Browning Team

115 χρόνια και είναι ακόμα πανω στα βουνα με φανατικους χρήστες.
Μόνο σεβασμός σε αυτό το όπλο.
Τώρα αν κάποιος δε βρίσκει κάποιο ανταλλακτικό έχουμε οπλουργους γατες.
Καποια αντακα ειναι ιδιαιτερα απαιτητικα στην κατασκευη τους και θελει μηχανουργο με μηχανηματα ακριβειας Το θεμα ειναι εαν ο κατοχος του οπλου ειναι διαθετιμενος να πληρωσει το ολο εγχειρημα Τωρα εαν βρεις γατονι που θα βρει μεταλλο απο καγκελο και με μια λιμα και τργουδωντας την παπαλαμπρενα σου φτιαξει αυτο που θελεις ,ε εισαι τυχερος
 
Του 1915 ;;; Έχω την εντύπωση ότι μπήκε σε παραγωγή πολύ νωρίτερα ... Από το 1905 νομίζω. Γι'αυτό και το όνομα του, Auto-5 ...
Έχω ένα βιβλιαράκι του παπού μου (για όπλα) από το 1912, που στο κεφάλαιο περί κυνηγίου και κυνηγετικών όπλων το αναφέρει κι αυτό, προφανώς κυκλοφορούσε ήδη και στην Ελλάδα, και μάλιστα λέει ότι η τιμή του ήταν 185 δραχμές !!!
Παραθέτω τις 2 σελίδες:

View attachment 18257 View attachment 18258
Να συμπληρωσω οτι το ονομα ΑUTO-5 το πηρε λογω του οτι ειχε χωρητικοτητα 5 φυσιγγιων......επισης οτι ο Browning πριν παει στην FN για να δωσει τα σχεδια του οπλου, περασε απο την Winchester οπου ο τοτε Δ-ντης (δεν θυμαμαι αν ηταν ο ιδιος ο Winchester) επαθε εμφραγμα εκεινη τη στιγμη......μετα πηγε στην Remington οπου θεωρησαν οτι το οπλο δεν θα προχωρησει.....και μετα πηρε το καραβι για να παει στην FN οπου ειχε ηδη συνεργασια και τους εδωσε τα σχεδια της καραμπινας!! Εμενα προαωπικα μου εχει κανει εμπλοκη μονο με φυσιγγια "ελαφρια" κ εφοσον δεν εχω αλλαξει τα δαχτυλιδια.....στον πατερα μου 20 χρονια ποτε δεν του ειχε κανει εμπλοκη και καθαριζε μονο καννη και εβγαζε την παπια... αλλα χρησιμοποιουσε μονο Remington 10βολα ή 15βολα Magnum!! Τι να κανω που δεν εχουμε προσβαση στην Αμερικα να φερνουμε οτι ανταλλακτικο της θελουμε!!!
 
Να συμπληρωσω οτι το ονομα ΑUTO-5 το πηρε λογω του οτι ειχε χωρητικοτητα 5 φυσιγγιων......επισης οτι ο Browning πριν παει στην FN για να δωσει τα σχεδια του οπλου, περασε απο την Winchester οπου ο τοτε Δ-ντης (δεν θυμαμαι αν ηταν ο ιδιος ο Winchester) επαθε εμφραγμα εκεινη τη στιγμη......μετα πηγε στην Remington οπου θεωρησαν οτι το οπλο δεν θα προχωρησει.....και μετα πηρε το καραβι για να παει στην FN οπου ειχε ηδη συνεργασια και τους εδωσε τα σχεδια της καραμπινας!! Εμενα προαωπικα μου εχει κανει εμπλοκη μονο με φυσιγγια "ελαφρια" κ εφοσον δεν εχω αλλαξει τα δαχτυλιδια.....στον πατερα μου 20 χρονια ποτε δεν του ειχε κανει εμπλοκη και καθαριζε μονο καννη και εβγαζε την παπια... αλλα χρησιμοποιουσε μονο Remington 10βολα ή 15βολα Magnum!! Τι να κανω που δεν εχουμε προσβαση στην Αμερικα να φερνουμε οτι ανταλλακτικο της θελουμε!!!
Καλησπερα ψαχνεις καποια συγκεκριμενα αντακα?
 
Καλησπερα ψαχνεις καποια συγκεκριμενα αντακα?
Εψαχνα ενα ελατηριο της σκανδαλης, το οποιο ειναι κ ελατηριο της ασφαλειας κ μετα απο ενα χρονο το βρηκα......! Ξερεις εαν μπορουμε να βρουμε αν χρειαστουμε?
 
Ρε μάγκες Browning gold fusion έχετε δει να έχει κανένας η ένα όπλο πούλησε στην Ελλάδα και το πήρα εγώ
Το λέω γιατί εμένα μου έχει βγει σκυλί από το 2002 που το έχω απροβλημάτιστο αλλά γενικά δεν έχω δει άλλον
Από το 1996 έχω ένα Browning gold για τη τσίχλα και είναι απροβλημάτιστο.
 
Browning gold fusion εχουν πολλοι.... απροβληματιστα οπλα
και απο βλητικης αποψεως εξαιρετικα.
Γι αυτο και δεν τα πουλανε οσοι τα εχουν.
Το συγκεκριμενο μοντελο το ειχε βγαλει η Browning για να χτυπηση
τα τοτε beretta σειρας A300 κι οπως τα χτυπησε...
ασχετα αν πολλοι ειχαν κοληση με το ονομα της beretta και δεν εβλεπαν
την πραγματικοτητα.
 
Όπλαρα. Ότι και να πει κανείς είναι λίγο.
Και τεχνολογίες speed loading Kai magazine cut off!
Ετσι Κυριακο θα το δει καποιος σημερα ,θα πει βαρύ, συστημα ελατηριου, το ταδε το κείνο. Αυτο ανοιξε τον δρομο και την τεχνολογια του τότε, που βασίστηκαν οι επόμενοι. Ειναι και κλασικό για μενα κατα την δικη μου γνωμη δεν ειναι μονο τα δικανα αλλα και αυτο για τις καραμπινες.
 
Μια b2000 εχουμε και την παιρνω σε ορισμενα κυνηγια ακομα. Η καννη ειχε σταλθει απο τον πατερα μου γνωστο οπλουργειο στην αθηνα και κοπηκε στους 64 ποντους εφορμοζοντας εξωτερικα τσοκ. Που οφειλεται ο τζογος στην παπια?εχω δει και σε αλλα οπλο.τουφεκιες αστραπη κατα τ αλλα
 
Browning gold fusion εχουν πολλοι.... απροβληματιστα οπλα
και απο βλητικης αποψεως εξαιρετικα.
Γι αυτο και δεν τα πουλανε οσοι τα εχουν.
Το συγκεκριμενο μοντελο το ειχε βγαλει η Browning για να χτυπηση
τα τοτε beretta σειρας A300 κι οπως τα χτυπησε...
ασχετα αν πολλοι ειχαν κοληση με το ονομα της beretta και δεν εβλεπαν
την πραγματικοτητα.
Έχω μια Βrowning gold 25 χρόνια και είμαι ευχαριστημένος!!!
 
Back
Top