BRNO πλαγιόκανο

Καλησπέρα, θα ήθελα την γνώμη σας για ένα πλαγιόκανο με τα εξής στοιχεία:

Special poldi electro

Made in Czechoslovakia

Ετος παραγωγής 1950.
Είναι φερμένο από την Αμερική την δεκαετία το ’70 (υπολογίζω).

Και στις 2 κάνες γράφει choke 17.4 στο κάτω μέρος.
Θα ήθελα να ξέρω τι τσοκ είναι;
Είναι το τσοκ extra full;

Επισυνάπτω και μερικές φωτογραφίες.20200223_115550.jpg

20200223_115817-111.jpg20200223_120348-1111.jpgΣας ευχαριστώ εκ των προτέρων!

ximikos
 
Καλησπέρα, θα ήθελα την γνώμη σας για ένα πλαγιόκανο με τα εξής στοιχεία:

Special poldi electro

Made in Czechoslovakia

Ετος παραγωγής 1950.
Είναι φερμένο από την Αμερική την δεκαετία το ’70 (υπολογίζω).

Και στις 2 κάνες γράφει choke 17.4 στο κάτω μέρος.
Θα ήθελα να ξέρω τι τσοκ είναι;
Είναι το τσοκ extra full;

Επισυνάπτω και μερικές φωτογραφίες.View attachment 26001

View attachment 26002View attachment 26003Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!

ximikos
Καλησπέρα Δημήτρη.
Το (17.4) αντιστοιχεί για το εσωτερικό του στομίου στο τελείωμα των καννών...αυτό έχω την εντύπωση πως είναι κάπου στα 2 & 3 άστρα....διότι τα στόμια των σταθερών τσοκαρισμάτων (foul 1*) μετρούν εσωτερική διάμετρο 17.1...τα (2*) 17.2 με 17.3 κ από 17.4 άνω φτάνουμε ως τν κύλινδρο (5*) ενός σταθερού τσοκαρίσματος.
Πιστεύω πως είναι 2* & 3*.....
 
Καλησπέρα Δημήτρη.
Το (17.4) αντιστοιχεί για το εσωτερικό του στομίου στο τελείωμα των καννών...αυτό έχω την εντύπωση πως είναι κάπου στα 2 & 3 άστρα....διότι τα στόμια των σταθερών τσοκαρισμάτων (foul 1*) μετρούν εσωτερική διάμετρο 17.1...τα (2*) 17.2 με 17.3 κ από 17.4 άνω φτάνουμε ως τν κύλινδρο (5*) ενός σταθερού τσοκαρίσματος.
Πιστεύω πως είναι 2* & 3*.....
Όχι Κωστή!
Τα τσοκ βγαίνουν ως δέκατα χιλιοστού απ'την αφαίρεση διάμετρος αυλού μείον διάμετρος στομίου
Σκέτο το 17.4 δε λέει τίποτα!
Άμα ο αυλός είναι 18.2 τότε το τσοκ είναι 18.2-17.4= 0.8, 8/10 δηλαδή 2*
Αν ο αυλός είναι όμως πχ 18.6 τότε το τσοκ είναι 18.6-17.4=1.2, 12/10 δηλαδή εχτρα φουλ τσοκ!
Σε παλιό τσεχοσλοβακικο δικαννο πιστεύω κάπου 18.2 έως 18.4 θα είναι οι αυλοι, οπότε τα τσοκ θα είναι από 2* έως 1* καθαρά. Πολύ σφιχτά όπως και να χει.
 
Όχι Κωστή!
Τα τσοκ βγαίνουν ως δέκατα χιλιοστού απ'την αφαίρεση διάμετρος αυλού μείον διάμετρος στομίου
Σκέτο το 17.4 δε λέει τίποτα!
Άμα ο αυλός είναι 18.2 τότε το τσοκ είναι 18.2-17.4= 0.8, 8/10 δηλαδή 2*
Αν ο αυλός είναι όμως πχ 18.6 τότε το τσοκ είναι 18.6-17.4=1.2, 12/10 δηλαδή εχτρα φουλ τσοκ!
Σε παλιό τσεχοσλοβακικο δικαννο πιστεύω κάπου 18.2 έως 18.4 θα είναι οι αυλοι, οπότε τα τσοκ θα είναι από 2* έως 1* καθαρά. Πολύ σφιχτά όπως και να χει.
Το'ξερα.... .yel.
 
Καλησπέρα Δημήτρη.
Το (17.4) αντιστοιχεί για το εσωτερικό του στομίου στο τελείωμα των καννών...αυτό έχω την εντύπωση πως είναι κάπου στα 2 & 3 άστρα....διότι τα στόμια των σταθερών τσοκαρισμάτων (foul 1*) μετρούν εσωτερική διάμετρο 17.1...τα (2*) 17.2 με 17.3 κ από 17.4 άνω φτάνουμε ως τν κύλινδρο (5*) ενός σταθερού τσοκαρίσματος.
Πιστεύω πως είναι 2* & 3*.....
Στις τουφεκιές ζωγραφίζει.Ειναι λίγο βαρύ βέβαια αλλά δεν πειράζει.Το είχα την δεκαετια του ' 90 με ωραίες αναμνήσεις.Πραγματι τα τσοκ είναι 3* και 2* αλλά μια και ήταν αχρωμιωτο το είχα κάνει στον Παπατσαρουχα 4* την δεξιά κάννη και άφησα 2* την αριστερή.
Ο χάλυβας είναι ο εξαίρετος POLDI φτιαγμένος σε ηλεκτρο-κλιβανους.
 
Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις.
Το αγόρασα πέρυσι τον Μάρτιο. Ναι είναι λίγο βαρύ κάπου 3,4 κιλά. Το πήρα για καρτέρι. Δυστυχώς λόγω lockdown φέτος δεν κυνήγησα (όπως οι περισσότεροι από εμάς). Ούτε καν δοκιμές σε χαρτόνι πρόλαβα να κάνω, για να δω τι κατανομές βγάζει.
Ανυπομονώ για την νέα κυνηγετική περίοδο.

Γιώργο (George1990) τι φυσίγγια προτείνεις για καρτέρι σε τσίχλες και φάσες;
Γραμμάρια;

Ευχαριστώ!
 
Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις.
Το αγόρασα πέρυσι τον Μάρτιο. Ναι είναι λίγο βαρύ κάπου 3,4 κιλά. Το πήρα για καρτέρι. Δυστυχώς λόγω lockdown φέτος δεν κυνήγησα (όπως οι περισσότεροι από εμάς). Ούτε καν δοκιμές σε χαρτόνι πρόλαβα να κάνω, για να δω τι κατανομές βγάζει.
Ανυπομονώ για την νέα κυνηγετική περίοδο.

Γιώργο (George1990) τι φυσίγγια προτείνεις για καρτέρι σε τσίχλες και φάσες;
Γραμμάρια;

Ευχαριστώ!
Δεν έδειχνε να έχει παράξενη συμπεριφορα με κανένα φυσίγγιο.Εγω τότε έριχνα το Sipe και το Score του Θεοδωρίδη.Και τα δύο ήταν γεμισμένα με Sipe τότε και έκανε καταπληκτικές τουφεκιές.Και αφού έδειχνε μια "προτίμηση" στην "Sipe" ψάξουν με τα φυσίγγια με διβασικες.Υπαρχει το lambro Sipe και άλλα πολλά.
 
Ειναι γνωστη η ποιοτητα αυτου του οπλου εδω και πολλα χρονια........με το πολυ καλο ατσαλι που εχει κατασκευαστει(SPESIAL ELECTRO POLDI).
Διαθετει ολοκληρες φωτιες αλλα με ελικοειδες ελατηριο και οδηγο με το μεγαλο πλεονεκτημα εναντι των ελατηριων τυπου V να δουλεψει η φωτια ακομα και αν σπασει το ελατηριο!!!!
Ειναι ενα οπλο με πολυ καλη ποιοτητα κατασκευης σε πολυ χαμηλη τιμη........θα ελεγα σαν μειονεκτημα τα κλειστα τσοκαρισματα της εποχης που κατασκευαστηκε(τοτε ηταν πλεονεκτηματα).
Προσωπικη μου αποψη οτι αφορα την αποκτηση οποιουδηποτε οπλου το πρωτο που θα πρεπει να κοιταξουμε ειναι τα μετρα του..........οσο καλο και ακριβο ειναι αν δεν μας ''καθεται'' ειναι αχρηστο κυνηγετικα.
 
Back
Top