Browning Team

Τι το ωραίο και όμορφο βρίσκετε σε αυτό το συγκεκριμένο όπλο (Auto 5); Πέρα από μια συναισθηματική, ιστορική ή συλλεκτική αξία που μπορεί να έχει για κάποιους είναι ίσως το μοναδικό όπλο που δεν θα ήλελα να αποκτήσω ποτέ και για κανέναν λόγο.
ΜΗΝ το λες αυτό μια καραμπίνα που μπήκε στην παραγωγή το 1915 και με λίγες διαφοροποιήσεις είναι σήμερα σε πολλά σπίτια κυνηγών σημαίνει πολλά,μαζί με την sl80 και Α300 είναι οπλα ορόσημα στην ιστορία των αυτογεμων.Μπορει να συμφωνήσω ότι είναι δύσχρηστη βαριά παράξενο σύστημα ελατηριου με μετακινουμενη κάννη κατά την πυροδότηση,δύο φορές την πήγα για λυσιμο και καθαρισμό σε οπλουργο με κοστος 50 ευρω εκαστη φορά.Αν αναλογιστούμε την πορεία της και την λατρεία πολλών γενεών για ενα όπλο που έγινε θρύλος απο τα χέρια των παππούδων μας έως εμας οφείλουμε να το σεβαστούμε. Έχω κυνηγήσει επανειλημμένα με αυτή την καραμπίνα σίγουρα δεν ανταποκρίνεται στα σημερινά δεδομένα όμως δεν σημαίνει κάτι αυτο
 
ΜΗΝ το λες αυτό μια καραμπίνα που μπήκε στην παραγωγή το 1915 και με λίγες διαφοροποιήσεις είναι σήμερα σε πολλά σπίτια κυνηγών σημαίνει πολλά,μαζί με την sl80 και Α300 είναι οπλα ορόσημα στην ιστορία των αυτογεμων.Μπορει να συμφωνήσω ότι είναι δύσχρηστη βαριά παράξενο σύστημα ελατηριου με μετακινουμενη κάννη κατά την πυροδότηση,δύο φορές την πήγα για λυσιμο και καθαρισμό σε οπλουργο με κοστος 50 ευρω εκαστη φορά.Αν αναλογιστούμε την πορεία της και την λατρεία πολλών γενεών για ενα όπλο που έγινε θρύλος απο τα χέρια των παππούδων μας έως εμας οφείλουμε να το σεβαστούμε. Έχω κυνηγήσει επανειλημμένα με αυτή την καραμπίνα σίγουρα δεν ανταποκρίνεται στα σημερινά δεδομένα όμως δεν σημαίνει κάτι αυτο
Καλό όπλο για την εποχή του αλλά ξεπεράστηκε.Μεγαλος εφευρέτης στο είδος του ο Browning αλλά ήταν και της άποψης ,γιατί να μην βάλεις δύο βίδες εκεί που κάνεις τη δουλειά σου με μια.
 
Τι το ωραίο και όμορφο βρίσκετε σε αυτό το συγκεκριμένο όπλο (Auto 5); Πέρα από μια συναισθηματική, ιστορική ή συλλεκτική αξία που μπορεί να έχει για κάποιους είναι ίσως το μοναδικό όπλο που δεν θα ήλελα να αποκτήσω ποτέ και για κανέναν λόγο.
Εγώ Βασίλη μακάρι να είχα ένα
Μπορεί να είναι βαρύ πολύπλοκο με αυξημένο λάκτισμα αλλά το θεωρώ όμορφο και γενικά γουστάρω εμφανισιακά τα παλιότερα όπλα
Δεν θα ήταν το πρώτο μου όπλο αλλά θα ήθελα να το έχω
 
Ενας θειος μου συνονοματος (Θεος σχωρεστον) ειχε μια τετοια και η πρωτη τουφεκια που εκανα(στον αερα) με αυτογεμες ηταν μ'αυτη, και μου αρεσε το ''πιασιμο'' που ειχε αν και αρκετα βαρυ σαν οπλο. Ηθελα να το παρω στην κατοχη μου(να το αγορασω απο τη θεια μου) αλλα καποια στιγμη που το ειδα ειχε κρατυρες μεσα στη κανη.
 
Πετυχα σημερα εναν γνωστο στο βουνο με ενα ποζεδακι βλεπω στην σκανδαλοθηκη το ελαφακι λεω ωπα εδω ειμαστε..το περνω στα χερια να το περιεργαστω το μοντελο special gts με ωραικα σκαλισματα 71 εκ καννες καλοζυγισμενο tramline ριγα το επωμισα και ειχε πολυ ωραια αισθηση..και να θελω να αγιασω δεν με αφηνουν εκει που ελεγα θα κατσω στα αυγα μου παλι μου μπηκε το σαρακι να τσιμπησω ενα ελαφακι..ειναι οπλαρες τα ατιμα
 
Πετυχα σημερα εναν γνωστο στο βουνο με ενα ποζεδακι βλεπω στην σκανδαλοθηκη το ελαφακι λεω ωπα εδω ειμαστε..το περνω στα χερια να το περιεργαστω το μοντελο special gts με ωραικα σκαλισματα 71 εκ καννες καλοζυγισμενο tramline ριγα το επωμισα και ειχε πολυ ωραια αισθηση..και να θελω να αγιασω δεν με αφηνουν εκει που ελεγα θα κατσω στα αυγα μου παλι μου μπηκε το σαρακι να τσιμπησω ενα ελαφακι..ειναι οπλαρες τα ατιμα
Και με πολύ καλή τιμή πιστεύω
 
ΜΗΝ το λες αυτό μια καραμπίνα που μπήκε στην παραγωγή το 1915 και με λίγες διαφοροποιήσεις είναι σήμερα σε πολλά σπίτια κυνηγών σημαίνει πολλά,μαζί με την sl80 και Α300 είναι οπλα ορόσημα στην ιστορία των αυτογεμων.Μπορει να συμφωνήσω ότι είναι δύσχρηστη βαριά παράξενο σύστημα ελατηριου με μετακινουμενη κάννη κατά την πυροδότηση,δύο φορές την πήγα για λυσιμο και καθαρισμό σε οπλουργο με κοστος 50 ευρω εκαστη φορά.Αν αναλογιστούμε την πορεία της και την λατρεία πολλών γενεών για ενα όπλο που έγινε θρύλος απο τα χέρια των παππούδων μας έως εμας οφείλουμε να το σεβαστούμε. Έχω κυνηγήσει επανειλημμένα με αυτή την καραμπίνα σίγουρα δεν ανταποκρίνεται στα σημερινά δεδομένα όμως δεν σημαίνει κάτι αυτο
AUTO 5 ......απεκτηση πολυ μεγαλη φημη γιατι επαιζε μονο του την εποχη που βγηκε στην παραγωγη.......ηταν το πρωτο στην κυκλοφορια και οχι στην πατεντα (πρωτοι θεωρουνται γαλλοι κατασκευαστες ασχετα αν δεν προχωρησε η παραγωγη).
Ενα οπλο που αποτελειται απο 80+ κομματια δεν το λες και αξιοπιστο σε καμια περιπτωση.........
Ενα οπλο που για να δουλεψει χρειαζεται ολα του τα κομματια να συνεργαστουν αψογα μεταξυ τους .....
Ενα οπλο που εχει παρουσιασει τις περισσοτερες εμπλοκες απο καθε αλλο συστημα λειτουργιας δεν το λες και καλο...
Ενα οπλο με συστημα που θελει ρυθμισεις στα φρενα για να δουλεψει διαφορετικα φυσιγγια δεν ειναι πρακτικο...
Ενα οπλο που πρεπει να εχεις διπλωμα οπλουργου για να το λυσεις-δεσεις.....
Μπορει ακομα και σημερα να κυνηγα στα χερια κυνηγων αλλα αυτο δεν σημαινει πως ειναι αξεπεραστο.......οφειλεται κυριως σε κατοχους που του προσφεραν πολυ καλη συντησιση και σωστη χρηση.
Δυστιχως υπαρχει και η παραφυλοσοφια του καφενειου και των οπλογνωστων που συχναζουν εκει να κανουν την φημη του να μεγαλωνει
Να μην αναφερω τι εχω ακουσει απο κατοχους τετοιων οπλων ........
Αν ηταν τοσο πετυχημενο οπως λενε γιατι η εταιρια δεν το κατασκευαζει ετσι οπως ηταν το προτοτυπο???λετε να μην μπορει???
 
AUTO 5 ......απεκτηση πολυ μεγαλη φημη γιατι επαιζε μονο του την εποχη που βγηκε στην παραγωγη.......ηταν το πρωτο στην κυκλοφορια και οχι στην πατεντα (πρωτοι θεωρουνται γαλλοι κατασκευαστες ασχετα αν δεν προχωρησε η παραγωγη).
Ενα οπλο που αποτελειται απο 80+ κομματια δεν το λες και αξιοπιστο σε καμια περιπτωση.........
Ενα οπλο που για να δουλεψει χρειαζεται ολα του τα κομματια να συνεργαστουν αψογα μεταξυ τους .....
Ενα οπλο που εχει παρουσιασει τις περισσοτερες εμπλοκες απο καθε αλλο συστημα λειτουργιας δεν το λες και καλο...
Ενα οπλο με συστημα που θελει ρυθμισεις στα φρενα για να δουλεψει διαφορετικα φυσιγγια δεν ειναι πρακτικο...
Ενα οπλο που πρεπει να εχεις διπλωμα οπλουργου για να το λυσεις-δεσεις.....
Μπορει ακομα και σημερα να κυνηγα στα χερια κυνηγων αλλα αυτο δεν σημαινει πως ειναι αξεπεραστο.......οφειλεται κυριως σε κατοχους που του προσφεραν πολυ καλη συντησιση και σωστη χρηση.
Δυστιχως υπαρχει και η παραφυλοσοφια του καφενειου και των οπλογνωστων που συχναζουν εκει να κανουν την φημη του να μεγαλωνει
Να μην αναφερω τι εχω ακουσει απο κατοχους τετοιων οπλων ........
Αν ηταν τοσο πετυχημενο οπως λενε γιατι η εταιρια δεν το κατασκευαζει ετσι οπως ηταν το προτοτυπο???λετε να μην μπορει???
Ξέχασες να πείς ότι είναι ~4 κιλά κ παρόλο το βάρος της κλωτσάει σαν μουλάρι.
Αλλά γενικά την έχεις στα χέρια σου και λές:
Κρατάω ΟΠΛΟ!
Αν θα έπαιρνα, μόνο για να το βλέπω.
Εχω έναν φίλο και είναι φάν και έχει πολλές εκδόσεις όλες βελγικες.
Ωραίες αλλά δεν....
 
Εμένα πάντως εμπλοκή δεν έκανε ποτε ούτε χάλασε τίποτα . Βέβαια δεν έριχνα κάτω από 32 ούτε πάνω από 36

Εμπλοκή έκανε μόνο με πολύ μικρό μέταλλο στον κάλυκα και χαμηλά γραμμάρια



η light twelve εξαιρετικό ζύγισμα

κλότσημα λιγότερο από αδράνειας

βλητικά τώρα δεν πιστεύω χάνει από καμία μαμα κάνη χωρίς τσοκ φρένου
 
Εμένα πάντως εμπλοκή δεν έκανε ποτε ούτε χάλασε τίποτα . Βέβαια δεν έριχνα κάτω από 32 ούτε πάνω από 36

Εμπλοκή έκανε μόνο με πολύ μικρό μέταλλο στον κάλυκα και χαμηλά γραμμάρια



η light twelve εξαιρετικό ζύγισμα

κλότσημα λιγότερο από αδράνειας

βλητικά τώρα δεν πιστεύω χάνει από καμία μαμα κάνη χωρίς τσοκ φρένου
28 αρια με ρυθμιση στις low γομοσεις κανενα προβλημα μεχρι στιγμης
το μονο μειων ως προ την ανακρουση στην auto5 (για την light δε γνωριζω) ειναι το πολυ κουφιο κοντακι κ αρκετα μεγαλη λαβη ειδικα για αυτους που εχουν μικρες παλαμες
 
Εμένα πάντως εμπλοκή δεν έκανε ποτε ούτε χάλασε τίποτα . Βέβαια δεν έριχνα κάτω από 32 ούτε πάνω από 36

Εμπλοκή έκανε μόνο με πολύ μικρό μέταλλο στον κάλυκα και χαμηλά γραμμάρια



η light twelve εξαιρετικό ζύγισμα

κλότσημα λιγότερο από αδράνειας

βλητικά τώρα δεν πιστεύω χάνει από καμία μαμα κάνη χωρίς τσοκ φρένου
Συμφωνώ μαζί σου φίλε Nikws7. Η δική μου είναι του 1964. Εμπλοκές ποτέ, στην κυριολεξία, με όποιο φυσίγγι. Επίσης μπορεί να ρίξεις τόσο γρήγορα που δεν το περιμένεις για όπλο ελατηρίου. Βέβαια έχει τα ελαττώματα που αναφέρθηκαν παραπάνω (βάρος, δυσκολία στην αποσυναρμολόγηση) όμως μαθαίνεις και συνηθίζεις. Και για να μην παρεξηγηθώ σε καμία περίπτωση δεν γράφω για να κάνω σύγκριση με τα καινούργια αυτογεμή. Απλή αναφορά γίνεται μιας και το έφερε η κουβέντα.
 
Πολύ καλό -εξαιρετικό όπλο μπορώ να πώ αξίζει τα λεφτά που δίδει κάποιος .
Δοκιμασμένα κι'αυτά στα γήπεδα με χιλιάδες φυσίγγια χωρίς κανένα πρόβλημα
και με ....νίκες εδώ στα μέρη μας .
Ειναι που δε θέλει η Browning να μπει στα ολυμπιακά αγωνίσματα.......θα έκλαιγαν με μαύρο δάκρυ οι άλλοι μεγάλη τιυ χώρου ..
.
 
AUTO 5 ......απεκτηση πολυ μεγαλη φημη γιατι επαιζε μονο του την εποχη που βγηκε στην παραγωγη.......ηταν το πρωτο στην κυκλοφορια και οχι στην πατεντα (πρωτοι θεωρουνται γαλλοι κατασκευαστες ασχετα αν δεν προχωρησε η παραγωγη).
Ενα οπλο που αποτελειται απο 80+ κομματια δεν το λες και αξιοπιστο σε καμια περιπτωση.........
Ενα οπλο που για να δουλεψει χρειαζεται ολα του τα κομματια να συνεργαστουν αψογα μεταξυ τους .....
Ενα οπλο που εχει παρουσιασει τις περισσοτερες εμπλοκες απο καθε αλλο συστημα λειτουργιας δεν το λες και καλο...
Ενα οπλο με συστημα που θελει ρυθμισεις στα φρενα για να δουλεψει διαφορετικα φυσιγγια δεν ειναι πρακτικο...
Ενα οπλο που πρεπει να εχεις διπλωμα οπλουργου για να το λυσεις-δεσεις.....
Μπορει ακομα και σημερα να κυνηγα στα χερια κυνηγων αλλα αυτο δεν σημαινει πως ειναι αξεπεραστο.......οφειλεται κυριως σε κατοχους που του προσφεραν πολυ καλη συντησιση και σωστη χρηση.
Δυστιχως υπαρχει και η παραφυλοσοφια του καφενειου και των οπλογνωστων που συχναζουν εκει να κανουν την φημη του να μεγαλωνει
Να μην αναφερω τι εχω ακουσει απο κατοχους τετοιων οπλων ........
Αν ηταν τοσο πετυχημενο οπως λενε γιατι η εταιρια δεν το κατασκευαζει ετσι οπως ηταν το προτοτυπο???λετε να μην μπορει???
Ζούμε στο 2020 και μιλάμε για ένα όπλο του 1915 αρχική παραγωγή, το 2125 για ποιό όπλο σημερινό θα μιλάνε άραγε?????
 
Ζούμε στο 2020 και μιλάμε για ένα όπλο του 1915 αρχική παραγωγή, το 2125 για ποιό όπλο σημερινό θα μιλάνε άραγε?????
Κρατα το ενδιαφερον ακομα διοτι ηταν το πρωτο αυτογεμες σε μαζικη παραγωγη......κυνηγα ακομα και θα υπαρχει για αρκετα χρονια.....υπαρχουν και πολλα αλλα οπλα προγενεστερα απο αυτο που εχουν και εκεινα μεγαλο ενδιαφερον!!!
 
Ζούμε στο 2020 και μιλάμε για ένα όπλο του 1915 αρχική παραγωγή, το 2125 για ποιό όπλο σημερινό θα μιλάνε άραγε?????
Του 1915 ;;; Έχω την εντύπωση ότι μπήκε σε παραγωγή πολύ νωρίτερα ... Από το 1905 νομίζω. Γι'αυτό και το όνομα του, Auto-5 ...
Έχω ένα βιβλιαράκι του παπού μου (για όπλα) από το 1912, που στο κεφάλαιο περί κυνηγίου και κυνηγετικών όπλων το αναφέρει κι αυτό, προφανώς κυκλοφορούσε ήδη και στην Ελλάδα, και μάλιστα λέει ότι η τιμή του ήταν 185 δραχμές !!!
Παραθέτω τις 2 σελίδες:

Σελ.140.jpg Σελ.141.jpg
 
Back
Top