Cal.20 βλητικές δοκιμές

Την Κυριακή είχα πάει για κυνήγι τσίχλας και είχα μαζί rm μισόταπα, navaro και fob. Τα είχα χύμα στις τσέπες του μπουφάν. Κάποια στιγμή ρίχνω σε μια τσίχλα δεν την πέτυχα και ξαναπατάω τη σκανδάλη. Το όπλο έκανε εμπλοκή. Και κοιτώ και βλέπω το κλείστρο μισό κλειστό και είχε σφηνωσει το μέταλλο από το φυσιγγι. Ο παφυλας. Είχε κοπεί το πλαστικό του κάλυκα από τον παφυλα. Είχε μείνει μέσα στην κάνη. Και ευτυχώς σφηνωσει ο παφυλας στο κλείστρο και δεν άφησε το άλλο φυσιγγι να μπει στη θαλαμη. Δεν θέλω να φανταστώ τι θα είχε γίνει. Σοκαρίστηκα τόσο που δεν σκέφτηκα να το βγάλω φωτογραφία. Αν ξαναπάω την Κυριακή θα το βρω και θα το φωτογραφίσω. Το φυσιγγι ήταν το fob.
Εχει τυχει σε συγκυνηγο ειμασταν σε διπλανα καρτερια αγριογουρουνου...ριχνει μια και μετα παλευε.....παω κοντα και βλεπω ειχε εξολκευσει τον παφυλλα και το πλαστικο κομματι του καλυκα σφηνωσε μεσα στην θαλαμη...γνωστο γαλλικο μονοβολο...
 
Το διαμετρημα 20 παιδιά μπορεί να χρησιμοποιηθεί και για γουρούνια;; μια slug καραμπινα ας πούμε με διαμετρημα 20 και μονοβολα αποκλειστικά θα μπορούσε να χρησιμοποιηθεί;; Κ δεν εννοώ να ρίχνουμε σε 10 και να κρατάμε το ένα. Αν κάνει παρόμοια δουλειά με το 12ρη η θα φεύγουν τραυματισμενα λόγω μικρών σχετικά βολιδων;
 
Το διαμετρημα 20 παιδιά μπορεί να χρησιμοποιηθεί και για γουρούνια;; μια slug καραμπινα ας πούμε με διαμετρημα 20 και μονοβολα αποκλειστικά θα μπορούσε να χρησιμοποιηθεί;; Κ δεν εννοώ να ρίχνουμε σε 10 και να κρατάμε το ένα. Αν κάνει παρόμοια δουλειά με το 12ρη η θα φεύγουν τραυματισμενα λόγω μικρών σχετικά βολιδων;
Αν μιλάμε για Μονοβολα θα τους αλλάζει τα φώτα

για δράμια βέβαια και υστερεί
 
Αν μιλάμε για Μονοβολα θα τους αλλάζει τα φώτα

για δράμια βέβαια και υστερεί
Πάντα μονοβολα. Μήπως υστερούν κι αυτά;; δηλαδή ένα καπρι 100ρη στα 80 μέτρα μπορείς να του αλλάξεις τα φώτα με το 20ρη και μονοβολα βάρους 18-24 γρ;;;
 
Πάντα μονοβολα. Μήπως υστερούν κι αυτά;; δηλαδή ένα καπρι 100ρη στα 80 μέτρα μπορείς να του αλλάξεις τα φώτα με το 20ρη και μονοβολα βάρους 18-24 γρ;;;
Ελεγα να σου προτεινω το οπλο με σκοπευτικα κ slug κανη κ montecarlo κοντακι που βγαζει η μπενελα σε cal 20 , αλλα σκεφτηκα οτι θα φοβασαι αυτο που εγραψες
 
Ελεγα να σου προτεινω το οπλο με σκοπευτικα κ slug κανη κ montecarlo κοντακι που βγαζει η μπενελα σε cal 20 , αλλα σκεφτηκα οτι θα φοβασαι αυτο που εγραψες
Ακριβώς αυτό το όπλο κοίταγα χθες.. Θα αγοράσω ένα με κανη σλαγκ και είδα ότι υπάρχει αυτό το όπλο σε cal 20.δεν ξέρω ειλικρινά κατά πόσο είναι ικανο να καταβάλει μεγάλα ζώα είτε σε μεγάλες αποστάσεις.
 
Ακριβώς αυτό το όπλο κοίταγα χθες.. Θα αγοράσω ένα με κανη σλαγκ και είδα ότι υπάρχει αυτό το όπλο σε cal 20.δεν ξέρω ειλικρινά κατά πόσο είναι ικανο να καταβάλει μεγάλα ζώα είτε σε μεγάλες αποστάσεις.
Δεν εχω προσωπικη εμπειρια απο cal 20 , αλλα το μυαλο μου λεει οτι σε μονοβολο ειναι τρομερα φονικο , οχι μονο ικανο αλλα τρομερα ικανο
 
Και εγώ δεν έχω εμπειρία από τα γουρούνια αλλά βλέπω ταχύτητα τα φεντεραλ v1 450 λογικά θα κάνει ζημιά
Ζημια τρελη , το μυαλο ομως δεν αλλαζει ευκολα φιλε , το ιδιο κ στο φορτιο στα σκαγια , υποσεινηδητα το βαρυ κ πιο μεγαλο θεωρειται κ πιο φονικο παντα
 
Εμένα δε με ενδιαφέρουν καθόλου τα σκάγια. Έχω άλλες δύο 12ρες για σκάγια. Απλώς το είδα το εν λόγω όπλο και είναι ότι καλύτερο κυκλοφορεί στην αγορά με κανη σλαγκ. Λογικά για να το έβγαλαν σε cal 20 θα κάνει ζημιά δεν μπορεί να ναι βλακες όπως και οι κατασκευαστές μονοβολων cal 20 δνε θα ναι βλακες για να βγάζουν σ αυτό το διαμετρημα
 
Αναμένω και κάποιον κάτοχο 20ριου που να χει ρίξει μονοβολα ακόμα και σε στόχο να μας πει την εμπειρία του. Ελπίζω κάποιος θα βρεθεί, τόσα άτομα είμαστε εδώ μέσα
 
Ακριβώς αυτό το όπλο κοίταγα χθες.. Θα αγοράσω ένα με κανη σλαγκ και είδα ότι υπάρχει αυτό το όπλο σε cal 20.δεν ξέρω ειλικρινά κατά πόσο είναι ικανο να καταβάλει μεγάλα ζώα είτε σε μεγάλες αποστάσεις.
Άκου έως τα 100 έχω δοκιμάσει με ιδιογωμοσει και βλήμα gervo μεγαλύτερη ακρίβεια μεγαλύτερη διάτρηση αν και το συγκεκριμένο βλήμα είναι μαλακό κάνει μεγάλη ζημια
 
Άκου έως τα 100 έχω δοκιμάσει με ιδιογωμοσει και βλήμα gervo μεγαλύτερη ακρίβεια μεγαλύτερη διάτρηση αν και το συγκεκριμένο βλήμα είναι μαλακό κάνει μεγάλη ζημια
Τα της αγορά όπως το dupo η το sauvestre ας πούμε δεν θα είναι εξίσου δυνατά;
 
Back
Top