Beretta Team

Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Ποια είναι η τιμή αν επιτρέπεται; Πιστεύω ότι είναι ένα ακόμη παιχνίδι των εταιρειών για καταναλωτισμο..... δηλαδή τι περισσότερο προσφέρει από το ultralight ...... ότι έχει και καλά ατσάλινη βάση;
έχει μεγάλη διαφορά το να έχει ατσάλινη βάση με το να έχει ergal....όχι απλά μεγάλη αλλά τεράστια διαφορά...πίστεψε με...αυτό και μόνο...αρκεί...2800 και ατσάλινη βάση δεν υπάρχει απλά...αυτό είναι επίτευγμα...του αντίστοιχου τμήματος της εταιρίας. Τώρα για τον καταναλωτισμό που αναφέρεις είναι άλλο θέμα. Εάν ήταν όλοι θα αγοράζαμε ένα μοντέλο μιας εταιρίας, το πρώτο αξιόπιστο που έχει βγάλει χρονικά και θα τελείωνε εκεί αλλά κάθε χρόνο πωλούνται νέα μοντέλα που αν το καλοσκεφτείς πόσο περισσότερο βοηθούν - εξηπηρετούν καλύτερα , να το πω πιο απλά, τον μέσο κυνηγό; 2400 έχει. ευχαριστώ για τις ευχες. Να είμαστε καλά.

Last edited:
Όνομα
Βασίλης
έχει μεγάλη διαφορά το να έχει ατσάλινη βάση με το να έχει ergal....όχι απλά μεγάλη αλλά τεράστια διαφορά...πίστεψε με...αυτό και μόνο...αρκεί...2800 και ατσάλινη βάση δεν υπάρχει απλά...αυτό είναι επίτευγμα...του αντίστοιχου τμήματος της εταιρίας. Τώρα για τον καταναλωτισμό που αναφέρεις είναι άλλο θέμα. Εάν ήταν όλοι θα αγοράζαμε ένα μοντέλο μιας εταιρίας, το πρώτο αξιόπιστο που έχει βγάλει χρονικά και θα τελείωνε εκεί αλλά κάθε χρόνο πωλούνται νέα μοντέλα που αν το καλοσκεφτείς πόσο περισσότερο βοηθούν - εξηπηρετούν καλύτερα , να το πω πιο απλά, τον μέσο κυνηγό; 2400 έχει. ευχαριστώ για τις ευχες. Να είμαστε καλά.
Καλημέρα σε όλους. Δεν διαφωνώ πουθενά για τα πλεονεκτήματα που προσφέρουν τα νέα μοντέλα οποιασδήποτε εταιρείας. Άλλωστε το έχω πει και σε άλλες συζητήσεις ότι πάμε μπροστά....... Φυσικά και θα είναι πολύ καλό το όπλο δεν έχω καμία αμφιβολία. Εγώ αυτό που είπα είναι ότι το συγκεκριμένο από τα λίγα που διάβασα γι αυτό δεν έχει να προσφέρει τεχνολογικά κάτι καινούργιο. Και για να μην παρεξηγηθω ..... εννοώ στις κάννες , στο μηχανισμό ή στην δυνατότητα να έρθει εύκολα στα μέτρα του κάθε κυνηγού. Ούτως ή άλλως ένα όπλο ελαφρύ προορίζεται συνήθως σε κυνηγούς που περπατούν πολύ και πυροβολούν λίγο... το εργκαλ έχει δείξει την αντοχή του.... δεν ξέρω για σπασμένο όπλο με βάση από εργκαλ το οποίο ο κάτοχος του έριχνε φυσιολογικούς αριθμούς φυσιγγίων. Επίσης η μείωση του βάρους στο συγκεκριμένο όπλο δεν είναι μόνο λόγω ελάφρυνσης της βάσης με τα πλαστικά ένθετα.... αλλά και λόγω της απουσίας ενδιάμεσων ριγων.... κάτι που το έχουμε ξαναδεί και από άλλες εταιρείες. Εγώ προσωπικά θα ήθελα να δω περισσότερα δίκανα με φλάντζες στο κοντάκι.... εκεί πιστεύω ότι θα προσφέρει προσαρμοστικότητα...... Και τα λέω αυτά έχοντας στην κατοχή μου ενα ultralight , ένα falkonet δηλαδή δύο όπλα με εργκαλ στα 2800 κιλά και ένα Baikal με ατσάλινη βάση το οποίο με πολύ λίγες μετατροπές θα έφτανε στα 2900...... Τώρα σε ότι αφορά την τιμή είναι φυσιολογική για ένα Beretta. Εύχομαι και πάλι ολόψυχα να το χαρείς και να σου χαρίσει αξέχαστες στιγμές με τα σκυλάκια σου. Συγγνώμη για το μακροσκελές κείμενο

Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Καλημέρα σε όλους. Δεν διαφωνώ πουθενά για τα πλεονεκτήματα που προσφέρουν τα νέα μοντέλα οποιασδήποτε εταιρείας. Άλλωστε το έχω πει και σε άλλες συζητήσεις ότι πάμε μπροστά....... Φυσικά και θα είναι πολύ καλό το όπλο δεν έχω καμία αμφιβολία. Εγώ αυτό που είπα είναι ότι το συγκεκριμένο από τα λίγα που διάβασα γι αυτό δεν έχει να προσφέρει τεχνολογικά κάτι καινούργιο. Και για να μην παρεξηγηθω ..... εννοώ στις κάννες , στο μηχανισμό ή στην δυνατότητα να έρθει εύκολα στα μέτρα του κάθε κυνηγού. Ούτως ή άλλως ένα όπλο ελαφρύ προορίζεται συνήθως σε κυνηγούς που περπατούν πολύ και πυροβολούν λίγο... το εργκαλ έχει δείξει την αντοχή του.... δεν ξέρω για σπασμένο όπλο με βάση από εργκαλ το οποίο ο κάτοχος του έριχνε φυσιολογικούς αριθμούς φυσιγγίων. Επίσης η μείωση του βάρους στο συγκεκριμένο όπλο δεν είναι μόνο λόγω ελάφρυνσης της βάσης με τα πλαστικά ένθετα.... αλλά και λόγω της απουσίας ενδιάμεσων ριγων.... κάτι που το έχουμε ξαναδεί και από άλλες εταιρείες. Εγώ προσωπικά θα ήθελα να δω περισσότερα δίκανα με φλάντζες στο κοντάκι.... εκεί πιστεύω ότι θα προσφέρει προσαρμοστικότητα...... Και τα λέω αυτά έχοντας στην κατοχή μου ενα ultralight , ένα falkonet δηλαδή δύο όπλα με εργκαλ στα 2800 κιλά και ένα Baikal με ατσάλινη βάση το οποίο με πολύ λίγες μετατροπές θα έφτανε στα 2900...... Τώρα σε ότι αφορά την τιμή είναι φυσιολογική για ένα Beretta. Εύχομαι και πάλι ολόψυχα να το χαρείς και να σου χαρίσει αξέχαστες στιγμές με τα σκυλάκια σου. Συγγνώμη για το μακροσκελές κείμενο
Βασίλη συζήτηση κάνουμε δεν υπάρχει περίπτωση να παρεξηγηθείς τουλάχιστον από μένα. Αλοίμονο. Γι'αυτό μπαίνουμε στο φόρουμ για να ανταλλάσσουμε απόψεις σεβαστές από τον καθένα μας. Εγώ προσωπικά δεν είχα στην κατοχή μου ελαφρύ αλληλεπίθετο για περπατητό κυνήγι. Έτσι έτυχε αν και έχουν περάσει από τα χέρια μου αρκετά όπλα. Έψαχνα λοιπόν κάτι τέτοιο. Όπως είπα δεν ήθελα με βάση ergal. Δεν είναι το ότι θα <<σπάσει>> η βάση ...δεν έχω ακούσει κάτι τέτοιο πέρα από κάποια χτυπήματα από πέσιμο τα οποία είναι πολύ δύσκολο να επιδιορθωθούν. Η μεγαλύτερη μου ένσταση ως προς το ergal είναι το ζύγισμα του όπλου. Τώρα είδα οτι έβγαλε η Beretta ένα όπλο με ατσάλινη βάση και με βάρος από 2800, με κάννες steelium και χωρίς ενδιάμεσες ρίγες στις κάννες όπως είπες. Αυτά όλα τα χαρακτηριστικά προσωπικά εάν κάνω λάθος δεν υπάρχουν σε όπλο της αγοράς τουλάχιστον καινούργιο. Το ότι μπορείς να <<φτιάξεις - μετατρέψεις>> άλλο μοντέλο στο να είναι τόσο ελαφρύ το γνωρίζω γίνεται...με αφαίρεση πλαϊνών ριγών τοποθέτηση τσοκ εάν δεν έχει και πάει λέγοντας....δεν με ενδιέφερε όμως κάτι τέτοιο διότι είμαι της άποψης του...μην το σκαλίζεις και πολύ ειδικά σε τέτοιες εργασίες....και βέβαια όλα αυτά απαιτούν κάποιο κόστος οπότε ανεβαίνει σημαντικά η αγορά ...μιας ευκαιρίας...έτσι το παίρνεις έτοιμο εργοστασιακό και τελειώνει το θέμα. Τέλος για τις φλάτζες αλλαγής κλίσεων είναι κάτι το επιθυμητό αλλά κανένας δεν έχει βρει τον τρόπο χωρίς να γίνεται η μπασκουλα του όπλου...σαν αυτογεμές το οποίο προσωπικά δεν μου αρέσει. Να είμαστε καλά να ανταλλάσουμε απόψεις...αλοίμονο εάν συμφωνούμε σε όλα ...εγώ ίσα ίσα θέλω και να διαφωνούμε διότι μέσα από την αντίθετη άποψη....ΜΑΘΑΙΝΩ μέχρι να φύγω από αυτόν τον κόσμο.

Περιοχή
Χιος
Όνομα
Στελιος
View attachment 29907View attachment 29908και ενα δωρακι για τη μερεντα συσκεβασια παντως περναει και την kick eeze αχαχαχα να δουμε ποσο θα αντεξει
Πολυ καλο Τολη, οσο κ να αντεξει τα αξιζει τα λεφτα του.
Μονο σε πολυ ζωηρα φυσιγγια καταλαβαινεις ανακρουση με αυτο το πελμα

Όνομα
Τολης
Πολυ καλο Τολη, οσο κ να αντεξει τα αξιζει τα λεφτα του.
Μονο σε πολυ ζωηρα φυσιγγια καταλαβαινεις ανακρουση με αυτο το πελμα
Καλοδούλευτο Τολη. Να το λιώσεις να το χαρείς..
Ευχαριστω παιδες παρατηρησα οτι το πλαστικο με χτυπαει λιγο η μυτη που εχει και το λαστιχενιο μου πευτει μακρυ οποτε ειπα να δωκιμασω κατι αλλο και επεσε το ματι μου πανω του στο καταστημα ΑΡΤΕΜΙΣ του φιλου στην αλεξπολη και το τσιμπισα

Περιοχή
Πύργος
Όνομα
Γιάννης
Καλησπερα στην ομάδα. Νέος στο forum, ήθελα να γράψω για την εμπειρία μου με τη Bellmonte 2. Όμορφο όπλο, αξιόπιστο, με πλούσιο εξοπλισμό. Φλάντζες και 5 τσοκ. ΑΛΛΑ. Διάβασα εδώ στο φόρουμ μια παλιότερη συζήτηση για την αναντιστοιχία αυλού και τσοκ και όντως είναι έτσι. Τσοκ optima plus για αυλό 18,6 ενώ έχει 18,4. Το 1* στην πραγματικότητα είναι 2*. Το 2* είναι 3* και αυτό καθε εξής μέχρι το 5* που είναι άχρηστο! Ίσως είναι και ένας λόγος που εξηγεί γιατί σκοπευτικά είμαι μέτριος προς κακός ενώ με την παλιά μου καραμπίνα ήμουν πολύ καλύτερος. Πάντως μου φαίνεται περίεργο μια εταιρεία σαν τη Beretta να κάνει τέτοιο ατόπημα.

Όνομα
kostas
Καλησπερα στην ομάδα. Νέος στο forum, ήθελα να γράψω για την εμπειρία μου με τη Bellmonte 2. Όμορφο όπλο, αξιόπιστο, με πλούσιο εξοπλισμό. Φλάντζες και 5 τσοκ. ΑΛΛΑ. Διάβασα εδώ στο φόρουμ μια παλιότερη συζήτηση για την αναντιστοιχία αυλού και τσοκ και όντως είναι έτσι. Τσοκ optima plus για αυλό 18,6 ενώ έχει 18,4. Το 1* στην πραγματικότητα είναι 2*. Το 2* είναι 3* και αυτό καθε εξής μέχρι το 5* που είναι άχρηστο! Ίσως είναι και ένας λόγος που εξηγεί γιατί σκοπευτικά είμαι μέτριος προς κακός ενώ με την παλιά μου καραμπίνα ήμουν πολύ καλύτερος. Πάντως μου φαίνεται περίεργο μια εταιρεία σαν τη Beretta να κάνει τέτοιο ατόπημα.
Δεν μου κάνει εντύπωση και μικρό το " κακό" αν σκεφτείς ότι μια καραμπίνα Μπερέτα κατασκευής Ιταλίας κοστίζει άλλα τόσα χρήματα από όσο κοστίζει αυτό το όπλο. Το θεωρώ όμως μια καλή επιλογή και σίγουρα θα αποτελούσε και δική μου επιλογή. Το θεωρώ ανώτερο από μια "Μπερέτα" Τουρκίας. Να το χαρείς όσο δεν πάει!

Περιοχή
Πύργος
Όνομα
Γιάννης
Ο
Γιατι ειναι εξωγαμο και δεν το αναγνωριζει...;)
Όντως αυτό φαίνεται. Όμως εφόσον μπαίνει το σήμα της εταιρείας δεν πρέπει να έχει την ανάλογη υποστήριξη και προσοχή;

Περιοχή
Πύργος
Όνομα
Γιάννης
Δεν μου κάνει εντύπωση και μικρό το " κακό" αν σκεφτείς ότι μια καραμπίνα Μπερέτα κατασκευής Ιταλίας κοστίζει άλλα τόσα χρήματα από όσο κοστίζει αυτό το όπλο. Το θεωρώ όμως μια καλή επιλογή και σίγουρα θα αποτελούσε και δική μου επιλογή. Το θεωρώ ανώτερο από μια "Μπερέτα" Τουρκίας. Να το χαρείς όσο δεν πάει!
Ευχαριστώ πολύ. Δεν έχω δει σε πίνακα τι γίνεται. Θα το κάνω και αυτό και θα δούμε. Πάντως σε κάποιες πρόχειρες δοκιμές σε χαρτοόκουτο δεν είχε καθόλου καλά αποτελέσματα.

Όνομα
Παναγιωτης
Τσεκαρε οτι το οπλο ριχνει εκει που κοιτας, γιατι αυτο ειναι το βασικο και ολα καλα!
Αν χρειαστει παιρνεις και ενα τσοκ εξωεργοστασιακο.
Εχω και εγω εξωγαμο ( ES 100 ) και το αγαπω πιο πολυ απο οτι η Beretta!!

Όνομα
kostas
Ευχαριστώ πολύ. Δεν έχω δει σε πίνακα τι γίνεται. Θα το κάνω και αυτό και θα δούμε. Πάντως σε κάποιες πρόχειρες δοκιμές σε χαρτοόκουτο δεν είχε καθόλου καλά αποτελέσματα.
Αν όντως υπάρχει πρόβλημα στη θέση σου θα έκανα ότι κάνουν και πολλοί που εχουν γνωστές καραμπίνες των δύο χιλιάδων ευρώ, θα αγόραζα ένα ποιοτικό εξωεργοστασιακο τσοκ και λύθηκε το πρόβλημα

Last edited: