Browning Team

Καλημερα και καλο μηνα σε ολους τους συναδελφους κυνηγους και σκοπευτες. Θα ηταν καλο αν στο browning 325 εβαζα μισοταπο στην κατω καννη 3αστρα και διασπορας στην πανω καννη 1αστρο? Οι τσιχλες καταφθανουν και πρεπει να ειμαι ετοιμος. Ευχαριστω!
Μιά χαρά το ακούω αν σου σκάνε κοντά, μέχρι 20 μέτρα και φυσικά θα τις ρίχνεις ανάποδα, πρώτα το φούλ και μετά τα 3***
 
Εγώ από λίγες δοκιμες που έχω κάνει έχω διαπιστώσει ότι το καλύτερο τσοκ για διασποράς είναι το 3* για να δουλέψει σωστά . Βέβαια αν θέλεις να ρίχνεις 25/30 μέτρα δε θα διαφωνήσω θα βοηθήσει.Αλλα το μισοταπο θα του δώσει καλύτερη ομοιομορφία σε αυτά τα μέτρα
Γιάννη εγώ δοκιμές δεν κάνω, ο ποιο κατάλληλος κ έχει ρίξει κ αρκετά διασποράς με φουλ (πινακα κ κυνήγι) είναι ο @ΣΤΕΛΙΟΣ ...

Λέω ότι στην πραξη είναι δυνατόν να ανοίξει με την χρήση διασπορεα, κ αυτό το εχω δει στα περπατητα που οι επιτυχίες στις κοντινές αποστάσεις αυξάνονται...

Ουτε κ μπορουμε να πουμε οτι το καλυτερο τσοκ είναι τα 3* για τα διασποράς εφόσον πολλοι κ διαφορετικοί τυποι τέτοιων φυσιγγιων...
 
Καλημερα και καλο μηνα σε ολους τους συναδελφους κυνηγους και σκοπευτες. Θα ηταν καλο αν στο browning 325 εβαζα μισοταπο στην κατω καννη 3αστρα και διασπορας στην πανω καννη 1αστρο? Οι τσιχλες καταφθανουν και πρεπει να ειμαι ετοιμος. Ευχαριστω!
Στα μπασιματα όπως είναι θα κυνηγήσεις με συγκεντρωτηρα, το πρωί μόνο στης μαύρες θα βάλεις διασπορας.
 
Γιάννη εγώ δοκιμές δεν κάνω, ο ποιο κατάλληλος κ έχει ρίξει κ αρκετά διασποράς με φουλ (πινακα κ κυνήγι) είναι ο @ΣΤΕΛΙΟΣ ...

Λέω ότι στην πραξη είναι δυνατόν να ανοίξει με την χρήση διασπορεα, κ αυτό το εχω δει στα περπατητα που οι επιτυχίες στις κοντινές αποστάσεις αυξάνονται...

Ουτε κ μπορουμε να πουμε οτι το καλυτερο τσοκ είναι τα 3* για τα διασποράς εφόσον πολλοι κ διαφορετικοί τυποι τέτοιων φυσιγγιων...
Συμφωνώ με το Τάσο, μια χαρά δουλεύει το φουλ με διασπορας, ειδικά με τον γκουαλαντι, ούτως ή άλλως τα διασπορας για αυτό είχαν βγει για φουλτσοκαρισμενες Κάννες.
 
Θα διαφωνήσω Γιάννη...
Καταρχην υπάρχουν διαφορετικοι διασπορεις..
τα διασποράς δουλευουν μια χαρά με φουλ τσοκ κ με το κατάλληλο φυσίγγι περνεις ότι ζητάς..
Εξάλλου όταν κυκλοφόρησαν αυτά τα φυσίγγια μελετήθηκαν για όπλα με κλειστά τσοκ από 3* κ πανω....
Αυτή είναι η κανονική τους χρήση.. .

ΥΓ
Αρκετά κ διαφορετικά διασποράς εχω ριξει(κυρίως παλαιοτερα) με το φουλ του δικαννου στο περπατητο με εξαιρετικά αποτελέσματα....
φίλε Τάσο έχεις κάνει κάποια δοκιμή; κάποιο συγκριτικό με ανοιχτά τσοκ;
Εγώ κυνηγούσα φέρμα για 9 χρόνια με αυτογεμές φουλ και δίκαννο*/***
δοκίμασα ΟΤΙ διασπορέα κυκλοφορούσε στο εμπόριο συν φακοειδή σκάγια (100αδες βολές σε πίνακα)
αργότερα εκανα δοκιμές από φουλ έως μπελλ τσοκ

τα συμπεράσματά μου:
όλοι οι διασπορείς δουλεύουν με σφιχτά τσοκ λίγο ή περισσότερο
κάποιοι διασπορείς ΔΕΝ δουλεύουν με ανοιχτά τσοκ
συνδυασμός διασποράς με φουλ ανοίγει την τουφεκιά ΤΟ ΠΟΛΥ σε επίπεδο 1/4 τσοκ 25/100 (άντε να πω και βελτ. κυλ. 10/100 χιλ)
κύλινδρος με απλό φυσίγγι με μισόταπα ακόμα και με νορμάλ συγκεντρωτήρα δίνει πιο ανοιχτές κατανομές από οποιοδήποτε φουλ/διασποράς
 
Εγώ από λίγες δοκιμες που έχω κάνει έχω διαπιστώσει ότι το καλύτερο τσοκ για διασποράς είναι το 3* για να δουλέψει σωστά . Βέβαια αν θέλεις να ρίχνεις 25/30 μέτρα δε θα διαφωνήσω θα βοηθήσει.Αλλα το μισοταπο θα του δώσει καλύτερη ομοιομορφία σε αυτά τα μέτρα
εν ολίγοις συμφωνώ
πάντα το ντεμί είχε έστω και λίγο μεγαλύτερη διασπορά από το φουλ
έφτανε ακόμη σε επίπεδα κυλίνδρου
 
Γιάννη εγώ δοκιμές δεν κάνω, ο ποιο κατάλληλος κ έχει ρίξει κ αρκετά διασποράς με φουλ (πινακα κ κυνήγι) είναι ο @ΣΤΕΛΙΟΣ ...

Λέω ότι στην πραξη είναι δυνατόν να ανοίξει με την χρήση διασπορεα, κ αυτό το εχω δει στα περπατητα που οι επιτυχίες στις κοντινές αποστάσεις αυξάνονται...

Ουτε κ μπορουμε να πουμε οτι το καλυτερο τσοκ είναι τα 3* για τα διασποράς εφόσον πολλοι κ διαφορετικοί τυποι τέτοιων φυσιγγιων...
οκ τωρα το είδα το μηνυμά σου
 
Συμφωνώ με το Τάσο, μια χαρά δουλεύει το φουλ με διασπορας, ειδικά με τον γκουαλαντι, ούτως ή άλλως τα διασπορας για αυτό είχαν βγει για φουλτσοκαρισμενες Κάννες.
ο βαλάντης θέλει πάνω από μισο τσοκ για να δουλέψει, δεν φτάνει όμως τις ανοιχτές κατανομές του κύλινδρου
ο βαλάντης ΔΕΝ δουλέυει με ανοιχτά τσοκ 1/4 και κάτω
ο βαλάντης "βγήκε" για σφιχτες κάννες
ΟΛΑ τα διασποράς ΔΕΝ βγήκαν μόνο για τις φουλ τσοκαρισμένες κάννες
 
οκ τωρα το είδα το μηνυμά σου
Καλημερες...
Και επειδή δεν εχω κανει δοκιμές τι θα πει φίλε Μαριε?
Εχω δει αρκετά πραγματα στο κυνήγι κ πιστεψε με ότι αυτα μου αρκουν...

Με βάση τα παραπανω λέω πολυ απλά ότι οποιος διαθέτει όπλο με πχ τσοκ 1-3(που ρωτάει κ ο φίλος) μπορεί άνετα να κάνει όλα τα κυνηγια φερμας κ περπατητα με τα κατάλληλα διασποράς .....



ΟΛΑ τα διασποράς ΔΕΝ βγήκαν μόνο για τις φουλ τσοκαρισμένες κάννες

Άκου λίγο κ ειδικά προς το τέλος...
Ασχέτως που κάποιοι μπορει να τα ρίχνουν κ με κυλινδρο....
Εξαρτάται κ από τι διασπορά ψάχνει κάποιος, κάποιοι ψάχνουν όσο το δυνατόν μεγαλυτερο άνοιγμα, πιστευοντας ότι έτσι θα αυξήσουν τις επιτυχίες, αλλα αυτό δεν είναι κ το καλυτερο..........

 
Last edited:
Καλημερες...
Και επειδή δεν εχω κανει δοκιμές τι θα πει φίλε Μαριε?
απλά θα πει ότι δεν έχεις δει αποτυπώσεις τουφεκιάς για να έχεις μετρο σύγκρισης
Εχω δει αρκετά πραγματα στο κυνήγι κ πιστεψε με ότι αυτα μου αρκουν...
οκ, πάω πάσο
σε ότι αρκείται ο καθένας
μόνο που κάποιοι δεν "αρκούνται" σε αυτά που "αρκούνται" άλλοι .think.
Με βάση τα παραπανω λέω πολυ απλά ότι οποιος διαθέτει όπλο με πχ τσοκ 1-3(που ρωτάει κ ο φίλος) μπορεί άνετα να κάνει όλα τα κυνηγια φερμας κ περπατητα με τα κατάλληλα διασποράς .....
Ναι κάνεις κυνήγια φέρμας αλλά όχι τόσο άνετα όσο νομίζεις!

μιλάνε 9 χρόνια πείρας με φουλ/ διαποράς
και 20+ με ανοιχτά τσοκ/μισόταπα-συγκεντρωτήρας - αλλά και διασπορέας .my man.
Άκου λίγο κ ειδικά προς το τέλος...
Μα δεν διαφωνώ με τον φίλο Μπάμπη
βέβαια αφορμή για όσα λέει είναι κάποιοι που χρησιμοποιούν φυσίγγια διασποράς με τσοκάκια διασποράς .no.

χμμμ και υπερβάλει λιγάκι στο τέλος, για να προστατέψει τα σκυλάκια (κι όχι μόνο) από ανεξελεκτα σκάγια..... .very shoked.
Ασχέτως που κάποιοι μπορει να τα ρίχνουν κ με κυλινδρο....
ξέρεις τι μου κάνει εντύπωση;

εσύ φίλε Τάσο που είσαι από τους πλέον ψαγμένους περιοδικοφάγους και κινητή εγκυκλοπαίδεια φυσιγγίων, (πραγματικά εκτιμώ τις γνώσεις σου), ασφαλώς θα έχεις διαβάσει άρθρα των συγχωρεμένων Ιω. Νικητόπουλου, Δ. Στόκα, κ.α (αλλά και νεώτερων)...... δες αυτά που γράφουν τα κουτιά των Max-d και D&D, ο Στόκας πρότεινε ΟΛΑ τα τσοκ ειδικά ανοιχτά τσοκ με αυτά για μεγάλη διασπορά
https://www.hunterslife.gr/forums/threads/ΤΟ-ΦΑΙΝΟΜΕΝΟ-ΔΗΜΗΤΡΗΣ-ΣΤΟΚΑΣ.3069/post-478142
https://www.hunterslife.gr/forums/threads/ΤΟ-ΦΑΙΝΟΜΕΝΟ-ΔΗΜΗΤΡΗΣ-ΣΤΟΚΑΣ.3069/post-478296

"βολές από 8 μ με κυλινδρο ή βελτ. κυλ."
https://www.hunterslife.gr/forums/threads/ΤΟ-ΦΑΙΝΟΜΕΝΟ-ΔΗΜΗΤΡΗΣ-ΣΤΟΚΑΣ.3069/post-478849

κυλινδρο στα 8 μ φουλ στα 20 μ
https://www.hunterslife.gr/forums/threads/ΤΟ-ΦΑΙΝΟΜΕΝΟ-ΔΗΜΗΤΡΗΣ-ΣΤΟΚΑΣ.3069/post-478852

και πόσες άλλες διαφημίσεις και άρθρα άλλων
κάτι Μεγκα τεστ των Ιορδάνογλου και Κοσκινά αν θυμάσαι!
κι αυτοί δοκιμάζανε τα διασποράς τόσο με σφιχτά όσο και με ανοιχτά τσοκ

δείτε και τα Direct
η ιδια η lampro λέει:
"Ο διασπορέας λειτουργεί και με κύλινδρο"
https://www.snafpliotis.com/products/fysiggia-kynigetika/diametrima/diametrima-12/direct-34/
Εξαρτάται κ από τι διασπορά ψάχνει κάποιος, κάποιοι ψάχνουν όσο το δυνατόν μεγαλυτερο άνοιγμα, πιστευοντας ότι έτσι θα αυξήσουν τις επιτυχίες, αλλα αυτό δεν είναι κ το καλυτερο..........
εμ γι αυτό μάλλιασε το πληκτρολόγιό μου να προτρέπω να κάνετε δοκιμές (έστω και πρόχειρες)
πάντως για την ιστορία,
έχω βγάλει απίστευτα ομοιόμορφες και ανοιχτές κατανομές με διασπορείς και τσοκάκια 1/10 2,5/10 κύλινδρο και μπελλ
δείτε εδώ δοκιμές άλλου μέλους!
https://www.hunterslife.gr/forums/threads/Φυσίγγια-για-μπεκάτσα.60/post-240595
 
απλά θα πει ότι δεν έχεις δει αποτυπώσεις τουφεκιάς για να έχεις μετρο σύγκρισης
Από δικά μου τεστ οχι...

οκ, πάω πάσο
σε ότι αρκείται ο καθένας
μόνο που κάποιοι δεν "αρκούνται" σε αυτά που "αρκούνται" άλλοι .think.
Συμφωνώ απόλυτα...

μιλάνε 9 χρόνια πείρας με φουλ/ διαποράς
και 20+ με ανοιχτά τσοκ/μισόταπα-συγκεντρωτήρας - αλλά και διασπορέας .my man.
Δεν είπα ότι είσαι χθεσινος...


εσύ φίλε Τάσο που είσαι από τους πλέον ψαγμένους περιοδικοφάγους και κινητή εγκυκλοπαίδεια φυσιγγίων, (πραγματικά εκτιμώ τις γνώσεις σου), ασφαλώς θα έχεις διαβάσει άρθρα των συγχωρεμένων Ιω. Νικητόπουλου, Δ. Στόκα, κ.α (αλλά και νεώτερων)...... δες αυτά που γράφουν τα κουτιά των Max-d και D&D, ο Στόκας πρότεινε ΟΛΑ τα τσοκ ειδικά ανοιχτά τσοκ με αυτά για μεγάλη διασπορά
https://www.hunterslife.gr/forums/threads/ΤΟ-ΦΑΙΝΟΜΕΝΟ-ΔΗΜΗΤΡΗΣ-ΣΤΟΚΑΣ.3069/post-478142
https://www.hunterslife.gr/forums/threads/ΤΟ-ΦΑΙΝΟΜΕΝΟ-ΔΗΜΗΤΡΗΣ-ΣΤΟΚΑΣ.3069/post-478296

"βολές από 8 μ με κυλινδρο ή βελτ. κυλ."
https://www.hunterslife.gr/forums/threads/ΤΟ-ΦΑΙΝΟΜΕΝΟ-ΔΗΜΗΤΡΗΣ-ΣΤΟΚΑΣ.3069/post-478849

κυλινδρο στα 8 μ φουλ στα 20 μ
https://www.hunterslife.gr/forums/threads/ΤΟ-ΦΑΙΝΟΜΕΝΟ-ΔΗΜΗΤΡΗΣ-ΣΤΟΚΑΣ.3069/post-478852

και πόσες άλλες διαφημίσεις και άρθρα άλλων
κάτι Μεγκα τεστ των Ιορδάνογλου και Κοσκινά αν θυμάσαι!
κι αυτοί δοκιμάζανε τα διασποράς τόσο με σφιχτά όσο και με ανοιχτά τσοκ

Ναι κάνεις κυνήγια φέρμας αλλά όχι τόσο άνετα όσο νομίζεις!

Ευχαριστω για την αρχική σου τοποθετηση αν κ την θεωρώ υπερβολικη....

Βεβαίως κ τα εχω διαβάσει,οπως κ αντίθετες αποψεις..
Κ δεν βρίσκω τον λόγο να ρίχνονται διασπορας από ανοιχτά τσοκ οπως ο κυλινδρος....


Αφου λοιπόν τα ξέρεις αυτά τα άρθρα κ διάβαζες περιοδικα, θα είχες προσεξει ότι από τις ποιο συχνές ερωτήσεις ήταν:

"Εχω ένα δικαννο (ποζε η πλαγιο δεν έχει σημασία) με τσοκ 1-3, τι φυσίγγια προτεινεται για ορτυκι, μπεκάτσα?"

Ουδέποτε κ κανεις αρθρογράφος (κάποιοι από αυτους είχαν κ καταστήματα ειδών κυνηγιων)δεν του είπε οτι δεν κάνει το οπλο του,η τον προετρεψε να παρει μπεκατσοντουφεκο, να ανοίξει καννες η να τις κόψει για να μπορεί να κυνηγάει...άνετα..
Αλλά προτεινε την πιο απλή κ την ποιο σωστή κατά εμένα λυση, τα φυσίγγια διασπορας.....

Το ίδιο είπα κ εγώ σε αυτόν που ρώτησε κ το ίδιο λέω, κ η πειρα μου δεν προερχεται μέσα απο χαρτόνια, αλλα μέσα από πολλα τέτοια φυσίγγια κ κυνήγια με αυτά τσοκ...

Και ας πουμε οτι ο φίλος μένει απόλυτα ευχαριστημένος από τα διασπορας, ποιος ο λόγος να του προτεινουμε (και μάλιστα εξαρχής)να ανοίξει τα τσοκ???

Και προπαντων είναι κ μια λυση που δεν εγκυμονεί κινδύνους για το τελικό αποτέλεσμα..

Ναι!Δεν λέω! Εχουν γίνει τέτοιες επεμβάσεις(άνοιγμα τσοκ) με απόλυτη επιτυχία!
όπως κ επεμβάσεις που δεν έφεραν το επιθυμητο αποτέλεσμα στον κάτοχο του όπλου....
 
Last edited:
Ευχαριστω για την αρχική σου τοποθετηση αν κ την θεωρώ υπερβολικη....

Βεβαίως κ τα εχω διαβάσει,οπως κ αντίθετες αποψεις..
Κ δεν βρίσκω τον λόγο να ρίχνονται διασπορας από ανοιχτά τσοκ οπως ο κυλινδρος....
ούτε εγώ! αν και υπάρχουν εξαιρέσεις - μπεκάτσα σε πολύ πυκνό
ο Στόκας γι αυτό τα έφτιαχνε και τα έδινε από 8 μέτρα
Αφου λοιπόν τα ξέρεις αυτά τα άρθρα κ διάβαζες περιοδικα, θα είχες προσεξει ότι από τις ποιο συχνές ερωτήσεις ήταν:

"Εχω ένα δικαννο (ποζε η πλαγιο δεν έχει σημασία) με τσοκ 1-3, τι φυσίγγια προτεινεται για ορτυκι, μπεκάτσα?"


Ουδέποτε κ κανεις αρθρογράφος (κάποιοι από αυτους είχαν κ καταστήματα ειδών κυνηγιων)δεν του είπε οτι δεν κάνει το οπλο του,η τον προετρεψε να παρει μπεκατσοντουφεκο, να ανοίξει καννες η να τις κόψει για να μπορεί να κυνηγάει...άνετα..
όλοι οι αρθρογράφοι πρότειναν και προτείνουν τα κατάλληλα όπλα για την αντίστοιχη δουλειά
αν κάποιος πει κυνηγώ αποκλειστικά μπεκάτσα-ορτύκι κι έχω φουλ τσοκ θα του πουν πολύ απλά ότι το όπλο του δεν κάνει και να ψάξει να βρει λύση...
αν πει είμαι φασσοκυνηγός αλλά κυνηγάω ΚΑΙ ορτύκι φυσικά και του προτείνουν διασποράς
συν τοις άλλοις τι να πει ο αρθρογράφος σε κάποιον που ΗΔΗ έχει αγοράσει το όπλο; του λέει την πιο εύκολη λύση

*ποτέ μην λες "ουδέποτε" γιατί θυμάμαι και τον Νικητόπουλο και τον Ιορδάνογλου και ειδικά τον Χατζιώτη αλλά και τον Κυπρίδημο να προτείνουν αλλαγή κάννης ή/και άνοιγμα τσοκ
** κι ενα ωραιο άρθρο
http://oplognosia.com/?p=7482

Αλλά προτεινε την πιο απλή κ την ποιο σωστή κατά εμένα λυση, τα φυσίγγια διασπορας.....
λύση ανάγκης
Το ίδιο είπα κ εγώ σε αυτόν που ρώτησε κ το ίδιο λέω, κ η πειρα μου δεν προερχεται μέσα απο χαρτόνια, αλλα μέσα από πολλα τέτοια φυσίγγια κ κυνήγια με αυτά τσοκ...

Και ας πουμε οτι ο φίλος μένει απόλυτα ευχαριστημένος από τα διασπορας, ποιος ο λόγος να του προτεινουμε (και μάλιστα εξαρχής)να ανοίξει τα τσοκ???
γιατί θα μείνει ακόμα πιο ευχαριστημένος
γιατί θα του βγει ΠΟΛΥ ΠΙΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ να ανοίξει τα τσοκ από το να τα σκάει χοντρά σε διασποράς
και γιατί η ζωή είναι πολύ μικρή για την δυσκολεύουμε
Και προπαντων είναι κ μια λυση που δεν εγκυμονεί κινδύνους για το τελικό αποτέλεσμα..

Ναι!Δεν λέω! Εχουν γίνει τέτοιες επεμβάσεις(άνοιγμα τσοκ) με απόλυτη επιτυχία!
όπως κ επεμβάσεις που δεν έφεραν το επιθυμητο αποτέλεσμα στον κάτοχο του όπλου....
αν κάνει την επέμβαση Οπλουργός δεν υπάρχει κίνδυνος ........αν την κάνει ο μπαρμπα μήτσος.......

*μην χαλάμε το θέμα της Μπραουνινγκ
ας ανοίξουμε άλλο θέμα συζήτησης
επιφυλλάσομαι σχετικά
topic.
 
ούτε εγώ! αν και υπάρχουν εξαιρέσεις - μπεκάτσα σε πολύ πυκνό
ο Στόκας γι αυτό τα έφτιαχνε και τα έδινε από 8 μέτρα

όλοι οι αρθρογράφοι πρότειναν και προτείνουν τα κατάλληλα όπλα για την αντίστοιχη δουλειά
αν κάποιος πει κυνηγώ αποκλειστικά μπεκάτσα-ορτύκι κι έχω φουλ τσοκ θα του πουν πολύ απλά ότι το όπλο του δεν κάνει και να ψάξει να βρει λύση...
αν πει είμαι φασσοκυνηγός αλλά κυνηγάω ΚΑΙ ορτύκι φυσικά και του προτείνουν διασποράς
συν τοις άλλοις τι να πει ο αρθρογράφος σε κάποιον που ΗΔΗ έχει αγοράσει το όπλο; του λέει την πιο εύκολη λύση

*ποτέ μην λες "ουδέποτε" γιατί θυμάμαι και τον Νικητόπουλο και τον Ιορδάνογλου και ειδικά τον Χατζιώτη αλλά και τον Κυπρίδημο να προτείνουν αλλαγή κάννης ή/και άνοιγμα τσοκ
** κι ενα ωραιο άρθρο
http://oplognosia.com/?p=7482


λύση ανάγκης

γιατί θα μείνει ακόμα πιο ευχαριστημένος
γιατί θα του βγει ΠΟΛΥ ΠΙΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ να ανοίξει τα τσοκ από το να τα σκάει χοντρά σε διασποράς
και γιατί η ζωή είναι πολύ μικρή για την δυσκολεύουμε

αν κάνει την επέμβαση Οπλουργός δεν υπάρχει κίνδυνος ........αν την κάνει ο μπαρμπα μήτσος.......

*μην χαλάμε το θέμα της Μπραουνινγκ
ας ανοίξουμε άλλο θέμα συζήτησης
επιφυλλάσομαι σχετικά
topic.
Καταρχήν κ για να μην παρεξηγηθω δεν είπα ότι το 1-3 είναι όπλο μπεκατσας η φερμας γενικότερα...
Θα στο πω κ διαφορετικά,ποιος ο λόγος αν κάποιον τον ικανοποιούν τα διασποράς σε αυτό το οπλο για όλα τα περπατητα κυνήγια με σκυλο η χωρίς,να προβει σονυ κ καλά στην αγορά ενός όπλου με στοιχεία που ενδυκνεινται για αυτά τα κυνήγια η να πειραξει της κάννες??

Πρώτα κάνουμε δοκιμες με τα κατάλληλα φυσίγγια κ μετα παμε σε άλλες λυσεις......

Αλλά θα μου πεις ο μπεκατσοκυνηγος θέλει κ το μπεκατσοντουφεκο του...
Ότι προσταζει κ η μόδα....
Δες το κ ετσι......

Και για να το κλεισουμε κ να μην βγαίνουμε οφ τοπικ..

Ο καθένας μας έχει κ μια άποψη..........
Εγώ την δική μου, εσυ την δική σου....
 
Οποίος κυνηγά εξειδικευμένα συγκεκριμένα και μόνο ένα θήραμα αν θέλει να εκμεταλλευτεί όλες τις δυνατότητες της τεχνολογίας πρέπει να πάρει και το ανάλογο όπλο.οποιος τα κυνηγά όλα θέλει 66 εκ σε αυτογεμες με τσοκ και σε δίκανο 71 εννοείται με τσοκακια αν θέλεις χωρίς τσοκ καλύτερα 2/4 παρά 1/3 θα προτιμούσα 21/2 και 4 αλλά εργοστασιακό δε βγαίνει.Νομιζω πως το 71 σε αυτογεμες προτρέπει περισσότερο σε καρτέροντουφεκο το οποίο θα προτιμούσα για καθαρά καρτέροντουφεκο το 76 εκ σε αυτογεμες .Η browning gold fusion που είχα ήταν 76 και ελαφριά για το μέγεθος της ήταν απόλαυση στο καρτέρι αν δε έκανε εμλοκες θα χε γλιτώσει το πούλημα.
 
Καταρχήν κ για να μην παρεξηγηθω δεν είπα ότι το 1-3 είναι όπλο μπεκατσας η φερμας γενικότερα...
Θα στο πω κ διαφορετικά,ποιος ο λόγος αν κάποιον τον ικανοποιούν τα διασποράς σε αυτό το οπλο για όλα τα περπατητα κυνήγια με σκυλο η χωρίς,να προβει σονυ κ καλά στην αγορά ενός όπλου με στοιχεία που ενδυκνεινται για αυτά τα κυνήγια η να πειραξει της κάννες??
μα στους είπα τους λόγους!
γιατί θα μείνει ακόμα πιο ευχαριστημένος
γιατί θα του βγει ΠΟΛΥ ΠΙΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ να ανοίξει τα τσοκ από το να τα σκάει χοντρά σε διασποράς
και γιατί η ζωή είναι πολύ μικρή για την δυσκολεύουμ
ε
Πρώτα κάνουμε δοκιμες με τα κατάλληλα φυσίγγια κ μετα παμε σε άλλες λυσεις......

Αλλά θα μου πεις ο μπεκατσοκυνηγος θέλει κ το μπεκατσοντουφεκο του...
Ότι προσταζει κ η μόδα....
Δες το κ ετσι......

Και για να το κλεισουμε κ να μην βγαίνουμε οφ τοπικ..
θα ανοίξω σχετικό θέμα, επιφυλάσσομαι
Ο καθένας μας έχει κ μια άποψη..........
Εγώ την δική μου, εσυ την δική σου....
έτσι είναι!
επιχειρήματα ανταλλάσσουμε
 
Οποίος κυνηγά εξειδικευμένα συγκεκριμένα και μόνο ένα θήραμα αν θέλει να εκμεταλλευτεί όλες τις δυνατότητες της τεχνολογίας πρέπει να πάρει και το ανάλογο όπλο.οποιος τα κυνηγά όλα θέλει 66 εκ σε αυτογεμες με τσοκ και σε δίκανο 71 εννοείται με τσοκακια αν θέλεις χωρίς τσοκ καλύτερα 2/4 παρά 1/3 θα προτιμούσα 21/2 και 4 αλλά εργοστασιακό δε βγαίνει.Νομιζω πως το 71 σε αυτογεμες προτρέπει περισσότερο σε καρτέροντουφεκο το οποίο θα προτιμούσα για καθαρά καρτέροντουφεκο το 76 εκ σε αυτογεμες .Η browning gold fusion που είχα ήταν 76 και ελαφριά για το μέγεθος της ήταν απόλαυση στο καρτέρι αν δε έκανε εμλοκες θα χε γλιτώσει το πούλημα.
Το 2 1/2 και 4 είναι το sp verney carron sagittaire. Με άυλο 18.5
 
μα στους είπα τους λόγους!
γιατί θα μείνει ακόμα πιο ευχαριστημένος
γιατί θα του βγει ΠΟΛΥ ΠΙΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ να ανοίξει τα τσοκ από το να τα σκάει χοντρά σε διασποράς
και γιατί η ζωή είναι πολύ μικρή για την δυσκολεύουμ
ε
Αν προκειται για τσίχλα κ σε αποστάσεις που επιβάλλουν διασποράς θα συμφωνήσω ως προς το κόστος...
Εναν μπεκατσοκυνηγο όμως δεν τον ενδιαφέρει αυτό...
Και μην ξεχνάμε ότι οι περισσότεροι μπεκατσαδες σε όπλα με ανοιχτά τσοκ πάλι διασποράς χρησιμοποιούν...

Το αν θα μείνει περισσότερο ευχαριστημένος είναι σχετικό.....

Για εμενα στο κυνήγι δεν υπάρχει " Το ιδανικο"....

Εχω βαρεθεί να ακουω για
ιδανικο όπλο για το τάδε θήραμα, ιδανικό τσοκ,ιδανικό σκαγι, ιδανικη γομωση, ιδανικό σκυλί κλπ...
Όλα αλλάζουν κ ολα μεταβάλλονται, ο καθένας επιλέγει ότι του κανει τα κέφια...

Δεν υπάρχει ακατάλληλος συνδιασμός,όταν υπάρχει επιτυχία......
 
Αν προκειται για τσίχλα κ σε αποστάσεις που επιβάλλουν διασποράς θα συμφωνήσω ως προς το κόστος...
Εναν μπεκατσοκυνηγο όμως δεν τον ενδιαφέρει αυτό...
Και μην ξεχνάμε ότι οι περισσότεροι μπεκατσαδες σε όπλα με ανοιχτά τσοκ πάλι διασποράς χρησιμοποιούν...
μπα μην το λες
όσοι έχουν κάνει δοκιμές σε πίνακα έστω και υποτυπώδεις δουλέυουν κυρίως μισόταπα μόνο σε πολύ πυκνά πάνε σε αποκεντρωτικά
Το αν θα μείνει περισσότερο ευχαριστημένος είναι σχετικό.....

Για εμενα στο κυνήγι δεν υπάρχει " Το ιδανικο"....

Εχω βαρεθεί να ακουω για
ιδανικο όπλο για το τάδε θήραμα, ιδανικό τσοκ,ιδανικό σκαγι, ιδανικη γομωση, ιδανικό σκυλί κλπ...
Όλα αλλάζουν κ ολα μεταβάλλονται, ο καθένας επιλέγει ότι του κανει τα κέφια...

Δεν υπάρχει ακατάλληλος συνδιασμός,όταν υπάρχει επιτυχία......

ΤΟ ΠΙΟ ΚΑΛΟ ΤΣΟΚΑΡΙΣΜΑ​

http://oplognosia.com/?p=1895
Η αποτελεσματικότητα του Βελτιωμένου Κύλινδρο και του Μισού τσο, δηλαδή τέσσερα και τρία άστρα, δείχνουν την σοφία των παλιών Αγγλων οπλουργών που έβαζαν αυτά τα δύο τσοκ στα περισσότερα δίκαννα. Είναι μια επιλογή πολύ πιο χρήσιμη από το κλασσικό ντεμί και φουλ των Ευρωπαίων οπλουργών.

Το δεύτερο συμπέρασμα που βγαίνει είναι ότι για τον κυνηγό με μια κάννη, δηλαδή καραμπίνα ή μονόκαννο, το μισό τσοκ είναι πιο χρήσιμη επιλογή από κάθε άλλο τσοκάρισμα.

Για τον μπεκατσά, ορτυκά και κάθε κυνηγό που ασχολείται με κοντινά θηράματα, καθώς και τον Σκηταδώρο η πρώτη επιλογή είναι ο Κύλινδρο, τα πέντα άστρα.
 
το έχω γράψει κι αλλού και ξένισε κάποιους! έχω δυο γνωστούς που κυνηγούν φερμα με κάννη σλαγκ και δεν την αλλάζουν με τίποτε!!!
με τον έναν κυνηγώ χρόνια παρέα και φέτος πήγαμε 2 φορές για ορτύκια
έμαθα και για ακόμη έναν (τρίτο) σε γειτονικό νομό
επίσης και 2 μακαρίτες είχαν τις Auto-5 με δυο κάννες μια μακρυά τσοκαρισμένη και μια σλαγκ, την σλάγκ την δούλευαν και στην φερμα
από λύση ανάγκης την έκαναν μόνιμη ΚΑΙ ΧΡΗΣΤΙΚΗ λύση
είναι "σωστό";
τι θα πει "σωστό";
αν τους ευχαριστεί και βλέπουν αποτέλεσμα ΚΑΛΑ ΚΑΝΟΥΝ!
από την άλλη βλητικά είναι "σωστότερη" η σλαγκ από την φουλ αναμφισβήτητα!
αυτό δεν σημαίνει πως θα προτείνω σε άλλους να πάρουν σλαγκ για μπεκάτσα!!!! μην τρελλαθούμε κιόλας!

*θα βάλω την σλάγκ και θα πάω κανα κοτσυφο-περπατητό .... έτσι για πλάκα.... να ζήσω την εμπειρεία
** όχι σε φέρμα δεν θα πάω με την σλαγκ......
 
μπα μην το λες
όσοι έχουν κάνει δοκιμές σε πίνακα έστω και υποτυπώδεις δουλέυουν κυρίως μισόταπα μόνο σε πολύ πυκνά πάνε σε αποκεντρωτικά

ΤΟ ΠΙΟ ΚΑΛΟ ΤΣΟΚΑΡΙΣΜΑ​

http://oplognosia.com/?p=1895
Η αποτελεσματικότητα του Βελτιωμένου Κύλινδρο και του Μισού τσο, δηλαδή τέσσερα και τρία άστρα, δείχνουν την σοφία των παλιών Αγγλων οπλουργών που έβαζαν αυτά τα δύο τσοκ στα περισσότερα δίκαννα. Είναι μια επιλογή πολύ πιο χρήσιμη από το κλασσικό ντεμί και φουλ των Ευρωπαίων οπλουργών.

Το δεύτερο συμπέρασμα που βγαίνει είναι ότι για τον κυνηγό με μια κάννη, δηλαδή καραμπίνα ή μονόκαννο, το μισό τσοκ είναι πιο χρήσιμη επιλογή από κάθε άλλο τσοκάρισμα.

Για τον μπεκατσά, ορτυκά και κάθε κυνηγό που ασχολείται με κοντινά θηράματα, καθώς και τον Σκηταδώρο η πρώτη επιλογή είναι ο Κύλινδρο, τα πέντα άστρα.
Aυτα που μου βάζεις να δω τα εχω διαβάσει πριν μπουν στην οπλογνωσια....

Και θα σου πω για μένα.....
Μόλις το διαβασα τι επρεπε να κάνω???
Να ανοιξω τα τσοκ μου από 1-3 σε 4-3 για να εχω το ιδανικο(να το παλι..) δικαννο με το πιο καλό τσοκαρισμα???

Ε οχι δα.........

Νομίζω εξήγησα κ παραπανω.....
 
Back
Top