Beretta Team-Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Καλημέρα σε όλη την παρέα. Θα ήθελα την γνώμη σας για δύο όπλα. Beretta a400 light και α400 upland. Για γενικό κυνήγι.
Εγώ θα διάλεγα την upland, kickoff σε πιο καλό σημείο στο κοντάκι και πλέον μπορείς να επέμβεις και στο pitch του όπλου εάν χρειαστεί πιο εύκολα, και καλύτερο κοντάκι πιο καλό grip και με βάρος ειδανικο για γενικό κυνήγι η lite μάλλον αυτήν εννοείς και όχι την Light είναι 2800 περίπου ενώ η upland κοντά στα 3200 σαφέστατα και το 3200 είναι πιο κοντά στο γενικό κυνήγι από τα 2800. Το κοντάκι αυτό που σου έγραψα ισχύει για εμένα βέβαια αν και νομιζω ότι σε γενικές γραμμές για το κοντάκι της Α400 δεν ακούγονται τα καλύτερα, νομίζω ότι πολλοί από εμάς που την έχουμε θα την προτιμούσαμε με ένα κοντάκι σαν της urika, ε αυτό το διόρθωσε η beretta στο κοντάκι της upland. Τέλος πας σε ένα μαγαζί τα επωμιζεις και αποφασίζεις, εγώ απλά σου παραθέτω την άποψη μου και την δική μου οπτική.
 
Χθες εριξα την Α400 plus του φίλου μου του Σπυρου, σε σκοπευτήριο φυσικά, μου έκανε εντυπωση αυτο το όπλο, πολυ ωραια λαβή, μηδενική ανάκρουση, πολυ ωραια κίνηση με τον στόχο, σκανδάλη άμεση όπως ολες αυτής της εταιρίας, αγωνιστικά μεγάλα μπουτον κλειστρου κ αναστολεα, αυτό το όπλο για υδρόβια με 76 κάνη θα είναι θάνατος, το μόνο που με χάλασε πολυ είναι το ισιο κοντακι, δεν παιρνει cast το όπλο αυτό, απαράδεκτο για τέτοιο όπλο τέτοιας ποιοτητας κ τιμης
 
Χθες εριξα την Α400 plus του φίλου μου του Σπυρου, σε σκοπευτήριο φυσικά, μου έκανε εντυπωση αυτο το όπλο, πολυ ωραια λαβή, μηδενική ανάκρουση, πολυ ωραια κίνηση με τον στόχο, σκανδάλη άμεση όπως ολες αυτής της εταιρίας, αγωνιστικά μεγάλα μπουτον κλειστρου κ αναστολεα, αυτό το όπλο για υδρόβια με 76 κάνη θα είναι θάνατος, το μόνο που με χάλασε πολυ είναι το ισιο κοντακι, δεν παιρνει cast το όπλο αυτό, απαράδεκτο για τέτοιο όπλο τέτοιας ποιοτητας κ τιμης
TΥΧΕΡΕ!!!!!!!!!Ειναι ωραια εμπειρια να εχεις απο τετοιες επαφες με οπλα τετοιας κατηγοριας που ειναι αυτο το οπλο της Beretta .Αλλα θα εκφρασω την απορια μου για το αν δεχεται cast η οχι δεν δεχεται φλατζες;
 
TΥΧΕΡΕ!!!!!!!!!Ειναι ωραια εμπειρια να εχεις απο τετοιες επαφες με οπλα τετοιας κατηγοριας που ειναι αυτο το οπλο της Beretta .Αλλα θα εκφρασω την απορια μου για το αν δεχεται cast η οχι δεν δεχεται φλατζες;
Δέχεται φλάντζες αλλά στην ουσία το κοντακι δεν στρίβει καθόλου, είναι σχεδόν ολοισιο
 
Εμενα επειδη ειμαι ψηλος με τις μπερετες ειχα θεμα η 390 ειναι καπως πιο βολικη το κοντακι της λόγο βασης που δεν ειναι τοσο κυρτη οι υπολοιπες θελουν μετατροπες αρκετες .Βέβαια λογο σωματοτυπου παντα μιλαω .Δεν ειναι τυχαίο που ολο και περισσότερες εταιριες αρχιζουν και βγαζοουν μοντελα με υπερυψωμενες ριγες .Πελματα διφορων μηκων και φλαντζες που κατι κανουν οχι σε ολα βέβαια αλλα λιιγοστευουν την δουλεια των οπλουργων στις διορθώσεις .
 
Γιάννη θα διαφωνήσω μαζί σου...... Μια AL 391 TEKNYS που αγόρασα πρόσφατα μου έκατσε πολύ καλά το κοντάκι.....
Φίλε Βαγγέλη αν μου επιτρέπεις, σε παρά πολλους που νομίζουν ότι τους κάθεται όπως έγραψες το κοντακι, στην ουσία καμια σχεση δεν έχει με το σώμα τους, απλώς νομίζουν κ φυσικά δεν μιλάω για συγκεκριμενη εταιρία όπλων, μιλαω για όλες
 
Εμενα επειδη ειμαι ψηλος με τις μπερετες ειχα θεμα η 390 ειναι καπως πιο βολικη το κοντακι της λόγο βασης που δεν ειναι τοσο κυρτη οι υπολοιπες θελουν μετατροπες αρκετες .Βέβαια λογο σωματοτυπου παντα μιλαω .Δεν ειναι τυχαίο που ολο και περισσότερες εταιριες αρχιζουν και βγαζοουν μοντελα με υπερυψωμενες ριγες .Πελματα διφορων μηκων και φλαντζες που κατι κανουν οχι σε ολα βέβαια αλλα λιιγοστευουν την δουλεια των οπλουργων στις διορθώσεις .
Ομοίως
 
Καλησπέρα σε όλους. Πλέον είμαι και εγώ κάτοχος ενός Beretta.... ένα δίκανο ultralight.... άψογο το όπλο έφθασε σήμερα στα χέρια μου.... μακάρι να είμαστε γεροί και να χαιρόμαστε όμορφες στιγμές με τους φίλους μας και τα σκυλάκια μας... υγεία μόνο
Καλορίζικο Bill....καλά κυνήγια!!!
 
Καλησπέρα σε όλους!
Έχω ένα δίκανο ultralight και με ενδιαφέρει να αυξήσω λίγο το cast off του. Ήθελα να ρωτήσω το εξής: αν στενέψω με ράσπα το χτένι και το επεξεργαστώ με λινέλαιο μόνο σε εκείνο το σημείο θα μου κάνει διχρωμία; Εννοώ υπάρχει κάποιος τόνος χρώματος στο κοντάκι εργοστασιακά που θα χαθεί στο σημείο που θα τριφτεί;
 
Καλησπέρα σε όλους!
Έχω ένα δίκανο ultralight και με ενδιαφέρει να αυξήσω λίγο το cast off του. Ήθελα να ρωτήσω το εξής: αν στενέψω με ράσπα το χτένι και το επεξεργαστώ με λινέλαιο μόνο σε εκείνο το σημείο θα μου κάνει διχρωμία; Εννοώ υπάρχει κάποιος τόνος χρώματος στο κοντάκι εργοστασιακά που θα χαθεί στο σημείο που θα τριφτεί;
Δεν θα το ρίσκαρα, δεν νομίζω ότι μπορείς να πετύχεις το ίδιο αποτέλεσμα. Αν μπορείς πήγαινέ το στον Λιάκο να στο πατήσει λίγο στην πρέσα.
 
Καλησπέρα σε όλους!
Έχω ένα δίκανο ultralight και με ενδιαφέρει να αυξήσω λίγο το cast off του. Ήθελα να ρωτήσω το εξής: αν στενέψω με ράσπα το χτένι και το επεξεργαστώ με λινέλαιο μόνο σε εκείνο το σημείο θα μου κάνει διχρωμία; Εννοώ υπάρχει κάποιος τόνος χρώματος στο κοντάκι εργοστασιακά που θα χαθεί στο σημείο που θα τριφτεί;
Άμα βάλεις έναν μηχανισμό ράχης πας τουλάχιστον 6 χιλιοστά δεξιά η αριστερά κατά βούληση.
 
Δεν θα το ρίσκαρα, δεν νομίζω ότι μπορείς να πετύχεις το ίδιο αποτέλεσμα. Αν μπορείς πήγαινέ το στον Λιάκο να στο πατήσει λίγο στην πρέσα.
Με ζεστό λάδι το κάνει; Δεν χαλάει το φινίρισμα από τη διαδικασία;
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top