Beretta Team-Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Μάγκες βοήθεια. Έκανα φύλλο και φτερό την 302 για καθάρισμα, και όπως κρατούσα την βάση με το αριστερό χέρι και την αποθήκη με το δεξί, έκανα την κίνηση ότι θα την ξεβιδωσω. Να σημειώσω εδώ ότι κι άλλες φορές έχω προσπαθήσει αλλά δεν γινόταν τίποτα. Τώρα όμως άρχισε να ξεβιδωνει, το ζορισα περισσότερο, έφθασε μέχρι ένα σημείο και έμεινε εκεί. Και όταν λέμε έμεινε εκεί εννοούμε τέλος. Ούτε βιδωνει, ούτε ξεβιδωνει. Καμιά ιδέα;IMG_20200524_190957.jpg
 
Μάγκες βοήθεια. Έκανα φύλλο και φτερό την 302 για καθάρισμα, και όπως κρατούσα την βάση με το αριστερό χέρι και την αποθήκη με το δεξί, έκανα την κίνηση ότι θα την ξεβιδωσω. Να σημειώσω εδώ ότι κι άλλες φορές έχω προσπαθήσει αλλά δεν γινόταν τίποτα. Τώρα όμως άρχισε να ξεβιδωνει, το ζορισα περισσότερο, έφθασε μέχρι ένα σημείο και έμεινε εκεί. Και όταν λέμε έμεινε εκεί εννοούμε τέλος. Ούτε βιδωνει, ούτε ξεβιδωνει. Καμιά ιδέα;View attachment 13397
Μια σταγονα locktite και ξανα βιδωσε την
 
Μια σταγονα locktite και ξανα βιδωσε την
Τόλη δεν κουνάει ούτε βιδωμα ούτε ξεβιδωμα.
Ριξε αντισκουριακο και αστο καμποση ωρα να ''δουλεψει, μετα δοκιμασε βιδωμα ξεβιδωμα.
Από το μεσημέρι έχω βάλει 2-3 φορές wd40 το απλό και τίποτα...
 
Μάγκες βοήθεια. Έκανα φύλλο και φτερό την 302 για καθάρισμα, και όπως κρατούσα την βάση με το αριστερό χέρι και την αποθήκη με το δεξί, έκανα την κίνηση ότι θα την ξεβιδωσω. Να σημειώσω εδώ ότι κι άλλες φορές έχω προσπαθήσει αλλά δεν γινόταν τίποτα. Τώρα όμως άρχισε να ξεβιδωνει, το ζορισα περισσότερο, έφθασε μέχρι ένα σημείο και έμεινε εκεί. Και όταν λέμε έμεινε εκεί εννοούμε τέλος. Ούτε βιδωνει, ούτε ξεβιδωνει. Καμιά ιδέα;View attachment 13397
Με ζεστο νερο κ σιγα σιγα....
 
Φούρνο στους 120βαθμούς για μισή ώρα.
Οχι περισοτερη ώρα ούτε θερμοκρασία γιατι το αλουμίνιο την ακούει.
Αν μπορέσεις πέτα ενα παγάκι στην αποθήκη πριν επιχειρήσεις ξεβηδωμα για να κρυωσει κ να συρρικνωθεί σε σχεση με την βάση
 
Ας πω κι εγώ τη γνώμη μου για την Α400 xtreme plus 71 cm κανη μετα απο 6 μηνες μαζι της σε κυνηγι και σκοπευτήριο.
Αρχικα για καραμπινα 3550γρ ειναι αρκετα ζυγισμενη και στο σήκωμα δεν τις φαίνεται καθολου το βαρος. Η σκανδαλη είναι ξερη και οχι βαρια σε σχεση τουλαχιστον με την παλιά μου browning, το πιασιμο με τα μαλακα πλαστικα ειναι ευχαριστο και οχι ενοχλητικο οσες ντουφεκιες κι αν ρίξεις. Ανακρουση απλα δεν υπαρχει μεχρι 34-36 γραμμαρια που εχω ριξει.
Απο θεμα ντουφεκιας τωρα με 4* τσοκ στο κυνηγι και 3* στο σκοπευτήριο ειμαι πολυ ευχαριστημενος. Τα πουλια ξερα και τα πιατακια καπνισμα οταν ειμαι κεντρο, δεν εχω δει μεγαλες διαφορες στα σπασίματα απ τα δικαννα των συναδέλφων.
Επειδη μ αρεσει να λεω ολη την αληθεια, στην αρχη μου εκανε κατι εμπλοκες με 28 και 32 γραμμαρια. Ενω πεταγε τον ριγμενο καλυκα δεν ανεβαζε φυσιγγι στην θαλαμη περιπου 1 φορα στις 100 ντουφεκιες,ισως ηταν σφιχτα τα ελατηρια ακομα. Πλεον ειναι ακαθαριστη μετα απο 650 φυσιγγια με μαυρισμενο πιστονι αλλα ριχνει κανονικοτατα τα 28αρια χωρίς προβλημα οποτε θεωρω οτι εστρωσε.
Μενει να γινουν δοκιμες σε πίνακα και ταχογραφο για πιο ολοκληρωμένη αποψη παντως γενικα ειμαι ικανοποιημενος παρολο που δεν την θεωρω value for money επιλογη
 
Μάγκες βοήθεια. Έκανα φύλλο και φτερό την 302 για καθάρισμα, και όπως κρατούσα την βάση με το αριστερό χέρι και την αποθήκη με το δεξί, έκανα την κίνηση ότι θα την ξεβιδωσω. Να σημειώσω εδώ ότι κι άλλες φορές έχω προσπαθήσει αλλά δεν γινόταν τίποτα. Τώρα όμως άρχισε να ξεβιδωνει, το ζορισα περισσότερο, έφθασε μέχρι ένα σημείο και έμεινε εκεί. Και όταν λέμε έμεινε εκεί εννοούμε τέλος. Ούτε βιδωνει, ούτε ξεβιδωνει. Καμιά ιδέα;View attachment 13397
Μόνο με πιστόλι θερμού αέρα θα κάνεις σίγουρα σωστή δουλειά.
Δεν είναι κάτι που να εμπνέει ανησυχία.
Διαδοχικές θερμάνσεις και προσπάθειες ξεβιδωματος μέχρι να σπάσει η κόλλα σπειρωμάτων.
Μετά καθαρισμός των σπειρωμάτων, κόλλα χαμηλής-μέσης συγκολλητικά ικανότητας, βιδωμα και είσαι κομπλέ.
Δεν θα την έβαζα σε φούρνο ...
 
Μόνο με πιστόλι θερμού αέρα θα κάνεις σίγουρα σωστή δουλειά.
Δεν είναι κάτι που να εμπνέει ανησυχία.
Διαδοχικές θερμάνσεις και προσπάθειες ξεβιδωματος μέχρι να σπάσει η κόλλα σπειρωμάτων.
Μετά καθαρισμός των σπειρωμάτων, κόλλα χαμηλής-μέσης συγκολλητικά ικανότητας, βιδωμα και είσαι κομπλέ.
Δεν θα την έβαζα σε φούρνο ...
Για πιο λόγο δεν θα την έβαζες σε φούρνο;;;
 
Για πιο λόγο δεν θα την έβαζες σε φούρνο;;;
Καταρχήν δεν χρειάζεται.
Μπορεί ο θερμοστάτης του φούρνου να μην δουλεύει σωστά.
Μπορεί να την ξεχάσεις μέσα.
Πιθανόν να μην χωράει.

Το μόνο καλό με τον φούρνο είναι η ομοιόμορφη θέρμανση.

Προς όλους
Φυσικά ποτέ mapgas ή οξυγόνα !!!
Προσοχή στην κόλλα σπειρωμάτων που θα χρησιμοποιήσετε. Κάποιες θέλουν πολύ μεγάλες θερμοκρασίες για να "σπάσουν".

Ένα από τα πολλά video

 
Last edited:
Καταρχήν δεν χρειάζεται.
Μπορεί ο θερμοστάτης του φούρνου να μην δουλεύει σωστά.
Μπορεί να την ξεχάσεις μέσα.
Πιθανόν να μην χωράει.
[/MEDIA]
Τουλάχιστον έχει θερμοστατη. Με το πιστόλι αερα που βγάζει 300βαθμους τι θερμοκρασία θα ρυθμίσεις.
Χρειάζεσαι θερμόμετρο λέιζερ ή πολιμετρο.
Το αλουμίνιο αν σου ξεφύγει η θερμοκρασία αλλάζει η αγωγιμότητα του Δηλαδή η πυκνότητα. Τώρα αν αξίζει να ασχοληθούμε με τόση λεπτομέρεια για το συγκεκριμένο εξάρτημα είναι από θέμα
 
Τουλάχιστον έχει θερμοστατη. Με το πιστόλι αερα που βγάζει 300βαθμους τι θερμοκρασία θα ρυθμίσεις.
Χρειάζεσαι θερμόμετρο λέιζερ ή πολιμετρο.
Το αλουμίνιο αν σου ξεφύγει η θερμοκρασία αλλάζει η αγωγιμότητα του Δηλαδή η πυκνότητα. Τώρα αν αξίζει να ασχοληθούμε με τόση λεπτομέρεια για το συγκεκριμένο εξάρτημα είναι από θέμα
Δεν είπα ότι ο φούρνος δεν έχει θερμοστάτη , είπα αν δεν δουλεύει σωστά ο θερμοστάτης.
Ο θερμοστάτης δεν κρατά σταθερή την θερμοκρασία στους 120. Αντίθετα κόβει σε υψηλότερη θερμοκρασία και τροφοδοτεί σε μικρότερη ανάλογα την υστέρηση του.
Πόση είναι αυτή;
Πολλά πιστόλια έχουν ρύθμιση θερμοκρασίας.
Ακόμη και να μην έχουν αν βγάζουν αέρα 300C δεν σημαίνει ότι θα θερμάνουν το όπλο στους 300 μιας και ανάλογα με την απόσταση που το κρατάς ρυθμίζεις έμμεσα και την θερμοκρασία.
Επίσης δεν το κρατάς κολλημένο στο όπλο, θερμαινεις και απομακρύνεις συνέχεια.
Με τον φούρνο ίσως σπάσεις την κόλλα και σε άλλα σημεία αν υπάρχουν πχ βάση θήκη επαναντατικού.
Όλες οι επεμβάσεις ενέχουν ρίσκο.
Το θέμα είναι πως το ελαχιστοποιείς.
Ο φίλος ας αποφασίσει πως θα κάνει την επέμβαση.
Δύο τρόποι είναι καλύτεροι από κανέναν ;)
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top