Beretta Team-Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Μηπως τελικα ο χαλυβας που κατασκευαζεται μια κανη δεν παιζει κανενα ρολο στην βλητικη της αποδοση ; μηπως μονο η εσωτερικη κατεργασια κ διαμορφωση παιζει καθοριστικο ρολο κ μονο αυτη ; λεω εγω τωρα
Αυτο ειναι σιγουρο Δημητρη..ο χαλυβας σαν υλικο παιζει μονο ελαχιστο ρολο στην αποδοση και αυτο μονο σε θεματα ανοχων και ταλαντωσης..απο εκει και περα ολο το παιχνιδι παιζεται στην γεωμετρια της καννης στην θερμικη επεξεργασια που θα γινει ή ψυχρη για να αποκτησει τις ανοχες της και απο εκει και περα η λειανση για να εχει ομαλη πορεια η γομωση στην καννη..το ατσαλι σαν ατσαλι δεν λεει κατι δεν περιμενεις να εχει κοπτικη αποδοση οπως παραδειγμα στα μαχαιρια για να πεις οτι θα δωσεις σημασια ειτε αυτο ειναι bohler ή vg10 ή ενα απ τα πολλα που κυκλοφορουν
 
Αυτο ειναι σιγουρο Δημητρη..ο χαλυβας σαν υλικο παιζει μονο ελαχιστο ρολο στην αποδοση και αυτο μονο σε θεματα ανοχων και ταλαντωσης..απο εκει και περα ολο το παιχνιδι παιζεται στην γεωμετρια της καννης στην θερμικη επεξεργασια που θα γινει ή ψυχρη για να αποκτησει τις ανοχες της και απο εκει και περα η λειανση για να εχει ομαλη πορεια η γομωση στην καννη..το ατσαλι σαν ατσαλι δεν λεει κατι δεν περιμενεις να εχει κοπτικη αποδοση οπως παραδειγμα στα μαχαιρια για να πεις οτι θα δωσεις σημασια ειτε αυτο ειναι bohler ή vg10 ή ενα απ τα πολλα που κυκλοφορουν
Αν θα είναι ψυχρή ή θερμική κατεργασία παίζει ρόλο.
Τα σύγχρονα ατσάλινα αυτό που πέτυχαν είναι η πιο λεπτή κάννη λόγο μεγαλύτερων αντοχών κ επειδή η θερμική κατεργασία είναι ακριβή, εν μέρει μείωσαν την διαφορά ποιότητας απόδοσης μεταξύ θερμικής κ ψυχρής κατεργασίας
 
Αν θα είναι ψυχρή ή θερμική κατεργασία παίζει ρόλο.
Τα σύγχρονα ατσάλινα αυτό που πέτυχαν είναι η πιο λεπτή κάννη λόγο μεγαλύτερων αντοχών κ επειδή η θερμική κατεργασία είναι ακριβή, εν μέρει μείωσαν την διαφορά ποιότητας απόδοσης μεταξύ θερμικής κ ψυχρής κατεργασίας
Γιαννη πανω κατω το ιδιο λεμε..εφοσον εχεις ψυχρη κατεργασια για να εχει καποια σκληροτητα θα πρεπει πρωτα να υποστει θερμικη κατεργασια..τι να παρεις ετοιμη κατεργασμενη ραβδο τι να την κανεις εσυ την κατεργασια το ιδιο βγαινει πανω κατω..διαφορα δεν υπαρχει εμφανης στις 2 διαδικασιες..ολα τα ατσαλια σκληρυμενα βγαζουν τους ιδιους πανω κατω βαθμους σε Ροκγουελ αρα δεν αλλαζει τοσο η αντοχη τους απλα οι προσμιξεις τους σε διαφορα μεταλλα τους δινει καποια πσραπανω ελαστικοτητα απο εναν πιο παλιο εργαλειοχαλυβα στον ιδιο ακριβως βαθμο σκληρυνσης
 
Γιαννη πανω κατω το ιδιο λεμε..εφοσον εχεις ψυχρη κατεργασια για να εχει καποια σκληροτητα θα πρεπει πρωτα να υποστει θερμικη κατεργασια..τι να παρεις ετοιμη κατεργασμενη ραβδο τι να την κανεις εσυ την κατεργασια το ιδιο βγαινει πανω κατω..διαφορα δεν υπαρχει εμφανης στις 2 διαδικασιες..ολα τα ατσαλια σκληρυμενα βγαζουν τους ιδιους πανω κατω βαθμους σε Ροκγουελ αρα δεν αλλαζει τοσο η αντοχη τους απλα οι προσμιξεις τους σε διαφορα μεταλλα τους δινει καποια πσραπανω ελαστικοτητα απο εναν πιο παλιο εργαλειοχαλυβα στον ιδιο ακριβως βαθμο σκληρυνσης
Θερμική κατεργασία εννοείτε η σφυρηλάτηση της όταν το μεταλο είναι πιρομενο κόκκινο όχι η σκλήρυνση που γίνεται στο τέλος. Εκεί η μοριακή συνοχή έχει διαμορφωθεί ήδη
 
Μόνο με πιστόλι θερμού αέρα θα κάνεις σίγουρα σωστή δουλειά.
Δεν είναι κάτι που να εμπνέει ανησυχία.
Διαδοχικές θερμάνσεις και προσπάθειες ξεβιδωματος μέχρι να σπάσει η κόλλα σπειρωμάτων.
Μετά καθαρισμός των σπειρωμάτων, κόλλα χαμηλής-μέσης συγκολλητικά ικανότητας, βιδωμα και είσαι κομπλέ.
Δεν θα την έβαζα σε φούρνο ...
Αφού λοιπόν τα δοκίμασα όλα και δεν κατάφερα τίποτα, πήγα στον Χριστάκη σήμερα το πρωί και σε 3 λεπτά ήμουν έτοιμος!
Στην ερώτηση μου δε για το τι χρωστάω, ο γιατρός με καλημέρισε και με ξεπροβόδισε ευγενικά! Αυτοί είναι επαγγελματίες.
Ευχαριστώ.
 
Αφού λοιπόν τα δοκίμασα όλα και δεν κατάφερα τίποτα, πήγα στον Χριστάκη σήμερα το πρωί και σε 3 λεπτά ήμουν έτοιμος!
Στην ερώτηση μου δε για το τι χρωστάω, ο γιατρός με καλημέρισε και με ξεπροβόδισε ευγενικά! Αυτοί είναι επαγγελματίες.
Ευχαριστώ.

Αφού λοιπόν τα δοκίμασα όλα και δεν κατάφερα τίποτα, πήγα στον Χριστάκη σήμερα το πρωί και σε 3 λεπτά ήμουν έτοιμος!
Στην ερώτηση μου δε για το τι χρωστάω, ο γιατρός με καλημέρισε και με ξεπροβόδισε ευγενικά! Αυτοί είναι επαγγελματίες.
Ευχαριστώ.
Μπραβο σου Κυριακο! Και μπραβο και στον μαστορα....στον Χρηστακο στο Αιγαλεω πηγες?
 
Μπραβο σου Κυριακο! Και μπραβο και στον μαστορα....στον Χρηστακο στο Αιγαλεω πηγες?
Ναι Άλεξ, στον Δημήτρη. Πολύ καλός. Και άλλη φορά έχει εξυπηρετήσει φίλο χωρίς να χρεώσει τίποτα.
Ναι μεν γι'αυτόν δεν είναι τίποτα δύσκολο, άνετα όμως κάποιος άλλος σου έλεγε πέρνα αύριο να το πάρεις και σε χρέωνε και 20 ευρώ....
 
Ναι Άλεξ, στον Δημήτρη. Πολύ καλός. Και άλλη φορά έχει εξυπηρετήσει φίλο χωρίς να χρεώσει τίποτα.
Ναι μεν γι'αυτόν δεν είναι τίποτα δύσκολο, άνετα όμως κάποιος άλλος σου έλεγε πέρνα αύριο να το πάρεις και σε χρέωνε και 20 ευρώ....
Επιβεβαιωνει την φημη του....μπραβο του
 
Θερμική κατεργασία εννοείτε η σφυρηλάτηση της όταν το μεταλο είναι πιρομενο κόκκινο όχι η σκλήρυνση που γίνεται στο τέλος. Εκεί η μοριακή συνοχή έχει διαμορφωθεί ήδη
Γιαννη εδω εισαι λαθος..κακως υπαρχει αυτος ο ορος για την σφυρηλατηση ή οποιαδηποτε αλλη διαμορφωση..θεμρικη κατεργασια σε ολες τις βιβλιογραφιες που υπαρχουν και εχω ξεψειρισει παρα πολυ ειναι η διαδικασια που με την αυξηση της θερμοκρασιας του μεταλλου αλλαζει η μοριακη δομη του ξεπερνωντας το μη μαγνητικο σημειο και επειτα η αποτομη πτωση της θερμοκρασιας για να επιτευχθει η σκληρυνση
http://uddeholm.gr/portal/10040-Heat-Treatment.aspx
 
Ακριβως όπως το λέει ο Μίλτος περι θερμικης κατεργασιας Με την θέρμανση περα απο το μαγνητικό σημείο και μετά την απότομη ψύξη , αλλάζει η κρυσταλλική δομή του μετάλλου οπότε και αλλάζουν οι μηχανικές του ιδιότητες.
 
Αφού λοιπόν τα δοκίμασα όλα και δεν κατάφερα τίποτα, πήγα στον Χριστάκη σήμερα το πρωί και σε 3 λεπτά ήμουν έτοιμος!
Στην ερώτηση μου δε για το τι χρωστάω, ο γιατρός με καλημέρισε και με ξεπροβόδισε ευγενικά! Αυτοί είναι επαγγελματίες.
Ευχαριστώ.
Ωραία.
Στο έβγαλε, το καθάρισε και το ξανατοποθέτησε με νέα κόλλα σπειρωμάτων και αν ναι, πως το έβγαλε ? ... ή απλά στο βίδωσε ? Εγκυκλοπαιδικά ρωτάω.
 
Ωραία.
Στο έβγαλε, το καθάρισε και το ξανατοποθέτησε με νέα κόλλα σπειρωμάτων και αν ναι, πως το έβγαλε ? ... ή απλά στο βίδωσε ? Εγκυκλοπαιδικά ρωτάω.
Βασίλη την έβγαλε εντελώς, την ξαναβιδωσε και στο βιδωμα έβαλε ένα μπλε υγρό, δεν ρώτησα αλλά φαντάζομαι ότι ήταν κόλλα σπειρωμάτων.
Για να τη βγάλει είχε δύο αλουμινένια εξαρτήματα που αγκάλιαζαν την αποθήκη, στην οποία πρώτα "φορεσε" κάτι σαν δαχτυλίδι. Εφάρμοσε λοιπόν μετά τα εξαρτήματα και τα έπιασε στη μέγγενη με τη βάση του όπλου ανάποδα, η είσοδος των φυσιγγίων ήταν προς τα πάνω δηλαδή. Μετά χρησιμοποίησε την ξύλινη λαβή ενός σφυριού ως μοχλό, την έβαλε μέσα στη βάση εκεί που μπαίνει η σκανδαλοθήκη και εύκολα πλέον βίδωνε και ξεβίδωνε την αποθήκη.
 
Ναι Άλεξ, στον Δημήτρη. Πολύ καλός. Και άλλη φορά έχει εξυπηρετήσει φίλο χωρίς να χρεώσει τίποτα.
Ναι μεν γι'αυτόν δεν είναι τίποτα δύσκολο, άνετα όμως κάποιος άλλος σου έλεγε πέρνα αύριο να το πάρεις και σε χρέωνε και 20 ευρώ....
Μου έχει συμβεί 2 φορές με τον κύριο Χριστάκη. Το μικρό (για αυτόν) πρόβλημα, το έλυσε αμέσως, αφήνοντας στην άκρη άλλη δουλειά και χωρις να με ξέρει.
Και για χρέωση, συζήτηση δεν δέχθηκε.
Την μια φορά, επειδη είχε μερικά κουτιά Φυσίγγια Caditte στην άκρη του πάγκου, ντράπηκα για το τσάμπα, και πηρα 2 κουτια για τσίχλες. Τιμή αυτη του εμπορίου.

Συμφωνώ για το ότι άλλοι θα με είχαν στο "πέρνα μεθαύριο" με "κατάλληλη" χρέωση για την ...περίεργη εργασία που τους πήρε ...πολύ χρόνο.
Ή το ακομη χειρότερο, "Δώσε ότι θες".
Και αν ειναι κάτω απο 20άρικο ...τσινάνε.
Όπως πολλοι στην πιάτσα.
 
Last edited:
Status
Not open for further replies.
Back
Top