Beretta Team-Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Εριξα σημερα και εγω την Plus...
Ομολογω οτι ημουν πολυ περιεργος να τη δω, δεδομενου οτι την Α400 xtrema την εχει το κουμπαρακι μου κ την εχω κυνηγησει αρκετα...

Μου αρεσε πολυ η υπερυψωμενη ριγα αλλα και το ενθετο στο μαγουλο στο πανω μερος απο το κοντακι...
Με 28 γρ δεν ενιωθες τιποτα, με καποια τσιμπημενα 31 γρ αρχιζες να την ακους, γενικα ευχαριστο στη χρηση πολυ...
Το αυτι του κλειστρου μου φανηκε κ μενα ογκωδες οπως κ του Παυλου, περιττο θα ελεγα σε αυτο το μεγεθος...
Οι τουφεκιες ωραιες και γεματες, φαινοταν οτι ειχε δυνατη περιφερεια...

Γενικα αν εκλεινα τα ματια θα ελεγα οτι επιανα την xtrema, η αισθηση στα πλαστικα κ στο βαρος μου φανηκε ιδια...

Στον πινακα οι τουφεκιες ηταν καλες, με 28 γρ ηταν πιο ανοιχτες απο της Μ2 μου αλλα εγω με τσοκ kicks στα 35 μετρα με 3 αστρα...
 
Στον πινακα οι τουφεκιες ηταν καλες, με 28 γρ ηταν πιο ανοιχτες απο της Μ2 μου αλλα εγω με τσοκ kicks στα 35 μετρα με 3 αστρα...

μήκος κάννης 71 να φανταστώ ;

Άρη ποιό τσοκ φόραγε η Α400 σε αυτά τα μέτρα,3ρι ; έβγαλες φωτό πίνακα ;
 
Εριξα σημερα και εγω την Plus...
Ομολογω οτι ημουν πολυ περιεργος να τη δω, δεδομενου οτι την Α400 xtrema την εχει το κουμπαρακι μου κ την εχω κυνηγησει αρκετα...

Μου αρεσε πολυ η υπερυψωμενη ριγα αλλα και το ενθετο στο μαγουλο στο πανω μερος απο το κοντακι...
Με 28 γρ δεν ενιωθες τιποτα, με καποια τσιμπημενα 31 γρ αρχιζες να την ακους, γενικα ευχαριστο στη χρηση πολυ...
Το αυτι του κλειστρου μου φανηκε κ μενα ογκωδες οπως κ του Παυλου, περιττο θα ελεγα σε αυτο το μεγεθος...
Οι τουφεκιες ωραιες και γεματες, φαινοταν οτι ειχε δυνατη περιφερεια...

Γενικα αν εκλεινα τα ματια θα ελεγα οτι επιανα την xtrema, η αισθηση στα πλαστικα κ στο βαρος μου φανηκε ιδια...

Στον πινακα οι τουφεκιες ηταν καλες, με 28 γρ ηταν πιο ανοιχτες απο της Μ2 μου αλλα εγω με τσοκ kicks στα 35 μετρα με 3 αστρα...
Αν τράβηξες καμία φώτο απτον πίνακα ανέβασε ρε φιλε να πάρουμε μια ιδέα.
 
Ή plus έχει όλα τα φουλ εξτρα που λέμε, είναι το πιο ολοκληρωμένο Beretta αλλά προσωπικά και γενικά για ανθρώπους που δεν πατάνε στο βάλτο δεν ξέρω αν βολεύει. Δεν ξέρω τι κέρδος θα είχα εγώ π.χ που κυνηγάω τρυγόνια, τσίχλες, ορτυκια, και λίγο φάσσα τι κέρδος θα είχα από την plus; Δηλαδή πέρα απ το ορτυκι που εκει σίγουρα θα πάρω το δικαννο για να βγω. Στα υπόλοιπα light καρτερια θα είχε μεγαλύτερη αξία η plus από την upland π.χ;
 
Ή plus έχει όλα τα φουλ εξτρα που λέμε, είναι το πιο ολοκληρωμένο Beretta αλλά προσωπικά και γενικά για ανθρώπους που δεν πατάνε στο βάλτο δεν ξέρω αν βολεύει. Δεν ξέρω τι κέρδος θα είχα εγώ π.χ που κυνηγάω τρυγόνια, τσίχλες, ορτυκια, και λίγο φάσσα τι κέρδος θα είχα από την plus; Δηλαδή πέρα απ το ορτυκι που εκει σίγουρα θα πάρω το δικαννο για να βγω. Στα υπόλοιπα light καρτερια θα είχε μεγαλύτερη αξία η plus από την upland π.χ;
Στο Στρατο λιγο πολυ πηγαμε ολοι και εκει μαθαμε οτι εχουμε οπλα για την αναλογη περιπτωση δηλαδη για τις οδομαχιες θα εχουμε ενα ελαφυ ευελικτο και γρηγορο οπλο για τα χαρακωματα θα εχουμε ενα μεσου και απο τα μετοπισθεν ενα βαρεου.Τα λεω καλα;Ο φιλος μας ο BIRDY κατα την αποψη μου σωστα διαχωριζει τα πραγματα για τα δυο αυτα οπλα τα οποια για μενα ειναι το καθενα στο ειδος του και για τον προορισμο του και ειναι αναμεσα στις καλιτερες επιλογες που μπορει να επιλεξει καποιος σημερα .Ειδικα για την Plus επειδη διαβασα και κατι ξενες αναλυσεις που εχουν παρουσιασει οι Αμερικανοι χωρις να το εχω δει απο κοντα και μετα απο τις εντυπωσεις του Παυλου πρεπει να ειναι σπουδαιο οπλο για τον προορισμο του. Δεν ξερω αν συμφωνειται.
 
Ή plus έχει όλα τα φουλ εξτρα που λέμε, είναι το πιο ολοκληρωμένο Beretta αλλά προσωπικά και γενικά για ανθρώπους που δεν πατάνε στο βάλτο δεν ξέρω αν βολεύει. Δεν ξέρω τι κέρδος θα είχα εγώ π.χ που κυνηγάω τρυγόνια, τσίχλες, ορτυκια, και λίγο φάσσα τι κέρδος θα είχα από την plus; Δηλαδή πέρα απ το ορτυκι που εκει σίγουρα θα πάρω το δικαννο για να βγω. Στα υπόλοιπα light καρτερια θα είχε μεγαλύτερη αξία η plus από την upland π.χ;
Όχι.
Η Plus είναι συνθετική super magnum με προορισμό καθαρό βαλτοκυνηγι.Για εκεί σχεδιάστηκε και για εκεί θα είναι καλή.
Τώρα για τρυγόνια με 35 βαθμούς και 28αρια φυσίγγια η τσιχλομπασιμο με τα ιδια φυσιγγια υπαρχουν πολλά αλλά όπλα.που κάνουν την δουλεια
 
Ή plus έχει όλα τα φουλ εξτρα που λέμε, είναι το πιο ολοκληρωμένο Beretta αλλά προσωπικά και γενικά για ανθρώπους που δεν πατάνε στο βάλτο δεν ξέρω αν βολεύει. Δεν ξέρω τι κέρδος θα είχα εγώ π.χ που κυνηγάω τρυγόνια, τσίχλες, ορτυκια, και λίγο φάσσα τι κέρδος θα είχα από την plus; Δηλαδή πέρα απ το ορτυκι που εκει σίγουρα θα πάρω το δικαννο για να βγω. Στα υπόλοιπα light καρτερια θα είχε μεγαλύτερη αξία η plus από την upland π.χ;
Ετσι ακριβώς φίλε. Είναι για βαλτοκυνηγους ως επί το πλείστον παπια χηναρια αντε και καμιά φασσα. Για τους Έλληνες κυνηγούς πλην κάποιων παθιασμενων παπιατζηδων δν εχει λόγο ύπαρξης κατ'εμε. Πολύ ωραίο αλλά όχι για τους πιο πολλούς από εμάς
 
περί ορέξεως,,με ότι γουστάρει ο καθένας κυνηγάει,αυτό που θεωρώ εγώ σωστό μπορεί να θεωρείται λάθος για κάποιον και το αντίθετο φυσικά

Σταύρο μη βάζεις το 28γρ ως το πλέον διαδεδομένο φυσίγγι για τρυγόνι και τσίχλα ( άλλο εγώ εσύ και όσοι το δουλεύουν όλο το χρόνο και γνωρίζουν τις δυνατότητες του ) ,είναι λίγοι οι οπαδοί αυτών των γραμμαρίων,έχουμε δει καλοκαιριάτικα 34-36γρ να φεύγουν κούτες :)

δεν υπάρχει σωστό και λάθος παρά μόνο στα γραφόμενα και στα λόγια ,,,στην πράξη μπορεί το ένα να αναιρέσει το άλλο, δεν το έχουμε δει άλλωστε ;
 
Φυσικά και είναι όπως το βλέπει ο καθένας μας και δεν είναι λάθος τίποτα, απλώς πιστεύω ότι τα όπλα που προορίζονται για κάποιο συγκεκριμένο τύπο κυνηγίου δείχνουν τα...δόντια τους σε αυτά τα κυνηγια. Εννοώ ότι απλώς δε θα φανεί η υπέροχη του σε πιο light κυνηγια.
 
Ποιο χαρακτηριστικό είναι εκείνο που εμποδίζει κάποιον να κυνηγάει αποκλειστικά και μόνο σιταρήθρες, αν θέλει να το κάνει με cal 12, στην beretta που συζητάτε;
Το συνολικό της μήκος;
Το συνολικό της βάρος;
Ο συνολικός όγκος;
Προσωπικά θα έβρισκα εύστοχο ένα σχόλιο που να αναφέρεται σε λάθος διαμέτρημα,όχι σε μάρκα ή μοντέλο.
 
Γιώργο ομολογώ με μπέρδεψε το "αποκλειστικά και μόνο σιταρήθρες" γιατί το θεωρώ καρτερίσιο θήραμα ενώ αρκετοί το θεωρούν περπατητό. Αν το περιορίζεις "μόνο στις σιταρήθρες" για να καθορίσεις το μέγεθος του θηράματος είναι άλλο . Πάντως και ο τρόπος κυνηγιού και το μέγεθος του θηράματος διαμορφώνουν και τις απαντήσεις στα μετέπειτα ερωτήματά σου. Θεωρώ οτι και το μήκος και το βάρος και ο συνολικός όγκος και κυρίως το cal 12, παίζουν ρόλο. Επειδή έτυχε να κυνηγήσω με μία Baikal 155 super magnum θεωρώ υπερβολή να κυνηγηθεί με τέτοιο όπλο η σιταρήθρα αλλά και τα περισσότερα από τα θηράματα που κυνηγάμε στην Ελλάδα. Και για την φάσα θα το έλεγα υπερβολή. Για τα παπιά που κυνηγάω 4-5 φορές τον χρόνο και αν; Εμένα το παραπάνω όπλο μου φάνηκε υπερβολικά βαρύ και δύσχρηστο και πιστεύω όλα τα super magnum έτσι θα μου είναι , είτε είναι Baikal είτε Beretta.
Τελειώνοντας να πω ότι συμφωνώ μαζί σου ότι για τέτοιου είδους θηράματα και το cal 12 είναι υπερβολή. Ενα cal 20 ταιριάζει περισσότερο και είναι και πιο αθλητικό. Είχα δει μια φορά ένα βιντεάκι του Lugari στο οποίο κυνηγούσε μπεκάτσες με cal 20 και εξηγούσε ότι το έκανε γιατί με cal 12 κάποια στιγμή είχε πάρει τόσα πολλά πουλιά που το κυνήγι είχε χάσει πλέον το ενδιαφέρον του. .my man.
 
Κύπριος και χαζός λίγο δύσκολο..Μάλλον σε γλένταγε..:) (φιλικά).
Μπα δε είχε πρόβλημα να μου τ αφησει πόλα φραγγα να φανταστεις τονπήρε λέει γτ ειθελε ένα φτινο για τα ταξίδια του
 
Γιώργο ομολογώ με μπέρδεψε το "αποκλειστικά και μόνο σιταρήθρες" γιατί το θεωρώ καρτερίσιο θήραμα ενώ αρκετοί το θεωρούν περπατητό. Αν το περιορίζεις "μόνο στις σιταρήθρες" για να καθορίσεις το μέγεθος του θηράματος είναι άλλο . Πάντως και ο τρόπος κυνηγιού και το μέγεθος του θηράματος διαμορφώνουν και τις απαντήσεις στα μετέπειτα ερωτήματά σου. Θεωρώ οτι και το μήκος και το βάρος και ο συνολικός όγκος και κυρίως το cal 12, παίζουν ρόλο. Επειδή έτυχε να κυνηγήσω με μία Baikal 155 super magnum θεωρώ υπερβολή να κυνηγηθεί με τέτοιο όπλο η σιταρήθρα αλλά και τα περισσότερα από τα θηράματα που κυνηγάμε στην Ελλάδα. Και για την φάσα θα το έλεγα υπερβολή. Για τα παπιά που κυνηγάω 4-5 φορές τον χρόνο και αν; Εμένα το παραπάνω όπλο μου φάνηκε υπερβολικά βαρύ και δύσχρηστο και πιστεύω όλα τα super magnum έτσι θα μου είναι , είτε είναι Baikal είτε Beretta.
Τελειώνοντας να πω ότι συμφωνώ μαζί σου ότι για τέτοιου είδους θηράματα και το cal 12 είναι υπερβολή. Ενα cal 20 ταιριάζει περισσότερο και είναι και πιο αθλητικό. Είχα δει μια φορά ένα βιντεάκι του Lugari στο οποίο κυνηγούσε μπεκάτσες με cal 20 και εξηγούσε ότι το έκανε γιατί με cal 12 κάποια στιγμή είχε πάρει τόσα πολλά πουλιά που το κυνήγι είχε χάσει πλέον το ενδιαφέρον του. .my man.

συμφωνώ μαζί σου
υπάρχει όμως μια εξαίρεση στο Α400 uniko που έχω είναι σουπερ μαγκνουμ και είναι 3100γρ 66 cm αλλη καραμπίνα δεν ξέρω ακομα με αυτα τα χαρικτηριστικα
 
Α400 Xtreme plus ούτε για δείγμα,,πάμε για Οκτώβρη που έρχονται 15 όπλα τα οποία είναι όλα κλεισμένα και να θέλω θα είμαι ο 16ος με παραγγελία και αυτή σε μαύρη μόνο 71 πόντους

Τώρα θα είναι Οκτώβρης η πάμε για Νοέμβρη και βάλε ;

Μου φαίνεται θα πάω στην δεύτερη επιλογή μου θα δούμε
 
Last edited:
Α400 Xtreme plus ούτε για δείγμα,,πάμε για Οκτώβρη που έρχονται 15 όπλα τα οποία είναι όλα κλεισμένα και να θέλω θα είμαι ο 16ος με παραγγελία και αυτή σε μαύρη μόνο 71 πόντους

Τώρα θα είναι Οκτώβρης η πάμε για Νοέμβρη και βάλε ;

Μου φαίνεται θα πάω στην δεύτερη επιλογή μου θα δούμε
Κλασσική απαράδεκτη ελληνική αντιπροσωπεία.καποια στιγμή πρέπει να ερθουνε οι ίδιες οι εταιρείες να τελειώνουμε μ αυτο
 
Πάρτε τα δύο χιλιάρικα μου ρε παιδιά ; Όχι δεν γίνεται Οκτώβρη μπορούμε,,,,να θες και να μη μπορείς

Μια φορά είπα και εγώ να γίνω μπερετακιας και δεν θέλει ,ίσως για καλό αχαχαχ XLR Western που θέλετε .sarcastic.
 
Last edited:
Status
Not open for further replies.
Back
Top