Beretta Team-Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Κι όμως ναι, έχει αναφερθεί παλιά εδώ στο φόρουμ. Είχε γραφτεί, λέει, σε ιταλικά φόρουμ ... Ότι κάποιοι Ιταλοί κυνηγοί τσίχλας, που πήραν τέτοια όπλα (το DT11 νομίζω) δεν έμειναν καθόλου ικανοποιημένοι από τα σκοτώματα τους και τα πούλησαν !!! Μάλιστα κάποιος από αυτούς έστειλε και email με την απορία και τα παράπονά του στη Beretta. Και του απάντησαν ότι ... το όπλο αυτό σχεδιάστηκε και κατασκευάστηκε για σκοποβολή πήλινου στόχου ... Αυτή την απάντηση την παρουσίαζαν σαν απόδειξη παραδοχής από τη Beretta, ότι το όπλο αυτό είναι ακατάλληλο για κυνήγι γιατί υστερεί σε φονικότητα !!!!!! :oops:o_O:eek:
Δηλαδή τι να απαντούσε μια μεγάλη εταιρεία σαν τη Beretta, σε κάποιους που της λένε ότι ένα από τα κορυφαία όπλα της δεν σκοτώνει ;;;;
Προφανώς επέλεξε να απαντήσει "διπλωματικά" και ευγενικά χωρίς να λέει επί της ουσίας τίποτα ...;)
Τι άλλο θα μπορούσε να κάνει ;;; ή να μην απαντήσει καθόλου ... ή να τους πει ωμά "πηγαίνετε ρε μλκς πρώτα να μάθετε να τουφεκάτε και μετά ελάτε να κρίνετε τα όπλα μου" !! .yel.:cool:
Θα με κάνεις να στείλω εγώ μαιλ στην Beretta αλλά δεν θέλω να γίνω ρεζίλι.
Στείλε εσύ. :)

Αν πωλείται dt11 που δεν σκοτώνει τσίχλες το αγοράζω εγώ με 500€.
Άχρηστο είναι ούτως ή άλλως ... :)
 
Θα με κάνεις να στείλω εγώ μαιλ στην Beretta αλλά δεν θέλω να γίνω ρεζίλι.
Στείλε εσύ. :)

Αν πωλείται dt11 που δεν σκοτώνει τσίχλες το αγοράζω εγώ με 500€.
Άχρηστο είναι ούτως ή άλλως ... :)
Δεν είναι 11 είναι 125 αλλά στην τιμή είσαι μέσα Screenshot_20210806-003905_Chrome.jpg
 
Δοκίμασε κατσάβραχα και πέρδικες ... .yel.
Θερισσιανη Μαδαρα, απο τις 7 ως τις 4 περπατημα, το 687 που εχω, χωρις αορτηρες και με βαρος 3200. Και λεω Θερισσιανη μαδαρα, για οσους την εχουν περπατησει και την ξερουν.

2 φορες το κανα, και δεν το ξανακανω, αφενος γιατι το κυνηγι της περδικας δεν με ενθουσιαζει, και αφετερου γιατι ειναι οντως ταλαιπωρια και καταπονηση
 
Οσον αφορά τους κωνους δεν γινεται να φτιαχνεις ολα σου τα μοντελα ακριβως το ιδιο γιατι απλα δεν θα μπορουσες να εχεις οπλα για ολα τα βαλαντια και εξαλου επαιδη οι περισσότεροι κοιταμε το βλητικο αποτελεσμα θα αγοραζαμε το φθηνοτερο μοντελο αφου ολα θα ειχαν την ιδια κανη και τα ακριβα θα τα βαζανε και θα καθοντουσαν πανω .Κατά τα άλλα σιγά το κοστος για την εταιρια λες και φτιαχνουν τιποτα στο χερι και κουράζονται μηχανηματα τα φτιαχνουν τι θα χρεωνε εναν μακρυτερο κώνο?
 
Τίποτα.
Απλά θα άλλαζαν μήτρα (mandrel) στην σφυρηλάτηση.
Τόσο απλά.

http://www.oplognosia.com/opla/opla98.php
Λαθος κανεις , σε καραμπινες κ ειδικα σε χαμηλα γρ με χαμηλες πιεσεις κ χειμωνα , θα παει η εμπλοκη στεφανι , θα πεταχτουν πολλα τουφεκια σε ρεματα κανελετα κλπ κλπ , τιποτα δεν ειναι τυχαιο φιλε
 
Λαθος κανεις , σε καραμπινες κ ειδικα σε χαμηλα γρ με χαμηλες πιεσεις κ χειμωνα , θα παει η εμπλοκη στεφανι , θα πεταχτουν πολλα τουφεκια σε ρεματα κανελετα κλπ κλπ , τιποτα δεν ειναι τυχαιο φιλε
Δίκιο έχεις απλά μιλούσα για το κόστος του κώνου για μια εταιρία.
Είναι μηδενικό.
 
Μέχρι και η μπενελι έκανε εμπλοκές ανάποδα σε άλλο βιντεάκι του συγκεκριμένου.
Από όσες δοκίμασε ο τύπος μόνο η SX3 και η SX4 δεν κάνει εμπλοκή ούτε ανάποδα.
Αυτό όμως είναι τελείως άσχετο.
Μην ξεχνάμαι ότι η Α400 είναι σαφώς ακριβότερη από την Μαξους2 επίσης.
 
Από όσες δοκίμασε ο τύπος μόνο η SX3 και η SX4 δεν κάνει εμπλοκή ούτε ανάποδα.
Αυτό όμως είναι τελείως άσχετο.
Μην ξεχνάμαι ότι η Α400 είναι σαφώς ακριβότερη από την Μαξους2 επίσης.

Ναι όντως τα έχω δει τα βιντεάκια του
 
Εξηγεί γιατί κάνει αυτή την ανάποδη δοκιμή.
Το αν έχει λογική αυτό που λέει είναι άλλο θέμα.
Επίσης σε ένα σημείο που μπλόκαρε η maxus II δεν μπορούσε να βγάλει το φυσίγγι και έκοψε το βίντεο.
Η Α400 έχει ποιότητα κατασκευής δεν είναι παλιοσιδεράς σαν την maxus I που έχω πιάσει σε οπλοπωλείο.
Τραβάς το κλείστρο και η κεφαλή πάει πάνω κάτω λες και έχει ξεχαρβαλωθεί.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top