Browning Team

Με κοροϊδεύετε ?

Βαριά και με τεράστια διαδρομή το μονο πραγμα που με χαλαει σε αυτο το όπλο.

Εκτός αν οι καινούργιες έχουν διαφορετική....
Όχι δεν σε κοροϊδεύουμε . Κάθε άλλο , ακαριαίω ‘σπάσιμο ‘ έχει θα ελεγα κι χωρις καθόλου διαδρομή . Το αντίθετο από την V3 που έχει ένα κενό πρώτα σαν ραβδωτό κι μετα τραβάς .
 
Κατ αρχάς ευχαριστώ όλους τους φίλους για την κατάθεση των γνώσεων και των εμπειριών τους στην συνέχεια των ερωτήσεων μου.
Πριν ρωτήσω έχω διαβάσει όλα όσα έχετε γράψει εδω απο την σελίδα 1 και ευχαριστώ όλους οσους συνεισέφεραν είτε ειναι σήμερα μαζι μας είτε για δικούς τους λόγους έχουν αποχωρήσει.
-------///////--------
Σχετικά με κώνους κτλ
Πολύ χρήσιμες και απο την "πηγή" πληροφορίες βρίσκουμε στους ετήσιους καταλόγους προϊόντων κάθε εταιρείας :
Η Browning απο το ~2003 τους εχει σε ηλεκτρονική μορφή (PDF) στο διαδίκτυο.
Αρκεί να τις ψάξετε π.χ. Browning catalogue 2011.
Ετσι για το 2011
https://mediacenter.browning.eu/med...acenter/Catalogues/2011/Browning/brg-uk11.pdf
Στην σελίδα 37 εχει σε σχήμα τον κώνο συναρμογής της MAXUS (του 2011)
Ειναι 63,5 mm δηλαδή 6,35 εκατοστά.
Θα ψάξω και τα επόμενα έτη να δούμε ποτέ αλλάζει (στον κατάλογο) - κονταίνει ο κώνος.

Του προηγούμενου πρώτα.
Του 2010 (πρώτο έτος με το MAXUS στον κατάλογο) γράφει τα ίδια (6,35 εκατοστά κώνο) στην σελίδα 33

Του 2012
στην σελίδα 21 (για τα δίκαννα) το μήκος του κώνου -Vector PRO- το δείχνει 3,2 εκατοστά ενώ στην σελίδα 40 μετά τα MAXUS δεν δείχνει αριθμό.
http://13k.ru/images/katalog/Browning каталог 2012.pdf

Του 2013
http://browning.eu/catalogues/2013/brg2013en/files/html5/index.html
εμφανίζει τον κώνο 3,2 πόντους μόνο στην Α5. Τίποτε στην MAXUS.

Του 2014 (Γερμανική γλώσσα) -σελίδα 41 αναφέρεται στους Κώνους και στην VectorPRO και παρότι έχει Φωτογραφία απο δίκανο δείχνει 3.2 εκατοστά. Το ίδιο λίγο πριν και στο σχήμα για την Α5.
http://browning.eu/catalogues/2014/brg2014de/html5/index.html?page=1


Ωραίος. Επομένως η αλλαγή φαίνεται πως έγινε το 2012. Κ δεν είναι μικρή αλλαγή, ο κώνος περιορίστηκε σχεδόν στο μισό.
Το θέμα είναι τι σημαίνει αυτό βλητικά κ γιατί έγινε. Ο φίλος πιο πάνω είπε ότι έγινε για λόγους που αφορούν ατσάλινα σκάγια κ κάποιες βυσματώσεις. Έχει κάποιος άλλος γνώση για το ζήτημα?
 
Last edited:
Με κοροϊδεύετε ?

Βαριά και με τεράστια διαδρομή το μονο πραγμα που με χαλαει σε αυτο το όπλο.

Εκτός αν οι καινούργιες έχουν διαφορετική....
Νίκο η γρήγορη απόκριση που έχει η σκανδάλη της μου έχει μειώσει την προσκόπευση αισθητά και μου κάνει εντύπωση σε αυτό που λες.
Εμένα στην αρχή ήταν πολύ σκληρή αλλά πλέον που έχει στρώσει καλά δεν την νιώθω καν στο πάτημα.
Όσο για τον κώνο δεν ξέρω αν παίζει τόσο μεγάλο ρόλο η διαφορά από 3.5 σε 6.5 που να είναι εμφανής στο κυνήγι. Ίσως ο Χρήστος που τον μεγάλωσε στην δική του να έχει καλύτερη άποψη. Η κάννη πάντως είναι τρομερή...τα πουλιά είναι λες και τα χτυπάς με σανίδα στα μούτρα και τα σταματάς στον αέρα!
 
Τι να πω ρε παιδιά μπορει να έπεσα στην περίπτωση η να την βελτιωσανε μετά.

Για δύναμη πυρός δεν υπάρχει αμφιβολία.

Πχ η σκανδάλη της Μπερέτα που πρέπει να είναι 1975-80 μου φαίνεται μακραν καλύτερη στο σπάσιμο
 
Νίκο η γρήγορη απόκριση που έχει η σκανδάλη της μου έχει μειώσει την προσκόπευση αισθητά και μου κάνει εντύπωση σε αυτό που λες.
Εμένα στην αρχή ήταν πολύ σκληρή αλλά πλέον που έχει στρώσει καλά δεν την νιώθω καν στο πάτημα.
Όσο για τον κώνο δεν ξέρω αν παίζει τόσο μεγάλο ρόλο η διαφορά από 3.5 σε 6.5 που να είναι εμφανής στο κυνήγι. Ίσως ο Χρήστος που τον μεγάλωσε στην δική του να έχει καλύτερη άποψη. Η κάννη πάντως είναι τρομερή...τα πουλιά είναι λες και τα χτυπάς με σανίδα στα μούτρα και τα σταματάς στον αέρα!
Παιδιά και στην δικιά μου την maxus η σκανδάλη δεν έχει κενο και οπως ειπε ο Κωστας δεν την νιωθω καν στο πάτημα...
Τωρα για τον κώνο ο δικος μου ήταν 3,5 και πηγε κοντά στα 6,μπορώ να πω με σιγουριά ότι το όπλο βελτιωθηκε ακόμα πιο πολυ και σε μάζεμα τις τουφεκιας αλλά και σε διατρηση κάνει απιστευτα σκοτωματα....
 
Αυτό που θυμάμαι είναι ότι ναι μεν είχε μικρή διαδρομή αλλά είναι πιο βαριά από τα ανταγωνιστικά όπλα. Υπάρχουν διαφορά τεστ στο εξωτερικό που το αποδεικνύουν. Το θυμάμαι ξεκάθαρα κάποιες φορές που την έπαιρνα μετά την xlr5 για κυνήγι το ένιωθα. Δεν ενοχλούσε όπως είπα αλλά είναι πιο βαριά από τα Ιταλικά.
 
Καλησπέρα σε όλους. Ξέρει κάποιος τι μήκος κώνου έχει από το εργοστάσιο η browning gold fusion και τι μήκος έχει η νέότερη browning fusion evolve?
Για την Fusion Evolve θα με ενδιέφερε να ακούσω και εγώ μιας και την εχω
κοντά στο 1,50 εκ. είναι και οι 2 :)
 
κοντά στο 1,50 εκ. είναι και οι 2 :)
Με τον καλό τον λόγο πάντα :) πες 7 εκατοστά κι ας είναι ψεμα:) άσε μας να ζήσουμε...το όνειρο!!!:))) η γωνιά μεταβασης παίζει σπουδαιότερο ρολο!από 20.4 έως 18.8 ε όσο να πεις...πιο ομαλή η διαδρομή των σκαγιων
 
Last edited by a moderator:
Back
Top