Cal.20

Εναν βιντεακι για ενα καλο μας φιλο εξ Αμερικης..
Προσπαθω να τον κανω να συνειδητοποιησει οτι του αρεσουν τα πλαγιοκαννα αλλα δεν το εχει καταλαβει(ακομα)....yelling..yelling.


Αν και κυνηγώ, αποκλειστικά με πλαγιοκαννο όλα τα κυνήγι μου, δεν υπάρχουν πλέον πολλά βιντεάκια στο u-tube με κυνήγι με πλαγιοκαννο:(
 
και ρωταω ποιος ο λογος για τον καθε ενα μας . που εχει διαφορετικο διαμετρημα απο το 12αρι , ξεκιναω πρωτος που εχω GAL 28 σουπερ ποζε , πρωτον και κυριοτερο που σκεφτηκα οταν το αγορασα ηταν τα οικονομηκα φυσιγγια που γεμηζω μονος μου , ειχα πρωβλημα στην αρχη με της πλαστηκες μησοταπες , τα χαρτονακια GAL28 και τους καλυκες που δεν μπορουσα να βρω , που προχηρα το ελυσα αγοραζοντας ετοιμα GAL 28 και ξαναρηχνοντας αρκετες φορες τα ιδια , τα δε χαρτονακια που δεν μπορουσα να βρω τα εκοβα με σγρομπια Ν 11 , και για πλαστηκες μισοταπες και συγκερωτηρες που δεν μπορουσα να βρω , εβαζα χοντρα πιτουρα , αναμεσα σε δυο χαρτονακια . Μετα καπια στιγμη πριν απο 8 χρονια πηρα χαμπαρι το SIARM. COM , και εχω μια μεγαλη ποσοτητα απο καλυκες GAL 28 καινουριους , καθος και μησοταπες και συγκερωτηρες , ακομα και ταπες μαληνες , και με φελο , στην πορεια καταλαβα οτι το 28αρι εχει και αλλα προτερηματα , εκτος απο τα οικονομηκα φυσιγγια ,οπως σε κοντηνες αποστασης δεν καταστρεφει το θυραμα , δεν σε κουραζει με την ανακρουση , και με λιγοτερο θορυβο στην τουφεκια του . Τα τελευτεα χρονια σπανια το χρισημοποιω , και ο λογος οτι δεν εχει πολλα πουλια , περιμενω καπια χρονια με πολλα πουλια για να ρηξω και με αυτο μερικες τουφεκιες
 
και ρωταω ποιος ο λογος για τον καθε ενα μας . που εχει διαφορετικο διαμετρημα απο το 12αρι , ξεκιναω πρωτος που εχω GAL 28 σουπερ ποζε , πρωτον και κυριοτερο που σκεφτηκα οταν το αγορασα ηταν τα οικονομηκα φυσιγγια που γεμηζω μονος μου , ειχα πρωβλημα στην αρχη με της πλαστηκες μησοταπες , τα χαρτονακια GAL28 και τους καλυκες που δεν μπορουσα να βρω , που προχηρα το ελυσα αγοραζοντας ετοιμα GAL 28 και ξαναρηχνοντας αρκετες φορες τα ιδια , τα δε χαρτονακια που δεν μπορουσα να βρω τα εκοβα με σγρομπια Ν 11 , και για πλαστηκες μισοταπες και συγκερωτηρες που δεν μπορουσα να βρω , εβαζα χοντρα πιτουρα , αναμεσα σε δυο χαρτονακια . Μετα καπια στιγμη πριν απο 8 χρονια πηρα χαμπαρι το SIARM. COM , και εχω μια μεγαλη ποσοτητα απο καλυκες GAL 28 καινουριους , καθος και μησοταπες και συγκερωτηρες , ακομα και ταπες μαληνες , και με φελο , στην πορεια καταλαβα οτι το 28αρι εχει και αλλα προτερηματα , εκτος απο τα οικονομηκα φυσιγγια ,οπως σε κοντηνες αποστασης δεν καταστρεφει το θυραμα , δεν σε κουραζει με την ανακρουση , και με λιγοτερο θορυβο στην τουφεκια του . Τα τελευτεα χρονια σπανια το χρισημοποιω , και ο λογος οτι δεν εχει πολλα πουλια , περιμενω καπια χρονια με πολλα πουλια για να ρηξω και με αυτο μερικες τουφεκιες
Καλησπέρα κ.νικο επειδή ενδιαφέρομαι να αγοράσω και εγω ενα δικανακι cal.28 πια είναι η γνώμη σας για αυτό το διαμετρημα?
 
και ρωταω ποιος ο λογος για τον καθε ενα μας . που εχει διαφορετικο διαμετρημα απο το 12αρι , ξεκιναω πρωτος που εχω GAL 28 σουπερ ποζε , πρωτον και κυριοτερο που σκεφτηκα οταν το αγορασα ηταν τα οικονομηκα φυσιγγια που γεμηζω μονος μου , ειχα πρωβλημα στην αρχη με της πλαστηκες μησοταπες , τα χαρτονακια GAL28 και τους καλυκες που δεν μπορουσα να βρω , που προχηρα το ελυσα αγοραζοντας ετοιμα GAL 28 και ξαναρηχνοντας αρκετες φορες τα ιδια , τα δε χαρτονακια που δεν μπορουσα να βρω τα εκοβα με σγρομπια Ν 11 , και για πλαστηκες μισοταπες και συγκερωτηρες που δεν μπορουσα να βρω , εβαζα χοντρα πιτουρα , αναμεσα σε δυο χαρτονακια . Μετα καπια στιγμη πριν απο 8 χρονια πηρα χαμπαρι το SIARM. COM , και εχω μια μεγαλη ποσοτητα απο καλυκες GAL 28 καινουριους , καθος και μησοταπες και συγκερωτηρες , ακομα και ταπες μαληνες , και με φελο , στην πορεια καταλαβα οτι το 28αρι εχει και αλλα προτερηματα , εκτος απο τα οικονομηκα φυσιγγια ,οπως σε κοντηνες αποστασης δεν καταστρεφει το θυραμα , δεν σε κουραζει με την ανακρουση , και με λιγοτερο θορυβο στην τουφεκια του . Τα τελευτεα χρονια σπανια το χρισημοποιω , και ο λογος οτι δεν εχει πολλα πουλια , περιμενω καπια χρονια με πολλα πουλια για να ρηξω και με αυτο μερικες τουφεκιες
Τα τελευταία χρόνια Νίκο οι περισσότερες εταιρείες φυσιγγιων έχουν ρίξει λίγο παραπάνω προσοχή και σε αυτό το διαμετρημα πλέων παράγονται αρκετά,λίγα όμως βλέπουμε στην δική μας αγορά και σε τιμές απαγορευτικές για χρήση σε ένα κυνήγι όπως η τσίχλα, οπότε μονόδρομος η ιδιογομωση .
 
Τα τελευταία χρόνια Νίκο οι περισσότερες εταιρείες φυσιγγιων έχουν ρίξει λίγο παραπάνω προσοχή και σε αυτό το διαμετρημα πλέων παράγονται αρκετά,λίγα όμως βλέπουμε στην δική μας αγορά και σε τιμές απαγορευτικές για χρήση σε ένα κυνήγι όπως η τσίχλα, οπότε μονόδρομος η ιδιογομωση .
δεν με απασχολουν οι εταιρειες φυσιγγιων ,γιατι ασχολουμε με την ιδιογωμοση και στο GAL12 και στο GAL 28 , απο θεμα πληροφοριας και ιστοριας καλο ειναι που μας το λες
 
Last edited by a moderator:
Ορτυκι μπεκατσα τσίχλα
για ορτυκι το καλυτερο , χωρης δευτερη επιλογη ,για τσιχλα εξαρτατε το καρτερι που θα κυνηγησουμε , εαν περναν κοντα τα πουλια η μακρια , για περπατητο τσιχλας πρεπει να διαλεγουμε τα πουλια που θα τουφεκισουμε , αποκλειοντας της μεγαλες αποστασης μεχρι 30 μετρα ,για μπεκατσα οχι το κυριο οπλο σου να ειναι , αλλα μερηκες φορες εαν εχει αρκετες σε κοντηνες αποστασεις καλο ειναι , οχι ομως το καλυτερο ,να ξερεις οτι μαχ μεχρι 30 μετρα τουφεκας , εαν περνεις ετοιμα φυσιγγια τοτε ξεχνας τα οικονομηκα φυσιγγια , αλλα και την επαρκια τυπων και μαρκας , το καθε κουτι εχει απο 10 ευρω και πανω , μονο με ιδιογωμοση συμφερη και θα εχεις ποικηλια σε σεταπ, με κοστος του καθε κουτιου κατω τον 5 ευρω , εξαρτατε απο τα υλικα απο 3,7 το κουτι μεχρι μαχ τα 5 ευρω με μαληνη ταπα
 
και ρωταω ποιος ο λογος για τον καθε ενα μας . που εχει διαφορετικο διαμετρημα απο το 12αρι
και ξαναγραφω την ερωτηση μου γιατι δεν απαντησε κανενας στο ποιο πανω ΠΟΙΟΣ Ο ΛΟΓΟΣ ΠΟΥ ΚΑΠΙΟΣ ΕΧΕΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ ΔΙΑΜΕΤΡΗΜΑ ΑΠΟ ΤΟ 12ΑΡΙ , πιστευω οτι πολλοι θα εχουν την περιεργια να μαθουν , να ακουσουν γνωμες διαφορετηκες για το καθε διαμετρημα που κατεχουν , εγω εχω απαντηση στο ποιο πανω μου μυνημα
 
Οι λογοι μπορει να ειναι πολλοι για τον καθενα.
Μικροτερο βαρος οπλου κ φυσιγγιων κατα την μεταφορα,Πιο κομψα οπλα κ φυσιγγια που ισως να ειναι κ πιο ομορφα στο ματι κ στο χερι απο τα "γαιδουρινα" του cal.12,Πιθανων μικροτερο λακτισμα κ θορυβος στα αυτια,κ φυσικα πολυ μεγαλυτερη ικανοποιηση για καθε θηραμα που πεφτει,ας ειναι κ τσιχλα.
 
δεν με απασχολουν οι εταιρειες φυσιγγιων ,γιατι ασχολουμε με την ιδιογωμοση και στο GAL12 και στο GAL 28 , απο θεμα πληροφοριας και ιστοριας καλο ειναι που μας το λες
Κακά τα ψέματα Νίκο δεν γεμίζουν όλοι φυσίγγια η πλειοψηφία εμπορικά ρίχνει.
 
Οι λογοι μπορει να ειναι πολλοι για τον καθενα.
Μικροτερο βαρος οπλου κ φυσιγγιων κατα την μεταφορα,Πιο κομψα οπλα κ φυσιγγια που ισως να ειναι κ πιο ομορφα στο ματι κ στο χερι απο τα "γαιδουρινα" του cal.12,Πιθανων μικροτερο λακτισμα κ θορυβος στα αυτια,κ φυσικα πολυ μεγαλυτερη ικανοποιηση για καθε θηραμα που πεφτει,ας ειναι κ τσιχλα.
.shake hands. δεν έχω τίποτα να προσθέσω.
 
ειχα ακουσει απο παλιους κυνηγους οτι επερναν 20αρι γιατι ηθελαν λεει να κοβει ποιο μακρια της καθηστες φασες στα πευκα , γιατι λεει εχουν ποιο στενες κανες μπρωστα , ποσο λαθος ειχαν , το μονο σωστο που ελεγαν οι ποιο στενες κανες μπροστα ,και οχι στενη θαλαμη πησο
 
το δικο μου 28αρι ειναι μπαικαλ σουπερ ποζε και το βαρος του ειναι ιδιο με το 12αρι , αλλα το βαρος στα οπλα ποτε δεν με απασχολουσε , ητε κανω καρτερι ητε ψαξημο , ισα ισα πρωτημο οπλα με βαρος απο 3 κιλα μεχρι και 3,6 κιλα , κατω απο 3 κιλα δεν μου αρεσουν γιατι δεν στρονουν καλα στον ομο μου και κλωτσαν και ποιο πολυ εαν ειναι 12αρια, οσο για το βαρος φυσιγγιων ουτε με αυτο δεν ειχα πρωβλημα , περνω μαζη μου 40 , και εχω και αλλα 40 στο αυτοκηνητο εαν ποτε χρειαστουν
 
Back
Top