Beretta Team-Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Παιδιά έχει κάποιος τη BELMONTE 2 ή την 1 να μας πει γνώμες και τι αυλό έχει? 18,4 φαντάζομαι.
Κώστα 18,4 εχει ο οποίος αναφραφεται και πάνω στην καννη. Απο τσοκ εχει optima plus Τα οποια ειναι για 18,6 αυλο αρα ολα θα σου βγαίνουν 2/10 πιο ανοιχτα.
Σε οτι αφορα το οπλο, στον 1,5 χρονο το εδωσα. Στραβο στομιο κάννης, στραβη ρήγα, και ιδιαίτερη σκοπευτική γραμμη ηταν οι βασικοι λόγοι.
Αν βρεις μια vitoria es 100 πήγαινε σε εκείνη καλύτερα διαφορετικα σε κάποιο αλλο μοντέλο.
 
Επικουρικα θα συμφωνησω και εγω με τα παιδια για την es 100 και ο λογος ειναι οτι το εχω κυνηγησει το οπλο διοτι ειναι φιλου που κυνηγω μαζι και βεβαιωνω οτι εχει πολυ καλη κανη και μεχρι στιγμης εχει δωσει και στοιχεια αξιοπιστιας.
 
Κυριοι θελω να εκφρασω την συμπαθεια μου και να δωσω κουραγιο και ευχη να ειναι περαστικα σε οσους απο εμας και για ολο τον κοσμο φυσικα ταλαιπωρειται απο τον χιονια αυτη την στιγμη .Ευχομαι γρηγορα να ελθουν στην κανονικοτητα της ζωης τους.
 
Κώστα 18,4 εχει ο οποίος αναφραφεται και πάνω στην καννη. Απο τσοκ εχει optima plus Τα οποια ειναι για 18,6 αυλο αρα ολα θα σου βγαίνουν 2/10 πιο ανοιχτα.
Σε οτι αφορα το οπλο, στον 1,5 χρονο το εδωσα. Στραβο στομιο κάννης, στραβη ρήγα, και ιδιαίτερη σκοπευτική γραμμη ηταν οι βασικοι λόγοι.
Αν βρεις μια vitoria es 100 πήγαινε σε εκείνη καλύτερα διαφορετικα σε κάποιο αλλο μοντέλο.
τα τσοκ για κάννη με αυλό 18,6 ταιριάζουν σε κάννη με αυλό 18,4?
 
Κώστα 18,4 εχει ο οποίος αναφραφεται και πάνω στην καννη. Απο τσοκ εχει optima plus Τα οποια ειναι για 18,6 αυλο αρα ολα θα σου βγαίνουν 2/10 πιο ανοιχτα.
Σε οτι αφορα το οπλο, στον 1,5 χρονο το εδωσα. Στραβο στομιο κάννης, στραβη ρήγα, και ιδιαίτερη σκοπευτική γραμμη ηταν οι βασικοι λόγοι.
Αν βρεις μια vitoria es 100 πήγαινε σε εκείνη καλύτερα διαφορετικα σε κάποιο αλλο μοντέλο.
Δηλαδη εβαλε η εταιρια λαθος τσοκ για τον αυλο το οπλου γτ σε ιδιο σπειρωμα βγαινουν και τα crio plus αλλα ειναι για 18.3-4 ???
 
Κυριοι οι επιλογες στο θεμα των τσοκ ειναι πολλες οπως ξερετε και στην καννη ενος οπλου να ταιριαζουν και να βιδωνουν σωστα.Την προσοχη μας ομως απαιτει η ονομαστικη συσφιξη που εχει το καθε ενα σε σχεση με τον αυλο του οπλου μας.Και εξηγουμε με το εξης που εχει συμβει σε μενα με την προσφατη αγορα της 302 που εχει αυλο 18,2.Τα τσοκ που συνοδευαν το οπλο ησαν τα drop in 4τον αριθμο μαμα.Η συσφιξη εχει ως εξης ενος εκαστου με την σειρα: 4αστρα 18,15 3αστρα 17,90 2αστρα 17,70 1αστρο 17,40.Η 302 που ειχα αγορασει το 1983 ειχε αυλο 18,4 και τα τσοκ που ανεφερα η συσφιξη τους ανταποκρινεται σωστα και με ακριβεια στην επισυμανση και μπραβο στην Beretta δηλαδη IC 0,25 M 0,50 LF 0,70 και F 1/1. Αυτα ομως τα τσοκ που ησαν στην βαλιτσα της 302 που εχω σημερα οπως καταλαβαινεται δεν ανταποκρινονται στην ακριβη συσφιξη και να εχω ενα τσοκ με αποδοση 0,05 δηλαδη SKEET 0,30 κοντα στο LM ,0,50 M και τελος 0,80 LF.Στον πινακα που τα μετρησα διαπιστωσα και την αποδοση τους που αναφερω .Καταληκτικα επισυμαινω την προσοχη μας σε οτι τσοκ εχουμε ως μαμα η αγοραζουμε ως after να μετρησουμε και να εξακριβωσουμε την σχεση αυλου και συσφιξη του τσοκ .Προφανως ανελυσα κατι το οποιο στους περισσοτερους απο μας ειναι γνωστο το θεμα απλα επανελαβα δοθεισης της ως ανω ευκαιριας και κατι ως μια επαναληψη για την προσοχη μας.
 
Δηλαδη εβαλε η εταιρια λαθος τσοκ για τον αυλο το οπλου γτ σε ιδιο σπειρωμα βγαινουν και τα crio plus αλλα ειναι για 18.3-4 ???
Αυτη ειναι ερωτηση οπου θελει σιγουρα απαντηση απο καποιον που ξερει στα σιγουρα.
Αναμενω την λυση του μυστηριου...
 
τα τσοκ για κάννη με αυλό 18,6 ταιριάζουν σε κάννη με αυλό 18,4?
Δηλαδη εβαλε η εταιρια λαθος τσοκ για τον αυλο το οπλου γτ σε ιδιο σπειρωμα βγαινουν και τα crio plus αλλα ειναι για 18.3-4 ???
To Σπείρωμα crioPlus και optima plus ειναι το ιδιο . Αυτο που αλλαζει ειναι ο βαθμος συσφιξης βαση του αυλου που απευθυνεται το τσοκ.
Μπορεις να κάνεις τραμπα και να τα βαλεις στο οπλο σου, αρκει η φουστα του τσοκ να παταει σωστα και να μην κανει ΄΄δοντι΄΄.
 
To Σπείρωμα crioPlus και optima plus ειναι το ιδιο . Αυτο που αλλαζει ειναι ο βαθμος συσφιξης βαση του αυλου που απευθυνεται το τσοκ.
Μπορεις να κάνεις τραμπα και να τα βαλεις στο οπλο σου, αρκει η φουστα του τσοκ να παταει σωστα και να μην κανει ΄΄δοντι΄΄.
το ερώτημα αφορά τη belmonte όχι αντα-λλαγές τσοκ ανάμεσα σε beretta kia beneli
 
To Σπείρωμα crioPlus και optima plus ειναι το ιδιο . Αυτο που αλλαζει ειναι ο βαθμος συσφιξης βαση του αυλου που απευθυνεται το τσοκ.
Μπορεις να κάνεις τραμπα και να τα βαλεις στο οπλο σου, αρκει η φουστα του τσοκ να παταει σωστα και να μην κανει ΄΄δοντι΄΄.
Εγω να σε ρωτησω συγκεκριμενα μετρισες τα τσοκ και οι συσφηξεις αντιστοιχουσαν για 18.6 στην κανη σου που ηταν 18.4 γτ αυτο καταλαβα οτι λες γτ να σου πω οτι και στη benelli m2 ο κυλινδρος συγγεκριμενα 18.6 ηταν λες να αλλαζουνε μονο τα γραμματα τα λαμογια η φουστα σε ολα ειναι σχεδων ιδια στα 18.8
 
Κοιταξτε τωρα μια ισως ουσιαστικη διαφορα που εχω με την 302 στην φουστα των τσοκ.Τα drop in που εχω εχουν φουστα στα 18,45 και στον αυλο 18,4 ερχεται σχεδον τελεια ενω στον 18,2 εχω ενα σκαλοπατι της ταξεως του 0,25 με οτι αυτο μπορει να συνεπαγεται στο βλητικο αποτελεσμα.Για τον λογο αυτο ρωταω για τα τσοκ της greystone.
 
το ερώτημα αφορά τη belmonte όχι αντα-λλαγές τσοκ ανάμεσα σε beretta kia beneli
Σου απάντησα σε αυτό. Όλα τα τσοκ ήταν λάθος. Κοίταξε κάποιο άλλο τουφέκι καλύτερα.
Εγω να σε ρωτησω συγκεκριμενα μετρισες τα τσοκ και οι συσφηξεις αντιστοιχουσαν για 18.6 στην κανη σου που ηταν 18.4 γτ αυτο καταλαβα οτι λες γτ να σου πω οτι και στη benelli m2 ο κυλινδρος συγγεκριμενα 18.6 ηταν λες να αλλαζουνε μονο τα γραμματα τα λαμογια η φουστα σε ολα ειναι σχεδων ιδια στα 18.8
Τόλη για να στο λέω εννοειται πως και τα μέτρησα και τα έριξα σε πίνακα.
Τώρα αν αλλάζουν μόνο τα γράμματα δεν το ξέρω. Θεωρώ πως είναι τραβηγμένο αυτό σαν ιδέα.
Όποιος έχει crio plus ας κάνει έναν κόπο να μετρήσει.
 
Κοιταξτε τωρα μια ισως ουσιαστικη διαφορα που εχω με την 302 στην φουστα των τσοκ.Τα drop in που εχω εχουν φουστα στα 18,45 και στον αυλο 18,4 ερχεται σχεδον τελεια ενω στον 18,2 εχω ενα σκαλοπατι της ταξεως του 0,25 με οτι αυτο μπορει να συνεπαγεται στο βλητικο αποτελεσμα.Για τον λογο αυτο ρωταω για τα τσοκ της greystone.
18.5
 
Σου απάντησα σε αυτό. Όλα τα τσοκ ήταν λάθος. Κοίταξε κάποιο άλλο τουφέκι καλύτερα.

Τόλη για να στο λέω εννοειται πως και τα μέτρησα και τα έριξα σε πίνακα.
Τώρα αν αλλάζουν μόνο τα γράμματα δεν το ξέρω. Θεωρώ πως είναι τραβηγμένο αυτό σαν ιδέα.
Όποιος έχει crio plus ας κάνει έναν κόπο να μετρήσει.
Τολη τα ειχα μετρισει και ηταν ανοιχτα τα τσοκ και τα κριο πλας και τα μομπιλ του μαυρου αετου επισεις μου στραβοτουφεκαγε το2* στη benelli το crioplus και στη beretta το optima plus το 2* παλι δε νομιζω να ειναι και τοσο τυχαιο
 
Τολη τα ειχα μετρισει και ηταν ανοιχτα τα τσοκ και τα κριο πλας και τα μομπιλ του μαυρου αετου επισεις μου στραβοτουφεκαγε το2* στη benelli το crioplus και στη beretta το optima plus το 2* παλι δε νομιζω να ειναι και τοσο τυχαιο
Το έχω ψάξει πολύ, δε μπορώ να έχω απόδειξη δυστυχώς, αλλά έχω ενδείξεις ότι όλα τα τσοκ του ομίλου είναι τα ίδια και απλά αλλάζει η στάμπα και τα προμηθεύεται από την Effebi di Franco Beretta.
Με κάθε επιφύλαξη...!!
 
Τολη τα ειχα μετρισει και ηταν ανοιχτα τα τσοκ και τα κριο πλας και τα μομπιλ του μαυρου αετου επισεις μου στραβοτουφεκαγε το2* στη benelli το crioplus και στη beretta το optima plus το 2* παλι δε νομιζω να ειναι και τοσο τυχαιο
Τόλη σαν να βρωμάει λίγο η δουλειά.
Η bellmonte ακόμη και τα crioplus να ειναι βαση 18,4 , δεν μπορει να εχει πάνω της benelli τσοκάκια γιατι το όπλο υποτιθεται οτι ειναι beretta.
Το όπλο είναι Iberica Spain.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top