Browning Team

Σχετικά με τα πρώτα MAXUS που κυκλοφόρησαν (2010-11) γνωρίζει κανείς εάν έβγαλαν προβλήματα, και τι;
Για αγορα μεταχειρισμένου (με ξύλινα μέρη) τι πρέπει κανείς να προσέξει για ενδεχόμενη βλάβη ; (π.χ. Κλείστρο, ουρά).
Ένα καλο λύσιμο του όπλου, με αφαίρεση και επιθεώρηση και κλείστρου και σκάνδαλης μαζι με βολές (και σε 5άδες) φυσιγγιων 24-40 γραμμάρια το βρίσκετε αρκετό; (Παρότι εχει 76 χιλ Θαλάμη - magnum δεν εχω βαρύτερα φυσιγγια)
Πρόκειται για οπλο που ειναι στην επαρχία και δεν υπαρχει δυνατότητα να το δει Οπλουργος.
Παρακαλούνται οι Γκουρού .RESPECT. για τα ...Φωτα σας.
BLANCO .sarcastic. ακους?
Αυτά που ειπες+
το ελατηριο του πιστονιού ....
Το μοχλουδακι της πάπιας
Η ενωση στο κλείστρο με την ουρα

Και αν πάει να μπιμπικιασει η βαφη της βασης ....οχι ότι θα έχει προβλημα απλά για να ρίξει την τιμη....

Εμένα τουλάχιστον δεν έχει βγάλει κάτι και την δούλευα αποκλειστικά από το 2011 κάπου νομιζω μέχρι να πάρω τα 20αρια φέτος.

Πιστευω είναι καλή αγορά λόγο και του μεγαλυτερου κονου
Σπύρο ότι έγραψε ο Νίκος και σίγουρα δοκιμές με φυσίγγια,όπως γράφεις εσύ,είναι ο καλύτερος έλεγχος
το πιστόνι άν είχε σπάσει ελατήριο και έχει αλλαχθεί προσοχή είναι αυτό:
1301300.jpg

και όχι αυτό:
493004.jpg

που είχες στην sx3
καλή επιλογή :)
 
Κατοχος MAXUS αγορασμένο προ του 2012 magnum 76 χιλ (ΟΧΙ super magnum 89 χιλ.) μου είπε πως είχε προβλήματα με 28 γραμ. φυσιγγια κάποιων Ελλήνων κατασκευαστών που είχε πάρει απο σκοπευτήριο.
Μετά την πρωτη βολή ή την δεύτερη δεν τροφοδοτούσε το επόμενο.
Ασθενική ανάκρουση απο αδύνατο φυσιγγίου που δεν επέτρεπε την ολοκλήρωση του κύκλου ή μήπως και μη "στρωμένο" οπλο;

Εχει κανείς διαπιστώσει τέτοια περίπτωση;
Μπορεί να μου στείλει και μήνυμα όποιος είχε αντίστοιχο πρόβλημα.
Τελος, εχει ρίξει κανείς 24 γραμμάρια με τα όπλα Magnum? Υπαρχει πρόβλημα στις συνεχόμενες βολές (2η και 3η ;)
 
Σχετικά με τα πρώτα MAXUS που κυκλοφόρησαν (2010-11) γνωρίζει κανείς εάν έβγαλαν προβλήματα, και τι;
Για αγορα μεταχειρισμένου (με ξύλινα μέρη) τι πρέπει κανείς να προσέξει για ενδεχόμενη βλάβη ; (π.χ. Κλείστρο, ουρά).
Ένα καλο λύσιμο του όπλου, με αφαίρεση και επιθεώρηση και κλείστρου και σκάνδαλης μαζι με βολές (και σε 5άδες) φυσιγγιων 24-40 γραμμάρια το βρίσκετε αρκετό; (Παρότι εχει 76 χιλ Θαλάμη - magnum δεν εχω βαρύτερα φυσιγγια)
Πρόκειται για οπλο που ειναι στην επαρχία και δεν υπαρχει δυνατότητα να το δει Οπλουργος.
Παρακαλούνται οι Γκουρού .RESPECT. για τα ...Φωτα σας.
BLANCO .sarcastic. ακους?
Είχα πάρει την πρώτη Maxus Ultimate όταν είχε έρθει . Και την Gold black τώρα . Η πρώτη δεν είχε κανένα θέμα από εμπλοκές . Ούτε σε κανένα σημείο θέμα ποιότητας . Η μόνη διαφορά με την black είναι ότι η πρώτη έχει ενωμένο το πιστόνι με το πλαστικό έμβολο ενώ η black gold όχι. Κι μην ανησυχήσεις αν δεν δεις ελατήριο στον επικρουστηρα . Απλα δεν έχουν . Να κοιτάξεις μόνο να είχει το ελατήριο μέσα στην πάπια . Είναι λίγο ...ευπαθείς ! Κι σίγουρα αν είναι από της πρώτες θα είναι με τον μεγάλο κώνο .
 
Στο τελευταίο τεύχος του " ΚΥΝΗΓΟΣ ΚΑΙ ΦΥΣΗ" ( Ιανουάριος 2019) έχει ένα άρθρο για το Β525 και στο κείμενο χρησιμοποιούνται εκφράσεις του τύπου, το όπλο "λανσάρεται" , " έχει γίνει πολύ δουλειά στον μηχανισμό πυροδότησης", "οι ψάθες ξανασχεδιάστηκαν " κλπ που με παραξένεψαν επειδή το όπλο είναι παλιό μοντέλο.
Εγώ το έχω τουλάχιστον 6 χρόνια και ξέρω ότι προϋπήρχε. Εν τω μεταξύ από τις φωτογραφίες δεν βλέπω τίποτα καινούριο και αυτά που αναφέρονται στο κείμενο είναι ήδη γνωστά. Τώρα το ανακάλυψαν αυτό το όπλο στο περιοδικό αυτό ή έγινε κάποιο face lift;
 
Κατοχος MAXUS αγορασμένο προ του 2012 magnum 76 χιλ (ΟΧΙ super magnum 89 χιλ.) μου είπε πως είχε προβλήματα με 28 γραμ. φυσιγγια κάποιων Ελλήνων κατασκευαστών που είχε πάρει απο σκοπευτήριο.
Μετά την πρωτη βολή ή την δεύτερη δεν τροφοδοτούσε το επόμενο.
Ασθενική ανάκρουση απο αδύνατο φυσιγγίου που δεν επέτρεπε την ολοκλήρωση του κύκλου ή μήπως και μη "στρωμένο" οπλο;

Εχει κανείς διαπιστώσει τέτοια περίπτωση;
Μπορεί να μου στείλει και μήνυμα όποιος είχε αντίστοιχο πρόβλημα.
Τελος, εχει ρίξει κανείς 24 γραμμάρια με τα όπλα Magnum? Υπαρχει πρόβλημα στις συνεχόμενες βολές (2η και 3η ;)
Μια φορά είχα ρίξει με την μαξους 24 γραμμαρια όχι πολλά 3 ντουμπλεδες σε πιατακια χωρις θέμα με μηχανη που είχαμε δανειστει.....σπάω το κεφαλι μου δεν μπορώ να θυμηθώ μαρκα... Ήταν ελληνικά με πορτοκάλι κάλυκα και μικρό μεταλλο . Το όπλο ήταν τελείως αστρωτο νομιζω ηταν η δεύτερη φορά η Τρίτη που το εριχνα.

Δεν είναι η σούπερ μάγκνουμ.

28αρια έχω ρίξει πολλα κανένα θέμα αν είναι καθαρο .
 
Στο τελευταίο τεύχος του " ΚΥΝΗΓΟΣ ΚΑΙ ΦΥΣΗ" ( Ιανουάριος 2019) έχει ένα άρθρο για το Β525 και στο κείμενο χρησιμοποιούνται εκφράσεις του τύπου, το όπλο "λανσάρεται" , " έχει γίνει πολύ δουλειά στον μηχανισμό πυροδότησης", "οι ψάθες ξανασχεδιάστηκαν " κλπ που με παραξένεψαν επειδή το όπλο είναι παλιό μοντέλο.
Εγώ το έχω τουλάχιστον 6 χρόνια και ξέρω ότι προϋπήρχε. Εν τω μεταξύ από τις φωτογραφίες δεν βλέπω τίποτα καινούριο και αυτά που αναφέρονται στο κείμενο είναι ήδη γνωστά. Τώρα το ανακάλυψαν αυτό το όπλο στο περιοδικό αυτό ή έγινε κάποιο face lift;
Παραθετω καποιες αλλαγες όπως αναφέρονται σε άρθρο για το b525 sporter one.
https://www.gunmart.net/gun-reviews/shotguns/over-and-under-shotgun/browning-525-sporter-one

''The action has a typically Browning full-bodied action design, unlike more slimlined competitor’s actions and uses the old fashioned straight through cross pin as the pivot point. This has served Browning well and it is unlikely to lead to a loose action. The hammers have had a redesign; the way the hammers operate resulting in crisper trigger pulls from the sear engagements. These sears hang from the top tang and are operated one after the other by the single select trigger, gold washed in typical Browning style. It’s not too heavy to pull and there is no creep at all. Each barrel is selected by the usual thumb operated insert lever, set into the safety.

Barrels are of Monobloc construction that fit well to the redesigned and sculptured action frame with its lowered side walls, to give a lowerprofile look, yet keeping the strong lock up integrity.
There is the new Inflex 2 recoil pad that really does a good job of grip but lessens the 12 bores kick, especially with stout loads.''

Το b525 οπως κυκλοφορεί τώρα hunter one και sporter one εχει επομένως καποιες αλλαγές σε σχέση με τα παλαιότερα. Και στο μηχανισμό και στη βάση, στα σκαλίσματα και έχει πέλμα inflex. Εκτός από διευρυμένο αυλό έχει και πιο μακρύ κώνο (κάνες vector pro) σε σχέση με παλαιότερα μοντέλα και χρωμιωμένη όχι μόνο κάνη αλλά και θαλάμη (διότι είχαν παρατηρηθεί θέματα σκουριάς στις θαλάμες). Οι αλλαγές δεν είναι τεράστιες αλλά βελτιώνουν το όπλο σημαντικά στα σημεία. Από εκεί κ πέρα είναι και οι διαφορές μεταξύ b525 hunter one και sporter one. Εχουν διαφορετικά σκαλίσματα. Το sporter one έχει επιπλέον φαρδύτερη ρήγα, ρυθμιζόμενη σκανδάλη και εξαεριζόμενη ενδιάμεση ρήγα.
 
Παραθετω καποιες αλλαγες όπως αναφέρονται σε άρθρο για το b525 sporter one.
https://www.gunmart.net/gun-reviews/shotguns/over-and-under-shotgun/browning-525-sporter-one

''The action has a typically Browning full-bodied action design, unlike more slimlined competitor’s actions and uses the old fashioned straight through cross pin as the pivot point. This has served Browning well and it is unlikely to lead to a loose action. The hammers have had a redesign; the way the hammers operate resulting in crisper trigger pulls from the sear engagements. These sears hang from the top tang and are operated one after the other by the single select trigger, gold washed in typical Browning style. It’s not too heavy to pull and there is no creep at all. Each barrel is selected by the usual thumb operated insert lever, set into the safety.

Barrels are of Monobloc construction that fit well to the redesigned and sculptured action frame with its lowered side walls, to give a lowerprofile look, yet keeping the strong lock up integrity.
There is the new Inflex 2 recoil pad that really does a good job of grip but lessens the 12 bores kick, especially with stout loads.''

Το b525 οπως κυκλοφορεί τώρα hunter one και sporter one εχει επομένως καποιες αλλαγές σε σχέση με τα παλαιότερα. Και στο μηχανισμό και στη βάση, στα σκαλίσματα και έχει πέλμα inflex. Εκτός από διευρυμένο αυλό έχει και πιο μακρύ κώνο (κάνες vector pro) σε σχέση με παλαιότερα μοντέλα και χρωμιωμένη όχι μόνο κάνη αλλά και θαλάμη (διότι είχαν παρατηρηθεί θέματα σκουριάς στις θαλάμες). Οι αλλαγές δεν είναι τεράστιες αλλά βελτιώνουν το όπλο σημαντικά στα σημεία. Από εκεί κ πέρα είναι και οι διαφορές μεταξύ b525 hunter one και sporter one. Εχουν διαφορετικά σκαλίσματα. Το sporter one έχει επιπλέον φαρδύτερη ρήγα, ρυθμιζόμενη σκανδάλη και εξαεριζόμενη ενδιάμεση ρήγα.
Σωστος επιβεβαιωνω τα παραπανω μιας και εχω το Sporter one μοντελο 2018
 
Κατοχος MAXUS αγορασμένο προ του 2012 magnum 76 χιλ (ΟΧΙ super magnum 89 χιλ.) μου είπε πως είχε προβλήματα με 28 γραμ. φυσιγγια κάποιων Ελλήνων κατασκευαστών που είχε πάρει απο σκοπευτήριο.
Μετά την πρωτη βολή ή την δεύτερη δεν τροφοδοτούσε το επόμενο.
Ασθενική ανάκρουση απο αδύνατο φυσιγγίου που δεν επέτρεπε την ολοκλήρωση του κύκλου ή μήπως και μη "στρωμένο" οπλο;

Εχει κανείς διαπιστώσει τέτοια περίπτωση;
Μπορεί να μου στείλει και μήνυμα όποιος είχε αντίστοιχο πρόβλημα.
Τελος, εχει ρίξει κανείς 24 γραμμάρια με τα όπλα Magnum? Υπαρχει πρόβλημα στις συνεχόμενες βολές (2η και 3η ;)
Και εγω ειμαι κατοχος της maxus black gold Σπυρο... εχω ριξει απο 24 γραμματια του Ρουμελιωτη στο σκοπευτηριο μεχρι και 36 γραμμαρια φυσιγγι χωρις κανενα προβλημα .
Για το πρωτο μοντελο που συζητας ... ειχαν παρουσιαστει 2 προβλημα σε ορισμενα μοντελα και οχι ολα.... Προβλημα στο πιστονακι που εσπαγε το ελατηριο εσωτερικα ... και ενα θεματακι με την σκανδαλη ποιο σπανια .... που δεν επεφτε ο επικρουστηρας..μετα το πρωτο φυσιγγι.. Αν το οπλο ειναι σε καλη κατασταση χωρις πολλα σημαδια φθορας εγω θα το επερνα ...
Αν θα βγαλει καποια αβαρια ...ειναι καθαρα θεμα τυχης πιστευω οπως σε ολα τα οπλα πλεον ανεξαρτητου μαρκας.
 
Σχετικά με τα πρώτα MAXUS που κυκλοφόρησαν (2010-11) γνωρίζει κανείς εάν έβγαλαν προβλήματα, και τι;
Για αγορα μεταχειρισμένου (με ξύλινα μέρη) τι πρέπει κανείς να προσέξει για ενδεχόμενη βλάβη ; (π.χ. Κλείστρο, ουρά).
Ένα καλο λύσιμο του όπλου, με αφαίρεση και επιθεώρηση και κλείστρου και σκάνδαλης μαζι με βολές (και σε 5άδες) φυσιγγιων 24-40 γραμμάρια το βρίσκετε αρκετό; (Παρότι εχει 76 χιλ Θαλάμη - magnum δεν εχω βαρύτερα φυσιγγια)
Πρόκειται για οπλο που ειναι στην επαρχία και δεν υπαρχει δυνατότητα να το δει Οπλουργος.
Παρακαλούνται οι Γκουρού .RESPECT. για τα ...Φωτα σας.
BLANCO .sarcastic. ακους?
Άλλος ένας έτοιμος για το maxus Club!
Εγώ πήρα το one περίπου ίδιες μέρες με το Φίλιππα, από 28-36 που έριξα κανένα θέμα ούτε εμπλοκής ούτε τίποτα.... Πρόβλημα βρήκα μόνο στην μπεκάτσα που ακόμη και με το μαμά 4* που βγάζει 0,16 σισφιξη βγάζει σφιχτη τουφεκια και χάλασα μερικές φέτος και θα πρέπει να ψάχνω πιο ανοιχτό τσοκακι μιας και δεν ρίχνω διασποράς :D
Σε φάσσα και παπί είδα σκοτώματα που έτριβα τα μάτια μου.
Καννη δηλητηριο (φημίζεται η browning αλλωστε) και αυτή που κοίτας έχει και μεγαλύτερο κωνο οπότε θα τραβάει πιο καλά από τη δικιά μου.
Πολύ ωραίο ζυγίσμα στους 66 πόντους που είναι η δικιά μου.
Τρομερή σκανδάλη με πολύ γρήγορη απόκριση στο τραβηγμα.
Ανάκρουση απλά την ξεχνάς... Δεν έχει... Εριξα τρία συνεχόμενα percorso και απλά δεν κουνήθηκε από το στόχο...
Το καθάρισμα σχετικά εύκολο, το πιστόνι έχει μεγάλες τρύπες και καθαρίζει εύκολα.
Επίσης πολύ ωραίο κοντάκι και καλό μέγεθος παπιας... Για μένα που έχω μικρές παλάμες με βόλεψε τρομερά.
Αν δεν βρεις κάποιο ελάττωμα.... Καλορίζικο .sarcastic..sarcastic..sarcastic.
 
Το όπλο αυτό εννοώ με τον μεγάλο κώνο το είχε ο πατέρας μου αλλα επειδή και ήταν στο όνομα μου και αυτό αλλά και είχαμε συμφωνήσει να κρατήσει την xlr5 που του άρεσε περισσότερο, αφού πια εγώ έγινα δικανακιας, την πούλησα πέρυσι. Αναμφίβολα πρόκειται για πολύ καλό όπλο με καλή τουφεκιά μηδενικές εμπλοκές πολύ χαμηλή ανακρουση. Στα μείον για μένα ήταν κυρίως το κοντακι που είχε γενικά μικρές διαστάσεις. Η σκανδάλη θεωρώ ότι ήταν λίγο βαριά αλλά δεν ενοχλούσε. Σε γενικές γραμμές εύκολος καθαρισμός κι εύκολη γέμιση απογεμιση. Η κατάσταση του όπλου αν έχει δουλέψει πολύ φαίνεται, γενικά όμως είναι απροβλημάτιστο όπλο.
 
Άλλος ένας έτοιμος για το maxus Club!
Εγώ πήρα το one περίπου ίδιες μέρες με το Φίλιππα, από 28-36 που έριξα κανένα θέμα ούτε εμπλοκής ούτε τίποτα.... Πρόβλημα βρήκα μόνο στην μπεκάτσα που ακόμη και με το μαμά 4* που βγάζει 0,16 σισφιξη βγάζει σφιχτη τουφεκια και χάλασα μερικές φέτος και θα πρέπει να ψάχνω πιο ανοιχτό τσοκακι μιας και δεν ρίχνω διασποράς :D
Σε φάσσα και παπί είδα σκοτώματα που έτριβα τα μάτια μου.
Καννη δηλητηριο (φημίζεται η browning αλλωστε) και αυτή που κοίτας έχει και μεγαλύτερο κωνο οπότε θα τραβάει πιο καλά από τη δικιά μου.
Πολύ ωραίο ζυγίσμα στους 66 πόντους που είναι η δικιά μου.
Τρομερή σκανδάλη με πολύ γρήγορη απόκριση στο τραβηγμα.
Ανάκρουση απλά την ξεχνάς... Δεν έχει... Εριξα τρία συνεχόμενα percorso και απλά δεν κουνήθηκε από το στόχο...
Το καθάρισμα σχετικά εύκολο, το πιστόνι έχει μεγάλες τρύπες και καθαρίζει εύκολα.
Επίσης πολύ ωραίο κοντάκι και καλό μέγεθος παπιας... Για μένα που έχω μικρές παλάμες με βόλεψε τρομερά.
Αν δεν βρεις κάποιο ελάττωμα.... Καλορίζικο .sarcastic..sarcastic..sarcastic.
Τρομερη σκανδάλη?

Τουλάχιστον μέτρια μεταξύ μας μεταξα που έλεγε και η διαφημιση .sarcastic.
 
Είχα πάρει την πρώτη Maxus Ultimate όταν είχε έρθει . Και την Gold black τώρα . Η πρώτη δεν είχε κανένα θέμα από εμπλοκές . Ούτε σε κανένα σημείο θέμα ποιότητας . Η μόνη διαφορά με την black είναι ότι η πρώτη έχει ενωμένο το πιστόνι με το πλαστικό έμβολο ενώ η black gold όχι. Κι μην ανησυχήσεις αν δεν δεις ελατήριο στον επικρουστηρα . Απλα δεν έχουν . Να κοιτάξεις μόνο να είχει το ελατήριο μέσα στην πάπια . Είναι λίγο ...ευπαθείς ! Κι σίγουρα αν είναι από της πρώτες θα είναι με τον μεγάλο κώνο .
Καλησπέρα, δηλ η maxus ειχε παλαιοτερα μεγαλύτερο κώνο κ τώρα μικρότερο? Ξέρουμε μήκος τότε κ τώρα?
 
Οκ κ η διαφοροποίηση αυτή έγινε από κάποια χρονιά κ μετά ? Αναρωτιέμαι η browning δηλ κατέληξε ότι αυτό είναι το ιδανικό μήκος κώνου και τον περιόρισε?
Κατ αρχάς ευχαριστώ όλους τους φίλους για την κατάθεση των γνώσεων και των εμπειριών τους στην συνέχεια των ερωτήσεων μου.
Πριν ρωτήσω έχω διαβάσει όλα όσα έχετε γράψει εδω απο την σελίδα 1 και ευχαριστώ όλους οσους συνεισέφεραν είτε ειναι σήμερα μαζι μας είτε για δικούς τους λόγους έχουν αποχωρήσει.
-------///////--------
Σχετικά με κώνους κτλ
Πολύ χρήσιμες και απο την "πηγή" πληροφορίες βρίσκουμε στους ετήσιους καταλόγους προϊόντων κάθε εταιρείας :
Η Browning απο το ~2003 τους εχει σε ηλεκτρονική μορφή (PDF) στο διαδίκτυο.
Αρκεί να τις ψάξετε π.χ. Browning catalogue 2011.
Ετσι για το 2011
https://mediacenter.browning.eu/med...acenter/Catalogues/2011/Browning/brg-uk11.pdf
Στην σελίδα 37 εχει σε σχήμα τον κώνο συναρμογής της MAXUS (του 2011)
Ειναι 63,5 mm δηλαδή 6,35 εκατοστά.
Θα ψάξω και τα επόμενα έτη να δούμε ποτέ αλλάζει (στον κατάλογο) - κονταίνει ο κώνος.

Του προηγούμενου πρώτα.
Του 2010 (πρώτο έτος με το MAXUS στον κατάλογο) γράφει τα ίδια (6,35 εκατοστά κώνο) στην σελίδα 33

Του 2012
στην σελίδα 21 (για τα δίκαννα) το μήκος του κώνου -Vector PRO- το δείχνει 3,2 εκατοστά ενώ στην σελίδα 40 μετά τα MAXUS δεν δείχνει αριθμό.
http://13k.ru/images/katalog/Browning каталог 2012.pdf

Του 2013
http://browning.eu/catalogues/2013/brg2013en/files/html5/index.html
εμφανίζει τον κώνο 3,2 πόντους μόνο στην Α5. Τίποτε στην MAXUS.

Του 2014 (Γερμανική γλώσσα) -σελίδα 41 αναφέρεται στους Κώνους και στην VectorPRO και παρότι έχει Φωτογραφία απο δίκανο δείχνει 3.2 εκατοστά. Το ίδιο λίγο πριν και στο σχήμα για την Α5.
http://browning.eu/catalogues/2014/brg2014de/html5/index.html?page=1
 
Last edited:
Με κοροϊδεύετε ?

Βαριά και με τεράστια διαδρομή το μονο πραγμα που με χαλαει σε αυτο το όπλο.

Εκτός αν οι καινούργιες έχουν διαφορετική....
Νίκο για κοίταξε και μία άλλη μαξους....Μόνο βαριά δεν είναι και έχει μικρή διαδρομή.
 
Back
Top