Breda Team

Εχω ακουσει τα καλυτερα για την καννη της breda xanthos και τα χειροτερα για το μηχανισμο της!
Εχει καποιος φιλος το παραπανω τουφεκι να μας διαφωτισει ή τελοσπαντων αν εχει ακουσει γενικα για την αποδοση του οπλου!
 
Τωρα το ειδα,η xanthos ειναι καλο οπλο εχει καλη ντουφεκια,οι πρωτες παρτιδες, καποιες ειχαν θεμα με τον αναστολεα(πλαινο μπουτον) στην πορεια το βελτιωσαν και ολα καλα!!ειναι πολυ καλο οπλο αλλα κλωτσαει,το εχουμε αναφερει ξανα κατα το παρελθον. Για κυνηγια φερμας ειναι αριστο,για καρτερι εγω προσωπικα που την ειχα ειχα θεμα ιδιαιτερα στις τσιχλες που ριχνουμε φυσιγγια!!
 
Οπως επισης για κυνηγι θα μου αρεσε και το 471 πλαγιο της beretta που επισης βρισκω αλλα φοβαμαι μηπως εχω θεμα με αλλαγες απο ποζε σε πλαγιο!
 
Οπως επισης για κυνηγι θα μου αρεσε και το 471 πλαγιο της beretta που επισης βρισκω αλλα φοβαμαι μηπως εχω θεμα με αλλαγες απο ποζε σε πλαγιο!
Δημητρη καλως ηρθες!Εαν κυνηγουσες μονο με ποζε τότε θεωρώ ότι θα σε παραξενεψει η σκοπευτικη εμφάνιση..Νομίζω ότι αν πράγματι σου αρέσει το πλάγιο τότε θα ξεπεραστεί αυτό.Ολα μια συνήθεια είναι..Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι μερικές βολές με το πλάγιο του Γιάννη για να έχεις μια άποψη...:)Αυτή είναι η γνώμη μου..
 
Δημητρη καλως ηρθες!Εαν κυνηγουσες μονο με ποζε τότε θεωρώ ότι θα σε παραξενεψει η σκοπευτικη εμφάνιση..Νομίζω ότι αν πράγματι σου αρέσει το πλάγιο τότε θα ξεπεραστεί αυτό.Ολα μια συνήθεια είναι..Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι μερικές βολές με το πλάγιο του Γιάννη για να έχεις μια άποψη...:)Αυτή είναι η γνώμη μου..
Δημητρη καλως ηρθες!Εαν κυνηγουσες μονο με ποζε τότε θεωρώ ότι θα σε παραξενεψει η σκοπευτικη εμφάνιση..Νομίζω ότι αν πράγματι σου αρέσει το πλάγιο τότε θα ξεπεραστεί αυτό.Ολα μια συνήθεια είναι..Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι μερικές βολές με το πλάγιο του Γιάννη για να έχεις μια άποψη...:)Αυτή είναι η γνώμη μου..
Δημητρη καλως ηρθες!Εαν κυνηγουσες μονο με ποζε τότε θεωρώ ότι θα σε παραξενεψει η σκοπευτικη εμφάνιση..Νομίζω ότι αν πράγματι σου αρέσει το πλάγιο τότε θα ξεπεραστεί αυτό.Ολα μια συνήθεια είναι..Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι μερικές βολές με το πλάγιο του Γιάννη για να έχεις μια άποψη...:)Αυτή είναι η γνώμη μου..
 
Καλησπέρα Δημήτρη και καλώς ήρθες, γνώμη μου είναι να ξεκαθαρίσεις πρώτα τι θέλεις, πλαγιόκαννο για κυνήγι ή super poze για κυνήγι και σκοπευτήριο.
Αν ασχολείσαι και με σκοπευτήριο σίγουρα το super poze θα σου είναι πιο οικείο και θα το βολευτεις καλύτερα,
αν σκοπευεις τώρα να κάνεις στροφή στο πλαγιόκαννο και να κυνηγήσεις συστηματικά μαζί του, θα το συνηθίσεις και μπορεί να σου αρέσει και περισσότερο.
Αν δεν έχεις πλαγιόκαννο και θέλεις ένα να το παίρνεις που και που στο κυνήγι έτσι για άλλαγη, υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να μην το βολευτείς ποτέ, εκτός και αν είσαι απο τις σπάνιες περιπτώσεις που όποιο όπλο και να πιάσεις στα χέρια σου μπορείς να κυνηγήσεις αποτελεσματικά (έχω ένα ξαδερφο που μπορούσε το ίδιο πρωϊνό να κυνηγάει με πλαγιόκαννο, καραμπίνα και μονόκανο το ίδιο αποτελεσματικά).
Τώρα όσο αφορά τα 2 όπλα:
Ο Πήγασος της BREDA είναι στην ουσία ένα ZOLI COLUMBUS, με συμβατικές κάνες (αυλούς, τσοκ, κωνους) με αποσπώμενη σκανδαλοθήκη και 1, 2 που έχω πιάσει στα χέρια μου, χωρίς να τα έχω κυνηγήσει, είχαν πολύ καλη ποιότητα κατασκευής για την κατηγορία τους.
Το 471 τι πώ απο τα καλύτερα δίκανα με μισές φωτιες της BERETTA, εξάλλου εσύ έχεις δίπλα σου, το όπλο του αδερφου του Γιαννη, και μπορείς να το αξιολογήσεις και να ρίξεις οπότε θα έχεις ιδία άποψη.
 
Καλησπερα Τασο!ευχαριστω για την απαντηση!μηπως γνωριζεις τιποτα για το pegaso?
Φίλε Δημητρη σαν όπλο το εχω ακουστά πολλές φορές.Δυστηχως δεν γνωρίζω τίποτα περισσότερο..Είμαι όμως σίγουρος ότι θα σε βοηθήσουν τα παιδιά εδώ..:) Είναι μέχρι να δουν το μυνημα σου...;)
 
Καλησπερα ωριωνα!για σκοπευτητιο εχω παρει το sporting 686 της beretta με 76 εκ!και για καρτερι επισης!το εχω παρει δυο φορες!ειναι πολυ καλο!το pigasos η εστω το zoli μου αρεσει λογω βαρους κυριως! Φαινεται αρκετα ευχρηστο!απο την αλλη τα μπερετα ειναι μπερετα!εχω βρει 471 στα 2200 σχεδον ατουφεκιστο!αν και ειναι βαρουτσικο για πλαγιο!3250 με 66 εκ!
 
Καλησπερα ωριωνα!για σκοπευτητιο εχω παρει το sporting 686 της beretta με 76 εκ!και για καρτερι επισης!το εχω παρει δυο φορες!ειναι πολυ καλο!το pigasos η εστω το zoli μου αρεσει λογω βαρους κυριως! Φαινεται αρκετα ευχρηστο!απο την αλλη τα μπερετα ειναι μπερετα!εχω βρει 471 στα 2200 σχεδον ατουφεκιστο!αν και ειναι βαρουτσικο για πλαγιο!3250 με 66 εκ!
Αρκετά καλη τιμή, τωρα το βάρος για σένα που έχεις συνηθίσει τη χρήση σκοπευτικών όπλων πιστευώ δεν θα είναι μειονέκτημα, όσο αφορά την σκόπευση, έξάλλου και τα πλαγιόκαννα που κυνηγούσαν και οι πατεράδες μας, όλη μέρα πάνω στα βουνά, πάνω κάτω αυτό το βαρος είχαν.
 
Δημήτρη καλώς ήρθες! Εγω την γνωμη μου στην εχω πει..δεν υπαρχει λόγος βιασύνης..το Pegaso σαν οπλο δεν το ξερω..το beretta 471 silver hawk,ειναι λιγο βαρύ αλλα ειναι ζυγισμένο..επισης ειναι ενα θεμα να συνηθίσεις το πλάγιο σε σχεση με τα pose και αυτογεμες που έριχνες...
 
Δημητρη επέτρεψε μου να σου πω επειδή 2200 είναι..2200..
Πρέπει να είσαι σίγουρος ότι σου ταιριάζει σκοπευτικα το πλαγιοκαννο.
Στην ανάγκη αν ψηνεσε πολύ για πλαγιο,κυνήγησε με ένα δανικό έστω και δες αν όντως θα τα "βρεις"μαζί του..Εγώ δεν είχα κανένα πρόβλημα σκοπευτικα είτε με την καραμπίνα είτε με το πλαγιο που εχω,Και μάλιστα κυνηγάω με αυτά εναλλάξ απο το 2000 πιτσιρικάς έως τώρα..
 
Δημήτρη καλώς ήρθες! Εγω την γνωμη μου στην εχω πει..δεν υπαρχει λόγος βιασύνης..το Pegaso σαν οπλο δεν το ξερω..το beretta 471 silver hawk,ειναι λιγο βαρύ αλλα ειναι ζυγισμένο..επισης ειναι ενα θεμα να συνηθίσεις το πλάγιο σε σχεση με τα pose και αυτογεμες που έριχνες...
Γιάννη καλησπέρα, για όπλο με τσοκάκια (που οι κάννες είναι συνήθως 80-100γρ βαρύτερες απο το ίδιο μοντέλο με σταθερά τσόκ) δεν είναι και βαρύ, μην κοιτάμε πολυ τα βάρη που γράφουν στις διαφημίσεις γατί τις περισσότερες φορές πέφτουν έως και 300 γρ έξω.
 
Κυνηγά φετος με το beretta σε ολα τα κυνήγια και ας ειναι 76 ποντους και δες πως θα τα πας..στην Κύπρο που χρησιμοποιούν μονο δίκαννα,το εχουν γυρίσει στα 76 άρια σε ολα τα κυνήγια..μπεκάτσα-πέρδικα δεν πας..τσιχλες που παμε,όπως κυνηγάμε περπατητο θα ειναι ´´μανά´´..λαγό που πας καμια φορα ειναι οτι πρεπει στο καρτερι,φασσα καρτερι που πας ειναι πολυ καλο...αρα η γνωμη μου ειναι κυνήγησε με αυτο φετος και βλεπεις τι θα κανεις..ευκαιρίες θα βρεις πολλές στο μέλλον..παρεμπίπτοντος το,οπλο σου ειναι πολυ καλα ζυγισμένο και οχι πολυ βάρη για 76 ποντους...νομιζω 3480-3520 κάπου εκει..
 
Κυνηγά φετος με το beretta σε ολα τα κυνήγια και ας ειναι 76 ποντους και δες πως θα τα πας..στην Κύπρο που χρησιμοποιούν μονο δίκαννα,το εχουν γυρίσει στα 76 άρια σε ολα τα κυνήγια..μπεκάτσα-πέρδικα δεν πας..τσιχλες που παμε,όπως κυνηγάμε περπατητο θα ειναι ´´μανά´´..λαγό που πας καμια φορα ειναι οτι πρεπει στο καρτερι,φασσα καρτερι που πας ειναι πολυ καλο...αρα η γνωμη μου ειναι κυνήγησε με αυτο φετος και βλεπεις τι θα κανεις..ευκαιρίες θα βρεις πολλές στο μέλλον..παρεμπίπτοντος το,οπλο σου ειναι πολυ καλα ζυγισμένο και οχι πολυ βάρη για 76 ποντους...νομιζω 3480-3520 κάπου εκει..
Κιεγω θα συμφωνησω,πρεπει να μην βιαζομαστε και φορτωνομαστε λαθος οπλα.
 
Back
Top