Browning Team

Θα ηταν σωστη λυση να ανοιχτουν οι συσφιξεις απο κάποιον οπλουργο?
Ετσι πολυ σωστα τα λες να ανοιχτουν οχι κοψειμο! Τα κανει ο βαγγος θα σου πει οταν το δει αν και επηδη ειναι οπλουργος ζητα του τη γνωμη του
 
Kαλησπερα στα παιδια. Το Μαη του 20 απεκτησα ενα browning 325 sl. Πολυ καλο για τα χρονια του οπλο αλλα δυστυχως εχει σταθερα τσοκ 1 και 3 αστρα. Τι φυσιγγια μου προτεινετε να παιξω στις τσιχλες καρτερι και περπατητο?
Εγω θα χρησιμοποιουσα 28 μεχρι 32γρ. το πολυ, 8αρια, μια σοβαρη μαρκα. Βεβαια εγω τα εχω απλοποιησει στο φουλ ολα (γιατι δε ξερω).
Αυτα ομως τα εχω χρησιμοποιησει και ειχα επιτυχιες. Στο περπατητο σου αφου εχεις σταθερα τσοκ, ισως ειναι καλη ιδεα να χρησιμοποιησεις κανα φυσιγγι με μεσοταπα, που λενε οτι ανοιγει την τουφεκια.
 
Kαλησπερα στα παιδια. Το Μαη του 20 απεκτησα ενα browning 325 sl. Πολυ καλο για τα χρονια του οπλο αλλα δυστυχως εχει σταθερα τσοκ 1 και 3 αστρα. Τι φυσιγγια μου προτεινετε να παιξω στις τσιχλες καρτερι και περπατητο?
Από 28 έως 32 γρ και για πρωί στης μαύρες διασπορας, το ίδιο και στο περπατητο σε κλειστά κομμάτια. (Στης μαύρες θα δουλεύεις ελικοειδή διασπορεα και στο περπατητο και καρτέρι τύπου γκουαλαντι ,συγκεντρωτηρας με σταυρό.
 
Θα ηταν σωστη λυση να ανοιχτουν οι συσφιξεις απο κάποιον οπλουργο?
Για μένα η σωστότερη λύση
τα ανοίγεις σε 10/100 και 65/100 κι έχεις ΙΔΑΝΙΚΕΣ συσφίξεις για τα κυνήγια σου
σημειώνω δε, ότι οι παλιοί εγγλέζοι οπλοκατασκευαστές τα όπλα σειράς τα πρόσφεραν σε σφιχτά τσοκαρίσματα, για να μπορεί ο κάτοχος να τα ανοίξει όσο θέλει
τώρα εν Ελλάδι κάποιοι είναι εναντίον της οποιασδήποτε μετατροπής των όπλων
έτσι βρίσκονται να κυνηγούν τσίχλες ή φέρμα με */*** ή ακόμα χειρότερα με κοντάκια αλλανταλλων
πλην όμως
η ζωή είναι μικρή για να μην απολαμβάνεις στο έπακρο πράγματα που σου αρέσουν πολύ (όπως όπλα)
 
Kαλησπερα στα παιδια. Το Μαη του 20 απεκτησα ενα browning 325 sl. Πολυ καλο για τα χρονια του οπλο αλλα δυστυχως εχει σταθερα τσοκ 1 και 3 αστρα. Τι φυσιγγια μου προτεινετε να παιξω στις τσιχλες καρτερι και περπατητο?
Γιατί δυστηχως?

Βασικά υπάρχει ένα μειονέκτημα, η χρήση φυσιγγιων διασποράς (στην τσίχλα) μιας κ αυτά κοστίζουν κ ειδικά σήμερα.....

Κατά τα άλλα δεν βρίσκω κανένα άλλο μειονέκτημα, με τις διαφορετικές βυσματωσεις κ την μεγάλη πληθωρα πυρομαχικων θα βρεις πολλαααα φυσίγγια που θα σε ικανοποίησουν στο περπατητο(για το καρτέρι δεν τίθεται λογος) και με το παραπανω......

Άρα λοιπον δεν πρεπει επ ουδενί να σε "τρομαζει" καθόλου το 1-3........
Κυκλοφορούν αρκετά τέτοια δικαννα που οι κατοχοι τους κυνηγάνε τα παντα κ με "κάθε κυνηγετική τεχνικη"....

Το οπλο το πηρες 20 Μάη δεν ξέρω αν το έχεις κυνηγήσει, αλλά περιμενε τις τσίχλες (που όπου να ναι μας έρχονται...) και θα δεις................
 
Γιατί δυστηχως?

Βασικά υπάρχει ένα μειονέκτημα, η χρήση φυσιγγιων διασποράς (στην τσίχλα) μιας κ αυτά κοστίζουν κ ειδικά σήμερα.....

Κατά τα άλλα δεν βρίσκω κανένα άλλο μειονέκτημα, με τις διαφορετικές βυσματωσεις κ την μεγάλη πληθωρα πυρομαχικων θα βρεις πολλαααα φυσίγγια που θα σε ικανοποίησουν στο περπατητο(για το καρτέρι δεν τίθεται λογος) και με το παραπανω......

Άρα λοιπον δεν πρεπει επ ουδενί να σε "τρομαζει" καθόλου το 1-3........
Κυκλοφορούν αρκετά τέτοια δικαννα που οι κατοχοι τους κυνηγάνε τα παντα κ με "κάθε κυνηγετική τεχνικη"....

Το οπλο το πηρες 20 Μάη δεν ξέρω αν το έχεις κυνηγήσει, αλλά περιμενε τις τσίχλες (που όπου να ναι μας έρχονται...) και θα δεις................
Ποια τσιχλοφυσιγγα μου προτεινεις ?
 
Από 28 έως 32 γρ και για πρωί στης μαύρες διασπορας, το ίδιο και στο περπατητο σε κλειστά κομμάτια. (Στης μαύρες θα δουλεύεις ελικοειδή διασπορεα και στο περπατητο και καρτέρι τύπου γκουαλαντι ,συγκεντρωτηρας με σταυρό.
Μπορεις να μου προτεινεις καποιες μαρκες με συγκεντρωτηρα gualandi με σταυρο?
 
Back
Top