Bs planet ή Garmin

Παιδιά καλησπέρα θα ήθελα την βοήθεια σας για τα κολάρα εντοπίσουμε και για να ακούσω γνώμες για τα Garmin και τα Bs Planet!
Ευχαριστώ πολύ
Υπάρχει διχογνωμία.
Σαν τεχνικά χαρακτηριστικά τα bs είναι καλύτερα.
Δεν το έχω δοκιμάσει, αλλά το έχει ένας φίλος που είχε παλιά είχε 320.
Φυσικά λέει ότι το bs είναι καλύτερο.
Ίσως έχει δίκιο.

Εγώ που φτιάχνω χάρτες μόνος μου δεν αλλάζω το garmin ακόμα.
 
Αν και δεν έχω κανένα από τα δύο...πρόκειται νόμως να αποκτήσω στο μέλλον....το bs planet με όσα έχω ρωτήσει, διαβάσει κλπ....κάνε την έρευνα σου και εσύ άκου και από εδώ μέσα γνώμες και αποφασίζεις
 
Εχω το Α100 με δυο κολαρα , τ5 και ττ15.
Πολλες φορες εχω αναρωτηθει αν επιτρεπεται εργαλεια των 1000 ε να χανουν το σημα με το σκυλι στα 500μ....
Η εμβέλεια των ραδιοκυμάτων εξαρτάται από 2 κύρια στοιχεία.
Αν υπάρχει οπτική επαφή ή όχι και από την ισχύ του πομπού.
Φυσικά και από το εύρος συχνοτήτων κτλ κτλ.
Το μόνο που μπορεί να επηρρεάσει ή να προσέξει κάποιος είναι η κατάσταση των κεραιών και την όσο γίνεται καλύτερη "οπτική επαφή" με τα κολλάρα.
Ναι ολοκαίνουργιο μη προβληματικό κολλάρο garmin μπορεί να χαθεί στα 500μ.

Δεν μιλάμε για προβλήματα στην πλακέτα των κολλάρων ... ενισχυτές vhf κτλ
Σκεφτείτε ότι 5w πομποδέκτες μερικές φορές χάνονται και αυτοί στα 500μ, αν ο ένας βρίσκεται σε ρεματιά και ο άλλος σε διπλανή ρεματιά με ύψωμα μεταξύ τους
 
BS planet δεν χάνει το σημα γτ δεν χρειάζεται οπτική επαφή σε αντίθεση με το garmin που αν χαθεί η οπτική επαφή χάνεται το σήμα. Επιπλεον δυνατοτητα συνδεσης με 1000 κολαρα σε αντιθεση με garmin μέχρι 10. Έχω το garmin a100 αλλά δεν ειχα δει τις δυνατοτητες του bs planet.
 
Δεν έχω δοκιμάσει το bs αλλά και εγώ έχω ακούσει τα καλύτερα. Έχω Α 100 και Α 50.... νομίζω ότι με την μεγάλη κεραία έχουν καλύτερη επικοινωνία με τα κολάρα. Σε περιοχές με έντονο ανάγλυφο με τη μεγάλη κεραία δεν χάνει επικοινωνία ... αλλά όταν ανοίγεται ο μεγάλος μου ο σεττερ 600 -700 μέτρα χάνει την επαφή.... μιλάμε όμως για βαθιά ρέματα....το μπιπερ ούτε καν ακούγεται....
 
Last edited:
Garmin a 200 με κολλάρο tt15 αγορασμένο 2 μέρες πριν ξεκινήσει φέτος η πέρδικα... Την περασμένη εβδομάδα τα φοράμε και ξεκινάμε.Στο δεκάλεπτο σταματάω να δέσω τα κορδόνια μου έρχεται το καμάρι μου δίπλα μου τον χαιδεύω και φεύγει μέχρι να σηκωθώ είχε πιασει τα 280 μέτρα...και μετά ξαφνικά ενα ερωτηματικο στην οθόνη... έπαθα πλάκα το μερος στα 1100 μέτρα αλπικό ξεκινάω να βγω στο πιο ψηλό σημειο άλλοτε τον επιανα αλλοτε όχι καποια στιγμη μου τον έδειχνε 7.5 χλμ μακρυα τελικα αφου κατεθεσα τα πνευμόνια μου στη σφυρίχτρα, βράχνιασα απο τις φωνές τον βρήκα στο ...απέναντι βουνό μεσα σε μια ζούγκλα που παραλίγο να αφήσω το παντελόνι μου αφου αναγκαστικά κυνήγησα εκει πλέον γιατι για να γυρίσω εκει που ξεκινήσαμε ήθελα ελικόπτερο Σπάσανε τα νεύρα μου, το ζευγάρι μου σήκωσε τα πουλιά και εγω προσπαθούσα να βγώ απο τα πουρνάρια μέσα... Πήγα να το σπάσω δυο φορές αλλά το χρωστάω στο Μειμάρη οπότε συγκρατήθηκα....:mad:
 
Garmin a 200 με κολλάρο tt15 αγορασμένο 2 μέρες πριν ξεκινήσει φέτος η πέρδικα... Την περασμένη εβδομάδα τα φοράμε και ξεκινάμε.Στο δεκάλεπτο σταματάω να δέσω τα κορδόνια μου έρχεται το καμάρι μου δίπλα μου τον χαιδεύω και φεύγει μέχρι να σηκωθώ είχε πιασει τα 280 μέτρα...και μετά ξαφνικά ενα ερωτηματικο στην οθόνη... έπαθα πλάκα το μερος στα 1100 μέτρα αλπικό ξεκινάω να βγω στο πιο ψηλό σημειο άλλοτε τον επιανα αλλοτε όχι καποια στιγμη μου τον έδειχνε 7.5 χλμ μακρυα τελικα αφου κατεθεσα τα πνευμόνια μου στη σφυρίχτρα, βράχνιασα απο τις φωνές τον βρήκα στο ...απέναντι βουνό μεσα σε μια ζούγκλα που παραλίγο να αφήσω το παντελόνι μου αφου αναγκαστικά κυνήγησα εκει πλέον γιατι για να γυρίσω εκει που ξεκινήσαμε ήθελα ελικόπτερο Σπάσανε τα νεύρα μου, το ζευγάρι μου σήκωσε τα πουλιά και εγω προσπαθούσα να βγώ απο τα πουρνάρια μέσα... Πήγα να το σπάσω δυο φορές αλλά το χρωστάω στο Μειμάρη οπότε συγκρατήθηκα....:mad:
Το εχω παθει...ουκ ολιγες φορες...
 
BS planet δεν χάνει το σημα γτ δεν χρειάζεται οπτική επαφή
Με ραδιοκύματα δουλεύει και αυτό ...
Ίσως τα κολάρα να έχουν μεγαλύτερη ισχύ ... δεν ξέρω ... υποθέτω ..

Ξέρει κανένας ;
 
Ρώτησα φίλο περδικά.
Πλεονεκτήματα του bs planet.
Δεν χάνει εύκολα το σήμα. (Κανονίσαμε να το μετρήσουμε). Garmin vs Bs planet :) σε πολύ δύσκολο ανάγλυφο.
Δεν υπάρχει πρόβλημα με τις παρεμβολές σημάτων από γειτονικά σκυλιά.
Η πυξίδα είναι αξιόπιστη.
Είναι πολύ πιο ευχαριστημένος από το ελληνικό garmin. Βασικά το garmin το έδωσε λόγω παρεμβολών σημάτων με άλλους κυνηγούς και πυξίδας που δεν δούλευε σωστά κοντά σε πυλώνες υψηλής τάσης.

Μειονεκτήματα
Το μενού είναι λίγο πολύπλοκο. Θέλει χρόνο να το συνηθίσεις. Αν το συνηθίσεις δεν υπάρχει πρόβλημα.
Είναι πιο ογκώδες από τα garmin.

Κάποια στιγμή θα πάρω τηλ τον αντιπρόσωπο για επιπλέον ερωτήσεις.

Σας γράφω ότι μου είπε.

Μου το έδωσε για 1 ημέρα να του περάσω χάρτες και να το χαζέψω.
Δεν είναι κακό. Από θέματα αξιοπιστίας θα τα δούμε εν καιρώ.
 
Το alpha tracker το δούλεψε κάνεις παιδιά;Το έγραψα κ στο άλλο θέμα αλλά μιας και συζητάτε κ εδώ είπα να ρωτήσω.
 
Ρώτησα φίλο περδικά.
Πλεονεκτήματα του bs planet.
Δεν χάνει εύκολα το σήμα. (Κανονίσαμε να το μετρήσουμε). Garmin vs Bs planet :) σε πολύ δύσκολο ανάγλυφο.
Δεν υπάρχει πρόβλημα με τις παρεμβολές σημάτων από γειτονικά σκυλιά.
Η πυξίδα είναι αξιόπιστη.
Είναι πολύ πιο ευχαριστημένος από το ελληνικό garmin. Βασικά το garmin το έδωσε λόγω παρεμβολών σημάτων με άλλους κυνηγούς και πυξίδας που δεν δούλευε σωστά κοντά σε πυλώνες υψηλής τάσης.

Μειονεκτήματα
Το μενού είναι λίγο πολύπλοκο. Θέλει χρόνο να το συνηθίσεις. Αν το συνηθίσεις δεν υπάρχει πρόβλημα.
Είναι πιο ογκώδες από τα garmin.

Κάποια στιγμή θα πάρω τηλ τον αντιπρόσωπο για επιπλέον ερωτήσεις.

Σας γράφω ότι μου είπε.

Μου το έδωσε για 1 ημέρα να του περάσω χάρτες και να το χαζέψω.
Δεν είναι κακό. Από θέματα αξιοπιστίας θα τα δούμε εν καιρώ.
Φορα το στον μικρο και πε στου να βγει αποψε τσαρκα
Ετσι θα ξερεις που σταματησε που πηγε και τι ωρα να πας να τον παρεις.big smile.
Κλεισε το μπιπερ μην αρχισει να βαρα οταν σπρωχνει το παιδι και του βγαλουν τραγουδι.sarcastic.
 
Back
Top