Buldo-Μπομπάρδα

Δυο παρελκομενα που βρισκουν αρκετες εφαρμογες σε διαφορα παρακτια ψαρεματα κ για αυτο ειπα να ανοιξω αυτο το θεμα....
Σημερα ειπα να θυμηθω την πιο παλια εκδοχη..
Σταθερο buldo ν4 με μακρυ παραμαλλο γυρω στην οργια,και στην ακρη τρια παραμαλλακια με 8αρια αγκιστρια κ για δολωμα ψιχα του τοστ..
Πρωτο ψαρι ενας σαργος(πολυ ρηχα νερα..) κ το buldo εκανε τσουληθρα στην επιφανεια..
Μετα ακολουθησε κ ενα κεφαλοπουλο..
Κατι θα γινει κ σημερα σκεφτηκα...
ομως ξαφνικα και..απροειδοποιητα η θαλασσα εγινε ενα τεραστιο χαρτι να γραψεις κ το ψαρεμα ελαβε τελος καθως δεν υπηρχε κανενα ενδιαφερον..τα κεφαλοπουλα εβγαζαν το κεφαλι τους εξω απο νερο κ τσαλαβουτουσαν στην μεγαλη απογευματινη μπουνατσα......
20200410_222310.jpg
 
Συρωμενο buldo με μακρυ παραμαλλο sasame samuline αορατο νουμερο 25 κ εφτιαξα τεσσερα παραμαλλακια με τα αντιστοιχα αγκιστρακια παλιας κοπης au lion 'dor(σημερινα cannelle) κωδ.1425Ν νουμερο 9...για δολωμα χορταστικες μπουκιτσες απο ψιχα τοστ..
Στην αρχη εγιναν καμποσες απελευθερωσεις απο μικρα κ λαιμαργα κεφαλοπουλακια..ωσπου ακολουθησε κ ενα καλουτσικο κ το κρατησα..
Λιγο πριν ερθει το σουρουπο φανηκε μια μικρη ταραχη κοντα στο buldo κ η πετονια συρθηκε απο μεσα του δινοντας μου "σημα " στην μυτη του καλαμιου που κρατουσα στα χερια..του εδωσα οσα φρενα μου ζητησε γιατι κ το μερος ηταν καθαρο χωρις ντεματα κ σε λιγο ενας κεφαλος των 900γρ βρισκοταν στα χερια μου..ομορφο κ ζορικο ψαρι...
μετα απο δυο ριξιες ακολουθησε κ ενας στα 800γρ που πουλησε ακριβα το τομαρι του κανοντας κ αυτος τα δικα του κολπα αλλα ηταν ατυχος..
Βρε ειδες τι κανει ο καραμολεγκος μονολογησα...
20200412_202517.jpg
 
Last edited:
Συρωμενο buldo με μακρυ παραμαλλο sasame samuline αορατο νουμερο 25 κ εφτιαξα τεσσερα παραμαλλακια με τα αντιστοιχα αγκιστρακια παλιας κοπης au lion 'dor(σημερινα cannelle) κωδ.1425Ν νουμερο 9...για δολωμα χορταστικες μπουκιτσες απο ψιχα τοστ..
Στην αρχη εγιναν καμποσες απελευθερωσεις απο μικρα κ λαιμαργα κεφαλοπουλακια..ωσπου ακολουθησε κ ενα καλουτσικο κ το κρατησα..
Λιγο πριν ερθει το σουρουπο φανηκε μια μικρη ταραχη κοντα στο buldo κ η πετονια συρθηκε απο μεσα του δινοντας μου "σημα " στην μυτη του καλαμιου που κρατουσα στα χερια..του εδωσα οσα φρενα μου ζητησε γιατι κ το μερος ηταν καθαρο χωρις ντεματα κ σε λιγο ενας κεφαλος των 900γρ βρισκοταν στα χερια μου..ομορφο κ ζορικο ψαρι...
μετα απο δυο ριξιες ακολουθησε κ ενας στα 800γρ που πουλησε ακριβα το τομαρι του κανοντας κ αυτος τα δικα του κολπα αλλα ηταν ατυχος..
Βρε ειδες τι κανει ο καραμολεγκος μονολογησα...
View attachment 11994
Δε κατάλαβα Χριστο από αυτά που γράφεις... σε ειδαν ερωτεύσιμο γιαυτο ήρθαν φιλαράκι .my man. .love.
Και στα ταιρια τους...
 
Δε κατάλαβα Χριστο από αυτά που γράφεις...
.sarcastic..sarcastic.
Αφου δεν εισαι του σπορ που να με νιωσεις...yel.
και στο εχω πει δεκα φορες να ασχοληθεις (και)με το ψαρεμα αλλα δεν με ακους..:rolleyes:
Πηγενε στον Ταγαρα να προμηθευτεις.. .sarcastic.
 
.sarcastic..sarcastic.
Αφου δεν εισαι του σπορ που να με νιωσεις...yel.
και στο εχω πει δεκα φορες να ασχοληθεις (και)με το ψαρεμα αλλα δεν με ακους..:rolleyes:
Πηγενε στον Ταγαρα να προμηθευτεις.. .sarcastic.
Ξέρεις τον πανό μωρή μουσιτσα;;; Έχει πολύ υλικό.. άμα θες τίποτα ρίξε σύρμα...
Εγώ αν ψάρευα μόνο με δυναμίτη δηλαδή sipe 3.20 με 688 μην έχουμε κάι άκαυτη... .my man. .sarcastic. .pray to God.
 
Ωραίος τασο ωραία ψάρια. Εμένα οι κεφάλοι μου αρέσουν πολύ ψητοι με λαδολέμονο. Έχουν αυτόν το λίπος και γίνονται λουκούμι.
.shake hands.
Αν είναι δε και μυξινάρια ακόμα καλύτερα.
Ευτυχώς Μάνο δεν τα έχουν μάθει πολλοί και τα υποτιμούν...
Όποιος τρώει δε πετάλι στην Πρέβεζα ή στο Μεσολόγγι του μένει αξέχαστο!!!
 
Συρωμενο buldo με μακρυ παραμαλλο sasame samuline αορατο νουμερο 25 κ εφτιαξα τεσσερα παραμαλλακια με τα αντιστοιχα αγκιστρακια παλιας κοπης au lion 'dor(σημερινα cannelle) κωδ.1425Ν νουμερο 9...για δολωμα χορταστικες μπουκιτσες απο ψιχα τοστ..
Στην αρχη εγιναν καμποσες απελευθερωσεις απο μικρα κ λαιμαργα κεφαλοπουλακια..ωσπου ακολουθησε κ ενα καλουτσικο κ το κρατησα..
Λιγο πριν ερθει το σουρουπο φανηκε μια μικρη ταραχη κοντα στο buldo κ η πετονια συρθηκε απο μεσα του δινοντας μου "σημα " στην μυτη του καλαμιου που κρατουσα στα χερια..του εδωσα οσα φρενα μου ζητησε γιατι κ το μερος ηταν καθαρο χωρις ντεματα κ σε λιγο ενας κεφαλος των 900γρ βρισκοταν στα χερια μου..ομορφο κ ζορικο ψαρι...
μετα απο δυο ριξιες ακολουθησε κ ενας στα 800γρ που πουλησε ακριβα το τομαρι του κανοντας κ αυτος τα δικα του κολπα αλλα ηταν ατυχος..
Βρε ειδες τι κανει ο καραμολεγκος μονολογησα...
View attachment 11994
Στείλε μου το αριστερό σου.... .sarcastic. .sarcastic. ...ψάρι εννοώ...μη πάει στο πονηρό το μυαλό σου.....very funny..very funny..very funny.
Υ.Γ....Αθάνατα μπουφανάκια ΑΕΤΟΣ....sarcastic.
 
Συρωμενο buldo με μακρυ παραμαλλο sasame samuline αορατο νουμερο 25 κ εφτιαξα τεσσερα παραμαλλακια με τα αντιστοιχα αγκιστρακια παλιας κοπης au lion 'dor(σημερινα cannelle) κωδ.1425Ν νουμερο 9...για δολωμα χορταστικες μπουκιτσες απο ψιχα τοστ..
Στην αρχη εγιναν καμποσες απελευθερωσεις απο μικρα κ λαιμαργα κεφαλοπουλακια..ωσπου ακολουθησε κ ενα καλουτσικο κ το κρατησα..
Λιγο πριν ερθει το σουρουπο φανηκε μια μικρη ταραχη κοντα στο buldo κ η πετονια συρθηκε απο μεσα του δινοντας μου "σημα " στην μυτη του καλαμιου που κρατουσα στα χερια..του εδωσα οσα φρενα μου ζητησε γιατι κ το μερος ηταν καθαρο χωρις ντεματα κ σε λιγο ενας κεφαλος των 900γρ βρισκοταν στα χερια μου..ομορφο κ ζορικο ψαρι...
μετα απο δυο ριξιες ακολουθησε κ ενας στα 800γρ που πουλησε ακριβα το τομαρι του κανοντας κ αυτος τα δικα του κολπα αλλα ηταν ατυχος..
Βρε ειδες τι κανει ο καραμολεγκος μονολογησα...
View attachment 11994
Τασο ελαττωσε λιγο τους καφεδες.....Γυαλιζει το ματι σου .sarcastic.
 
.shake hands.
Αν είναι δε και μυξινάρια ακόμα καλύτερα.
Ευτυχώς Μάνο δεν τα έχουν μάθει πολλοί και τα υποτιμούν...
Όποιος τρώει δε πετάλι στην Πρέβεζα ή στο Μεσολόγγι του μένει αξέχαστο!!!
Παντελή η πραγματικότητα είναι ότι οι περισσότεροι έχουν συνδέσει τον κέφαλο με βρωμόψαρο του λιμανιού και ως ένα βαθμό είναι αλήθεια. Ο πελαγίσιος κέφαλος είναι ψάρι Α κατηγορίας. Τυχεροί όσοι μπορούν και πιάνουν μερικούς σε μικρά λιμανάκια που είναι καθαρά.
 
Αν ειναι βρωμικο το λιμανι τοτε σιγουρα ειναι βρωμικοι κ οι κεφαλοι που βρισκονται σε αυτο κ ισως να μυριζουν κ πετρελαιο...
Καλο καθαρισμα θελουν να φυγει τελειως η μαυρη πετσα που βρισκετε στο εσωτερικο τους (το πρασινο scotch - brite ειναι η καλυτερη λυση) κ πλυσιμο καλο να φυγουν οι αμμοι..
κατα τα αλλα δεν εχουν να ζηλεψουν τιποτα κ απο κανενα αλλο ψαρι κατα την γνωμη μου..
και τελος μην ξεχναμε οτι απο τις μπαφες βγενει το εκλεκτο αυγοταραχο..

Εχουν αυτό το λίπος και γίνονται λουκούμι.
Αξιζει να βαλεις κ κανα μεγαλουτσικο ψαρι σουπα κ θα δεις...

Στείλε μου το αριστερό σου.... .sarcastic. .sarcastic. ...ψάρι εννοώ...μη πάει στο πονηρό το μυαλό σου....
Τι κανεις που μου πεφτεις λιγο μακρια αλλιως με ολη μου την καρδια θα στο εδινα το αριστερο μου..ψαρι..και το δεξι μαζι.. .sarcastic.
 
Συρωμενο buldo με μακρυ παραμαλλο sasame samuline αορατο νουμερο 25 κ εφτιαξα τεσσερα παραμαλλακια με τα αντιστοιχα αγκιστρακια παλιας κοπης au lion 'dor(σημερινα cannelle) κωδ.1425Ν νουμερο 9...για δολωμα χορταστικες μπουκιτσες απο ψιχα τοστ..
Στην αρχη εγιναν καμποσες απελευθερωσεις απο μικρα κ λαιμαργα κεφαλοπουλακια..ωσπου ακολουθησε κ ενα καλουτσικο κ το κρατησα..
Λιγο πριν ερθει το σουρουπο φανηκε μια μικρη ταραχη κοντα στο buldo κ η πετονια συρθηκε απο μεσα του δινοντας μου "σημα " στην μυτη του καλαμιου που κρατουσα στα χερια..του εδωσα οσα φρενα μου ζητησε γιατι κ το μερος ηταν καθαρο χωρις ντεματα κ σε λιγο ενας κεφαλος των 900γρ βρισκοταν στα χερια μου..ομορφο κ ζορικο ψαρι...
μετα απο δυο ριξιες ακολουθησε κ ενας στα 800γρ που πουλησε ακριβα το τομαρι του κανοντας κ αυτος τα δικα του κολπα αλλα ηταν ατυχος..
Βρε ειδες τι κανει ο καραμολεγκος μονολογησα...
View attachment 11994
Πρόσεχε μην τους πληρώσεις κανα 300€
 
Ενας ωραιος κεφαλος πιαστηκε με ενα αγκιστρι στα πλευρα κ ενα αλλο στην ουρα κοντα στην εδρα...
(τα τεσσερα αγκιστρακια σε παραμαλλακια σε κοντινες αποστασεις γινονται φονικα..αν πχ το ψαρι τρωει κ το η τα υπολοιπα αγκιστρια ειναι γυμνα γιατι εχουν φαγωθει τοτε καραδοκουν ετοιμα να το αρπαξουν ακομα κ την στιγμη που παει να φυγει..με λιγη τυχη βεβαια...)
Ερχοταν εξω με το πλαι κ η κοντρα ηταν μεγαλη...
Μια σαλπα ηρθε στην παρεα αργοτερα εχοντας καταπιει το αγκιστρι κ εγδαρε την 25αρα γιατι εχει κοφτερα δοντακια..

20200502_204404.jpg
 
Σήμερα πήγα να δω για κανα κέφαλο...
Αργά το απόγευμα πήρα ένα ωραίο μυξιναρι κ λιγο αργότερα ακόμα ένα το οποίο κατάφερε να ξεφυγει..
Στο τέλος δύο σπάροι πιάστηκαν ταυτόχρονα στην ίδια αρματωσιά...
Kαλα ήταν, κάναμε παιχνιδακι....





post picture
 
Σήμερα πήγα να δω για κανα κέφαλο...
Αργά το απόγευμα πήρα ένα ωραίο μυξιναρι κ λιγο αργότερα ακόμα ένα το οποίο κατάφερε να ξεφυγει..
Στο τέλος δύο σπάροι πιάστηκαν ταυτόχρονα στην ίδια αρματωσιά...
Kαλα ήταν, κάναμε παιχνιδακι....





post picture
Τι έβαλες? Raglou?
 
Σήμερα πήγα να δω για κανα κέφαλο...
Αργά το απόγευμα πήρα ένα ωραίο μυξιναρι κ λιγο αργότερα ακόμα ένα το οποίο κατάφερε να ξεφυγει..
Στο τέλος δύο σπάροι πιάστηκαν ταυτόχρονα στην ίδια αρματωσιά...
Kαλα ήταν, κάναμε παιχνιδακι....





post picture
Το πες κ το εκανες εεε...χε χε...
Ωραια δουλίτσα!!
 
Back
Top