Beretta Team-Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Δηλαδη φτιαξαν μια αναμονη για 2η τρυπα ετσι ωστε αν αρχισει και κανει εμπλοκες να την ανοιξουν???
Βλέπεις όταν έχεις 500 τόσα χρόνια εμπειρίας σαν εταιρεία; Προνοεις με μια αναμονή, γιατί να φτιάξεις κάτι που να δουλεύει εξ αρχής με τα πάντα; Άσε το χρήστη λίγο να πειραματιστεί με το όπλο του .yel.
 
Δηλαδη φτιαξαν μια αναμονη για 2η τρυπα ετσι ωστε αν αρχισει και κανει εμπλοκες να την ανοιξουν???
Ακριβώς, ανάλογα την χρήση και τα φυσίγγια.
Πάντως ο φίλος πρέπει να βεβαιωθεί, όσο γίνεται βέβαια, ότι οι εμπλοκές οφείλονται σε αυτό! Μου φαίνεται λίγο περίεργο να φταίει αυτό. Κάτι μου λέει πως αυτά τα 5-6 φυσίγγια ήταν για κάποιο λόγο (αστάθεια; ) λίγο πιο αδύναμα από τα υπόλοιπα.
Ίσως από την άλλη να είχε αρχίσει να φράζει η μία και μοναδική οπή.
 
Αυτό ακριβώς.. δίνεται ένα όπλο που προμοτάρετε πως δουλεύει από 24γρ με μια τρύπα η οποία γίνεται μισή μετά από 30 ντουφεκιες... και αν θέλεις λέει να το δουλέψεις στα σκοπευτικά τραβα άνοιξε τη μόνος σου στο κάθε μπαρμπαμητσο το μάστορα.. μη τυχόν και ρίξει με 2 τρύπες magnum και γίνει μέσα το πιστόνι μια χουφτα γρεζια...big smile.
 
Παντως αφού καθαρίσαμε την τρύπα δεν ξαναέκανε. Μάλλον αυτό θα έφταιγε, μου φαίνεται περίεργο να φταίνε αδύναμα 32 άρια, όταν το όπλο υποτίθεται ότι ρίχνει από 24 γρ .
Το πιθανότερο αυτό ήταν, είχε αρχίσει να βουλώνει η μία οπή.
Πάντως μην το λες για τυχόν αδύναμα φυσίγγια.
Στον κύκλο της λειτουργίας υπάρχει ένα όριο, ένα κατόφλι. Επειδή έχω μια ιδιαίτερη αδυναμία σε θέματα δυσλειτουργιών και μου αρέσει να ψάχνω την αιτία σε μηχανισμούς που γνωρίζω, με αφορμή το πόστ σου, μπήκα και έψαξα σε αμερικάνικα φόρουμ για τυχόν παρόμοιες αναφορές σχετικά με την μία οπή των lite και xcell.
Βρήκα αναφορές από ιδιογωμοτές που λένε πως σε ίδιες ακριβώς γομώσεις έχουν παρατηρήσει αδυναμία ολοκλήρωσης του κύκλου λειτουργίας κατά την τουφεκιά, ακόμα και αν αλλάξουν ΜΟΝΟ και μόνο το καψύλι του φυσιγγίου.
Μην κοιτάτε μόνο τα γραμμάρια σαν σημείο αναφοράς των πιέσεων. Υπάρχει φυσίγγι 28γρ που βγάζει περισσότερες ή και ίσες πιέσεις με φυσίγγι 36γρ.
Απλά όσοι τα έχετε ρίξει, θυμηθείτε το trap φυσίγγι που έβγαζε η ΠΥΡΚΑΛ (24γρ), όπως και το saga to 28άρι και συγκρίνετέ το για παράδειγμα με το Γερμανικό Rotweil στα 36γρ.
 
Αυτό ακριβώς.. δίνεται ένα όπλο που προμοτάρετε πως δουλεύει από 24γρ με μια τρύπα η οποία γίνεται μισή μετά από 30 ντουφεκιες... και αν θέλεις λέει να το δουλέψεις στα σκοπευτικά τραβα άνοιξε τη μόνος σου στο κάθε μπαρμπαμητσο το μάστορα.. μη τυχόν και ρίξει με 2 τρύπες magnum και γίνει μέσα το πιστόνι μια χουφτα γρεζια...big smile.
Το μόνο που δεν κινδυνεύει είναι το πιστόνι. Αυτό που δέχεται τις μεγάλες καταπονήσεις είναι το κλείστρο και η βάση του όπλου στο πίσω μέρος. Το ένα για όλα, έχει περάσει στον κόσμο σαν πλεονέκτημα, σαν ευκολία, δεν είναι όμως ακριβώς έτσι όσον αφορά την μακροζωία του όπλου. Εκθειάζουμε πολλές φορές τις αντοχές των παλιών μετάλλων και κατασκευών, ξεχνώντας την δυνατότητα ρυθμίσεων που υπήρχε ανά κατηγορία φυσιγγίων, ελαφριά-βαριά!
 
Το μόνο που δεν κινδυνεύει είναι το πιστόνι. Αυτό που δέχεται τις μεγάλες καταπονήσεις είναι το κλείστρο και η βάση του όπλου στο πίσω μέρος. Το ένα για όλα, έχει περάσει στον κόσμο σαν πλεονέκτημα, σαν ευκολία, δεν είναι όμως ακριβώς έτσι όσον αφορά την μακροζωία του όπλου. Εκθειάζουμε πολλές φορές τις αντοχές των παλιών μετάλλων και κατασκευών, ξεχνώντας την δυνατότητα ρυθμίσεων που υπήρχε ανά κατηγορία φυσιγγίων, ελαφριά-βαριά!
Δηλαδή εντείνουμε τη μακροζωία του όπλου, περιορίζοντας παράλληλα την ορθή λειτουργία του; γιατί εδώ αυτό γίνεται.. να έχουμε δηλαδή ένα όπλο για μια ζωή αλλά να μην έχει δουλέψει σωστά ποτε.. η για να δουλέψει να πρέπει να επέμβουμε στο κάθε μάστορα της γειτονιάς...
Επίσης, όσον αφορά αυτό που είπες πιο πάνω Γιώργο ότι τα όπλα προορίζονται για την αμερικανική αγορά και εκεί ρίχνουν βαριά αρα τα δίνουν με μια τρύπα που αρκεί για ορθή λειτουργία, το ας έχει προνοήσει και τα όπλο που θα έριχνε στην Ευρώπη να είχαν δυο οπές, αφού δεν χρειάζονται η βαριές γομώσεις η χρησιμοποιούνται και στο σκοπευτήριο και τα λοιπά.. τόσα και τόσα προσφέρουν σε αμερικανικές εκδόσεις και δε μπορούσαν να προνοήσουν γιαυτο;;:rolleyes:
 
Last edited:
Μα ρε παιδιά η δικιά μου η a400 Xtreme unico που έχει δυο τρύπες ανοιχτές στην κάνη μια χαρά τα ρίχνει και τα 24 και τα 28, με λίγα λόγια θέλω να πω μήπως είναι καμία αστοχία του εργοστασίου και ανοίχτηκε μόνο μια τρύπα;
 
Δηλαδή εντείνουμε τη μακροζωία του όπλου, περιορίζοντας παράλληλα την ορθή λειτουργία του;
Ανάλογα τι εννοεί ο καθένας ορθή λειτουργία.
Αν θεωρείς ορθή λειτουργία την χρήση και μιλάω για πραγματική χρήση, όχι 10 φυσίγγια το χρόνο, φυσιγγίων από 24 ως 56γρ, τότε ναι το όπλο θα δουλέψει ορθά για 3-4 χρόνια και μετά θα είναι για πέταμα.
Δεν υπάρχει στην ζωή ένα για όλα.
Θα σου δώσω ένα παράδειγμα, πες ότι είμαι σκοπευτής του skeet και θέλω να ρίχνω απροβλημάτιστα 500 φυσίγγια την εβδομάδα των 24γρ. Παράλληλα ζω κάπου στην βόρεια Ελλάδα και θέλω και άλλα 100 φυσίγγια την εβδομάδα για φάσσες, παπιά, λαγό, από 36γρ ως 42γρ και κανένα magnum για γουρούνι.
Το όπλο πολύ σύντομα θα τα φτύσει.
Αυτό που έχω κάνει εγώ είναι το εξής, επειδή κυνηγάω μικρά φτερωτά αλλά μερικές φορές τον χρόνο μπορεί να χρειαστεί να ρίξω καμιά κούτα βαριά, απευθύνθηκα σε παλιό οπλουργό και μου βρήκε ισχυρό παλιό επανατατικό ελατήριο. Το όπλο όμως και λογικά σταμάτησε να ρίχνει τα 28άρια ΠΟΥ ΘΕΛΩ να ρίχνει. Εκεί λοιπόν έγινε το λεγόμενο tuning, κόπηκε μια σπείρα από το ελατήριο αλλά ακόμα τσίμπαγε εμπλοκές στα 28, κόπηκε άλλη μία και τα πήγαινε μαρούλι. Προστατεύω λοιπόν το όπλο από περιττές φθορές, χωρίς να ρίχνει τα 24γρ. Μικρό το κακό !
Δεν θεωρώ ότι περιόρισα την ορθή λειτουργία του.
 
Ανάλογα τι εννοεί ο καθένας ορθή λειτουργία.
Αν θεωρείς ορθή λειτουργία την χρήση και μιλάω για πραγματική χρήση, όχι 10 φυσίγγια το χρόνο, φυσιγγίων από 24 ως 56γρ, τότε ναι το όπλο θα δουλέψει ορθά για 3-4 χρόνια και μετά θα είναι για πέταμα.
Δεν υπάρχει στην ζωή ένα για όλα.
Θα σου δώσω ένα παράδειγμα, πες ότι είμαι σκοπευτής του skeet και θέλω να ρίχνω απροβλημάτιστα 500 φυσίγγια την εβδομάδα των 24γρ. Παράλληλα ζω κάπου στην βόρεια Ελλάδα και θέλω και άλλα 100 φυσίγγια την εβδομάδα για φάσσες, παπιά, λαγό, από 36γρ ως 42γρ και κανένα magnum για γουρούνι.
Το όπλο πολύ σύντομα θα τα φτύσει.
Αυτό που έχω κάνει εγώ είναι το εξής, επειδή κυνηγάω μικρά φτερωτά αλλά μερικές φορές τον χρόνο μπορεί να χρειαστεί να ρίξω καμιά κούτα βαριά, απευθύνθηκα σε παλιό οπλουργό και μου βρήκε ισχυρό παλιό επανατατικό ελατήριο. Το όπλο όμως και λογικά σταμάτησε να ρίχνει τα 28άρια ΠΟΥ ΘΕΛΩ να ρίχνει. Εκεί λοιπόν έγινε το λεγόμενο tuning, κόπηκε μια σπείρα από το ελατήριο αλλά ακόμα τσίμπαγε εμπλοκές στα 28, κόπηκε άλλη μία και τα πήγαινε μαρούλι. Προστατεύω λοιπόν το όπλο από περιττές φθορές, χωρίς να ρίχνει τα 24γρ. Μικρό το κακό !
Δεν θεωρώ ότι περιόρισα την ορθή λειτουργία του.
Σαφώς και δεν τη περιόρισες δεν λέμε αυτό..
Εγώ προσωπικά γνωρίζω 3 σίγουρα όπλα φίλων (και σίγουρα δεν είναι τα μοναδικά) τα οποία ρίχνουν άνετα και ΠΟΛΛΑ 28αρια το χρόνο χωρίς καμία παρέμβαση είτε σκοπευτήριο είτε παγανα και τα υπόλοιπα φυσιγγια είναι σεμι και magnum σε παπια και γουρούνι.. χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα.. αυτά ναι τα θεωρώ σωστή λειτουργία...
Σε θέμα λειτουργίας και αξιοπιστίας μηχανισμού το όλα σε ένα το έχει η benelli δυστυχώς η ευτυχώς..
 
Τα οπλα ειναι εργαλεια, και ως τετοια, μπορουμε ανετα να τα φερνουμε στα μετρα των "θελω" μας, οπως κανουμε πχ με τα αυτοκινητα. Το ενα οπλο στο κυνηγι ισχυε σε εποχες που το θηραμα ηταν αφθονο, και ειχες τη δυνατοτητα να φυγεις με μια καλη καρπωση ακομα και σε μετριες μερες. Πλεον αυτο ειναι λιγοτερο δυνατον, και πας σε εξειδικευμενα οπλα-φυσιγγια-ρουχα κλπ.
 
Σαφώς και δεν τη περιόρισες δεν λέμε αυτό..
Εγώ προσωπικά γνωρίζω 3 σίγουρα όπλα φίλων (και σίγουρα δεν είναι τα μοναδικά) τα οποία ρίχνουν άνετα και ΠΟΛΛΑ 28αρια το χρόνο χωρίς καμία παρέμβαση είτε σκοπευτήριο είτε παγανα και τα υπόλοιπα φυσιγγια είναι σεμι και magnum σε παπια και γουρούνι.. χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα.. αυτά ναι τα θεωρώ σωστή λειτουργία...
Σε θέμα λειτουργίας και αξιοπιστίας μηχανισμού το όλα σε ένα το έχει η benelli δυστυχώς η ευτυχώς..
Και γω το ίδιο έκανα, ειδικά πριν πάρω το δίκαννο, χιλιάδες 28αρια στο σκοπευτήριο, στην τσίχλα και στο παπί αβέρτα Olymbus (900+ bars). Μέχρι που έναν Οκτώβρη με 20 βαθμούς, από τα πολλά Olymbus μου έσπασε το αυτάκι (χερουλι) του κλείστρου.
Εκεί αναθεώρησα και σκέφτηκα γιατί να το έχω τόσο μαλακό από τα 24γρ, δεν χρειάζεται. Να σου πω την αλήθεια αν δεν είχα κόλλημα με τα 28γρ και εριχνα στην τσίχλα 32 οπως το 90%, θα το είχα να μην ρίχνει κάτω από 32.
 
Και γω το ίδιο έκανα, ειδικά πριν πάρω το δίκαννο, χιλιάδες 28αρια στο σκοπευτήριο, στην τσίχλα και στο παπί αβέρτα Olymbus (900+ bars). Μέχρι που έναν Οκτώβρη με 20 βαθμούς, από τα πολλά Olymbus μου έσπασε το αυτάκι (χερουλι) του κλείστρου.
Εκεί αναθεώρησα και σκέφτηκα γιατί να το έχω τόσο μαλακό από τα 24γρ, δεν χρειάζεται. Να σου πω την αλήθεια αν δεν είχα κόλλημα με τα 28γρ και εριχνα στην τσίχλα 32 οπως το 90%, θα το είχα να μην ρίχνει κάτω από 32.
Σε τι οπλο εσπασε το αυτακι του κλειστρου Γιωργο?
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top