Beretta Team-Αρχείο

Status
Not open for further replies.
οταν καποια νεα οπλα κ αυτοκινητα καταφερουν και βαλουν καποια χρονακια στην πλατη τους κ μπορεσουν να φτασουν τα ριγμενα φυσιγγια κ τα χλμ των παλιων με ελαχιστες βλαβες κ ζημιες τοτε θα μπορεσουμε να τα ξαναπουμε....
ολοι εχουμε να θυμομαστε παλια αυτοκινητα κ οπλα που εχουν φτυσει αιμα χωρις να παραδωσουν πνευμα..
μακαρι κ το ευχομαι μετα απο καποια χρονια να λεμε-λενε θυμαστε το ταδε μοντελο του..2020 τι σκυλι που βγηκε....
 
Last edited:
οταν καποια νεα οπλα κ αυτοκινητα καταφερουν και βαλουν καποια χρονακια στην πλατη τους κ μπορεσουν να φτασουν τα ριγμενα φυσιγγια κ τα χλμ των παλιων με ελαχιστες βλαβες κ ζημιες τοτε θα μπορεσουμε να τα ξαναπουμε....
ολοι εχουμε να θυμομαστε παλια αυτοκινητα κ οπλα που εχουν φτυσει αιμα χωρις να παραδωσουν πνευμα..
μακαρι κ το ευχομαι μετα απο καποια χρονια να λεμε-λενε θυμαστε το ταδε μοντελο του..2020 τι σκυλι που βγηκε....
Την ίδια άποψη έχω και εγώ φίλε όταν φτάσει η Outlander το 2050 τότε θα μάθουμε?
 
οταν καποια νεα οπλα κ αυτοκινητα καταφερουν και βαλουν καποια χρονακια στην πλατη τους κ μπορεσουν να φτασουν τα ριγμενα φυσιγγια κ τα χλμ των παλιων με ελαχιστες βλαβες κ ζημιες τοτε θα μπορεσουμε να τα ξαναπουμε....
ολοι εχουμε να θυμομαστε παλια αυτοκινητα κ οπλα που εχουν φτυσει αιμα χωρις να παραδωσουν πνευμα..
μακαρι κ το ευχομαι μετα απο καποια χρονια να λεμε-λενε θυμαστε το ταδε μοντελο του..2020 τι σκυλι που βγηκε....
Tάσο κάτι αντίστοιχο δεν είχε γίνει την περίοδο στις αρχές του 2000 όλοι κατηγορούσαν την 391..σκουριάζει η βίδα, εμπλοκές με τη γλώσσα τέλεια η 302 και μετά απο 15 έτη λέμε θρύλος η 302 ποιοτική και δυνατό τουφέκι η 391 και η a400 ψεύτικη κατασκευαστικά αλλά φαρμάκι κάννες. Ίσως μετά απο 10 έτη να λέμε ποιοτική και την α400...έτσι όπως πέφτει η ποιότητα..
 
Μετά την σειρά Α300 301 302 303 ότι καραμπίνα έβγαλε η beretta λέγαμε πως ήταν χειρότερη ,αλλά ακόμα κυκλοφορούν απροβληματιστες η golden malard η urika 1 η urika 2 ηTeknys και είδη η Α400 έχουν αρκετά χρόνια στην πλάτη τους σχετικά απροβληματιστα ,εγώ προσωπικά κυνηγούσα με 303 ,θεωρώ ότι τα ποιο καινούργια μοντέλα ήταν καλύτερα όπλα σε πολλούς τομείς και ειδικά μετά της 18,6 αυλό η βλητική απόδοση είναι πολύ καλυτερη ,νομίζω ότι γενικά είμαστε νοσταλγοί του παλιού ,είναι σαν το ποδόσφαιρο ένα πράγμα που ακόμα μιλάμε και λέμε για τον Πελέ για τον Μαραντόνα για τον Κρόιφ κτλ κτλ όταν τώρα υπάρχουν Μέσι Ρονάλντο κτλ .Για την εποχή τους αυτά που αναπολούμε ήταν εκπληκτικά πλέον πια όμως είναι παρωχημένα. Εγώ έχω την 303 σχεδόν καινούργια ε δεν την κυνηγάω ,κυνηγούσα με την urika 2 και τώρα με την Α400 και εάν δεν την είχα την 303 και έβγαινε ακόμα δεν θα την επέλεγα θα αγόραζα μια urika η μια Α400.
 
Μετά την σειρά Α300 301 302 303 ότι καραμπίνα έβγαλε η beretta λέγαμε πως ήταν χειρότερη ,αλλά ακόμα κυκλοφορούν απροβληματιστες η golden malard η urika 1 η urika 2 ηTeknys και είδη η Α400 έχουν αρκετά χρόνια στην πλάτη τους σχετικά απροβληματιστα ,εγώ προσωπικά κυνηγούσα με 303 ,θεωρώ ότι τα ποιο καινούργια μοντέλα ήταν καλύτερα όπλα σε πολλούς τομείς και ειδικά μετά της 18,6 αυλό η βλητική απόδοση είναι πολύ καλυτερη ,νομίζω ότι γενικά είμαστε νοσταλγοί του παλιού ,είναι σαν το ποδόσφαιρο ένα πράγμα που ακόμα μιλάμε και λέμε για τον Πελέ για τον Μαραντόνα για τον Κρόιφ κτλ κτλ όταν τώρα υπάρχουν Μέσι Ρονάλντο κτλ .Για την εποχή τους αυτά που αναπολούμε ήταν εκπληκτικά πλέον πια όμως είναι παρωχημένα. Εγώ έχω την 303 σχεδόν καινούργια ε δεν την κυνηγάω ,κυνηγούσα με την urika 2 και τώρα με την Α400 και εάν δεν την είχα την 303 και έβγαινε ακόμα δεν θα την επέλεγα θα αγόραζα μια urika η μια Α400.
Έχω την ίδια άποψη. Πρόσφατα ξαναπήρα πίσω την 303 που είχαμε παλιά (Την ιδια) την είχα δώσει ανταλλαγή σε κατάστημα. Σκέψου την πήρα πιο πολύ για να την τουφεκαει ο πατέρας μου. Αλλά εκείνος προτιμάει την xlr5 που με αυτή κυνηγάει εδώ και 3 χρόνια και μάλιστα με προτρέπει να πουλήσω την 303 επειδή δε τη χρησιμοποιώ και να σου πω την αλήθεια το σκέφτομαι..
 
νομίζω ότι γενικά είμαστε νοσταλγοί του παλιού ,είναι σαν το ποδόσφαιρο ένα πράγμα που ακόμα μιλάμε και λέμε για τον Πελέ για τον Μαραντόνα για τον Κρόιφ κτλ κτλ όταν τώρα υπάρχουν Μέσι Ρονάλντο κτλ .Για την εποχή τους αυτά που αναπολούμε ήταν εκπληκτικά πλέον πια όμως είναι παρωχημένα.
Με το "παρωχημενα" δεν θα συμφωνησω..
το οπλο για εμενα ειναι ενα εργαλειο που με βοηθαει να κανω την "δουλεια" μου...
Δεν ξερω αν ειμαι νοσταλγος του παλιου καιρου παροτι την εποχη που μεσουρανουσε η σειρα 300 δεν την προλαβα..
Αυτο ομως που βλεπω ειναι οτι η ποιοτητα
σε σχεση με τα παλια εργαλεια εχει πεσει παρα πολυ..ισως να μην τους συμφερει να φτιαξουν ενα "γερο εργαλειο" που θα βγαλει χρονια...ουτε τοτε υπηρχε η Κινα που υπαρχει σημερα...
κ για να μην παεξηγηθω δεν λεω πως ολα τα παλια ηταν καλα κ ολα τα σημερινα ειναι χρηστα..
Ωστοσο εχω παρα πολλα παραδειγματα με εργαλεια του τοτε κ του σημερα με τα πρωτα να λειτουργουν αψογα ακομα κ στις μερες μας..
Να παρουμε παραδειγμα τα διαφορα αγροτικα εργαλεια-μηχανηματα? τις ηλεκτρικες συσκευες? τα μηχανακια?κινητηρες κ πετρελαιοκινητηρες σκαφων?κ διαφορα αλλα..
Μα θα μου πειτε εμενα τι με νοιαζουν ολα αυτα εδω μιλαμε μονο για οπλα..Αλλα ομως για σκεφτειτε μηπως αυτο συμβαινει κ με καποια οπλα.....
Πεστε οτι περνω μια καινουργια καραμπινα μπορω να πω οτι ειναι ανωτερη λειτουργικα μονο κ μονο επειδη ειναι κατι συγχρονο απο πχ την 302 του Ευριπιδη που την εχει τοοσα χρονια χωρις προβληματα??Για να το πω αυτο θα χρειαστουν χρονια και χρονια....
Αντε να του πω πως η δικη μου εχει ωραιοτερα σκαλισματα κ ωραιοτερη εμφανιση..Αλλα κ τι με αυτο???
Ομορφο ειναι αυτο που λειτουργει ομορφα κ απροβληματισμα..τα υπολοιπα ειναι αλλο πραγμα..
Εγω ετσι τα βλεπω τα πραγματα..
Το δεχομαι οτι καποιος εχει το κολλημα να μην θελει να χρησιμοποιει τα παλια εργαλεια κ να θελει τα καινουργια η να κανει την φιγουρα του..
Δεν ειναι κακο αυτο κ δικαιωμα του..οτι θελει κανει ο καθενας..
Δεν μπορω ομως με τιποτα να δεχτω οτι οτιδηποτε ειναι συγχρονο ειναι κ καλυτερο απο τα παλια..ναι συμβαινει κ αυτο..αλλα οχι παντα...
 
Με το "παρωχημενα" δεν θα συμφωνησω..
το οπλο για εμενα ειναι ενα εργαλειο που με βοηθαει να κανω την "δουλεια" μου...
Δεν ξερω αν ειμαι νοσταλγος του παλιου καιρου παροτι την εποχη που μεσουρανουσε η σειρα 300 δεν την προλαβα..
Αυτο ομως που βλεπω ειναι οτι η ποιοτητα
σε σχεση με τα παλια εργαλεια εχει πεσει παρα πολυ..ισως να μην τους συμφερει να φτιαξουν ενα "γερο εργαλειο" που θα βγαλει χρονια...ουτε τοτε υπηρχε η Κινα που υπαρχει σημερα...
κ για να μην παεξηγηθω δεν λεω πως ολα τα παλια ηταν καλα κ ολα τα σημερινα ειναι χρηστα..
Ωστοσο εχω παρα πολλα παραδειγματα με εργαλεια του τοτε κ του σημερα με τα πρωτα να λειτουργουν αψογα ακομα κ στις μερες μας..
Να παρουμε παραδειγμα τα διαφορα αγροτικα εργαλεια-μηχανηματα? τις ηλεκτρικες συσκευες? τα μηχανακια?κινητηρες κ πετρελαιοκινητηρες σκαφων?κ διαφορα αλλα..
Μα θα μου πειτε εμενα τι με νοιαζουν ολα αυτα εδω μιλαμε μονο για οπλα..Αλλα ομως για σκεφτειτε μηπως αυτο συμβαινει κ με καποια οπλα.....
Πεστε οτι περνω μια καινουργια καραμπινα μπορω να πω οτι ειναι ανωτερη λειτουργικα μονο κ μονο επειδη ειναι κατι συγχρονο απο πχ την 302 του Ευριπιδη που την εχει τοοσα χρονια χωρις προβληματα??Για να το πω αυτο θα χρειαστουν χρονια και χρονια....
Αντε να του πω πως η δικη μου εχει ωραιοτερα σκαλισματα κ ωραιοτερη εμφανιση..Αλλα κ τι με αυτο???
Ομορφο ειναι αυτο που λειτουργει ομορφα κ απροβληματισμα..τα υπολοιπα ειναι αλλο πραγμα..
Εγω ετσι τα βλεπω τα πραγματα..
Το δεχομαι οτι καποιος εχει το κολλημα να μην θελει να χρησιμοποιει τα παλια εργαλεια κ να θελει τα καινουργια η να κανει την φιγουρα του..
Δεν ειναι κακο αυτο κ δικαιωμα του..οτι θελει κανει ο καθενας..
Δεν μπορω ομως με τιποτα να δεχτω οτι οτιδηποτε ειναι συγχρονο ειναι κ καλυτερο απο τα παλια..ναι συμβαινει κ αυτο..αλλα οχι παντα...
Φυσικά και ποιοτικά τα σημερινά μπερετα δε μπορούν καν να πλησιάσουν τη σειρά 300 γιατί όπως λέει και στο βίντεο που έβαλα το κάθε όπλο παραγόταν στο χέρι όπως επίσης και τα κομμάτια που το αποτελούσαν κι έτσι υπήρχε και ποιοτικός ελεγχος.ήταν ίσως λένε αυτοί οι τύποι η μοναδική σειρά 100% made in italy.δευτερον λέγεται χωρίς βέβαια να το ξέρω παρόλο που είμαι κάτοχος 302 ότι στη συγκεκριμένη έμπαινε σουηδικό ατσάλι στη κανη για λόγους πιο σταθερής βλητικής απόδοσης ώστε να γίνεται πιο εύκολα συστολή διαστολή και να μην επηρεάζεται από καιρικές συνθήκες επειδή δεν ήταν αχρωμιωτη.αμεσως λοιπόν καταλαβαίνει κάποιος όπως λέει κι ο Τάσος ότι τέτοιο όπλο δε συμφέρει σήμερα τη Μπερέτα να το φτιάξει καθώς πρέπει να γίνεται κατανάλωση.σημερα τα κομμάτια ενός όπλου παράγονται σε διάφορα εργοστάσια της εταιρείας και απλά συναρμολογούνται στην Ιταλία πλην των κανών άρα αμέσως πάει περίπατο ο ποιοτικός έλεγχος.βλεπουμε επίσης 4 διαφορετικά είδη σπειρωμάτων γιατί η Μπερέτα πρέπει να πουλάει.η σειρά 300 είναι από το 79-80 στην αγορά έχει το πιο απλό σύστημα αεριων απ' όλα τα Μπερέτα και το πιο καθαρό και συνήθως τα όπλα αυτά έχουν ρίξει χιλιάδες φυσίγγια και συνεχίζουν να ρίχνουν.αν η δικιά μου είχε gun pod θα έκλαιγε πραγματικά.αν κι έχω άλλες 2 δε νομίζω ότι στη λειτουργικότητα στη ποιότητα και στη χρήση θα ξεπεράσουν ποτέ τη γριά.τεσπα αυτή είναι η άποψη μου καθώς είμαι ολίγον μοερετακιας
 
Μετά την σειρά Α300 301 302 303 ότι καραμπίνα έβγαλε η beretta λέγαμε πως ήταν χειρότερη ,αλλά ακόμα κυκλοφορούν απροβληματιστες η golden malard η urika 1 η urika 2 ηTeknys και είδη η Α400 έχουν αρκετά χρόνια στην πλάτη τους σχετικά απροβληματιστα ,εγώ προσωπικά κυνηγούσα με 303 ,θεωρώ ότι τα ποιο καινούργια μοντέλα ήταν καλύτερα όπλα σε πολλούς τομείς και ειδικά μετά της 18,6 αυλό η βλητική απόδοση είναι πολύ καλυτερη ,νομίζω ότι γενικά είμαστε νοσταλγοί του παλιού ,είναι σαν το ποδόσφαιρο ένα πράγμα που ακόμα μιλάμε και λέμε για τον Πελέ για τον Μαραντόνα για τον Κρόιφ κτλ κτλ όταν τώρα υπάρχουν Μέσι Ρονάλντο κτλ .Για την εποχή τους αυτά που αναπολούμε ήταν εκπληκτικά πλέον πια όμως είναι παρωχημένα. Εγώ έχω την 303 σχεδόν καινούργια ε δεν την κυνηγάω ,κυνηγούσα με την urika 2 και τώρα με την Α400 και εάν δεν την είχα την 303 και έβγαινε ακόμα δεν θα την επέλεγα θα αγόραζα μια urika η μια Α400.
Με έριξες εμένα.......ξέχασες τη 304...
20200220_174215.jpg20200229_131039.jpg
.sarcastic. .sarcastic. .sarcastic. .sarcastic. .sarcastic.
* Πλάκα κάνω.......
 
Kαλησπέρα.Γνωρίζει κάποιος παιδιά να μου εξηγήσει, τι ακριβώς τσόκ "φοράει" η BELLMONTE 2 ; Γνωρίζω ότι δεν είναι το Mobilechoke των 5 εκατοστών.Είναι 7cm και γράφουν νομίζω επάνω benelli plus. Μπορούμε να βάλουμε κάποιο after market; Yπάρχουν βλέπω τα OPTIMΑ PLUS και τα CRIO PLUS.Ποιό απο τα δύο ειναι το σωστό; Σκέφτομαι να το αγοράσω γιατί ακούω καλά λόγια για το οπλο.Ειχα τη VITORIA παλιά . .think.
 
Last edited:
Kαλησπέρα.Γνωρίζει κάποιος παιδιά να μου εξηγήσει, τι ακριβώς τσόκ "φοράει" η BELLMONTE 2 ; Γνωρίζω ότι δεν είναι το Mobilechoke των 5 εκατοστών.Είναι 7cm και γράφουν νομίζω επάνω benelli plus. Μπορούμε να βάλουμε κάποιο after market; Yπάρχουν βλέπω τα OPTIMΑ PLUS και τα CRIO PLUS.Ποιό απο τα δύο ειναι το σωστό; Σκέφτομαι να το αγοράσω γιατί ακούω καλά λόγια για το οπλο.Ειχα τη VITORIA παλιά . .think.
Αν γραφει benelli plus και ειναι σε αυτο το μηκος φοραει τα crio plus που τα εσωτερικα της εταιριας ειναι σε αυτο το μηκος το τσοκ..για σιγουρα 100% ρωτα την αντιπροσωπεια..αν στο επιβεβαιωσουν μπορεις να βαλεις οτι αναγραφει crio plus
 
Μετά την σειρά Α300 301 302 303 ότι καραμπίνα έβγαλε η beretta λέγαμε πως ήταν χειρότερη ,αλλά ακόμα κυκλοφορούν απροβληματιστες η golden malard η urika 1 η urika 2 ηTeknys και είδη η Α400 έχουν αρκετά χρόνια στην πλάτη τους σχετικά απροβληματιστα ,εγώ προσωπικά κυνηγούσα με 303 ,θεωρώ ότι τα ποιο καινούργια μοντέλα ήταν καλύτερα όπλα σε πολλούς τομείς και ειδικά μετά της 18,6 αυλό η βλητική απόδοση είναι πολύ καλυτερη ,νομίζω ότι γενικά είμαστε νοσταλγοί του παλιού ,είναι σαν το ποδόσφαιρο ένα πράγμα που ακόμα μιλάμε και λέμε για τον Πελέ για τον Μαραντόνα για τον Κρόιφ κτλ κτλ όταν τώρα υπάρχουν Μέσι Ρονάλντο κτλ .Για την εποχή τους αυτά που αναπολούμε ήταν εκπληκτικά πλέον πια όμως είναι παρωχημένα. Εγώ έχω την 303 σχεδόν καινούργια ε δεν την κυνηγάω ,κυνηγούσα με την urika 2 και τώρα με την Α400 και εάν δεν την είχα την 303 και έβγαινε ακόμα δεν θα την επέλεγα θα αγόραζα μια urika η μια Α400.
Φιλε πελε και ροναλντο πεζανε μπαλα τους αλλους τους ξερουμε απο τα πατατακια και τις κοκα κολες αχαχαχαχα
 
Φιλε πελε και ροναλντο πεζανε μπαλα τους αλλους τους ξερουμε απο τα πατατακια και τις κοκα κολες αχαχαχαχα
Συμφωνώ ότι βλητικα μπορεί να υπερέχουν τα καινούργια οπλα αλλα στο πέρασμα του χρόνου είναι για κλιτσες,ειδικά τα πλαστικά Αν υπήρχε ο Χατζηπαναγης σήμερα πόσα ultrex και πόσα lays θα έτρωγε στην καθισιά του.
 
Το πήρα και γω απόφαση μετά από απανωτά κλαμπανίσματα.....ξενερώματα και άχαστα χαμένα.....να πάω να φτιάξω ένα κοντάκι στην παλιόγρια που λένε κάποιοι (μιλφαρα εγώ)..302...και το νερό μπήκε στο αυλάκι με τον κατάλληλο "μάστορα"....MVIMG_20200625_175122.jpgMVIMG_20200625_175133.jpgMVIMG_20200625_175059.jpgMVIMG_20200625_175203.jpgMVIMG_20200625_175151.jpg
Απ' τον @ΓΙΑΝΝΗΣ. φυσικά!!!! Απομένουν δοκιμές και τελικό φινίρισμα.
 
Το πήρα και γω απόφαση μετά από απανωτά κλαμπανίσματα.....ξενερώματα και άχαστα χαμένα.....να πάω να φτιάξω ένα κοντάκι στην παλιόγρια που λένε κάποιοι (μιλφαρα εγώ)..302...και το νερό μπήκε στο αυλάκι με τον κατάλληλο "μάστορα"....View attachment 14140View attachment 14141View attachment 14139View attachment 14142View attachment 14143
Απ' τον @ΓΙΑΝΝΗΣ. φυσικά!!!! Απομένουν δοκιμές και τελικό φινίρισμα.
Καλοριχτο ,βλέπω την έριξες στα μπορντό βελουδα ... .sarcastic.
 
Το πήρα και γω απόφαση μετά από απανωτά κλαμπανίσματα.....ξενερώματα και άχαστα χαμένα.....να πάω να φτιάξω ένα κοντάκι στην παλιόγρια που λένε κάποιοι (μιλφαρα εγώ)..302...και το νερό μπήκε στο αυλάκι με τον κατάλληλο "μάστορα"....View attachment 14140View attachment 14141View attachment 14139View attachment 14142View attachment 14143
Απ' τον @ΓΙΑΝΝΗΣ. φυσικά!!!! Απομένουν δοκιμές και τελικό φινίρισμα.
Άλλη μια ωραία δουλειά του μαστρογιάννη.ευχομαι να τη χαρείς τη μιλφαρα
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top