Beretta Team-Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Για την 302 ακούγεται ότι ήταν ένα εξαιρετικό όπλο. Ως ένα βαθμό αυτό είναι αλήθεια, γιατί κατέχω την 303 Και είναι ένα όπλο με απλό αξιόπιστο μηχανισμό, και γενικά πολύ καλή ποιότητα κατασκευής. Τα 300 ευρώ είναι λίγα για ένα καλό όπλο σχεδόν αμεταχειριστο κι ας είναι 30 ετιας. Μέχρι εκεί όμως...Δεν μπορώ να ακούω το αιρετικό τα παλιά ήταν καλύτερα τα καινούρια είναι μάπα κλπ, ή το ότι η 302 χτύπαγε τα πουλιά στου διαόλου το κέρατο και οι υπόλοιπες καινούριες καραμπίνες είναι νεροπιστολα. Αν πιάσει κάποιος στα χέρια του και κατέχει μια καλή καινούρια καραμπίνα γρήγορα παρκάρει στον οπλοβαστο την παλιά. Αυτή είναι η αλήθεια. Γι αυτο κι εκτός ελαχίστων περιπτώσεων όσοι έχουμε παλιά και καινούρια όπλα χρησιμοποιούμε τα νεότερα τελικά. Αλλά πάντα 300 ευρω για μια beretta σειράς 300 σε σχεδόν αμεταχειριστη κατάσταση είναι λίγα. Αν είχα σκοπό να κυνηγάω με το όπλο κι εγώ θα το έπαιρνα μ' αυτά τα λεφτά.
Εγώ πάντως τη βγάζω τη γριούλα που και πού τιμής ένεκεν
 
Ως κάτοχος της browning B-80 (ίδιος μηχανισμός με 302) είχα ραγίσει το κλείστρο κάτω από το αυτί.και λέω είχα γιατί την είχα μελανιάσει στις τουφεκιες κατακαλόκαιρο σενα λατομειο που ειχαμε στήσει ένα αυτοσχεδιο σκοπευτηριο το 92-93?.Αγόρασα θυμάμαι ένα κουφάρι από 303 50.000 δραχμες αλλά το αεροπλανάκι και η ουρα δεν ταιριαζε και αναγκάστηκα να πάρω και αυτά. Από τότε δεν ξαναδημιούργησε πρόβλημα.
 
Εγώ πάντως τη βγάζω τη γριούλα που και πού τιμής ένεκεν
Κι εγώ πέρυσι κανα δύο φορές πήρα την 303 στις τσιχλες αλλά επειδή το κοντακι είναι απειραχτο δεν έχει φλαντζες κλπ και δε μου έρχεται όπως τα άλλα μου οπλα για να πω την αλήθεια έριχνα ψιλο οπου να ναι...Μου έκανε εντύπωση που όταν ήμουν πιτσιρικάς έριχνα καλά με αυτό το κοντακι. Είχα προσαρμοστεί με την πολλή τριβή με το όπλο αρκετά.
 
Παιδες σας ευχαριστω για το ενδιαφερον σας μεχρι στιγμης αν και ο φιλος sportsman με προβληματισε με την αποψη του "Μην πετας τα λεφτα σου για αυτο το οπλο δεν αξιζει το κοπο "και με τα υπολοιπα που εβαλε για τα πολλα προβληματα.Ενημερωνω οτι η τιμη συνεφωνηθει στα 300ευρω αλλα το Σαββατο το βραδυ δεν εδωσα την απαντηση μου για την τελικη αγορα ως οφειλα και ζητησα τον χρονο για μια δυο μερες ακομα .δεδομενου οτι δεν ειχα παρει τις αποψεις σας.Θελω να σας ομολογησω οτι αυτη η αγορα της συγκεκριμενης Α302 δεν με ελκυει για την καινουργη κατασταση του οπλου οσο τοσο το 18.2 του αυλου της που θεωρω οτι ειναι απο τα σπανια κομματια στο συνολο της συγκεκριμενης παραγωγης και προσδοκω σε ενα βλητικο αποτελεσμα με αυτο που αναφερεται για την 391 greystoane με το 18.2 .Το οπλο αυτο αγοραστηκε στην Γερμανια οπως εχω αναφερει και ισως καποια κομματια που ετυχε να βγουν απο την παραγωγη να πηγαν για το εξωτερικο.Ενημερωθηκα για τον οπλουργο τον κ .Παπαιωαννου ως τεχνικος αντιπροσωπος της Βερεττα και με συμβουλευσαν να τον παρω τηλεφωνο για να παρω ασφαλη και ακριβη πληροφοριες που προφανως να εχει ενα στατιστικο δειγμα μετα απο τοσα χρονια για την σειρα 300.Επικοινωνησα σημερα αλλα δεν απαντησε στο τηλεφωνο πιθανον να κανει διακοπες ο ανθρωπος.Μοιρασθηκα τις σκεψεις μου χωρις βεβαια να αμφισβητησω τις εμπειριες σας με το οπλο αυτο και σας ευχαριστω για αλλη μια φορα.Δεν θελω να γινω κουραστικος με την επιμονη μου στο θεμα αλλα απο την φυση μου ειμαι ενοχλητικα εξεταστικος για οτιδηποτε μου προκαλεσει το ενδιαφερον.Παντως εαν το παρω αυτο το οπλο θα σας αποζημειωσω με ενα συγκριτικο Beretta A 302 αυλος 18.2 vs Benelli Super Sport αυλος 18.3 συγκεντρωση και διατρηση.
 
Παιδες σας ευχαριστω για το ενδιαφερον σας μεχρι στιγμης αν και ο φιλος sportsman με προβληματισε με την αποψη του "Μην πετας τα λεφτα σου για αυτο το οπλο δεν αξιζει το κοπο "και με τα υπολοιπα που εβαλε για τα πολλα προβληματα.Ενημερωνω οτι η τιμη συνεφωνηθει στα 300ευρω αλλα το Σαββατο το βραδυ δεν εδωσα την απαντηση μου για την τελικη αγορα ως οφειλα και ζητησα τον χρονο για μια δυο μερες ακομα .δεδομενου οτι δεν ειχα παρει τις αποψεις σας.Θελω να σας ομολογησω οτι αυτη η αγορα της συγκεκριμενης Α302 δεν με ελκυει για την καινουργη κατασταση του οπλου οσο τοσο το 18.2 του αυλου της που θεωρω οτι ειναι απο τα σπανια κομματια στο συνολο της συγκεκριμενης παραγωγης και προσδοκω σε ενα βλητικο αποτελεσμα με αυτο που αναφερεται για την 391 greystoane με το 18.2 .Το οπλο αυτο αγοραστηκε στην Γερμανια οπως εχω αναφερει και ισως καποια κομματια που ετυχε να βγουν απο την παραγωγη να πηγαν για το εξωτερικο.Ενημερωθηκα για τον οπλουργο τον κ .Παπαιωαννου ως τεχνικος αντιπροσωπος της Βερεττα και με συμβουλευσαν να τον παρω τηλεφωνο για να παρω ασφαλη και ακριβη πληροφοριες που προφανως να εχει ενα στατιστικο δειγμα μετα απο τοσα χρονια για την σειρα 300.Επικοινωνησα σημερα αλλα δεν απαντησε στο τηλεφωνο πιθανον να κανει διακοπες ο ανθρωπος.Μοιρασθηκα τις σκεψεις μου χωρις βεβαια να αμφισβητησω τις εμπειριες σας με το οπλο αυτο και σας ευχαριστω για αλλη μια φορα.Δεν θελω να γινω κουραστικος με την επιμονη μου στο θεμα αλλα απο την φυση μου ειμαι ενοχλητικα εξεταστικος για οτιδηποτε μου προκαλεσει το ενδιαφερον.Παντως εαν το παρω αυτο το οπλο θα σας αποζημειωσω με ενα συγκριτικο Beretta A 302 αυλος 18.2 vs Benelli Super Sport αυλος 18.3 συγκεντρωση και διατρηση.
Πάντως δεν νομίζω οτι θα έχει ίδιες τουφεκιές με την greystone γιατι η greystone είχε μεγαλύτερο κώνο αν δεν απατώμαι καθώς και διαφορετικά τσοκ.
 
Πάντως δεν νομίζω οτι θα έχει ίδιες τουφεκιές με την greystone γιατι η greystone είχε μεγαλύτερο κώνο αν δεν απατώμαι καθώς και διαφορετικά τσοκ.
Η αποριες μας θα λυθουν επι του τυπογραφειου εφοσον μας δοθει η ευκαιρια να κανουμε τις δοκιμες.
 
Τι ζημιές σου είχε βγάλει,είχε και η δίκη σου σπασμένο κλειστρο;

Zημιες διαφορες Ηλια μου ειχε βγαλει κατα συχνα διαστηματα απο σπασμενο κλειστρο
και παρολο που δεν εριχνα ποτε δυνατα φυσιγγια, μου ειχε σπασει δυο φορες εξολκεις
και του κλειστρου και τον μεσα, ελατηριο βελονας , μετα ειχε σπασει δυο φορες την ουρα στο κλειστρο
μια φορα το διχαλο , επισης γλωσα της σκανδαλης, αλλα αυτα δεν ηταν μονο σε εμενα,
κι αλλοι φιλοι μου που της ειχαν τοτε παρομοια θεματα ειχαν.

Διαφωνώ κάθετα οριζόντια και πλαγίως.αγορασμενη το 1981-82 από τον πατέρα μου με μια κανη απλή και μια μάγκνουμ έχει ρίξει πολλές χιλιάδες φυσίγγια απλά semi και magnum δεν έχει κάνει ποτέ εμπλοκή και ούτε κλείστρο έσπασε ποτέ και μιλάμε για ένα όπλο που έχει κυνηγήσει σχεδόν σε όλη την Ελλάδα και περισσότερο στη βόρεια Ελλάδα με ότι αυτό συνεπαγεται.αν τ όπλο συντηρείται σωστά δεν παρουσιάζει απολύτως τίποτα.αν δεν συντηρείται όπως πρέπει τότε θα βγάλει ότι του κατέβει

Ευριπιδη μπορει να διαφωνεις οριζοντιος και καθετως οπως ειπες, αλλα αυτα ειναι
γεγονοτα που εχουν συμβη οχι μονο σε εμενα αλλα και σε αλλους φιλους μου που τις ειχαν.
Οσο για την συντηρηση σε πληροφορω οτι γινοταν παντα επιμελημενη και πολυ συχνα στο οπλο
οποτε δεν τιθεται τετοιο θεμα.
Τον αν η δικη σου δεν ειχε παρουσιασει τετοια θεματα ισως να εισουν τυχερος τι να πω.
Παντως ειναι γεγονος αναμφισβητητο τετοιες βλαβες σ' αυτα τα οπλα.
 
Last edited:
Pit μην το πάρεις το όπλο και μπλέξεις με αβαρίες. Πες στον φίλο σου να το βάλει μια αγγελία 600€ και θα το πουλήσει χθες. Οπότε θα είστε και οι δύο κερδισμένοι.... .sarcastic. . Τι να την κάνεις την 302; Άντε να είναι μέσα στα 3 πρώτα αυτογεμή σε πωλήσεις στα χρονικά του λειόκανου.
 
Pit μην το πάρεις το όπλο και μπλέξεις με αβαρίες. Πες στον φίλο σου να το βάλει μια αγγελία 600€ και θα το πουλήσει χθες. Οπότε θα είστε και οι δύο κερδισμένοι.... .sarcastic. . Τι να την κάνεις την 302; Άντε να είναι μέσα στα 3 πρώτα αυτογεμή σε πωλήσεις στα χρονικά του λειόκανου.
Αχρησιμοποίητη 302 71 πόντους κάνη με τσοκακια και 600€ θα φύγει όντως πολύ γρηγορα....και θα έχεις πολύ πιο αξιόπιστο όπλο από τα όπλα που κυκλοφορούν καινουργια κοντα στο χιλιάρικο
 
Και να το πάρει λέει και να τον ταράξει στις εμπλοκές και στα σπασίματα κλείστρου ουράς εξωλκέα,,,ποιον θα κυνηγάει ; .sarcastic.
Κατάλαβα πως το λες γοα χαβαλέ εσυ αλλά είμαστε μεγάλο αγόρια,ζητάμε την άποψη των άλλων αλλά η τελευταία απόφαση είναι δικιά μας!Παντως θεωρώ πως άμα είναι όντως αχρησιμοποίητη για μενα πολύ δύσκολο να συμβει αλλά για να το σκέφτεται τόσο πολύ ο πιτ θεωρώ πως δεν του κάνει κλικ επομενως τσάμπα ανακυκλώνεται το θέμα.Το όπλο είναι σαν την γκομενα πέρα από το μα είναι καλό πρέπει να το γουστάρεις κιολας!
 
Pit μην το πάρεις το όπλο και μπλέξεις με αβαρίες. Πες στον φίλο σου να το βάλει μια αγγελία 600€ και θα το πουλήσει χθες. Οπότε θα είστε και οι δύο κερδισμένοι.... .sarcastic. . Τι να την κάνεις την 302; Άντε να είναι μέσα στα 3 πρώτα αυτογεμή σε πωλήσεις στα χρονικά του λειόκανου.
Γιωργο σε ευχαριστω ειναι μια αποψη ακριβως οπως εχεις κοστολογησει στα 600 ευρω το οπλο μπορει να υπαρχει ενα ενδιαφερον αυριο αλλα εφοσον εχω μεταβιβασει το οπλο στο ονομα μου.Ο φιλος μου θελει να με ευχαριστησει για μεγαλη υποχρεωση οπως και αρχικα το εχω εξηγησει και μου δινει το ελευθερο μετα να κανω οτι θελω αλλα πρεπει να του αποδειξω οτι ισως ειναι για το καλο μου να το πουλησω στη συνεχεια χωρις να τον στεναχωρησω.Πρεπει για λογους ηθικης και φιλικης αγαπης να μην κανουμε κατι αναρμοστο .Σωστα ομως ειναι μια σκεψη.Σημερα το Υπουργειο Δικαιοσυνης με ενημερωσε οτι αυριο στις 10 το πρωι θα ειναι το ποινικο μητρωο στο ΑΤ και μπορω να ολοκληρωσω την αγορα.Θετω σε ολους τους φιλους προς ενημερωση τον τηλεφωνο του αρμοδιου στο Υπουργειο σε οποιον χρειαστει για ταχυτερη εξυπηρετηση ποινικου μητρωου και ειναι το 2131307043 .
 
Για την ερώτηση που μου είχες κάνει Παναγιώτη,αν ήταν η κάννη με σταθερό τσοκαρισμα θα ήμουν 100% θετικός για την απόκτηση του και αυτό γιατί έχω δει 302 με τσοκ αλλά και σταθερό και αυτές με το σταθερό ηταν καλύτερες σε κατανομές διάτρηση

Τις 302 με τσοκ τις λέω σκορποσκαγιαστρες και δεν μιλάω για φτιαγμένες κάννες με κώνους και όλα τα συναφή
 
Για την ερώτηση που μου είχες κάνει Παναγιώτη,αν ήταν η κάννη με σταθερό τσοκαρισμα θα ήμουν 100% θετικός για την απόκτηση του και αυτό γιατί έχω δει 302 με τσοκ αλλά και σταθερό και αυτές με το σταθερό ηταν καλύτερες σε κατανομές διάτρηση

Τις 302 με τσοκ τις λέω σκορποσκαγιαστρες και δεν μιλάω για φτιαγμένες κάννες με κώνους και όλα τα συναφή
Παυλο το 1982 πηρα και εγω καινουργια την 302 με 2 αστρα σταθερο.Τρια χρονια που εριξα πολλα φυσιγγια διοτι την εποχη εκεινη τα θηραματα ολα τα ειδη που κυνηγουσαμε ηταν σε μεγαλη αφθονια δεν εβγαλε κανενα προβλημα και ο λογος που την εδωσα ηταν αποκλειστικα το βλητικο της κανης ενα χαλι πραγματικο τι να πω.Την δοκιμασα με 121 βενελλι Μanufranse σταθερο και αυτη στα 2 αστρα νυχτα με την ημερα μια απο τις δοκιμες σου λεω ομως ζημια καμμια αψογη.Τι να πω εαν δεν την δοκιμασω θα πω αστοχα πραγματα.
 
Την 123 την έχω από τον πατέρα μου 2* επίσης,την είχε φέρει από Λίβανο κούτα

Τι να πεις για αυτές τις τουφεκιές,,,φέτος θα φτιάξω κοντάκι μιας και το δικό της έχει ραγίσει ( εκεί έπασχαν αυτές ) στην λαβή

Με το καλό να πάρεις το όπλο και να το χαρείς
 
Παυλο το 1982 πηρα και εγω καινουργια την 302 με 2 αστρα σταθερο.Τρια χρονια που εριξα πολλα φυσιγγια διοτι την εποχη εκεινη τα θηραματα ολα τα ειδη που κυνηγουσαμε ηταν σε μεγαλη αφθονια δεν εβγαλε κανενα προβλημα και ο λογος που την εδωσα ηταν αποκλειστικα το βλητικο της κανης ενα χαλι πραγματικο τι να πω.Την δοκιμασα με 121 βενελλι Μanufranse σταθερο και αυτη στα 2 αστρα νυχτα με την ημερα μια απο τις δοκιμες σου λεω ομως ζημια καμμια αψογη.Τι να πω εαν δεν την δοκιμασω θα πω αστοχα πραγματα.
Και τοτε τι την θες αφού την είχες παλιά κ την ξερεις κ δεν σου άρεσε ....μου φενεται πολλοίς ντόρος για το τίποτα .fff.
 
Την 123 την έχω από τον πατέρα μου 2* επίσης,την είχε φέρει από Λίβανο κούτα

Τι να πεις για αυτές τις τουφεκιές,,,φέτος θα φτιάξω κοντάκι μιας και το δικό της έχει ραγίσει ( εκεί έπασχαν αυτές ) στην λαβή

Με το καλό να πάρεις το όπλο και να το χαρείς
Σε ευχαριστω φιλε.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top