BY HERCULES

Status
Not open for further replies.
Συμφωνώ και επαυξάνω. Η αλήθεια είναι ότι μόνο άμα κάνεις αυτήν την δουλειά καταλαβαίνεις την δημιουργικότητα που σου δίνει. Και η εφευρετικότητα σε όλο της το μεγαλείο. Την έκανα και καταλαβαίνω. Μου έχει τύχει να ξυπνάω στις 3 το πρωί και να μην με πιάνει ύπνος επειδή μία ιδέα μου καρφώθηκε στο μυαλό.

Ο Ηρακλής το έχει τερματίσει. Πραγματικά καταπληκτικές δουλειές .shake hands. . Στις περιπτώσεις αυτές όμως , η αξία του όπλου, έχει να κάνει άμεσα με την λειτουργικότητά του και εύχομαι τα μέταλλα να μπορούν να ακολουθήσουν την τόσο καλή εργασία αναπαλαίωσης που έγινε στα ξύλα. (Αραγε οι κάννες σε τι κατάσταση να βρίσκονται ; μπορούν να αντικατασταθούν οι ταλαιπωρημένες βίδες; ) Μακάρι να γίνει ανάλογη εργασία στα μεταλλικά μέρη για να μην πάει χαμένη η τόσο καλή δουλειά του Ηρακλή.

ΥΓ: Είναι εμφανές ότι η επιθυμία του ιδιοκτήτη , όπως και η εργασία του Ηρακλή δεν έχουν σκοπό την αύξηση της οικονομικής αξίας του όπλου και ότι η όλη εργασία γίνεται για συναισθηματικούς λόγους, αλλά αν τα όπλα είναι και λειτουργικά ακόμα καλύτερα.

Και πάλι μπράβο Ηρακλή και καλή χρονιά σε όλους.
Δυστιχως Δημητρη το οπλο ειναι μονο για τον τοιχο ως διακοσμιτικο και για να θυμιζει τις παλιες δοξες του......εγω ομως δεν μπορω να το δω ετσι και να κανω μια δουλεια ''τοιχου''....η κατασκευη θα γινει οπως πρεπει και τα υπολοιπα δεν με αφορουν.
 
Αυτό σημαίνει να τολμάς τις πλέον κοντινές φωτογραφίες ... Υπέροχη δουλειά στο χέρι και το πέλμα αυτό δίνει μια άλλη χάρη στο όπλο
Σε κοντινες φωτο φαινεται η ''δουλεια'' Θαναση...εκει θα φανει η λεπτομερεια που κανει την διαφορα...και δεν ενοω μονο αυτην την παρουσιαση της δουλειας μου......παντα βγαζω κοντινες για να φαινωνται ολα καθαρα...μονο ετσι μπορει να εκτιμησεις την δουλεια και την τελειωτητα σε μια εφαρμογη και εργασια.
 
Ηρακλή έχω βρει ένα τάκο από τριανταφυλλιά πολι όμορφο τι λες κάνει για κοντάκι;
Οχι Θοδωρε.....ειναι βαρυ σαν ξυλο....για προσθετα σε καποια σημεια σαν διακοσμητικα κανει......εξαλου δεν βλεπω να υπαρχουν και κοντακια απο τρυανταφυλιες....και αν βρεθει κανενα δεν νομιζω να ειναι σε κυνηγετικα οπλα τα οποια κυνηγανε.
Για κανενα αεροβολο ισως.......αλλα και παλι δυσκολο το βλεπω.......
Εχω και εγω κατι τακους και μαλιστα εκανα ενα κοματι για ενα αεροβολο αλλα μονο που καταλαβα τι βαρος θα εχει το σταματησα.
 
Εφτασε λοιπον το ''ταξιδι'' σε ενα πολυ κρισιμο σταθμο....τις ψαθες!!!

Εδω ειναι που χρειαζεσαι ψυχικη ηρεμια.....απολυτη συγκεντρωση.....καθαρο μυαλο...και εμπιστοσυνη στον εαυτο σου.

Εδω το παραμικρο λαθος ''καταστρεφει'' ολη την προσπαθεια....σε αυτο το σημειο λαθη δεν χωρουν.

Τα ματια απο ενα σημειο και μετα αρχιζουν να ''μπερδευουν'' απο την κουραση και τοτε ειναι που πρεπει να σταματησεις......τα λειζερ δεν κανουν λαθη αλλα τα χερια μπορουν..ετσι ειναι το χειροποιητο!!!
Μεχρι τωρα ειμαι πολυ ικανοποιημενος και σταματω για σημερα...οταν θα εχω ορεξη θα τελειωσω και την αλλη πλευρα του κοντακιου.

1582995180890.png

1582995269872.png
1582995314348.png

1582995397448.png

1582995446614.png
 
Εφτασε λοιπον το ''ταξιδι'' σε ενα πολυ κρισιμο σταθμο....τις ψαθες!!!

Εδω ειναι που χρειαζεσαι ψυχικη ηρεμια.....απολυτη συγκεντρωση.....καθαρο μυαλο...και εμπιστοσυνη στον εαυτο σου.

Εδω το παραμικρο λαθος ''καταστρεφει'' ολη την προσπαθεια....σε αυτο το σημειο λαθη δεν χωρουν.

Τα ματια απο ενα σημειο και μετα αρχιζουν να ''μπερδευουν'' απο την κουραση και τοτε ειναι που πρεπει να σταματησεις......τα λειζερ δεν κανουν λαθη αλλα τα χερια μπορουν..ετσι ειναι το χειροποιητο!!!
Μεχρι τωρα ειμαι πολυ ικανοποιημενος και σταματω για σημερα...οταν θα εχω ορεξη θα τελειωσω και την αλλη πλευρα του κοντακιου.

View attachment 10068

View attachment 10069
View attachment 10070

View attachment 10071

View attachment 10072

ΑΨΕΓΑΔΙΑΣΤΟΣ ΗΡΑΚΛΗΣ !!!!
 
BERETTA SIDE BY SIDE 625.

Ενα ακομα ''ταξιδι'' εφτασε στο τελος με δυσκολη διαδρομη αλλα σταθερη και σιγουρη.

Ξυλο κοντακιου απο Καυκασιανη καρυδια και παπια απο Ελληνικη.....εγινε μια αλαγη στο αρχικο ξυλο της παπιας με αυτο για να ταιριαξει καλιτερα με τα νερα του κοντακιου....και μπορω να πω απολυτα πετυχημενη!!!

Μια πολυ ολοκληρωμενη εργασια και σε αυτο βοηθησε η μετροληψια που εγινε απο την MAX GEAR και του δασκαλου κυνηγετικης σκοποβολης Λεονιδα Μιτσιαλη.
Κατασκευστηκε λοιπον το κοντακι στα μετρα της μετροληψιας και εγινε και palm swell στην λαβη καθως και ενας διακοσμητικος ρομβος με περιμετρικο stiplling στο κατω μερος.
Τοποθετηθηκε πελμα της SHU...κοπηκαν ψαθες σε 20 LPI σε κοντακι-παπια...εγινε ''μονωση'' στο κοντακι και στην παπια για προληψη στην αποροφηση απο περισσια λαδια και τελειωσε με επεξεργασια λινελαιου.
Εδω φαινεται ποση ομορφια μπορει να δωσουν τα ξυλα σε ενα οπλο ασχετα την αξια του....εχω δει παρα πολυ ακριβα οπλα με ''τραγικα'' κοντακια-παπιες και μαλιστα με τελειως διαφορετικα ξυλα...
Πιστευω φιλε μου Τασο να σε ευχαριστησα για την εμπυστοσηνη σου και σε ευχαριστω για αλλη μια φορα που μου εμπιστευτηκες αυτο το υπεροχο ξυλο για να κανω στο οπλο σου...σου ευχωμαι να το χαρεις και καλα κυνηγια!!!!!

1583432221302.png
1583432308792.png
1583432389516.png
1583432489888.png

1583432528696.png
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top