Cal.16

Rottweil-Απόσταση Βολής

Για το διαμέτρημα 16 προσωπικά πιστεύω ότι οι βέλτιστες γομώσεις είναι από τα 28γρ. έως τα 30 γρ., και αν θέλουμε να ρίχνουμε βαρύτερες θα πρέπει να πάμε στο διαμέτρημα 12.

Το φυλλάδιο της Rottweil παρέχει κάποιες πληροφορίες που ίσως να είναι χρήσιμες, με βάση τα παραπάνω…
1697880690207.png

1697880729769.png

…το τελευταίο μέρος του φυλλαδίου γραφεί τα εξής:

[…]

The huntsman shot firing distance using lead shot is between 35 and at the most 40 m depending on caliber and shot grain size. In addition, scattering is so great that there is no sufficient patterning. The penetration force and therefore the effective killing effect of the shot degreases with increasing shot distance – and this occurs more rapidly, the smaller the shot is.

[…]

(Μτφρ.)

«Η απόσταση βολής με μολύβδινα σκάγια είναι μεταξύ 35 και το πολύ 40 μέτρα ανάλογα με το διαμέτρημα και το μέγεθος του των σκαγιών. Πέραν αυτού , η διασπορά είναι τόσο μεγάλη που δεν υπάρχει επαρκής πυκνότητα. Η δύναμη διείσδυσης και επομένως το φονικό αποτέλεσμα της βολής μειώνεται με την αύξηση της απόστασης βολής – και αυτό συμβαίνει πιο γρήγορα, όσο μικρότερη είναι η διάμετρος των σκαγιών

Υ.Γ…όπως βλέπουμε οι Γερμανοί είναι φειδωλοί στις δηλώσεις τους, και συντηρητικοί στις προσδοκίες τους από τα προϊόντα τους. Τώρα το αν ένα συμβατικό φυσίγγιο μπορεί να σκοτώσει στα 45-50 μέτρα η και παραπάνω ίσως μπορεί, αλλά τουλάχιστον τούτο δεν το δηλώνουν οι ίδιοι

Εδώ πρέπει να συμπληρώσω ότι ίσως η σημαντικότερη ανακάλυψη του Burard ήταν, ότι η κυνηγητική βολή με κανονικές ταχύτητες «ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΝΕΠΑΡΚΗΣ ΑΠΟ ΔΙΑΤΡΗΣΗ ΠΕΡΙΠΟΥ ΠΕΝΤΕ ΜΕΤΡΑ ΜΕΤΑ ΤΟ ΣΗΜΕΙΟ ΠΟΥ ΕΓΙΝΕ ΑΝΕΠΑΡΚΗΣ ΑΠΟ ΠΥΚΝΟΤΗΤΑ».
 
Σπύρο ποιό είναι το ανώτατο όριο γόμωσης στο 16ρι; Θυμάμαι τις ιστορίες που μου έλεγε ο παππούς μου που κυνηγούσε με σοβιετικό ποζέ τρυγόνια και μαυρόκοτες αλλά δε μου ανέφερε ποτέ το βάρος. Τότε η ιδιογόμωση ήταν μονόδρομος.
Η Remington και η Federal των ΗΠΑ βγάζουν 16άρια φυσίγγια σε 32 gr.
 
Καλό μεσημέρι σ’ όλους τους φίλους…:)...

Σήμερα το πρωί είπα να βγάλω το μπαικάλ …βόλτα!

Καλά κρατιέται θαρρώ…!... ( έχει και μια αβαρία το Verney Caron η αλήθεια …) …ατυχώς είχε πάρα πολύ αέρα και δεν πετούσε ούτε… σπίνος!...έτσι δεν μπόρεσα να το κάψω...ίσως πιο απόγευμα αν είμαι τυχερός…

Λέρος - Δέμα - 04.11.2023 - Baikal Cal.16....jpg

…κατά τις εννέα , άκοπος από πτερωτό, είπα να κάνω ένα μικρό «αργοπορημένο» πλέον κινητό, για κανένα Αγριοκούνελο, σ’ ένα τοπάκι που σκιάζει… …ένα τέταρτο περπάτησα , και μου πετάχτηκε ένα χοντρό κουνέλι (ήταν κούνελος, αρσενικός μάλλον γιατί…!), από μια ξερή ρίζα λυγαριάς τρία – τέσσερα μέτρα μπροστά μου , γραμμή για το πυκνό … ενώ σήκωσα, δεν πρόλαβα να το ντουφεκίσω, μου χώθηκε στα πυκνά, δεν είχα μέτρα … ήταν μάστορας και στο καμουφλάζ και στην διαφυγή!...:)...

Τέλος πάντων , όλο το δρόμο της επιστροφής , χαμογελούσα … σκεφτόμουνα το χθεσινό με τον Μπάρμπα Σωτήρη , τον χαμένο Λαγό, και το έχει δικαίωμα να ζήσει!… να είσαι καλά Νικόλα (@Χομπίστας... ) που το ανέβασες… ήταν μάθημα αυτό… :) ...

Υ.Γ...να χαρευτεί και ο Τάσος(@tasos hunter ) με το μπαικάλ, που με παρακαλούσε...
 
Καλό μεσημέρι σ’ όλους τους φίλους…:)...

Σήμερα το πρωί είπα να βγάλω το μπαικάλ …βόλτα!

Καλά κρατιέται θαρρώ…!... ( έχει και μια αβαρία το Verney Caron η αλήθεια …) …ατυχώς είχε πάρα πολύ αέρα και δεν πετούσε ούτε… σπίνος!...έτσι δεν μπόρεσα να το κάψω...ίσως πιο απόγευμα αν είμαι τυχερός…

View attachment 81836

…κατά τις εννέα , άκοπος από πτερωτό, είπα να κάνω ένα μικρό «αργοπορημένο» πλέον κινητό, για κανένα Αγριοκούνελο, σ’ ένα τοπάκι που σκιάζει… …ένα τέταρτο περπάτησα , και μου πετάχτηκε ένα χοντρό κουνέλι (ήταν κούνελος, αρσενικός μάλλον γιατί…!), από μια ξερή ρίζα λυγαριάς τρία – τέσσερα μέτρα μπροστά μου , γραμμή για το πυκνό … ενώ σήκωσα, δεν πρόλαβα να το ντουφεκίσω, μου χώθηκε στα πυκνά, δεν είχα μέτρα … ήταν μάστορας και στο καμουφλάζ και στην διαφυγή!...:)...

Τέλος πάντων , όλο το δρόμο της επιστροφής , χαμογελούσα … σκεφτόμουνα το χθεσινό με τον Μπάρμπα Σωτήρη , τον χαμένο Λαγό, και το έχει δικαίωμα να ζήσει!… να είσαι καλά Νικόλα (@Χομπίστας... ) που το ανέβασες… ήταν μάθημα αυτό… :) ...

Υ.Γ...να χαρευτεί και ο Τάσος(@tasos hunter ) με το μπαικάλ, που με παρακαλούσε...
ΠΟΣΟ όμορφο και ΠΟΣΟ μηχανικά άρτιο είναι αυτό το ταπεινό δίκανο!!!!
 
Εγω φερμαρω αυτο:
http://gunandknifeclassics.gr/darne-p17-μ-δ/
Φυσικά για κυνήγι, και ΟΧΙ για το ερμαριό μου;)
αλλα για νσα το παρω(αν το πάρω), πρεπει να δωσω 2-3 όπλα μου...
τι λετε? αξιζει για γενικο κυνηγι? εκτος παπιά που δεν πηγαινω... και μερικες φορες θα το παιρνω στην φασσα..
Με προβληματιζουν 2 πραγματα:
1) τα ακριβα (σε σχεση μ το 12αρι) φυσσιγια του
2) επειδη θα φτιαξω (αν το παρω) κοντακι στα μετρα μου, και επειδη ολισθαίνει το επανω μερος, βγαινοντας απο οτι φενεται καμια 3-4 εκ πανω απ το χτένι, θα πρεπει να ανέβει το χτενι μετα το ολισθαινων μερος, και πιστευω θα φενεται ασχημα....xm.
Ακόμα απούλητο 😢😢😢
 
Καλη χρονια σε ολη την ομαδα μιας και εχει μπεκατσες αρκετες και μας τελειωσαν τα φουσεκια ειπα να γεμισω 2 κουτακια για τις βελουδοματες καλυκες Γαλλικοι (Gevelote), Σουηδικοι (Jk6), Γερμανικοι (RWS), και Ελληνικοι της Πυρκαλ 65 χιλ ολοι οι καλυκες με τις αναλογες πυριτιδες φυσικα, μαλλινη κερομενη γνησια απο τριχα αλογου και 28.5 γρ γομωση ρελι στα 61χιλ σκετο ρευμα καθαρα σκοτωματα στα πουλια.
 

Attachments

  • 20240111_223059.jpg
    20240111_223059.jpg
    159,6 KB · Προβολές: 12
  • 20240111_223333.jpg
    20240111_223333.jpg
    144,9 KB · Προβολές: 11
  • 20240111_223224.jpg
    20240111_223224.jpg
    135 KB · Προβολές: 12
  • 20240111_223234.jpg
    20240111_223234.jpg
    162,4 KB · Προβολές: 12
Back
Top