Browning Team

Καλο ειναι να αλλαξεις κ το στοπ του κλειστρου που εχει στην βαση οπως κ το φελακι που σου εδειξαν παραπανω
Γι'αυτη την δουλειά ενδείκνυται λαστιχοφελος κι όχι καθαρός φελος.
 
Last edited:
Γι'αυτη την δουλειά ενδείκνυται λαστιχοφελος κι όχι καθαρός τέλος.
παιδιά στο πίσω μέρος της βάσης έχει κολλημένο ενα κυλινδρικό σιλικονούχο πλαστικό για στοπ από ότι θυμάμαι. Το οποίο μου είχε κάνει και αυτό εντύπωση όταν την καθάριζα πέρυσι. Είναι από αυτές τις μικρές λεπτομέρειες που όπως ειπα προηγουμένως δείχνουν χαμηλότερης ποιότητας και σχεδίασης κατασκευής όπλο. Αυτό με το στοπ είναι σχεδιαστική λύση που θα σκεφτόταν μπαρμπαμάστορας της γειτονιάς μας και όχι ολοκληρη Βrowning. Αν ειναι δυνατόν.

Εγώ επεμβάσεις στο όπλο με φελλούς κλπ δεν κάνω γιατί δεν ειναι δικό μου το όπλο (ευτυχως). Αλλά και δικό μου να ήταν θα έβαζα το γνήσιο ανταλλακτικό και όχι φελλό ο οποίος μπορεί να μαδίσει ή να σπάσει και να του δημιουργήσει ξανά πρόβλημα. Παρόλα αυτά δεν νομίζω ότι αυτό χρειάζεται αλλαγή ή δημιουργεί το πρόβλημα.
Εγώ απλά θα το λύσω να το καθαρίσω και να το λαδώσω σωστά επειδή έχω περισσότερες γνώσεις από τον συγκυνηγό μου για να τον βοηθήσω μήπως διορθωθεί το πρόβλημα και αν διαπιστώσω ότι είναι αδύνατο το ελατήριο επανάταξης ίσως αγοράσουμε νέο ελατήριο να το βάλουμε. Μέχρι εκεί όμως. Αν χρειάζεται κάτι παραπάνω να το πάει σε οπλουργό. Δεν αναλαμβάνω εγώ ευθύνη.
 
Είναι από αυτές τις μικρές λεπτομέρειες που όπως ειπα προηγουμένως δείχνουν χαμηλότερης ποιότητας και σχεδίασης κατασκευής όπλο. Αυτό με το στοπ είναι σχεδιαστική λύση που θα σκεφτόταν μπαρμπαμάστορας της γειτονιάς μας και όχι ολοκληρη Βrowning. Αν ειναι δυνατόν.

το συγκεκριμένο που αναφέρεις εγώ προσωπικά το θεωρώ πλεονέκτημα. ακόμα και σε όπλο με πεσμένο ελατήριο το κλείστρο δεν χτυπά στην βάση και δεν την τραυματίζει. αν έχεις πρόσβαση σε όπλο της σειράς ραφαελο που βγαίνει το πάνω μέρος της βάσης, τσέκαρε την βάση εσωτερικά και πες μου τι βλέπεις. θα δεις ένα σημάδι απο το χτύπημα που αφήνει το κλείστρο στην βαση όταν τερματίζει.
 
το συγκεκριμένο που αναφέρεις εγώ προσωπικά το θεωρώ πλεονέκτημα. ακόμα και σε όπλο με πεσμένο ελατήριο το κλείστρο δεν χτυπά στην βάση και δεν την τραυματίζει. αν έχεις πρόσβαση σε όπλο της σειράς ραφαελο που βγαίνει το πάνω μέρος της βάσης, τσέκαρε την βάση εσωτερικά και πες μου τι βλέπεις. θα δεις ένα σημάδι απο το χτύπημα που αφήνει το κλείστρο στην βαση όταν τερματίζει.
Δεν ξέρω σε Rafaello δεν είχα ποτέ . Σε sl80 όμως και vinci δεν έχω παρατηρήσει κάτι τέτοιο.
 
το συγκεκριμένο που αναφέρεις εγώ προσωπικά το θεωρώ πλεονέκτημα. ακόμα και σε όπλο με πεσμένο ελατήριο το κλείστρο δεν χτυπά στην βάση και δεν την τραυματίζει. αν έχεις πρόσβαση σε όπλο της σειράς ραφαελο που βγαίνει το πάνω μέρος της βάσης, τσέκαρε την βάση εσωτερικά και πες μου τι βλέπεις. θα δεις ένα σημάδι απο το χτύπημα που αφήνει το κλείστρο στην βαση όταν τερματίζει.
Rafaello του 2008 κανένα σημάδι!!!
 
Rafaello του 2008 κανένα σημάδι!!!

στην δικιά μου ραφαελο υπάρχει σημάδι. και το έχω δει και σε αρκετά άλλα όπλα. υπόψιν το ελατήριο δεν ηταν πεσμένο, όταν το άλλαξα προαιρετικά ο οπλουργος μου έδωσε και το παλιό γιατί όπως μου είπε έχει πολύ ζωή ακόμα.
 
Φίλε εμένα τα γραφόμενα σου δεν με πείθουν.για εμένα κάνει μπαμ από τον τρόπο που εκθειαζες άλλη εταιρία και με τον τρόπο που αναλύεις εδώ.πχ λες για ένα μέρος του όπλου κι έπειτα κολλάς και μια κριτική για την ποιότητα κατασκευής του μέρους,ενώ πριν δεν θυμωσουν τι είχες δει .

Κάνε σύντομιες,αν θες να λύσεις το θέμα της Γκολντ πες τι τρέχει,μην κολλάς άτοπα την γνώμη σου γιατί απ' ότι φάνηκε ούτε το όπλο το ξέρετε,ούτε το συντηρουσατε
 
στην δικιά μου ραφαελο υπάρχει σημάδι. και το έχω δει και σε αρκετά άλλα όπλα. υπόψιν το ελατήριο δεν ηταν πεσμένο, όταν το άλλαξα προαιρετικά ο οπλουργος μου έδωσε και το παλιό γιατί όπως μου είπε έχει πολύ ζωή ακόμα.
Έχεις δίκιο!!! Από περιέργεια πήγα και το τσέκαρα... είχα χρόνια να κοιτάξω το σημείο προσεχτικά και όντως και το δικό μου έχει δύο γραμμές μία δεξιά και μία αριστερά που φαίνεται ότι είναι από το κλείστρο!!!
Τα φασσοφύσιγγα τελικά την κάναν τη δουλειά τους!!! .big smile.
 
Έχεις δίκιο!!! Από περιέργεια πήγα και το τσέκαρα... είχα χρόνια να κοιτάξω το σημείο προσεχτικά και όντως και το δικό μου έχει δύο γραμμές μία δεξιά και μία αριστερά που φαίνεται ότι είναι από το κλείστρο!!!
Τα φασσοφύσιγγα τελικά την κάναν τη δουλειά τους!!! .big smile.
Αν το φυσίγγι δεν είναι λόνγκ ρέηντζ, δεν λέει!:D
 
παιδιά στο πίσω μέρος της βάσης έχει κολλημένο ενα κυλινδρικό σιλικονούχο πλαστικό για στοπ από ότι θυμάμαι. Το οποίο μου είχε κάνει και αυτό εντύπωση όταν την καθάριζα πέρυσι. Είναι από αυτές τις μικρές λεπτομέρειες που όπως ειπα προηγουμένως δείχνουν χαμηλότερης ποιότητας και σχεδίασης κατασκευής όπλο. Αυτό με το στοπ είναι σχεδιαστική λύση που θα σκεφτόταν μπαρμπαμάστορας της γειτονιάς μας και όχι ολοκληρη Βrowning. Αν ειναι δυνατόν.

Εγώ επεμβάσεις στο όπλο με φελλούς κλπ δεν κάνω γιατί δεν ειναι δικό μου το όπλο (ευτυχως). Αλλά και δικό μου να ήταν θα έβαζα το γνήσιο ανταλλακτικό και όχι φελλό ο οποίος μπορεί να μαδίσει ή να σπάσει και να του δημιουργήσει ξανά πρόβλημα. Παρόλα αυτά δεν νομίζω ότι αυτό χρειάζεται αλλαγή ή δημιουργεί το πρόβλημα.
Εγώ απλά θα το λύσω να το καθαρίσω και να το λαδώσω σωστά επειδή έχω περισσότερες γνώσεις από τον συγκυνηγό μου για να τον βοηθήσω μήπως διορθωθεί το πρόβλημα και αν διαπιστώσω ότι είναι αδύνατο το ελατήριο επανάταξης ίσως αγοράσουμε νέο ελατήριο να το βάλουμε. Μέχρι εκεί όμως. Αν χρειάζεται κάτι παραπάνω να το πάει σε οπλουργό. Δεν αναλαμβάνω εγώ ευθύνη.
ολα οσα εχεις αναφερει δειχνουν προβλημα στο τμήμα του οπλου που ειναι το επανατατικο. Είτε ελλιπης καθαρισμος και εγινε γαλλικο τσιμεντο μεσα ή θεμα στο ελατηριο...
Τώρα τα υπολοιπα που γραφεις για τα τμηματα του οπλου ειναι λιγο ατοπα και δειχνουν οτι δεν γνωριζεις τη λειτουργια του οπλου. Το σιλικονουχο μπαφερακι εκτος της προστασίας της βασης του οπλου προσφερει και αποσβεση στην ανακρουση.
Επειδή ο γραπτός λόγος ειναι λιγο καπως.... ολα τα παραπανω καλοπροαιρετα τα γραφω και οχι για να σου την πω!
 
ολα οσα εχεις αναφερει δειχνουν προβλημα στο τμήμα του οπλου που ειναι το επανατατικο. Είτε ελλιπης καθαρισμος και εγινε γαλλικο τσιμεντο μεσα ή θεμα στο ελατηριο...
Τώρα τα υπολοιπα που γραφεις για τα τμηματα του οπλου ειναι λιγο ατοπα και δειχνουν οτι δεν γνωριζεις τη λειτουργια του οπλου. Το σιλικονουχο μπαφερακι εκτος της προστασίας της βασης του οπλου προσφερει και αποσβεση στην ανακρουση.
Επειδή ο γραπτός λόγος ειναι λιγο καπως.... ολα τα παραπανω καλοπροαιρετα τα γραφω και οχι για να σου την πω!
ολα οσα εχεις αναφερει δειχνουν προβλημα στο τμήμα του οπλου που ειναι το επανατατικο. Είτε ελλιπης καθαρισμος και εγινε γαλλικο τσιμεντο μεσα ή θεμα στο ελατηριο...

Συμφωνω είναι θέμα συγκροτήματος σωλήνα ελατηριου, ελατηρίου και υποδοχέα ουράς κλείστρου
 
Φίλε εμένα τα γραφόμενα σου δεν με πείθουν.για εμένα κάνει μπαμ από τον τρόπο που εκθειαζες άλλη εταιρία και με τον τρόπο που αναλύεις εδώ.πχ λες για ένα μέρος του όπλου κι έπειτα κολλάς και μια κριτική για την ποιότητα κατασκευής του μέρους,ενώ πριν δεν θυμωσουν τι είχες δει .

Κάνε σύντομιες,αν θες να λύσεις το θέμα της Γκολντ πες τι τρέχει,μην κολλάς άτοπα την γνώμη σου γιατί απ' ότι φάνηκε ούτε το όπλο το ξέρετε,ούτε το συντηρουσατε
Τι απο αυτά δεν πιστεύεις φίλε μου. Το ότι έγραψα παράλληλα και μία κριτική σαν συμπέρασμα σε σχέση με την ποιότητα του όπλου το θεωρείς κακό; Εσένα έθιξα-δισφήμισα; Τι θα έπρεπε να γράψω δηλαδή ότι το όπλο μετά απο 4 σεζόν που έχει κυνηγηθεί και άρχισε τα προβλήματα ότι ειναι άριστο και το καλύτερο όπλο σε ποιοτητα και αξιοπιστία; Ναι πιστεύω από αυτά που βλέπω και δεν βγάζω από την φαντασία μου ότι την ποιότητα της Benelli δεν την πλησιάζει καν το συγκεκριμένο όπλο για το οποίο γίνεται η κουβέντα. Η sl80 του πατέρα μου δεν έχει αλλάξει ούτε ένα ελατήριο από το 1984 που την αγόρασε και κυνηγάει κάθε χρόνο ανελλιπώς σαν το μοναδικό του όπλο και ειναι σαν καινούριο. 5 χρόνια την είχε ακαθάριστη ο πατέρας μου και εμπλοκή δεν έκανε. Ενώ αυτό με 4 σεζον που έχει κυνηγηθεί, άρχισε εμπλοκες , θέλει κιόλας ελατήριο, φεύγει ο πύρος και κάνει βόλτες το στόχαστρο. Δηλαδή αν την κυνηγούσαν καθε χρόνο απο την μέρα που αγοράστηκε τώρα θα ήθελε πέταμα το όπλο; Από που κρίνεται εσείς δηλαδή την ποιότητα κατασκευής για να ξέρω;
Για τους φελλούς εγώ το έγραψα; Εσείς τα γραφετε. Είναι δυνατόν να διορθώνετε ένα πρόβλημα στο όπλο με προσθήκη φελλών; Δεν θα θρυματιστεί-σπάσει ο φελλός με την χρήση; Αν ειναι δυνατόν δηλαδή. Άκουσες ποτέ για φελλούς στο θέμα της Βenelli ή στων άλλων εταιριών; Για όπλα μιλάμε ή για νεροπίστολα; Αδιανόητα πράγματα.
Το όπλο δεν το ήξερα και ευτυχως που το έμαθα τώρα γιατί είχε κάποια στιγμή περάσει από το μυαλό μου να πάρω ένα μεταχειρισμένο για να έχω και εγώ ένα όπλο απο τα περίφημα browning.
 
Last edited:
Έχεις δίκιο!!! Από περιέργεια πήγα και το τσέκαρα... είχα χρόνια να κοιτάξω το σημείο προσεχτικά και όντως και το δικό μου έχει δύο γραμμές μία δεξιά και μία αριστερά που φαίνεται ότι είναι από το κλείστρο!!!
Τα φασσοφύσιγγα τελικά την κάναν τη δουλειά τους!!! .big smile.
Βάλε φελλό. .sarcastic.

Δεν ξαναγράφω στο εν λόγο θέμα. Απογοητεύτικα. Λυπάμαι. Ας βρει ο συγκυνηγός μου την λύση. Δεν με αφορά.
 
Το ότι έγραψα παράλληλα και μία κριτική σαν συμπέρασμα σε σχέση με την ποιότητα του όπλου το θεωρείς κακό;
Χίλιες κριτικές να γράψεις όχι μία,είτε καλές είτε κακές γι'αυτό είναι το φόρουμ να γράφουμε ότι βλέπει ο καθένας
Δηλαδή αν την κυνηγούσαν καθε χρόνο απο την μέρα που αγοράστηκε τώρα θα ήθελε πέταμα το όπλο;
Για όπλα μιλάμε ή για νεροπίστολα;
Πιστεύεις ότι όποιος αγόρασε τέτοιο όπλο το πέταξε μετά από τέσσερα χρόνια ή ότι το έχει για να το βλέπει και όχι για κυνήγι και έδωσε λεφτά για νεροπίστολο;
Άκουσες ποτέ για φελλούς στο θέμα της Βenelli ή στων άλλων εταιριών;
Σε όλες τις εταιρίες θα βρείς θέματα χωρίς καμία εξαίρεση
Σε άλλες λιγότερα σε άλλες περισσότερα
Επειδή έχεις την vinci και δεν σου έχει κάνει τίποτα, θυμάσαι παλιότερα πόσα προβλήματα είχε βγάλει το συγκεκριμένο μοντέλο και πόσα παράπονα υπήρχαν;
Όποιος καεί απ'τον χυλό φυσάει και το γιαούρτι,και υπάρχει κόσμος που κάηκε από την benelli και την βρίζει
Αυτό δεν σημαίνει ότι το σύστημα της benelli δεν είναι το πιό αξιόπιστο όμως,ούτε και θα κράζουμε τον ποιοτικό έλεγχο της benelli επειδή έφυγαν όπλα από το εργοστάσιο με κατασκευαστικά λάθη
 
εμενα γνωμη ειναι να κατσεις και να καθαρισεις σχολαστικα το οπλο του φιλου σου
Αυτό θα κάνω επειδή το υποσχέθηκα στον κουμπάρο μου και αν δεν στρώσει δεν ξανασχολούμε. Ας βρει μόνος του την άκρη. Δεν θα ασχοληθώ άλλο ούτε εδώ ούτε για το συγκεκριμένο όπλο.
 
Αυτό θα κάνω επειδή το υποσχέθηκα στον κουμπάρο μου και αν δεν στρώσει δεν ξανασχολούμε. Ας βρει μόνος του την άκρη. Δεν θα ασχοληθώ άλλο ούτε εδώ ούτε για το συγκεκριμένο όπλο.
κακως στραβωνεις εδω ανταλασουμε γνωμες,ξερεις πολυ καλα οτι το πληκτρολογιο ειναι απροσωπο .Να ασχοληθεις και να φτιαξει ο ανθρωπος το οπλο του ετσι ειναι το σωστο, ειδικα οταν εχεις κουμπαρια και κυνηγατε και παρεα
 
Back
Top