Beretta Team-Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Στελιο, εγω αν εδινα ενα σωρο λεφτα για οπλο, του κανα κοντακι, και το ριχνα ολο το καλοκαιρι σε σημειο να το αισθανομαι ως προεκταση του χεριου μου, στανταρ θα το δοκιμαζα και στο κυνηγι.
 
Δεν σκοτώνουν τα σκοπευτικά τουφέκια, ρε παιδιά! Αφού φτιάχνονται για δισκάκια και όχι για κυνήγι !!! .yel.:rolleyes: Δεν έχουν λέει καλή διάτρηση !! o_O
Ειδικά μάλιστα κάτι ... Beretta με κάτι κώνους νάααα .exciting. (με το συμπάθειο) ... ούτε για τσίχλες δεν κάνουν !!!
.sarcastic..big smile..yelling..bye.
Αυτο με τον κωνο στα σκοπευτικα το εχουμε ξανασυζητησει παλιοτερα κ καποιοι ελεγαν οτι δεν εχουν την απαραιτητη διατρηση πανω στο θηραμα;;;;
 
Αυτο με τον κωνο στα σκοπευτικα το εχουμε ξανασυζητησει παλιοτερα κ καποιοι ελεγαν οτι δεν εχουν την απαραιτητη διατρηση πανω στο θηραμα;;;;
Κι όμως ναι, έχει αναφερθεί παλιά εδώ στο φόρουμ. Είχε γραφτεί, λέει, σε ιταλικά φόρουμ ... Ότι κάποιοι Ιταλοί κυνηγοί τσίχλας, που πήραν τέτοια όπλα (το DT11 νομίζω) δεν έμειναν καθόλου ικανοποιημένοι από τα σκοτώματα τους και τα πούλησαν !!! Μάλιστα κάποιος από αυτούς έστειλε και email με την απορία και τα παράπονά του στη Beretta. Και του απάντησαν ότι ... το όπλο αυτό σχεδιάστηκε και κατασκευάστηκε για σκοποβολή πήλινου στόχου ... Αυτή την απάντηση την παρουσίαζαν σαν απόδειξη παραδοχής από τη Beretta, ότι το όπλο αυτό είναι ακατάλληλο για κυνήγι γιατί υστερεί σε φονικότητα !!!!!! :oops:o_O:eek:
Δηλαδή τι να απαντούσε μια μεγάλη εταιρεία σαν τη Beretta, σε κάποιους που της λένε ότι ένα από τα κορυφαία όπλα της δεν σκοτώνει ;;;;
Προφανώς επέλεξε να απαντήσει "διπλωματικά" και ευγενικά χωρίς να λέει επί της ουσίας τίποτα ...;)
Τι άλλο θα μπορούσε να κάνει ;;; ή να μην απαντήσει καθόλου ... ή να τους πει ωμά "πηγαίνετε ρε μλκς πρώτα να μάθετε να τουφεκάτε και μετά ελάτε να κρίνετε τα όπλα μου" !! .yel.:cool:
 
Αν όντως αυτη η απάντηση υφίστανται μάλλον είναι μαλακες στη μπερετα .Γιατι το οπλο δοκιμάζεται πριν βγει και δεν μπιρεις εσυ επισημα να αμφισβητείς θα έπρεπε να του πει φερτο στο εργοστασιο να το μετρησουμε σε ταχυτητες κτλ για να του αποδειξουν οτι ειναι λαθος και να μην δυσφημεί την εταιρια όχι να απαντάνε οτι το οπλο ειναι φτιαγμενο για δισκους γιατι αν ισχυει που δεν το πιστευω αλλα ποτε δεν ξερεις κιολας ειναι για πολλες κλωτσες γιατι θα επρεπε να το αναγραφουν να το γνωριζεις οταν το αγοράζεις.
 
Αν το σκοπευτικό τουφέκι κάνει σκόνη το πιατάκι στα 80 μέτρα και εδώ δεν αμφισβητήται γιατί μπούμε να το μετρήσουμε επαναλαμβανόμενα, ενώ το κυνηγετικό βγάζει πούπουλα στην τσίχλα στα 40! Τότε πάλι σκοπευτικό!!
 
Μωρέ ας είχα εγώ ένα παλιόντουφεκο DT11 και άμα είχα παράπονο στις τσίχλες θα του έβαζα ένα εξωεργοσταστιακο τσοκ και θα γινόταν ντουφεκος. Πιάνει και στις παλιομπενελι αυτό το κόλπο. ;)
 
Ας υποθεσουμε οτι το πιατακι εχει μια σκληροτητα Χ που θελει μια κινητικη ενεργεια συγκεκριμενη απο ενα σκαγι Νο 8 για να το διαπερασει, πιστευετε οτι η τσιχλα στην ιδια αποσταση, με το ιδιο σκαγι και φυσιγγι, θα θελει περισσοτερη ή λιγοτερη κινητικη ενεργεια και η σκληροτητα του δερματος και των ιστων θα ειναι μεγαλυτερη ή μικροτερη;

Εχω ακουσει εκατονταδες φορες οτι τα σκοπευτικα ειναι αυτο, ειναι εκεινο. Αλλο δισκακι αλλο τσιχλα ή τρυγονι. Μπορει να ειναι χαζος εγω, αλλα θεωρω πως το δισκακι ειναι απειρως σκληροτερο ως συνολο απο τα φτερα το δερμα και το κρεας ενος τρυγονιου ή μιας τσιχλας. Στην ιδια αποσταση παντα
 
Καταρχήν ειναι απαράδεκτη η απάντηση της μπερετα αν αληθεύει βέβαια και δευτερον δεν πιστευωοτι πιστεύει κανεις ανθρωπος που γνωρίζει εστω και ελαχιστο απο οπλα οτι το σκοπευτικο δεν κανει για κυνήγι.Οποιος αλήθεια το πιστεύει καλυτερα να αρχισει να ασχολειται με ψαρεμα και μονο με καλαμι οχι με ψαροντουφεκι γιατι θα αστοχεί και θα λέει ότι το ψαροντουφεκο αυτό ειναι μονο για ροφους δεν σκοτωνει σαργους θα το αλαξω .
 
Καταρχήν ειναι απαράδεκτη η απάντηση της μπερετα αν αληθεύει βέβαια και δευτερον δεν πιστευωοτι πιστεύει κανεις ανθρωπος που γνωρίζει εστω και ελαχιστο απο οπλα οτι το σκοπευτικο δεν κανει για κυνήγι.Οποιος αλήθεια το πιστεύει καλυτερα να αρχισει να ασχολειται με ψαρεμα και μονο με καλαμι οχι με ψαροντουφεκι γιατι θα αστοχεί και θα λέει ότι το ψαροντουφεκο αυτό ειναι μονο για ροφους δεν σκοτωνει σαργους θα το αλαξω .
Ας υποθεσουμε οτι το πιατακι εχει μια σκληροτητα Χ που θελει μια κινητικη ενεργεια συγκεκριμενη απο ενα σκαγι Νο 8 για να το διαπερασει, πιστευετε οτι η τσιχλα στην ιδια αποσταση, με το ιδιο σκαγι και φυσιγγι, θα θελει περισσοτερη ή λιγοτερη κινητικη ενεργεια και η σκληροτητα του δερματος και των ιστων θα ειναι μεγαλυτερη ή μικροτερη;

Εχω ακουσει εκατονταδες φορες οτι τα σκοπευτικα ειναι αυτο, ειναι εκεινο. Αλλο δισκακι αλλο τσιχλα ή τρυγονι. Μπορει να ειναι χαζος εγω, αλλα θεωρω πως το δισκακι ειναι απειρως σκληροτερο ως συνολο απο τα φτερα το δερμα και το κρεας ενος τρυγονιου ή μιας τσιχλας. Στην ιδια αποσταση παντα
Το οτι δεν σκοτώνει το σκοπευτικό είναι σαχλαμάρα. Η διαφορά ειναι οτι το δισκάκι ή θα σπάσει ή οχι. Δεν έχει φτερά να απομακρυνθεί αν δεν το κοψει καλά η τουφεκιά.
 
Το οτι δεν σκοτώνει το σκοπευτικό είναι σαχλαμάρα. Η διαφορά ειναι οτι το δισκάκι ή θα σπάσει ή οχι. Δεν έχει φτερά να απομακρυνθεί αν δεν το κοψει καλά η τουφεκιά.
Nαι, εκει εχεις ενα δικιο. Απλα λεω οτι θελει μεγαλυτερη δυναμη να εχει το σκαγι για να κοψει και κομματακι απο το δισκακι, ενω η ιδια αυτη δυναμη θα προκαλεσει μεγαλυτερη ζημια στο πτηνο.

1 σκαγι λοιπον (για μενα) σπαει το δισκακι, και τρυπαει και το θηραμα επισης. ΑΝ στειλουμε ομως μονο 1 σκαγι στο στοχο στα 30-35 μετρα αυτο σημαινει κατα πασα πιθανοτητα οτι σκοπευσαμε λαθος. Και εκει δε φταινε ουτε οι κωνοι ουτε τιποτα
 
Nαι, εκει εχεις ενα δικιο. Απλα λεω οτι θελει μεγαλυτερη δυναμη να εχει το σκαγι για να κοψει και κομματακι απο το δισκακι, ενω η ιδια αυτη δυναμη θα προκαλεσει μεγαλυτερη ζημια στο πτηνο.

1 σκαγι λοιπον (για μενα) σπαει το δισκακι, και τρυπαει και το θηραμα επισης. ΑΝ στειλουμε ομως μονο 1 σκαγι στο στοχο στα 30-35 μετρα αυτο σημαινει κατα πασα πιθανοτητα οτι σκοπευσαμε λαθος. Και εκει δε φταινε ουτε οι κωνοι ουτε τιποτα
Ε ναι εννοείται, αν παει ενα σκάγι στα 30 μέτρα σαφώς και είμαστε εκτός...Αλλά θέλουμε καλή διάτρηση στο κυνήγι γιατί θέλουμε όσο το δυνατόν να είναι άμεση η κατάβολη. Δεν έχουμε κι ανεξάντλητα θηράματα για σπατάλες, ενώ δισκάκια λεφτά να χεις αγοράζεις όσα θες! Στα σκοπευτικά vs κυνηγετικά όπλα το θέμα είναι περισσότερο εργονομικό ισορροπίας και βάρους καθαρά.
 
Αν όντως αυτη η απάντηση υφίστανται μάλλον είναι μαλακες στη μπερετα .Γιατι το οπλο δοκιμάζεται πριν βγει και δεν μπιρεις εσυ επισημα να αμφισβητείς θα έπρεπε να του πει φερτο στο εργοστασιο να το μετρησουμε σε ταχυτητες κτλ για να του αποδειξουν οτι ειναι λαθος και να μην δυσφημεί την εταιρια όχι να απαντάνε οτι το οπλο ειναι φτιαγμενο για δισκους γιατι αν ισχυει που δεν το πιστευω αλλα ποτε δεν ξερεις κιολας ειναι για πολλες κλωτσες γιατι θα επρεπε να το αναγραφουν να το γνωριζεις οταν το αγοράζεις.
Κι ομως Γιαννη ενας ασχετος γυαλακιας απανταει στα email παντα
 
Λοιπόν, εγώ ένα καλαμπουράκι πήγα να κάνω, με αφορμή το ερώτημα του συνονόματου από τη Χίο ... και χρησιμοποίησα κάτι "κουφό" που είχε γραφτεί παλιά στο φόρουμ και πίστευα ότι πολλά παλιά μέλη θα το θυμούνται. Αλλά βλέπω ότι το θέμα πήρε διαστάσεις σήριαλ, γι' αυτό πρέπει να ξεκαθαρίσω κάποια πράγματα.
Καταρχήν, εγώ δεν διαβάζω ιταλικά φόρουμ ούτε ξέρω ιταλικά. Ο άνθρωπος όμως που το είχε μεταφέρει εδώ και ιταλικά ξέρει και είμαι σίγουρος ότι δεν έλεγε ψέματα. Σε κάποιο ιταλικό φόρουμ το είχε διαβάσει. (Το κακό είναι ότι πίστευε και ο ίδιος και αρκετοί άλλοι ότι όντως ισχύει κάτι τέτοιο ...)
Δεύτερον, κατά την προσωπική μου γνώμη, καθόλου απαράδεκτη δεν είναι η "απάντηση" της Beretta. Αντιθέτως, τη βρίσκω απόλυτα λογική και φυσική (για μια ανόητη ερώτηση). Και όπως κι αν το δεις, είναι και η αλήθεια. Το DT11 είναι ένα καθαρόαιμο σκοπευτικό τουφέκι. Σαν σκοπευτικό σχεδιάστηκε και κατασκευάστηκε, σαν σκοπευτικό διαφημίστηκε, και σκοπευτές (κυρίως) το αγοράζουν ...
Αλλά, να καταλαβαίνουμε και τι διαβάζουμε. Δεν ανέφερε πουθενά η BERETTA ότι είναι ακατάλληλο για κυνήγι ή ότι υστερεί σε φονική ενέργεια ή σε διατρήσεις !!! Αυτό ήταν μια εντελώς αυθαίρετη ερμηνεία και συμπέρασμα, αυτών που είχαν κάνει την ερώτηση !!!!
Και δεν καταλαβαίνω, γιατί θά'πρεπε η BERETTA να ασχοληθεί με τον κάθε άσχετο τουφεκαλεύρη, να τον πείσει και να του αποδείξει τι; Το αυτονόητο και το αυταπόδεικτο;; ότι τα τουφέκια της πράγματι σκοτώνουν ;;;
Από την άλλη, μια εταιρεία που κατασκευάζει προιόντα (όπλα) είναι, και πρέπει να τα πουλάει. Και στην αγορά ως γνωστόν, "ο πελάτης έχει πάντα δίκιο" !!! Καλά έκανε λοιπόν και του έδωσε μια "ανώδυνη και διπλωματική" απάντηση - που δεν έλεγε τίποτα, αλλά ήταν σαν να του λέει: Δεν σου άρεσε κύριε το σκοπευτικό; Έχουμε και κυνηγετικά ... Που σκοτώνουν τις τσίχλες ... ;)
 
Μια δοκιμη διατρησης- συγκεντρωσης, σκοπευτικο με μεγαλους κωνους vs κυνηγετικο με κωνο μεχρι 6 cm θα ηταν πολυ χρησιμη Στελιο.
Κ αν οι πολυ μεγαλοι κωνοι εχουν καλυτερη αποδοση γιατι δεν εφαρμοζεται αυτο στα κυνηγετικα;
Λογω κοστους η κατι αλλο;
 
Μια δοκιμη διατρησης- συγκεντρωσης, σκοπευτικο με μεγαλους κωνους vs κυνηγετικο με κωνο μεχρι 6 cm θα ηταν πολυ χρησιμη Στελιο.
Κ αν οι πολυ μεγαλοι κωνοι εχουν καλυτερη αποδοση γιατι δεν εφαρμοζεται αυτο στα κυνηγετικα;
Λογω κοστους η κατι αλλο;
Δεν έχω DT11 φίλε Στέλιο ... ;) :rolleyes:
.sarcastic..my man.
 
Στελιο, εγω αν εδινα ενα σωρο λεφτα για οπλο, του κανα κοντακι, και το ριχνα ολο το καλοκαιρι σε σημειο να το αισθανομαι ως προεκταση του χεριου μου, στανταρ θα το δοκιμαζα και στο κυνηγι.
Δοκίμασε κατσάβραχα και πέρδικες ... .yel.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top