Browning Team

ευχαριστώ,2 θα πάρω 1 σε 71 και 1 σε 81 πόντους κάννες
το 71 για κυνήγι φάσσας στα Τζουμέρκα και το 81 για το σκοπευτήριο να βαράω τους ντουμπλέδες ανάποδα
.ha ha ha.


kappaalphataulambdaomicrongammaomicronsigmaf.jpg

.yelling..yelling.
 
Ας κανω κ εγω το πρωτο μου ποσταρισμα!!!.exciting.Ειμαι κ εγω κατοχος 2 καραμπινών Browning η μια είναι η fusion evolve elite 71 cm κ η άλλη standart grade 3 66 cm!Ισχυει ότι τα τσοκ μου κ επειδή ο αυλος είναι 18,7 κ στα 2 οπλα είναι ένα βαθμο πιο ανοιχτα από το αναγραφωμενο??Κ κανεναν πετυχημενο συνδυασμο για το κυνηγι φερμας ετσι σε ψαξιμο να βρισκόμαστε.my man.!!!
 
Προσωπικά πιστεύω ότι είναι πρώτα θέμα φυσιγγιου και μετά αυλου και τσοκ.
 
Ονομαστικα παντα, ναι τα περισσοτερα τσοκ των Browning ειναι ενα βαθμο πιο ανοιχτα απο τα αναγραφομενα... Θεωρητικα η εταιρια τα ονομαζει βαση της αποδοσης τους στον πινακα... Εγω επειδη το τσοκ το αντιλαμβανομαι σαν διαφορα μεταξυ αυλου κ τσοκ προτιμω την πρωτη εκδοχη... Απο θεμα αποδοσης τουφεκιας πως τα εχει δει?
 
Αρι αυτό που εχω διαπιστωσει τοσα χρονια που εχω τα συγκεκριμενα οπλα κ μετα από πολλες δοκιμες με σχεδόν ολες τις μαρκες φυσιγγιων κ ολες τις βυσματωσεισ κ από 32-42 γρ που δουλευω είναι Α-Τα φυσίγγια διασπορας δεν δουλευουν με διευρυμένους αυλους ουτε καν τα αποκεντρωτικα (direct k gorilla)
Β-Από μαλλινοταπα μονο τα (super felt k special game) δουλευουν μαλλον λογω του πλαστικου εμφρακτηρα που εχει κατω από την ταπα
Γ-Οσο πιο πολλα γραμμαρια δουλευεις η απλα βαζεις πιο ψιλο νουμερο σκαγιων τοσο καλυτερη κατανομή εχεις
Κατά τα αλλα είμαι υπερ ευχαριστημενος με τα οπλα μου κ λογω κατανομων τωρα που εχω βρει το κουμπι τους κ λογω μηχανισμου αεριων που πλεον δεν τον αλλαζω με τιποτα σε σχεση με τον αδρανειας!Ξεχασα να προσθεσω ότι τα οπλα μου εχουν 4 εσωτερικα τσοκ από το 1-4 κ ένα εσω -εξω 2αρι το οποιο στην ουσια η εταιρια το θεωρει ως φουλ τσοκ κ επισης εχω αγορασει κ το midas mod k midas cyl που απλα είναι σε σχεση με τα μαμισια τσοκ lm k imp mod(μετα από δοκιμες κ βαση κατανομων αν κ δουλευω μονο το 3κ4 το μαμα)!
 
;)εγω εχω την maxus duck blind και βαραω ανετα διασπορασ και μισοταπα απο 32/34γρ..με το 5αρι τσοκ,με τρομερεσ κατανομεσ.αυτο το οπλο εχει τρομερη κανη,μαλλον λογο κωνου.αγαπαη πολυ την α1 και την μβ32
 
εγω παιδια, εκτος απο το browning BSS δισκανδαλο,71cm 1/3 αυλος 18.4 χρωμιομενος,εχω ενα αυτογεμη Β2000 του πατερα μου, δεκαετιας '80 made in Belgium/assembled in Portugal, σε αριστη κατασταση,71cm 18.4 **, και ενα ..φιλοξενουμενο στο ερμαριο μου Auto5 light twelve made in belgium(γιατι τα ποιο πολλα που εχω δει ειναι made in Japαan?.xm.) καννη 73cm * αυλον 18.55 χωρις ριγα...αυτο το οπλο το εχω 7-8 χρονια,το πηγα σε οπλουργο το ελυσε ολο, και το καθαρισε,αλλα ποτε δεν καταφερα να το κυνηγησω!!!.smashfrak.....
Ειπαμε...δικαννακιας γαρ....shake hands.
 
;)εγω εχω την maxus duck blind και βαραω ανετα διασπορασ και μισοταπα απο 32/34γρ..με το 5αρι τσοκ,με τρομερεσ κατανομεσ.αυτο το οπλο εχει τρομερη κανη,μαλλον λογο κωνου.αγαπαη πολυ την α1 και την μβ32
Φιλε Ηλια αν θες γραψε σε παρακαλω καποια από τα διασπορας κ τα μισοταπα που σε εχουν αφησει ικανοποιημενο για να τα δοκιμασω κ εγω σε πινακα μηπως κανω καποια καινουργια εκτιμηση!Κυριως θα με ενδιεφερε βολη από 10-20 μετρα για κυνηγι μπεκάτσας!Ευχαριστω εκ των προτερων(αν κ δεν εχουμε τα ιδια οπλα θα με ενδιεφερε κ ο συνδυασμος τσοκ-φυσιγγιου)!
 
Αρι αυτό που εχω διαπιστωσει τοσα χρονια που εχω τα συγκεκριμενα οπλα κ μετα από πολλες δοκιμες με σχεδόν ολες τις μαρκες φυσιγγιων κ ολες τις βυσματωσεισ κ από 32-42 γρ που δουλευω είναι Α-Τα φυσίγγια διασπορας δεν δουλευουν με διευρυμένους αυλους ουτε καν τα αποκεντρωτικα (direct k gorilla)

Γιατι λες οτι δεν δουλευουν? Δεν ανοιγουν αρκετα την τουφεκια εννοεις?
Η αληθεια ειναι οτι επειδη το 725 που εχω ειναι με 76αρες κανες, το χρησιμποιω μονο στο καρτερι κ δεν το εχω κυνηγησει με διασπορας... Εχω δοκιμασει ομως καποια διασπορας σε πινακα για το περιοδικο κ σου ανεβαζω ενδεικτικα καποιες τουφεκιες...
Μην περιμενεις να παρεις τρελλη διασπορα πριν τα 20 μετρα, δεν φταιει το οπλο, απλα δεν γινεται με τα φυσιολογικα διαπσορας, μονο με τα αποκεντρωτικα...

Τουφεκιες στα 17 μετρα με τσοκ Ic Ιnvector Ds... Ο ροζ κυκλος ειναι 76 εκατοστα...

3Α διασπορας 32γρ ν9

Lambro Tordo 32 γρ διασπορας ν8,5

Νsi dispersante 32 γρ ν9


Κ εδω τουφεκιες στα 20 μετρα με τσοκ Cyl Invector Ds... Ο πινακας ειναι 1,2 χ 1,2 εκ...

Alectoris Gold διασπορας 36 γρ ν8

Lambro Κιτρινο διασπορας 36γρ ν8

Gorilla tecna edition 36 γρ διασπορας ν8
 
ερώτημα..
τα 36 γρ δεν είναι πολλά για διασποράς;;
στο ορτύκι ας πούμε, βέβαια εκει υπάρχουν και λιγότερα γρ σε διασποράς..
 
ερώτημα..
τα 36 γρ δεν είναι πολλά για διασποράς;;
στο ορτύκι ας πούμε, βέβαια εκει υπάρχουν και λιγότερα γρ σε διασποράς..
To 36 οι εταιρίες το βγάζουν για μπεκάτσα, ο καθένας όμως επιλέγει που θα το ρίξει. Άλλος τα θέλει για μπεκάτσα, άλλος για παπιά στο σούρουπο κτλ.
 
Τα 36 γραμμάρια δεν κάνουν για το ορτύκι. Προσωπικά στο ορτύκι δουλεύω μόνο μαλλινόταπα αλλά και στα διασποράς θα χρησιμποιούσα όπως λες Πάνο 32γρ. Τα 36 γρ. θα είχαν όμως έννοια στη μπεκάτσα η οποία δεν φεύγει στρωτά όπως το ορτύκι και είναι και πιο πιθανό να ρίξω μπηχτή και πιο μακρινή τουφεκιά.
 
Back
Top