BRAIN Chokes

Status
Not open for further replies.
ευχαριστημενος ειμαι απλα μαλλον με ετρωγε η τσεπη μου.sarcastic..θα δειξει βεβαια κ τισ επομενες φορες που θα παω για κυνηγι(αν εχει τσιχλες),
κ βλακεια μου που δεν δοκιμασα σε χαρτι να δω διαφορες!
Αν έχεις δοκιμάσει τον μαμά κύλινδρο, είναι το ίδιο πράγμα.
 
Ναι ξέρεις ότι ταβάνι του bell είναι τα 30 μέτρα...θα τύχει να σου δώσει και κάτι μακρύτερα αλλά από τύχη και το 4αρι βαριά 30 και λίγο με συγκεντρωτικό φυσιγγι!
Γιατί; Τι περίμενες να κάνει; Τι δεν σου αρέσει στον μαμά κύλινδρο;
αν ειναι το ιδιο με το μαμα κυλινδρο εκανα βλακεια.περιμενω να λειτουργει σαν 5*μαμα για τις κοντινε-μπηκτες και σαν 4* μαμα σε αυτες που απομακρυνονται απο τα λιοστασια στο περπατητο!υποψην οριο μου μεχρι 35 μετρα το πολυ εγω προσωπικα μπρω να βαρεσω!
 
Ή την έχουμε ξανακάνει την κουβέντα ή ζω ένα ντεζαβού .sarcastic......πως γίνεται να λειτουργεί σαν 5* για τις κοντινές και σαν 4* για τις πιο μακρινές.
Πως γίνεται μια τουφεκιά όσο μεγαλώνει η απόσταση να σφίγγει ;
Πώς δημιουργούνται τέτοιες προσδοκίες ;
 
Ή την έχουμε ξανακάνει την κουβέντα ή ζω ένα ντεζαβού .sarcastic......πως γίνεται να λειτουργεί σαν 5* για τις κοντινές και σαν 4* για τις πιο μακρινές.
Πως γίνεται μια τουφεκιά όσο μεγαλώνει η απόσταση να σφίγγει ;
Πώς δημιουργούνται τέτοιες προσδοκίες ;
Tι να πω δεν γνωρίζω ...αν κατάλαβα καλά σύμφωνα με αυτά που διάβασα για το brain έτσι νόμιζα .θα δείξει στο επόμενο κυνήγι που θα κανω.
 
αν ειναι το ιδιο με το μαμα κυλινδρο εκανα βλακεια.περιμενω να λειτουργει σαν 5*μαμα για τις κοντινε-μπηκτες και σαν 4* μαμα σε αυτες που απομακρυνονται απο τα λιοστασια στο περπατητο!υποψην οριο μου μεχρι 35 μετρα το πολυ εγω προσωπικα μπρω να βαρεσω!
Φίλε μου το bell κρατάει καλύτερες κατανομές από το μαμά 5αρι...τα 35 που ζητάς τα θεωρώ υπερβολή...μπορεί να σου φύγουν και θηράματα που θα είσαι πάνω λόγω κενών αλλά από το να είχες τον απλό κύλινδρο πάνω,ναι θα πάρεις κάποια μέτρα παραπάνω...αν ανοίγει πιο πολύ στα πρώτα μέτρα αυτό δεν το ξέρω!
 
Καλά Χριστούγεννα πρώτα απ'όλα!!
Δυστυχώς ο Γιώργος ήταν παντα προκαταλημενος με το τσουκάκι και επειδή μπορώ να πω είμαι από τους πρώτους που το έχω δοκιμάσει και το χω ρίξει σωρηδόν στα περπατητό χίλιες plus βολές σε τσίχλες μπορώ να πω ότι τα αποτελέσματα που θα δεις με αυτό Το τσοκ δεν έχουν καμία σχέση ούτε με το 4 ούτε με το 5 μαμά ούτε και με το seminoSe spreader που είχα. μην ακούς λόγια θα το δείς ατστ πράξη. Βάλε ένα καλό 9αρι 32 γραμμάρια και θα με θυμηθείς όσοι το έχουν δει και το έχουν δουλέψει δεν το βγάζουν από πάνω στα περπάτητο. Εγώ σε τρεις φίλους μου τους το είχα δανείσει για κυνήγι τσίχλας Και από τότε Το παράγγειλαν και οι τρεις και δεν το βγάζουν από επάνω. βέβαια η χρονιά φέτος λόγω έλλειψη πουλιων δεν ένδεικνιεται για να βγάλεις σωστό συμπέρασμα αλλά Πέρσι και πρόπερσι πίστεψέ με έβγαζες και κάτι τελευταίο για να τα διαβάσει και ο Γιώργος πολύ γνωστός μας φίλος και προπονητής από Μ ξεκινάξε το επίθετό του είχαμε κάνει μαζί μάθημα Σχιστο πριν κάνα 4 μηνο και από περιέργεια έριξα στο δεξί γηπεγή που είναι και το πιο μακρύ με το bell 28 γραμμάρια λαμπρό sporting 8αρι τα σπασίματα που κάναν στα 30 plus μέτρα ο φίλος και προπονητής δεν το πίστευε! Απο περιέργεια το ρίξαμε και σε πίνακα Γιατί λέει δεν θα ειναι δυνατον να σπεει έτσι στα 30+ και να ανοίγει κοντά. Εριξα στα15 μέτρα άνοιξε μια χαρά στο πίνακα ...ούτε χάνεις θηραμα ούτε το λιωνεις !Το ρίξαμε στα 35 μέτρα ξαναγεμίζει το πίνακα σχεδόν και το αμέσως επόμενο που μου είπε είναι "έχω ενθουσιαστεί και δεν ενθουσιάζομαι εύκολα Θα πάρω και εγώ ένα" και λέμε άνθρωπος με τρομερή εμπειρία στον κλάδο Οπότε φίλε Γιώργο κρατά την άποψη σου και μην είσαι αρνητικός για κάτι που ΙΣΩΣ έχεις δοκιμάσει ελαχιστα και άσε εμάς που έχουμε ρίξει χιλιάδες βολές τα πούμε στους ανθρώπους ότι αξίζουν τα 90 ευρώ για αυτό το τσοκ.
 
Τόλη καλημέρα και Χρονιά Πολλά, καλά Χριστούγεννα να έχετε, εσύ και η οικογένεια σου .
Ελπίζω να έχεις ήδη καταλάβει ότι το "κράτα την άποψη σου", δεν παίζει....:)
Καμία προκατάληψη δεν είχα και δεν έχω με τίποτα και κανένα προϊόν.
Εσένα όμως και τον οποιοδήποτε άλλον, σας διαφεύγει το σημαντικότερο. Ο συνάδελφος που έθεσε δημόσια ερώτηση, αναφέρθηκε σε ένα μοντέλο όπλου που ελάχιστοι μπορούν να έχουν την εμπειρία που έχω εγώ και πόσο μάλιστα, εσύ που δεν είσαι κάτοχος. Αυτά που λέω έχουν προκύψει από εξαντλητική δοκιμή σύγκρισης και μετά από μια δεκαετία χρήσης του κυλίνδρου και του 4*.
Υ.Γ. Επειδή αναφέρθηκες σε αποστάσεις και σπασίματα, όποτε θες πάμε σε ένα σκοπευτήριο να παίξουμε μια πούλα ,εγώ με μαμά κύλινδρο και συ με ότι τσοκ θες :)
Υ.Γ.1 Ο φίλος μπορεί να κάνει τις δοκιμές του και να ανεβάσει φώτο !
Υ.Γ.2 Ο συγκεκριμένος γνωστός μας με έχει δει να σπάω δίσκο εξερχομενο στο δεξί γήπεδο, λίγο πριν ακουμπήσει στο έδαφος κοντά στην περίφραξη , με κύλινδρο στο winchester....!
 
Last edited:
Καλημέρα και χρόνια πολλά

Καλό θα ήταν όταν λέμε τις απόψεις μας να αναφέρουμε και με τι όπλο ρίχνουμε…και εάν είναι και πειραγμένο.

Το λέω αυτό γιατί φίλος με πειραγμένο κώνο, μας λέει κοίτα τι τουφεκιά κάνει τα 5 Η τα 4 άστρα…. Μα φίλε μου μετα τον κώνο έχει σφίξει το τουφέκι σου κατά 2 άστρα, δηλαδή τα 5 άστρα τουφεκανε σαν 3, τα συμπεράσματα αφορούν το δικό σου όπλο.
 
Άκου, μονομαχία στα ...White Baza (Ασπρα Χώματα) Χρονιάρες μέρες.:eek:
Είδατε τι κάνει η ανα-πουλιά????;)
Θα την πληρώσουν τα ...πιατάκια :)

Χρόνια πολλά παιδια με υγεία και ευκαιρίες για δουλειά, κυνήγι, σκοποβολή, γνώση και όλα τα καλα :)fgr2
 
Στο θέμα του όπλου έχεις δίκιο εγώ το ρίχνω με το Βίντσι το οποίο έχει φτιαγμένο κάνω όπως και με το breda 930. Οι φίλοι μου όλοι και αυτοι κατοχοι benelli δεν κανοκάν παρέα με μπερέτακιδες!
Οσο αφορά τα σπασίματα ή σκοτώματα δυστυχώς είναι δύσκολο να αποτυπωθούν σε μία επιφάνεια χαρτί στην πράξη αν έχεις κυνηγησει πολύ με το πεντάρι μόλις βάλεις το bell θα δεις τη διαφοράό όποια και αν είναι αυτή μόνο έτσι θα βγαλεις σωστή άποψη. Εγώ με το τεσσάρι καλσόν και το sprinter είχα ρίξει χιλιάδες τουφεκιές ε από το πρώτο κυνήγι με το bell δεν πίστευα ότι τα πήγα τόσο καλά και πουλιά που θεωρητικά τάχανα δεν τα χάνω και αυτό συνεχίστηκε για το επόμενο ενάμιση χρόνο δεν είναι σύμπτωση τώρα ο καθένας έχει την άποψή του το παιδί που το πήρε ας το κυνηγήσει και θα μας πει.
 
Καλημέρα και χρόνια πολλά

Καλό θα ήταν όταν λέμε τις απόψεις μας να αναφέρουμε και με τι όπλο ρίχνουμε…και εάν είναι και πειραγμένο.

Το λέω αυτό γιατί φίλος με πειραγμένο κώνο, μας λέει κοίτα τι τουφεκιά κάνει τα 5 Η τα 4 άστρα…. Μα φίλε μου μετα τον κώνο έχει σφίξει το τουφέκι σου κατά 2 άστρα, δηλαδή τα 5 άστρα τουφεκανε σαν 3, τα συμπεράσματα αφορούν το δικό σου όπλο.
.RESPECT.
 
Καλημέρα και χρόνια πολλά

Καλό θα ήταν όταν λέμε τις απόψεις μας να αναφέρουμε και με τι όπλο ρίχνουμε…και εάν είναι και πειραγμένο.

Το λέω αυτό γιατί φίλος με πειραγμένο κώνο, μας λέει κοίτα τι τουφεκιά κάνει τα 5 Η τα 4 άστρα…. Μα φίλε μου μετα τον κώνο έχει σφίξει το τουφέκι σου κατά 2 άστρα, δηλαδή τα 5 άστρα τουφεκανε σαν 3, τα συμπεράσματα αφορούν το δικό σου όπλο.
Το θεώρησα αυτονόητο ότι αναφερόμαστε στο όπλο που έκανε πρώτος την ερώτηση ο ενδιαφερομένος. Προσωπικά κυνηγάω με Beretta 391 urica II, σε κατάσταση εργοστασίου και οτιδήποτε γράφω ,αφορά δοκιμές και εμπειρίες που έχουν να κάνουν με αυτό το όπλο .
Επίσης Χρόνια Πολλά !!!!
 
Καλά Χριστούγεννα πρώτα απ'όλα!!
Δυστυχώς ο Γιώργος ήταν παντα προκαταλημενος με το τσουκάκι και επειδή μπορώ να πω είμαι από τους πρώτους που το έχω δοκιμάσει και το χω ρίξει σωρηδόν στα περπατητό χίλιες plus βολές σε τσίχλες μπορώ να πω ότι τα αποτελέσματα που θα δεις με αυτό Το τσοκ δεν έχουν καμία σχέση ούτε με το 4 ούτε με το 5 μαμά ούτε και με το seminoSe spreader που είχα. μην ακούς λόγια θα το δείς ατστ πράξη. Βάλε ένα καλό 9αρι 32 γραμμάρια και θα με θυμηθείς όσοι το έχουν δει και το έχουν δουλέψει δεν το βγάζουν από πάνω στα περπάτητο. Εγώ σε τρεις φίλους μου τους το είχα δανείσει για κυνήγι τσίχλας Και από τότε Το παράγγειλαν και οι τρεις και δεν το βγάζουν από επάνω. βέβαια η χρονιά φέτος λόγω έλλειψη πουλιων δεν ένδεικνιεται για να βγάλεις σωστό συμπέρασμα αλλά Πέρσι και πρόπερσι πίστεψέ με έβγαζες και κάτι τελευταίο για να τα διαβάσει και ο Γιώργος πολύ γνωστός μας φίλος και προπονητής από Μ ξεκινάξε το επίθετό του είχαμε κάνει μαζί μάθημα Σχιστο πριν κάνα 4 μηνο και από περιέργεια έριξα στο δεξί γηπεγή που είναι και το πιο μακρύ με το bell 28 γραμμάρια λαμπρό sporting 8αρι τα σπασίματα που κάναν στα 30 plus μέτρα ο φίλος και προπονητής δεν το πίστευε! Απο περιέργεια το ρίξαμε και σε πίνακα Γιατί λέει δεν θα ειναι δυνατον να σπεει έτσι στα 30+ και να ανοίγει κοντά. Εριξα στα15 μέτρα άνοιξε μια χαρά στο πίνακα ...ούτε χάνεις θηραμα ούτε το λιωνεις !Το ρίξαμε στα 35 μέτρα ξαναγεμίζει το πίνακα σχεδόν και το αμέσως επόμενο που μου είπε είναι "έχω ενθουσιαστεί και δεν ενθουσιάζομαι εύκολα Θα πάρω και εγώ ένα" και λέμε άνθρωπος με τρομερή εμπειρία στον κλάδο Οπότε φίλε Γιώργο κρατά την άποψη σου και μην είσαι αρνητικός για κάτι που ΙΣΩΣ έχεις δοκιμάσει ελαχιστα και άσε εμάς που έχουμε ρίξει χιλιάδες βολές τα πούμε στους ανθρώπους ότι αξίζουν τα 90 ευρώ για αυτό το τσοκ.
.shake hands.
 
Καλά Χριστούγεννα πρώτα απ'όλα!!
Δυστυχώς ο Γιώργος ήταν παντα προκαταλημενος με το τσουκάκι και επειδή μπορώ να πω είμαι από τους πρώτους που το έχω δοκιμάσει και το χω ρίξει σωρηδόν στα περπατητό χίλιες plus βολές σε τσίχλες μπορώ να πω ότι τα αποτελέσματα που θα δεις με αυτό Το τσοκ δεν έχουν καμία σχέση ούτε με το 4 ούτε με το 5 μαμά ούτε και με το seminoSe spreader που είχα. μην ακούς λόγια θα το δείς ατστ πράξη. Βάλε ένα καλό 9αρι 32 γραμμάρια και θα με θυμηθείς όσοι το έχουν δει και το έχουν δουλέψει δεν το βγάζουν από πάνω στα περπάτητο. Εγώ σε τρεις φίλους μου τους το είχα δανείσει για κυνήγι τσίχλας Και από τότε Το παράγγειλαν και οι τρεις και δεν το βγάζουν από επάνω. βέβαια η χρονιά φέτος λόγω έλλειψη πουλιων δεν ένδεικνιεται για να βγάλεις σωστό συμπέρασμα αλλά Πέρσι και πρόπερσι πίστεψέ με έβγαζες και κάτι τελευταίο για να τα διαβάσει και ο Γιώργος πολύ γνωστός μας φίλος και προπονητής από Μ ξεκινάξε το επίθετό του είχαμε κάνει μαζί μάθημα Σχιστο πριν κάνα 4 μηνο και από περιέργεια έριξα στο δεξί γηπεγή που είναι και το πιο μακρύ με το bell 28 γραμμάρια λαμπρό sporting 8αρι τα σπασίματα που κάναν στα 30 plus μέτρα ο φίλος και προπονητής δεν το πίστευε! Απο περιέργεια το ρίξαμε και σε πίνακα Γιατί λέει δεν θα ειναι δυνατον να σπεει έτσι στα 30+ και να ανοίγει κοντά. Εριξα στα15 μέτρα άνοιξε μια χαρά στο πίνακα ...ούτε χάνεις θηραμα ούτε το λιωνεις !Το ρίξαμε στα 35 μέτρα ξαναγεμίζει το πίνακα σχεδόν και το αμέσως επόμενο που μου είπε είναι "έχω ενθουσιαστεί και δεν ενθουσιάζομαι εύκολα Θα πάρω και εγώ ένα" και λέμε άνθρωπος με τρομερή εμπειρία στον κλάδο Οπότε φίλε Γιώργο κρατά την άποψη σου και μην είσαι αρνητικός για κάτι που ΙΣΩΣ έχεις δοκιμάσει ελαχιστα και άσε εμάς που έχουμε ρίξει χιλιάδες βολές τα πούμε στους ανθρώπους ότι αξίζουν τα 90 ευρώ για αυτό το τσοκ.
Καλα Χριστουγενα χρονια πολλα με υγεια σε ολους!
Beretta al391 urica2 66cm εχω κ φυσιγγια λαμπρο tordo 9 32gr xρησιμοποιω(ισωσ δοκιμασω κ τα champion)!ΣΙΓΟΥΡΑ με μια φορα που πηγα για κυνηγι δεν βγαζεις συμπερασματα απλα 5τσιχλες περασαν σε απογευματινο καρτερι (15-20μετρα το πολυ) οι τεσσερης με bell με χαιρετισαν η μια με 4*μαμα συγχωρεθηκε!ισως πηγα υπερβολικα ενθουσιασμενος κ σιγουρος οτι θα τις καψω, γιαυτο ρωτησα μην χρειαζεται κατι διαφορετικο στην σκοπευση!!
Υ.Γ ΔΕΝ κρινω ΟΥΤΕ κατακρινω το BRAIN
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top