμη, η μύτη ενός βλήματος φυσιγγίου της αποθήκης χτυπήσει δυνατά το καψύλλι του μπροστινού του και το εκπυρσοκροτήσει;
Αυτό είναι 22αρι, περιφερειακής ανάφλεξης (rimfire), οπότε δεν υπάρχει καθόλου τέτοιος κίνδυνος. Κι εξάλλου τα βλήματα σ' αυτά τα φυσιγγάκια είναι συνήθως round nose, οπότε και αν ακόμη υπήρχε καψούλι στο κέντρο, πάλι θα ήταν απίθανο να πυροδοτηθεί.
Φυσικά σε όπλα μεγαλύτερων διαμετρημάτων κεντρικής ανάφλεξης, με αποθήκη σωλήνα (tubular magazine), χρησιμοποιούνται υποχρεωτικά βλήματα flat-nose ή round-nose, γιατί τα κωνικά - μυτερά είναι πράγματι πολύ επικίνδυνα. (Εκτός από κάποια σύγχρονα βλήματα με μαλακή πλαστική μύτη) ...
 
Οταν σου περισσευει και λιγη ωρα και δεν εχεις κατι να κανεις σιγουρα ο διαολος θα σε βαλει...
Δεν κανεις κανενα κουτακι για να βαζεις τα φυσιγγια μεσα......ας κανω μια προσπαθεια και οτι βγει.......
Τουλαχιστον κατι εγινε.......
Δεν ξερω αν υπαρχουν καινουργια αλλα δεν με χαλανε και αυτα.........και σε πολλα χρωματα!!!!!!


1644667574966.jpeg
1644667638988.jpeg
1644667707425.jpeg
1644667761640.jpeg
 
Back
Top