Cal.20 βλητικές δοκιμές

Το φιλαράκι ο Φώτης μου είπε γιαυτο νομιζω είναι σε καλή τιμή.
https://www.car.gr/parts/view/24802636-kunhgetika-opla-dikanna-browning-b725-uk-hunter-g1
Ωχ το είχα δει και νόμιζα ήταν cal12 . Αλλά με 81 δεν με τρελαίνει για τα κυνήγια μου..... Θα περάσω να το δω σίγουρα σε μερικές μέρες

Είναι και κοντά 3200 ....
 
Ωχ το είχα δει και νόμιζα ήταν cal12 . Αλλά με 81 δεν με τρελαίνει για τα κυνήγια μου..... Θα περάσω να το δω σίγουρα σε μερικές μέρες
Δεν νομίζω να έχει πρόβλημα ακόμα και στο περπατητο η κυνηγια φερμας σε ανοιχτό τόπο.
 
Βάζω ξανά κάποιες δοκιμές που έκανα στο παρελθόν,στα 28 μέτρα με μαμά βελτιωμένο κύλινδρο!

Όπλο Benelli Rafaello Crio και κάννη 66 εκατοστά.

Ο κύκλος είναι ενδεικτικός και όχι ακριβώς στα 75 εκατοστά.

RC 24gr νούμερο 9,5


Navaro 28gr νούμερο 8


Lambro 25gr νούμερο 9


RC 28gr νούμερο 7,5
post an image online

Sellier Bellot 28gr Μάλλινη τάπα νούμερο 8


B&P 26gr νούμερο 9


NSI 29gr Διασποράς νούμερο 7,5 στα 18 μέτρα
upload foto forum
Πω ρε φίλε ποίημα είναι οι κατανομές που βγάζει ,δεν περίμενα στα 28 μέτρα με 4* τέτοιες κατανομές από 20αρι
 
Πω ρε φίλε ποίημα είναι οι κατανομές που βγάζει ,δεν περίμενα στα 28 μέτρα με 4* τέτοιες κατανομές από 20αρι

Φίλε και εγώ όταν το πήρα δεν μπορούσα να φανταστώ τι σκοτώματα κάνει αυτό το διαμέτρημα!
Είναι το όπλο που δεν πρόκειται να δώσω ποτέ!
 
Italia....η χώρα των ευκαιριών για όπλα....
https://www.armiusate.it/armi-lunghe/fucili-a-canna-liscia/merkel-doppietta-20_i599229
.love..love..love.
Κουκλί!!! Άραγε εδώ στο...Ελλαδιστάν, πόσο θα το πουλούσαν? Και σε διαμετρημα .20? Όχι κάτω από 5000+ νομίζω....
Μήπως να κλείσω κάνα 2ημερο Ιταλία, να το φέρω?
hippohippohippo
 
Italia....η χώρα των ευκαιριών για όπλα....
https://www.armiusate.it/armi-lunghe/fucili-a-canna-liscia/merkel-doppietta-20_i599229
.love..love..love.
Κουκλί!!! Άραγε εδώ στο...Ελλαδιστάν, πόσο θα το πουλούσαν? Και σε διαμετρημα .20? Όχι κάτω από 5000+ νομίζω....
Μήπως να κλείσω κάνα 2ημερο Ιταλία, να το φέρω?
hippohippohippo
Για να μην αναφέρω ότι εδω θα αναφερεται οτι είναι όχι απλά συλλεκτικό, αλλά σε και cal.20?....υπέρ συλλεκτικό!!! 5000+ είπα? Βάλε 8000+
 
Last edited:
Είναι να τρελαίνεσαι με τις τιμές.

.. αυτοί που μας τα πουλάνε από εκεί τα περνουν 1800 και μας τα πασάρουν 5000

ποσο να πληρωνουν ΦΠΑ? Η Τιμη του site ειναι με ΦΠΑ? + Eκτελονισμος,+ μεταφορικα?
τους βγιανει κανα 2000-2200? και μας το πουλανε σίγουρα 5000+ βγαζουν δηλ. πανω απο 200% κερδος.no.
 
Δεν ξέρω αν έχει ΦΠΑ ...αλλά γενικά οι τιμές μεταχειρισμένων στην Ελλάδα είναι ακριβές από όπλα αυτοκινήτα μηχανήματα τα πάντα .

Ας τα μεταφέρει όλα κάποιος συντονιστής γιατί τώρα κατάλαβα ότι είμαστε στις δοκιμές
 
IMG_20200115_164452.jpgπαω και εγώ μέσα στην τρελή χαρά να ρίξω καμία τουφεκιά με το καινούργιο μου onyx.... Βάζω στην κάτω κάνη maryarm puma τα σπέσιαλ τα έτσι τα αλλιώς...... Πατάω σκανδάλη τσααααφ. Τι έγινε λέω... Ανοίγω χτυπημένο.

Βάζω ένα πελαγκρι 24 γρ πάλι στην κάτω μπαμ το ρίχνει βάζω 3-4 διαφορετικές μάρκες και γραμμάρια όλα τα έριχνε. Λέω πάλι καλά δεν έχει τίποτα το τουφέκι.

Συνολικά έριξα 4 puma 2 πάνω 2 κάτω..... τα 2 δεν σκασανε (ένα και ένα πάνω κάτω) ευτυχώς δεν ήμουν για μπεκάτσα . Πήρα 2 κουτιά + 1 διασποράς ίδια μάρκα τι να τα κάνω τώρα.

Επιφυλάσσομαι να τα δοκιμάσω και με τις καραμπίνες

Έριξα ένα Τσόρτσιλ κέντρο θεού που μου άλλαξε την διάθεση

Μετά δοκιμάζω και ένα ροτβάιλ γερμανικό 7αρι που έλεγε και ο παππούς μου στα 30 μέτρα τσοκ brilley LM με το παρακάτω αποτελέσματα

Εν τέλη έφυγα χαρούμενος

IMG_20200115_165826.jpg
 
View attachment 8374παω και εγώ μέσα στην τρελή χαρά να ρίξω καμία τουφεκιά με το καινούργιο μου onyx.... Βάζω στην κάτω κάνη maryarm puma τα σπέσιαλ τα έτσι τα αλλιώς...... Πατάω σκανδάλη τσααααφ. Τι έγινε λέω... Ανοίγω χτυπημένο.

Βάζω ένα πελαγκρι 24 γρ πάλι στην κάτω μπαμ το ρίχνει βάζω 3-4 διαφορετικές μάρκες και γραμμάρια όλα τα έριχνε. Λέω πάλι καλά δεν έχει τίποτα το τουφέκι.

Συνολικά έριξα 4 puma 2 πάνω 2 κάτω..... τα 2 δεν σκασανε (ένα και ένα πάνω κάτω) ευτυχώς δεν ήμουν για μπεκάτσα . Πήρα 2 κουτιά + 1 διασποράς ίδια μάρκα τι να τα κάνω τώρα.

Επιφυλάσσομαι να τα δοκιμάσω και με τις καραμπίνες

Έριξα ένα Τσόρτσιλ κέντρο θεού που μου άλλαξε την διάθεση

Μετά δοκιμάζω και ένα ροτβάιλ γερμανικό 7αρι που έλεγε και ο παππούς μου στα 30 μέτρα τσοκ brilley LM με το παρακάτω αποτελέσματα

Εν τέλη έφυγα χαρούμενος

View attachment 8375
Τα πας πίσω χθες... :)
πολύ όμορφη ντουφεκια η τελευταία φίλε! Και είσαι ακριβώς 50-50!
 
View attachment 8374παω και εγώ μέσα στην τρελή χαρά να ρίξω καμία τουφεκιά με το καινούργιο μου onyx.... Βάζω στην κάτω κάνη maryarm puma τα σπέσιαλ τα έτσι τα αλλιώς...... Πατάω σκανδάλη τσααααφ. Τι έγινε λέω... Ανοίγω χτυπημένο.

Βάζω ένα πελαγκρι 24 γρ πάλι στην κάτω μπαμ το ρίχνει βάζω 3-4 διαφορετικές μάρκες και γραμμάρια όλα τα έριχνε. Λέω πάλι καλά δεν έχει τίποτα το τουφέκι.

Συνολικά έριξα 4 puma 2 πάνω 2 κάτω..... τα 2 δεν σκασανε (ένα και ένα πάνω κάτω) ευτυχώς δεν ήμουν για μπεκάτσα . Πήρα 2 κουτιά + 1 διασποράς ίδια μάρκα τι να τα κάνω τώρα.

Επιφυλάσσομαι να τα δοκιμάσω και με τις καραμπίνες

Έριξα ένα Τσόρτσιλ κέντρο θεού που μου άλλαξε την διάθεση

Μετά δοκιμάζω και ένα ροτβάιλ γερμανικό 7αρι που έλεγε και ο παππούς μου στα 30 μέτρα τσοκ brilley LM με το παρακάτω αποτελέσματα

Εν τέλη έφυγα χαρούμενος

View attachment 8375
Με τόσο βαρύ χτύπημα στο καψούλι αποκλείεται να έφταιγε το όπλο για τις αφλογιστίες! Αποκλείεται οι καραμπίνες να το χτυπήσουν βαρύτερα !!! Το καψούλι από ότι βλέπω στην φώτο είναι Cheddite Cx1000. Έχω ρίξει αρκετά τέτοια - σε κάλυκες Cheddite Cal.16 - και δεν είχα καμία αφλογιστία ...
Φοβερή η τουφεκιά με το Rottweil !!!!!!
 
Για την ιστορία τα 2 puma που σκάσανε κανονικά είχανε πολύ έντονα κέντρα και διάτρηση αλλά ακανόνιστη περιφέρεια.hair. δεν είχε εικόνα φελλού η διασπορά περισσότερο με τσοκ φρένου έμοιαζε ξέχασα ο βλάκας να βγάλω φωτογραφία
 
Την Κυριακή είχα πάει για κυνήγι τσίχλας και είχα μαζί rm μισόταπα, navaro και fob. Τα είχα χύμα στις τσέπες του μπουφάν. Κάποια στιγμή ρίχνω σε μια τσίχλα δεν την πέτυχα και ξαναπατάω τη σκανδάλη. Το όπλο έκανε εμπλοκή. Και κοιτώ και βλέπω το κλείστρο μισό κλειστό και είχε σφηνωσει το μέταλλο από το φυσιγγι. Ο παφυλας. Είχε κοπεί το πλαστικό του κάλυκα από τον παφυλα. Είχε μείνει μέσα στην κάνη. Και ευτυχώς σφηνωσει ο παφυλας στο κλείστρο και δεν άφησε το άλλο φυσιγγι να μπει στη θαλαμη. Δεν θέλω να φανταστώ τι θα είχε γίνει. Σοκαρίστηκα τόσο που δεν σκέφτηκα να το βγάλω φωτογραφία. Αν ξαναπάω την Κυριακή θα το βρω και θα το φωτογραφίσω. Το φυσιγγι ήταν το fob.
 
Την Κυριακή είχα πάει για κυνήγι τσίχλας και είχα μαζί rm μισόταπα, navaro και fob. Τα είχα χύμα στις τσέπες του μπουφάν. Κάποια στιγμή ρίχνω σε μια τσίχλα δεν την πέτυχα και ξαναπατάω τη σκανδάλη. Το όπλο έκανε εμπλοκή. Και κοιτώ και βλέπω το κλείστρο μισό κλειστό και είχε σφηνωσει το μέταλλο από το φυσιγγι. Ο παφυλας. Είχε κοπεί το πλαστικό του κάλυκα από τον παφυλα. Είχε μείνει μέσα στην κάνη. Και ευτυχώς σφηνωσει ο παφυλας στο κλείστρο και δεν άφησε το άλλο φυσιγγι να μπει στη θαλαμη. Δεν θέλω να φανταστώ τι θα είχε γίνει. Σοκαρίστηκα τόσο που δεν σκέφτηκα να το βγάλω φωτογραφία. Αν ξαναπάω την Κυριακή θα το βρω και θα το φωτογραφίσω. Το φυσιγγι ήταν το fob.
αυτο γινεται η απο ελατωματικη παρτιδα του καλυκα ,η τα φυσιγγια ειναι πολλα χρονια γεμισμενα με δυνατο set up.
 
Την Κυριακή είχα πάει για κυνήγι τσίχλας και είχα μαζί rm μισόταπα, navaro και fob. Τα είχα χύμα στις τσέπες του μπουφάν. Κάποια στιγμή ρίχνω σε μια τσίχλα δεν την πέτυχα και ξαναπατάω τη σκανδάλη. Το όπλο έκανε εμπλοκή. Και κοιτώ και βλέπω το κλείστρο μισό κλειστό και είχε σφηνωσει το μέταλλο από το φυσιγγι. Ο παφυλας. Είχε κοπεί το πλαστικό του κάλυκα από τον παφυλα. Είχε μείνει μέσα στην κάνη. Και ευτυχώς σφηνωσει ο παφυλας στο κλείστρο και δεν άφησε το άλλο φυσιγγι να μπει στη θαλαμη. Δεν θέλω να φανταστώ τι θα είχε γίνει. Σοκαρίστηκα τόσο που δεν σκέφτηκα να το βγάλω φωτογραφία. Αν ξαναπάω την Κυριακή θα το βρω και θα το φωτογραφίσω. Το φυσιγγι ήταν το fob.
Και ένα κεράκι σε όποιο ξωκκλησι βρεθεί μπροστά σου, διότι Άγγελος σε φύλαξε.
 
Την Κυριακή είχα πάει για κυνήγι τσίχλας και είχα μαζί rm μισόταπα, navaro και fob. Τα είχα χύμα στις τσέπες του μπουφάν. Κάποια στιγμή ρίχνω σε μια τσίχλα δεν την πέτυχα και ξαναπατάω τη σκανδάλη. Το όπλο έκανε εμπλοκή. Και κοιτώ και βλέπω το κλείστρο μισό κλειστό και είχε σφηνωσει το μέταλλο από το φυσιγγι. Ο παφυλας. Είχε κοπεί το πλαστικό του κάλυκα από τον παφυλα. Είχε μείνει μέσα στην κάνη. Και ευτυχώς σφηνωσει ο παφυλας στο κλείστρο και δεν άφησε το άλλο φυσιγγι να μπει στη θαλαμη. Δεν θέλω να φανταστώ τι θα είχε γίνει. Σοκαρίστηκα τόσο που δεν σκέφτηκα να το βγάλω φωτογραφία. Αν ξαναπάω την Κυριακή θα το βρω και θα το φωτογραφίσω. Το φυσιγγι ήταν το fob.
Ελαττωματική παρτίδα κάλυκα λογικά Γιάννη.
Το φυσίγγι ήταν με 8 χιλιοστά πάφυλα;;
Συνήθως σε τέτοιους κάλυκες εμφανίζεται.
 
Back
Top