Beretta Team-Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Μαλλον επρεπε να παρω οπλο αδρανειας αλλα αφου ριχνει δεν καθαριζω
Αλλα τόσα να ρίξεις πιθανόν εμπλοκή να μην κάνει, αλλά μετά το καθάρισμα θέλει τριπλάσιο κόπο και απλά εγώ ρε Σπύρο δεν μπορώ να τα βλέπω έτσι με πιάνει η ψυχή μου.
 
Καλησπέρα σε όλους. Θα ήθελα τη γνώμη σας για μεταχειρισμένο σούπερ ποζε ultralight τυχόν προβλήματα που αντιμετωπίζουν οι κάτοχοι του και ότι άλλο θέλετε για το συγκεκριμένο όπλο. Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων
Φίλος που το έχει πολλά χρόνια δεν του έχει βγάλει το παραμικρό, βέβαια με αυτό κυνηγάει μονο στην φέρμα.
 
Και εγώ γι αυτό το θέλω... έχει και mobile τσοκ που έχω ήδη..... απλά ήθελα τη άποψη κάποιου που το έχει σε θέματα αξιοπιστίας κτλ. Σίγουρα το όνομα της Beretta είναι εγγύηση..... φίλος μου που είχε άλλο μοντέλο και το είχα κυνηγήσει είχα μείνει πολύ ευχαριστημένος..... όμως άλλος φίλος που έχει το whitening είχε θέματα... καθυστερήσεις στην έναυση των φυσιγγίων κτλ... ίσως ήταν μεμονωμένο περιστατικό. Ευχαριστώ πάντως
 
Και εγώ γι αυτό το θέλω... έχει και mobile τσοκ που έχω ήδη..... απλά ήθελα τη άποψη κάποιου που το έχει σε θέματα αξιοπιστίας κτλ. Σίγουρα το όνομα της Beretta είναι εγγύηση..... φίλος μου που είχε άλλο μοντέλο και το είχα κυνηγήσει είχα μείνει πολύ ευχαριστημένος..... όμως άλλος φίλος που έχει το whitening είχε θέματα... καθυστερήσεις στην έναυση των φυσιγγίων κτλ... ίσως ήταν μεμονωμένο περιστατικό. Ευχαριστώ πάντως
Τι εννοείς καθυστερήσεις στην έναυση; :rolleyes:
Πρόσφατα απ' όσο διαβάζω, το πήρε φίλος εδώ στο φόρουμ, με πολύ καλές εντυπώσεις, δες εδώ σε περίπτωση που σου έχει διαφύγει:
https://www.hunterslife.gr/forums/threads/beretta-team.100/post-571926
Κατά τα άλλα θεωρώ ότι είναι ακριβώς το ίδιο αξιόπιστο όσο και τα ατσάλινα της σειράς 686-687, που έχω και εγώ και είναι από τα δημοφιλέστερα ποζέ της αγοράς. Αν δεν ρίχνεις πολλά ή βαρειά φυσίγγια για να σε κουράσει, στη θέση σου δεν θα το σκεφτόμουν καθόλου, αν όλα τα υπόλοιπα είναι εντάξει.
 
Last edited:
Τι εννοείς καθυστερήσεις στην έναυση; :rolleyes:
Πρόσφατα απ' όσο διαβάζω, το πήρε φίλος εδώ στο φόρουμ, με πολύ καλές εντυπώσεις, δες εδώ σε περίπτωση που σου έχει διαφύγει:
https://www.hunterslife.gr/forums/threads/beretta-team.100/post-571926
Κατά τα άλλα θεωρώ ότι είναι ακριβώς το ίδιο αξιόπιστο όσο και τα ατσάλινα της σειράς 686-687, που έχω και εγώ και είναι από τα δημοφιλέστερα ποζέ της αγοράς. Αν δεν ρίχνεις πολλά ή βαρειά φυσίγγια για να σε κουράσει, στη θέση σου δεν θα το σκεφτόμουν καθόλου, αν όλα τα υπόλοιπα είναι εντάξει.
Αυτό ακριβώς είπα. Ότι είναι μάλλον μεμονωμένο γεγονός που μπορεί να οφείλεται σε ελαττώματικα καψυλια. Και το λέω αυτό γιατί το ίδιο όπλο όσες φορές έχει ρίξει σε σκοπευτήριο δεν είχε κανένα θέμα. Μόνο μια φορά σε εξόρμηση για ορτύκια του το παρουσίασε. Πίεζε τη σκανδάλη και ένιωθε ότι το φυσίγγι εσκαγε μετά από μισό δευτερόλεπτο.....
 
Αυτό ακριβώς είπα. Ότι είναι μάλλον μεμονωμένο γεγονός που μπορεί να οφείλεται σε ελαττώματικα καψυλια. Και το λέω αυτό γιατί το ίδιο όπλο όσες φορές έχει ρίξει σε σκοπευτήριο δεν είχε κανένα θέμα. Μόνο μια φορά σε εξόρμηση για ορτύκια του το παρουσίασε. Πίεζε τη σκανδάλη και ένιωθε ότι το φυσίγγι εσκαγε μετά από μισό δευτερόλεπτο.....
[/QUOT
 
Αν το προβλημα αυτο συνέβη μονο στην πρωτη βολη με την κατω κανη είναι προβλημα που θα επανέλθει συχνότερα. Είναι το λεγόμενο headspace, ευτυχώς διορθώνεται ευκολα.
Τι είναι αυτό Λευτέρη και πως διορθώνεται;
 
Τι είναι αυτό Λευτέρη και πως διορθώνεται;
Στα σουπερποζε που εχουν τους πλαϊνους πυρους σχετικά ψηλά, το κατω φυσιγγιο πρέπει να κάθεται 1 με 2 χιλιοστά πιο μέσα στην κανη για να μην τρίβεται στο άνοιξε- κλείσε η κανη με τον καθρέπτη της βάσης. Αυτη η απόσταση ανάμεσα στον καθρέπτη και τον παφυλα του φυσιγγιου είναι το headspace και αν η κατω βελόνα είναι λιγο φθαρμένη ή έχει σκληρό ελατήριο ή τερματίζει πιο νωρίς , το κατω καψυλιο δεν χτυπιέται αρκετά δυνατά και συχνά δεν εκπυρσοκροτει.
 
Στα σουπερποζε που εχουν τους πλαϊνους πυρους σχετικά ψηλά, το κατω φυσιγγιο πρέπει να κάθεται 1 με 2 χιλιοστά πιο μέσα στην κανη για να μην τρίβεται στο άνοιξε- κλείσε η κανη με τον καθρέπτη της βάσης. Αυτη η απόσταση ανάμεσα στον καθρέπτη και τον παφυλα του φυσιγγιου είναι το headspace και αν η κατω βελόνα είναι λιγο φθαρμένη ή έχει σκληρό ελατήριο ή τερματίζει πιο νωρίς , το κατω καψυλιο δεν χτυπιέται αρκετά δυνατά και συχνά δεν εκπυρσοκροτει.
Δεν είχε αυτό το θέμα το όπλο που ανέφερα. Απ'ότι κατάλαβα μάλλον είχε να κάνει με τα καψυλια των φυσιγγίων. Με άλλα φυσίγγια στο σκοπευτήριο δεν είχε κανένα θέμα και λειτούργησε κανονικά.
 
Στα σουπερποζε που εχουν τους πλαϊνους πυρους σχετικά ψηλά, το κατω φυσιγγιο πρέπει να κάθεται 1 με 2 χιλιοστά πιο μέσα στην κανη για να μην τρίβεται στο άνοιξε- κλείσε η κανη με τον καθρέπτη της βάσης. Αυτη η απόσταση ανάμεσα στον καθρέπτη και τον παφυλα του φυσιγγιου είναι το headspace και αν η κατω βελόνα είναι λιγο φθαρμένη ή έχει σκληρό ελατήριο ή τερματίζει πιο νωρίς , το κατω καψυλιο δεν χτυπιέται αρκετά δυνατά και συχνά δεν εκπυρσοκροτει.
Πολύ ενδιαφέρον! Ευχαριστώ
 
Τελικά καταφερα και άλλαξα τα o rings απο τα ρυθμιστικά των εξολκέων. Η beretta ιταλίας τα έδινε ολόκληρα. Δηλαδή με τα μεταφορικά 40 ευρω... Με την εδω αντιπροσωπεία μέσω του κυνηγομάγαζου που αγόρασα το όπλο δεν βγήκε άκρη. Βρήκα τελικά σε μαγαζί που φερνει ανταλλακτικά αυτοκινήτων. 3χ1mm είναι αν τυχόν τα ψάχνει κανείς για 690/692.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top