Browning Team

Καλησπέρα. Ο συγκυνηγος μου και συγκεκριμένα ο πατέρας του έχει ένα κόλλημα με τα όπλα και κυρίως με τα browning και έχει 5 όπλα Browning συν άλλων εταιριών. Μια auto5, δυο b2000 ένα poze B25 (ή B525 δεν είμαι σίγουρος) και την Browning gold hunter.
Σήμερα στο τσιχλοκυνηγι ο γιος του με την browning gold hunter του άρχισαν οι εμπλοκές. (Και του πατέρα με την b2000 αλλά αυτη πάντα κάνει εμπλοκές οπότε δεν θα το αναλύσουμε εδώ). Η gold hunter όμως σπάνια έκανε εμπλοκη από όσο ξέρω και θυμάμαι όσο καιρό κυνηγάμε μαζί 2 χρόνια τώρα και έτσι σήμερα με προβλημάτισε. Του είχε πέσει τόσο πολύ η ψυχολογία που δεν μπορούσε να σκοτώσει τίποτα. Αφού τον λυπήθηκα και του είπα να ανταλλάξουμε όπλα μήπως του ανέβει η ψυχολογία και για να δω τι φταίει.

Τελος πάντων το συμπερασμα ήταν ότι κολαγε το κλείστρο στην επαναφορά χωρίς να έχει δύναμη να κλειδώσει και γενικότερα το κλείστρο δεν ανεβοκατέβαινε με μεγάλη ευκολία. Σαν να ήταν χρόνια ακαθάριστο και αλλαδωτο. Παρόλα αυτά από ότι μου είπε το είχε καθαρίσει και λαδώσει από την προηγούμενη χρήση με λαδι επίσης της browning οπότε δεν δικαιολογείται. Επίσης το όπλο είναι καλοσυντηρημενο χωρίς να έχει ρίξει αρκετά φυσίγγια αφού υπάρχουν και άλλα όπλα στην οικογένεια όπως ειπα. Οπότε μου κάνει εντύπωση να έχει χαλαρώσει κιόλας το επανατατικο ελατήριο. Αυτό που μου έκανε όμως περισσότερη εντύπωση είναι ότι παρόλο ότι περισυ το είχα πιάσει το όπλο και το είχα καθαρίσει και ήταν τέλειο ,μέσα σε ένα χρόνο λασκαρε ο μπροστά πυρός της σκανδαλοθηκης και λασκαρε και το στόχαστρο μπροστά. Το πυρο τον άλλαξα με τον πίσω μήπως έχουν άλλη διάμετρο τον ανεστρεψα κιόλας αλλά και πάλι τα ίδια. Να μου πείτε αυτά διορθώνονται εύκολα δεν είναι κατι. Αλλα με απογοήτευσε παρά πολυ η browning από την ποιότητα κατασκευής της. 40 χρόνια η sl80 του πατέρα μου μοναδικό του όπλο κάθε χρόνο να κυνηγάει μόνο με αυτό ανελειπως όλα αυτά τα χρόνια ουτε ελατήρια δεν της έχει αλλάξει και δεν έχει κάνει ποτέ εμπλοκή και είναι σαν καινούρια με κακή συντήρηση μάλιστα. Σκεφτόμουν το επόμενο όπλο μου να είναι browning a5 αλλά σήμερα
απογοητευτικά πάρα πολύ με το φιλαράκι μου που του χάλασε το κυνήγι που ουτε να τα βλέπω πια δεν θέλω. Τώρα θα την φέρει να την κάνουμε βίδες να την καθαρίσουμε και να την λυπανουμε ξανά μήπως στρώσει και φτιάξει αλλιώς βλέπω να την βγαζει πωλητήριο.
 
Καλησπέρα. Ο συγκυνηγος μου και συγκεκριμένα ο πατέρας του έχει ένα κόλλημα με τα όπλα και κυρίως με τα browning και έχει 5 όπλα Browning συν άλλων εταιριών. Μια auto5, δυο b2000 ένα poze B25 (ή B525 δεν είμαι σίγουρος) και την Browning gold hunter.
Σήμερα στο τσιχλοκυνηγι ο γιος του με την browning gold hunter του άρχισαν οι εμπλοκές. (Και του πατέρα με την b2000 αλλά αυτη πάντα κάνει εμπλοκές οπότε δεν θα το αναλύσουμε εδώ). Η gold hunter όμως σπάνια έκανε εμπλοκη από όσο ξέρω και θυμάμαι όσο καιρό κυνηγάμε μαζί 2 χρόνια τώρα και έτσι σήμερα με προβλημάτισε. Του είχε πέσει τόσο πολύ η ψυχολογία που δεν μπορούσε να σκοτώσει τίποτα. Αφού τον λυπήθηκα και του είπα να ανταλλάξουμε όπλα μήπως του ανέβει η ψυχολογία και για να δω τι φταίει.

Τελος πάντων το συμπερασμα ήταν ότι κολαγε το κλείστρο στην επαναφορά χωρίς να έχει δύναμη να κλειδώσει και γενικότερα το κλείστρο δεν ανεβοκατέβαινε με μεγάλη ευκολία. Σαν να ήταν χρόνια ακαθάριστο και αλλαδωτο. Παρόλα αυτά από ότι μου είπε το είχε καθαρίσει και λαδώσει από την προηγούμενη χρήση με λαδι επίσης της browning οπότε δεν δικαιολογείται. Επίσης το όπλο είναι καλοσυντηρημενο χωρίς να έχει ρίξει αρκετά φυσίγγια αφού υπάρχουν και άλλα όπλα στην οικογένεια όπως ειπα. Οπότε μου κάνει εντύπωση να έχει χαλαρώσει κιόλας το επανατατικο ελατήριο. Αυτό που μου έκανε όμως περισσότερη εντύπωση είναι ότι παρόλο ότι περισυ το είχα πιάσει το όπλο και το είχα καθαρίσει και ήταν τέλειο ,μέσα σε ένα χρόνο λασκαρε ο μπροστά πυρός της σκανδαλοθηκης και λασκαρε και το στόχαστρο μπροστά. Το πυρο τον άλλαξα με τον πίσω μήπως έχουν άλλη διάμετρο τον ανεστρεψα κιόλας αλλά και πάλι τα ίδια. Να μου πείτε αυτά διορθώνονται εύκολα δεν είναι κατι. Αλλα με απογοήτευσε παρά πολυ η browning από την ποιότητα κατασκευής της. 40 χρόνια η sl80 του πατέρα μου μοναδικό του όπλο κάθε χρόνο να κυνηγάει μόνο με αυτό ανελειπως όλα αυτά τα χρόνια ουτε ελατήρια δεν της έχει αλλάξει και δεν έχει κάνει ποτέ εμπλοκή και είναι σαν καινούρια με κακή συντήρηση μάλιστα. Σκεφτόμουν το επόμενο όπλο μου να είναι browning a5 αλλά σήμερα
απογοητευτικά πάρα πολύ με το φιλαράκι μου που του χάλασε το κυνήγι που ουτε να τα βλέπω πια δεν θέλω. Τώρα θα την φέρει να την κάνουμε βίδες να την καθαρίσουμε και να την λυπανουμε ξανά μήπως στρώσει και φτιάξει αλλιώς βλέπω να την βγαζει πωλητήριο.
Έχουν καλή φήμη αυτά τα τουφέκια Μανώλη. Την Α5 τη Ζαχάρωνα κι εγω, αλλά έκανα πίσω. Κάτι δε μου πήγαινε καλά αν και στην επωμιση ήταν τέλειο. Όταν λύσετε την gold, τσεκαρε το plunger που πατάει η ουρά του κλείστρου και μπαίνει μέσα στο σωλήνα του ελατηρίου, αν κινείται ελεύθερα
 
Καλησπέρα. Ο συγκυνηγος μου και συγκεκριμένα ο πατέρας του έχει ένα κόλλημα με τα όπλα και κυρίως με τα browning και έχει 5 όπλα Browning συν άλλων εταιριών. Μια auto5, δυο b2000 ένα poze B25 (ή B525 δεν είμαι σίγουρος) και την Browning gold hunter.
Σήμερα στο τσιχλοκυνηγι ο γιος του με την browning gold hunter του άρχισαν οι εμπλοκές. (Και του πατέρα με την b2000 αλλά αυτη πάντα κάνει εμπλοκές οπότε δεν θα το αναλύσουμε εδώ). Η gold hunter όμως σπάνια έκανε εμπλοκη από όσο ξέρω και θυμάμαι όσο καιρό κυνηγάμε μαζί 2 χρόνια τώρα και έτσι σήμερα με προβλημάτισε. Του είχε πέσει τόσο πολύ η ψυχολογία που δεν μπορούσε να σκοτώσει τίποτα. Αφού τον λυπήθηκα και του είπα να ανταλλάξουμε όπλα μήπως του ανέβει η ψυχολογία και για να δω τι φταίει.

Τελος πάντων το συμπερασμα ήταν ότι κολαγε το κλείστρο στην επαναφορά χωρίς να έχει δύναμη να κλειδώσει και γενικότερα το κλείστρο δεν ανεβοκατέβαινε με μεγάλη ευκολία. Σαν να ήταν χρόνια ακαθάριστο και αλλαδωτο. Παρόλα αυτά από ότι μου είπε το είχε καθαρίσει και λαδώσει από την προηγούμενη χρήση με λαδι επίσης της browning οπότε δεν δικαιολογείται. Επίσης το όπλο είναι καλοσυντηρημενο χωρίς να έχει ρίξει αρκετά φυσίγγια αφού υπάρχουν και άλλα όπλα στην οικογένεια όπως ειπα. Οπότε μου κάνει εντύπωση να έχει χαλαρώσει κιόλας το επανατατικο ελατήριο. Αυτό που μου έκανε όμως περισσότερη εντύπωση είναι ότι παρόλο ότι περισυ το είχα πιάσει το όπλο και το είχα καθαρίσει και ήταν τέλειο ,μέσα σε ένα χρόνο λασκαρε ο μπροστά πυρός της σκανδαλοθηκης και λασκαρε και το στόχαστρο μπροστά. Το πυρο τον άλλαξα με τον πίσω μήπως έχουν άλλη διάμετρο τον ανεστρεψα κιόλας αλλά και πάλι τα ίδια. Να μου πείτε αυτά διορθώνονται εύκολα δεν είναι κατι. Αλλα με απογοήτευσε παρά πολυ η browning από την ποιότητα κατασκευής της. 40 χρόνια η sl80 του πατέρα μου μοναδικό του όπλο κάθε χρόνο να κυνηγάει μόνο με αυτό ανελειπως όλα αυτά τα χρόνια ουτε ελατήρια δεν της έχει αλλάξει και δεν έχει κάνει ποτέ εμπλοκή και είναι σαν καινούρια με κακή συντήρηση μάλιστα. Σκεφτόμουν το επόμενο όπλο μου να είναι browning a5 αλλά σήμερα
απογοητευτικά πάρα πολύ με το φιλαράκι μου που του χάλασε το κυνήγι που ουτε να τα βλέπω πια δεν θέλω. Τώρα θα την φέρει να την κάνουμε βίδες να την καθαρίσουμε και να την λυπανουμε ξανά μήπως στρώσει και φτιάξει αλλιώς βλέπω να την βγαζει πωλητήριο.
δεν ειναι κατι σοβαρο για να πουλησει το οπλο μου κανει εντυπωση που το λες αυτο
 
Όλα αυτά μυρίζουν κακή συντήρηση και χρήση,η πολύ χρήση.
Η gold ως πρώτο με διευρυμένο αυλό ,εκείνη την εποχή είχε να ανταγωνιστεί πολύ καλά μοντέλα άλλων εταιριών που άφησαν εποχή.

Το στόχαστρο συνήθως βιδωνει σε διάτρητη τρύπα με σπείρωμα και η πατούρα του αν θυμάμαι καλά ακουμπά στα τσοκ.

Όπως και να χει. Δε μπορείς να μην έχεις αυτό το όπλο και να μην ξες που πονάει.

Κλείστρο με διαιρούμενα τα βασικά 2 μέρη. Εξολκες + έξτρα κλειδί που κλειδώνει το πάνω μέρος της κάννης.

Τσεκ το πιστόνι,το πλαστικό μπράτσο.

Το κλείστρο σε όλα τα μοντέλα κλείνει με πολύ ταχύτητα και δύναμη.απορω...πως είναι δυνατό να έγινε συντήρηση σ αυτό το όπλο και να μην βρέθηκε η αιτία. Το μυαλό μου πάει στο επαναστατικό ελατήριο.

Αν και...δεν πιστεύω τα άνωθεν ...οκ
 
δεν ειναι κατι σοβαρο για να πουλησει το οπλο μου κανει εντυπωση που το λες αυτο
Σοβαρές αιτίες δεν είναι άλλα το παιδί έχει ξενερώσει αρκετά. Και τον καταλαβαίνω γιατί γενικότερα περναει κάποιες δυσκολίες αυτό τον καιρό και αντί το κυνήγι να τον χαλαρώσει και να τον κάνει να ξεχαστεί του προστέθηκε και άλλο άγχος και απογοήτευση. Αυτό με πείραξε και εμένα περισσότερο και όχι οι δυσλειτουργίες στο όπλο που δεν είναι τόσο σημαντικές παρόλο που δεν έπρεπε να υπάρχουν για την ηλικία την χρήση και την συντήρηση που του έχει γίνει.
Όλα αυτά μυρίζουν κακή συντήρηση και χρήση,η πολύ χρήση.
Οχι όπως μου είπε το καθαρίζει μετά από κάθε χρήση και το όπλο πέρα από την ηλικία του το είχε πάρει ο πατέρας για τον γιό ο οποίος το έχει κυνηγισει 4 σεζόν όλες και όλες καθώς για αρκετά χρόνια λόγο δουλειάς δεν έβγαζε άδεια όπως και εγώ. Και περισυ τέλος της σεζόν επειδή τα καθαρίσαμε μαζί παρέα τα όπλα δεν είχε κανένα τέτοιο θέμα. Ξαφνικά τώρα του παρουσιάστηκαν μετά από 4-5 κυνήγια.
Αν και...δεν πιστεύω τα άνωθεν ...οκ
Οπως τα λέω έγιναν με καμία υπερβολη. Σχεδόν οι μισές τουφεκιές του έκαναν εμπλοκή. Εμένα μου το έκανε 1 φορά στα 5-6 φυσίγγια που έριξα. Μόνο τον πατέρα του δεν έβρισε για το τουφέκι που του έδωσε. Τράβαγε το φυσιγγι από την αποθήκη και έβαζε το μισό μέσα στη θαλάμη και εμένε εκεί. Δεν είχε αρκετή δύναμη το επανατατικο ελατήριο. Όμως και με το χέρι όταν τράβαγες το κλείστρο είχε μια δυσκολία στην κίνηση σαν να είχε αρκετές τριβές σαν μην είχε καθαριστεί χρόνια. Εγώ αυτό που σκέφτομαι είναι μήπως μπήκε κανένα ξυλαράκι η φύλλο και βρίσκει αντίσταση γιατί και εμένα στην Benelli που την καθάρισα χθες το βράδυ όπως κάνω μετά από κάθε κυνήγι βρήκα διάφορα σκουπιδακια μέσα. Πιστεύω ότι με καλό καθάρισμα - λάδωμα θα φτιάξει. Το επανατατικο όμως ίσως χρειάζεται αλλαγή.
 
Που είχε ρε φίλε τόσο κυνήγι και τα πάθατε αυτά?
Σε παρπατητο Εύβοια κοντά στους Καθενους. Μην φανταστείς πολυ κυνήγι εγώ 14 τσίχλες πήρα και ο συγκυνηγος με τον πατέρα του 4-5 αλλά ρίξαμε πολλές τουφεκιές γιατί είναι δύσκολο το μέρος .
 
Back
Top