Browning Team

Το επανατατικό ελατήριο δεν πέφτει απότομα σε μία σεζόν. Ελλιπες καθάρισμα είναι ή βρωμιές με λαδι μπόλικο που σουρωσε εκεί μέσα και έγιναν σαν κόλλα. Το έχω ξαναδεί το έργο. Λύστε και καθαρίστε πολύ καλά όλο το σύστημα του επανατατικου ελατηρίου και τον σωλήνα μέσα. Επίσης τις εγκοπές πάνω στις οποίες κινητε το κλείστρο. Έλεγχος της θαλαμης για βρωμιές.
Αν όλα αυτά είναι καθαρισμένα σωστά και συνεχίζει τις εμπλοκές αλλαγή του ελατηρίου.
 
Καλησπέρα. Ο συγκυνηγος μου και συγκεκριμένα ο πατέρας του έχει ένα κόλλημα με τα όπλα και κυρίως με τα browning και έχει 5 όπλα Browning συν άλλων εταιριών. Μια auto5, δυο b2000 ένα poze B25 (ή B525 δεν είμαι σίγουρος) και την Browning gold hunter.
Σήμερα στο τσιχλοκυνηγι ο γιος του με την browning gold hunter του άρχισαν οι εμπλοκές. (Και του πατέρα με την b2000 αλλά αυτη πάντα κάνει εμπλοκές οπότε δεν θα το αναλύσουμε εδώ). Η gold hunter όμως σπάνια έκανε εμπλοκη από όσο ξέρω και θυμάμαι όσο καιρό κυνηγάμε μαζί 2 χρόνια τώρα και έτσι σήμερα με προβλημάτισε. Του είχε πέσει τόσο πολύ η ψυχολογία που δεν μπορούσε να σκοτώσει τίποτα. Αφού τον λυπήθηκα και του είπα να ανταλλάξουμε όπλα μήπως του ανέβει η ψυχολογία και για να δω τι φταίει.

Τελος πάντων το συμπερασμα ήταν ότι κολαγε το κλείστρο στην επαναφορά χωρίς να έχει δύναμη να κλειδώσει και γενικότερα το κλείστρο δεν ανεβοκατέβαινε με μεγάλη ευκολία. Σαν να ήταν χρόνια ακαθάριστο και αλλαδωτο. Παρόλα αυτά από ότι μου είπε το είχε καθαρίσει και λαδώσει από την προηγούμενη χρήση με λαδι επίσης της browning οπότε δεν δικαιολογείται. Επίσης το όπλο είναι καλοσυντηρημενο χωρίς να έχει ρίξει αρκετά φυσίγγια αφού υπάρχουν και άλλα όπλα στην οικογένεια όπως ειπα. Οπότε μου κάνει εντύπωση να έχει χαλαρώσει κιόλας το επανατατικο ελατήριο. Αυτό που μου έκανε όμως περισσότερη εντύπωση είναι ότι παρόλο ότι περισυ το είχα πιάσει το όπλο και το είχα καθαρίσει και ήταν τέλειο ,μέσα σε ένα χρόνο λασκαρε ο μπροστά πυρός της σκανδαλοθηκης και λασκαρε και το στόχαστρο μπροστά. Το πυρο τον άλλαξα με τον πίσω μήπως έχουν άλλη διάμετρο τον ανεστρεψα κιόλας αλλά και πάλι τα ίδια. Να μου πείτε αυτά διορθώνονται εύκολα δεν είναι κατι. Αλλα με απογοήτευσε παρά πολυ η browning από την ποιότητα κατασκευής της. 40 χρόνια η sl80 του πατέρα μου μοναδικό του όπλο κάθε χρόνο να κυνηγάει μόνο με αυτό ανελειπως όλα αυτά τα χρόνια ουτε ελατήρια δεν της έχει αλλάξει και δεν έχει κάνει ποτέ εμπλοκή και είναι σαν καινούρια με κακή συντήρηση μάλιστα. Σκεφτόμουν το επόμενο όπλο μου να είναι browning a5 αλλά σήμερα
απογοητευτικά πάρα πολύ με το φιλαράκι μου που του χάλασε το κυνήγι που ουτε να τα βλέπω πια δεν θέλω. Τώρα θα την φέρει να την κάνουμε βίδες να την καθαρίσουμε και να την λυπανουμε ξανά μήπως στρώσει και φτιάξει αλλιώς βλέπω να την βγαζει πωλητήριο.
Σιγά μην είναι αυτός λόγος να δόσεις το οπλο… πολύ καλό φύσημα με αεροπιστολο βγάζει το ελατυριο κοντακίου καθαρησμα και στο ποτηράκι που μπενη η ουρά του κλυστρου αν δεν βρείτε άκρη έχουμε τον βαγκο εδώ να καθαριση!!!
 
Θα την λύσω να την καθαρίσω καλά θα λύσω και το επανατατικο να την λαδωσω και πιστεύω ότι θα φτιάξει. Αλλιώς θα πρέπει πάει οπλουργο. Το στόχαστρο αν το σφίξω δεν τερματίζει σε ίσια θέση αλλά είναι κάθετα με την ρίγα. Αν όντως ισχύει οτι το σπείρωμα φτάνει διαμπερές μέχρι το τσοκ τότε μήπως πρέπει να βγάλω πρώτα το τσοκ για να το σφίξω. Για τον πυρο λογικά θα θέλει οπλουργο να φτιαχτεί πιο μεγάλος σε διάμετρο.
 
Για τον πυρο λογικά θα θέλει οπλουργο να φτιαχτεί πιο μεγάλος σε διάμετρο.
Εκεί που πατάει η ουρά από την σκανδαλοθήκη έχει ένα στρογγυλό σαν σφουγγαράκι είναι,το κοίταξες;
Γιατί φθείρεται με τα χρόνια και χαλαρώνει η σκανδαλοθήκη
 
Το επανατατικό ελατήριο δεν πέφτει απότομα σε μία σεζόν. Ελλιπες καθάρισμα είναι ή βρωμιές με λαδι μπόλικο που σουρωσε εκεί μέσα και έγιναν σαν κόλλα. Το έχω ξαναδεί το έργο. Λύστε και καθαρίστε πολύ καλά όλο το σύστημα του επανατατικου ελατηρίου και τον σωλήνα μέσα. Επίσης τις εγκοπές πάνω στις οποίες κινητε το κλείστρο. Έλεγχος της θαλαμης για βρωμιές.
Αν όλα αυτά είναι καθαρισμένα σωστά και συνεχίζει τις εμπλοκές αλλαγή του ελατηρίου.
Το επανατατικο θα πεσει απο τη μια χρονια στην αλλη λογο αποθηκευσης με το κλειστρο ανοιχτο
 
Πλύσιμο με καθαρή βενζίνη του σούπερ μάρκετ και καλό βούρτσισμα με πινέλο σε όλες τις επιφάνειες επαφής και όπου έχει αυλάκια, οπές ράγες κλπ. και ξανά μετά πλύσιμο με βενζίνη και μετά στέγνωμα ή φύσημα με πεπιεσμένο αέρα.

Να διαλυθούν και να ξεπλυθούν όλες οι πιθανές επιστρώσεις παλιών λιπαντικών και άλλων ρύπων που ίσως μαζεύτηκαν εκεί.

Βούρτσισμα της θαλάμης με την βέργα καθαρισμού και ατσαλόσυρμα ψιλό εμποτισμένο με υγρό καθαρισμού ή με την ειδική βούρτσα καθαρισμού θαλάμης άν υπάρχει.
 
Last edited:
Θα την λύσω να την καθαρίσω καλά θα λύσω και το επανατατικο να την λαδωσω και πιστεύω ότι θα φτιάξει. Αλλιώς θα πρέπει πάει οπλουργο. Το στόχαστρο αν το σφίξω δεν τερματίζει σε ίσια θέση αλλά είναι κάθετα με την ρίγα. Αν όντως ισχύει οτι το σπείρωμα φτάνει διαμπερές μέχρι το τσοκ τότε μήπως πρέπει να βγάλω πρώτα το τσοκ για να το σφίξω. Για τον πυρο λογικά θα θέλει οπλουργο να φτιαχτεί πιο μεγάλος σε διάμετρο.
ο πυρος της σκανδαλοθηκης ο οποιος ειναι μασιφ μπαινει σε εναν αλλο σωληνωτο πυρο που εχει ασφαλεια ,εαν εχει χαθει η ασφαλεια συγκρατησης ειναι λογικο να φευγει ο μασιφ πυρος,Ο σωληνωτος πυρος οταν η σφυρα ειναι ελευθερη βγαινει πολυ ευκολα απο την σκανδαλοθηκη,μην σε φοβισει αυτο.Επειδη οι εφαρμογες του κλειστρου ειναι <<σφικτες>> επανω στην βαση οταν το πλυνεις με βενζινη θελει οπωσδηποτε σκληρο βουρτσακι για να φυγουν τα καταλοιπα Η βενζινη ειναι αριστος διαλυτης αλλα εχει ενα κακο εαν δεν καθαρισεις καλα τα καταλοιπα τα κανει πετρα ,εκει αρχιζουν τα προβληματα .Στο τελος με μια λαδωμενη βατονετα θα λαδωσεις τις γλιστρες του κλειστρου.Εαν συνεχισει να κανει<<ιστοριες >>τοτε θα παει σε τεχνιτη να δει ελατηρια και μηχανισμο Ο μαστορας πως θαβαλει ποιο μεγαλο πειρο? θα ξετρυπησει σκανδαλοθηκη και βαση οπλου?
 
ο πυρος της σκανδαλοθηκης ο οποιος ειναι μασιφ μπαινει σε εναν αλλο σωληνωτο πυρο που εχει ασφαλεια ,εαν εχει χαθει η ασφαλεια συγκρατησης ειναι λογικο να φευγει ο μασιφ πυρος
Από ότι καταλαβαίνω αυτή η ασφάλεια βρίσκεται μέσα στον μηχανισμό σκανδάλης και όχι πάνω στον πυρο. Γιατί ο πύρος βγαίνει μόνος του. Και μιλάμε για τον μπροστά πύρο όχι για τον πίσω. Ο πίσω είναι μια χαρά. Σε ευχαριστώ θα το κοιτάξω.
 
Από ότι καταλαβαίνω αυτή η ασφάλεια βρίσκεται μέσα στον μηχανισμό σκανδάλης και όχι πάνω στον πυρο. Γιατί ο πύρος βγαίνει μόνος του. Και μιλάμε για τον μπροστά πύρο όχι για τον πίσω. Ο πίσω είναι μια χαρά. Σε ευχαριστώ θα το κοιτάξω.
Τα κυλινδρακια που μέσα τους μπαίνουν οι μασιφ πιροι έχουν "μισοφέγγαρο"ασφάλειες που ασφαλίζουν σε εγκοπές των πόρων.
Τα κυλινδρακια βγαίνουν άνετα αν βγάλεις την σκανδαλοθηκη από την βάση.
 
Από ότι καταλαβαίνω αυτή η ασφάλεια βρίσκεται μέσα στον μηχανισμό σκανδάλης και όχι πάνω στον πυρο. Γιατί ο πύρος βγαίνει μόνος του. Και μιλάμε για τον μπροστά πύρο όχι για τον πίσω. Ο πίσω είναι μια χαρά. Σε ευχαριστώ θα το κοιτάξω.
για να φυγουν οι ασφαλειες που πιανουν τους πυρους καποιος ζορισε τον πυρο για να μπει
Προσεξε οταν θα βγαλεις το επαναντατικο μην χασεις το πυρακι που κραταει την ταπα που κραταει το επαναντατικο (που θελει αλαγη κ καλο καθαρισμα ο σωληνας(τζαβετα )που μπενει το επαναντατικο οπως κ το ποτηρακι που μπενει η ουρα του του κλειστρου
Καλο ειναι να αλλαξεις κ το στοπ του κλειστρου που εχει στην βαση οπως κ το φελακι που σου εδειξαν παραπανω
Επισης βγαλε το ελατηριο τις αποθηκης κ καθαρισετο οπως κ την ταπα
Αν εχει λαστιχενιο ροδελα στον μαστο τις καννης έλεγξε αν εχει κοπη αλλιως βαλε ελαχιστο ελαχιστο λαδι(η γαλακτωμα για συντηριση πλαστικων) στην ροδελα αφου πρωτα εχετε καθαριση ενδελεχος τον μαστο απο μαυριλες κ πουρι απο τις μπαρουτες
 
Last edited:
Back
Top