Beretta Team-Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Αυτό με τα κλείστρα που λέτε ίσως να ήταν και από αστοχία υλικού κ έσπαγαν συχνά....
Τώρα το ενδεχόμενο για 3" σε 70mm θαλάμη σίγουρα γινώταν γιατί θυμάμαι μια περίπτωση με τν πατέρα μου (Σεπτέμβρη με τρυγόνια η περίοδος) καθώς ήμασταν στα πρόβατα να βάζει στη Fabarm ένα Remington 3" Νο:4 το οποίο δν ξέρω πως ήταν στην αρμάθα του αφού είχε όπλο με θαλάμη 70mm κ να ρίχνει σε μια αλεπού....φανταστείτε λοιπόν πόσα τέτοια λάθοι έχουν γίνει από παλιότερους κυνηγούς....
(εν αγνοία να το πω)...;;;
(ανεύθυνους να το πω);;; think
 
Στις 302 ελεγαν οτι εσπαγαν τα κλειστρα? Αληθευει?
Υποθετω οτι αυτο συνεβενε με συχνη χρηση βαριων γομωσεων..ισως κ καποια αλλα ιδια οπλα να μην παρουσιαν ποτε καποια ρωγμη..

Απο οπλογνωσια:

302 Ή 303;
Αγαπητέ κύριε κυπρίδημε.

Είμαι σε ένα δίλημμα και θα ήθελα τη βοήθεια της εμπειρίας σας και των γνωσεών σας. Εχω βρει 2 καραμπίνες μία Beretta 302 και μία Beretta 303 μεταχειρισμένες αλλά σε πολύ καλή κατάσταση 650 και 700 ευρώ αντίστοιχα. Ποιο από τα δύο προτείνεται ως καλύτερο? Για την 302 μαθαίνω ότι βγάζει αρκετές ζημιές και δεν βρίσκονται εύκολα τα ανταλλακτικά της αληθεύει? ή είναι μια φήμη?



ΑΠΑΝΤΗΣΗ
Η 302 είχε δείξει μιαν αδυναμία στο κλείστρο, με ραγίσματα να εκδηλώνονται στην μέσα μεριά, αυτή που δεν φαίνεται από την πύλη εξαγωγής. Στην 303 το κλείστρο ενσχύθηκε, και αυτό φαίνεται με γυμνό μάτι αφού οι εσωτερικές γωνίες του κλείστρου είναι στρογγυλεμένες, έχουν ράδιο όπως λένε οι μηχανουργοί.

Κατά γενική ομολογία των ειδικών το μοντέλο 303 είναι το ανώτερο από τα δύο, αλλά έχει μια παραξενιά, έχει το κουμπί απελευθέρωσης της αποθήκης στην πάπια που κάποτε μπερδεύει τον χρήστη. Γενικά όμως είναι το καλύτερο μοντέλο και θεωρείται το αποκορύφωμα της σειράς 300.

Προσωπικά θεωρώ ότι το αποκρύφωμα είναι η 304, αν και δεν προσφέρθηκε ποτέ με θαλάμη 76 χιλιοστών, είναι μόνο με 70. Η 304 είναι μια 303 με καλύτερο ζύγισμα, τρίσφαιρη από τη "μάνα της" και ελαφριά διότι η μείωση της αποθήκης κερδίζει αρκετά γραμμάρια.
 
Last edited:
Στις 302 ελεγαν οτι εσπαγαν τα κλειστρα? Αληθευει?
Θα σου πω.παιρνανε τ όπλο δε καθαριζανε τα φυσίγγια τότε ήτανε δυναμίτες ειδικά κάτι λαμπρο μπλε και καφέ που τα ρίχνανε όπου να ναι και ήτανε φυσιολογικό να σπάσει το κλείστρο.αυτη που έχω του 81 κι έχει κανη μαγνουμ φουλ έχει ρίξει ένα κάρο semi magnum και magnum fiocchi που έριχνε ο πατέρας σε φασσες και πάπιες γιατί μάλλον δεν είχε ανακαλύψει τα χαμηλότερα γραμμάρια και 3α σε τσίχλες και τρυγωνιαo_Oo_Oo_O και ποτε μέχρι σήμερα που τη κυνηγάω κι εγώ ούτε εμπλοκή έχει κάνει ποτέ ούτε κλείστρο έσπασε.η αλήθεια όμως είναι ότι αιτία ήταν τα κλείστρα που έσπασαν και ενίσχυσε το κλείστρο η μπερετα από τη 303 και μετα
 
Θα σου πω.παιρνανε τ όπλο δε καθαριζανε τα φυσίγγια τότε ήτανε δυναμίτες ειδικά κάτι λαμπρο μπλε και καφέ που τα ρίχνανε όπου να ναι και ήτανε φυσιολογικό να σπάσει το κλείστρο.αυτη που έχω του 81 κι έχει κανη μαγνουμ φουλ έχει ρίξει ένα κάρο semi magnum και magnum fiocchi που έριχνε ο πατέρας σε φασσες και πάπιες γιατί μάλλον δεν είχε ανακαλύψει τα χαμηλότερα γραμμάρια και 3α σε τσίχλες και τρυγωνιαo_Oo_Oo_O και ποτε μέχρι σήμερα που τη κυνηγάω κι εγώ ούτε εμπλοκή έχει κάνει ποτέ ούτε κλείστρο έσπασε.η αλήθεια όμως είναι ότι αιτία ήταν τα κλείστρα που έσπασαν και ενίσχυσε το κλείστρο η μπερετα από τη 303 και μετα
Καλημερα σε ολους! Εγω εχω την Beretta a300 magnum του 1975 κ ολα τα φυσιγγια που εχει ριξει ειναι magnum δραμια, μονοβολα κ παγανοφυσιγγα κ παρομοιως δεν εχει μεχρι στιγμης προβλημα!
 
Για 300 και 301 δεν είχα ακούσει για παραμικρό θέμα για ραγισματα κλπ...ίσχυε? Επίσης δεν έχω ακοθσει κανέναν να έχει πρόβλημα με το κουμπάκι στην 303 αλλά αυτό ο Νικήτας το αναφέρει σε καθετι που γράφει για το οπλο
 
Για 300 και 301 δεν είχα ακούσει για παραμικρό θέμα για ραγισματα κλπ...ίσχυε? Επίσης δεν έχω ακοθσει κανέναν να έχει πρόβλημα με το κουμπάκι στην 303 αλλά αυτό ο Νικήτας το αναφέρει σε καθετι που γράφει για το οπλο
Η 303 είναι ένα πολύ αξιόπιστο όπλο πολύ ποιοτικό και με καθαρό σχετικά μηχάνισο αερίων. Για να είμαι ειλικρινής εμένα στο κλειστρο φάνηκε να πάσχει , γιατί δύο φορές βγήκε εκτός λειτουργίας από αυτό.Για το cut off δε με απασχόλησε ποτέ. Γενικά δε με απασχολεί ποτέ που βρίσκεται το κουμπί καθότι για μένα πιο γρήγορο είναι να τραβήξω πίσω κρατώντας το κλειστρο και να βαλω φυσίγγι πιο χοντρό π.χ απευθείας στη θαλαμη, παρά πατα κουμπί τραβα κλειστρο βάλε φυσίγγι πατα κουμπί να πέσει το κλειστρο (4 κινήσεις αντί για 2). Ούτως ή άλλως τα Ιταλικά όπλα που είχα και έχω, όταν είναι γεμάτα τραβώντας πίσω το κλειστρο ΔΕΝ ανεβάζουν φυσίγγι από την αποθήκη επάνω. Αντιθέτως στη browning έπρεπε να χρησιμοποιηθεί το cut off γιατί ανέβαζε πάντα φυσιγγι ανοιγοκλεινοντας το κλειστρο. Αυτο που δεν μου αρέσει στην 303 είναι η λαβή της που είναι τετράγωνη κάπως και ογκώδης. Κατά τα άλλα είναι ένα παλιό όπλο αλλά από τα καλά παλιά όπλα σε επίπεδο μηχανισμού , χρηστικότητας, ανακρουση και -γιατί οχι- βλητικης απόδοσης.
 
Η 303 είναι ένα πολύ αξιόπιστο όπλο πολύ ποιοτικό και με καθαρό σχετικά μηχάνισο αερίων. Για να είμαι ειλικρινής εμένα στο κλειστρο φάνηκε να πάσχει , γιατί δύο φορές βγήκε εκτός λειτουργίας από αυτό.Για το cut off δε με απασχόλησε ποτέ. Γενικά δε με απασχολεί ποτέ που βρίσκεται το κουμπί καθότι για μένα πιο γρήγορο είναι να τραβήξω πίσω κρατώντας το κλειστρο και να βαλω φυσίγγι πιο χοντρό π.χ απευθείας στη θαλαμη, παρά πατα κουμπί τραβα κλειστρο βάλε φυσίγγι πατα κουμπί να πέσει το κλειστρο (4 κινήσεις αντί για 2). Ούτως ή άλλως τα Ιταλικά όπλα που είχα και έχω, όταν είναι γεμάτα τραβώντας πίσω το κλειστρο ΔΕΝ ανεβάζουν φυσίγγι από την αποθήκη επάνω. Αντιθέτως στη browning έπρεπε να χρησιμοποιηθεί το cut off γιατί ανέβαζε πάντα φυσιγγι ανοιγοκλεινοντας το κλειστρο. Αυτο που δεν μου αρέσει στην 303 είναι η λαβή της που είναι τετράγωνη κάπως και ογκώδης. Κατά τα άλλα είναι ένα παλιό όπλο αλλά από τα καλά παλιά όπλα σε επίπεδο μηχανισμού , χρηστικότητας, ανακρουση και -γιατί οχι- βλητικης απόδοσης.
Τι εννοεις οταν λες επασχε στο κλειστρο?
 
Την πρώτη φορά έσπασε κομμάτι και φρακαρε ανοικτό τη δεύτερη έσπασε η ουρά του.
Η ουρα κ εμενα εσπασε προπερσι που εριξα σε παγανα κατι φυσιγγια αγνωστου προελευσεως - γομωσεως:):)! Αλλα το κλειστρο ειναι θεμα εαν εσπασε! Κ καινουριο θα εχει κανα 300€o_O
 
Η ουρα κ εμενα εσπασε προπερσι που εριξα σε παγανα κατι φυσιγγια αγνωστου προελευσεως - γομωσεως:):)! Αλλα το κλειστρο ειναι θεμα εαν εσπασε! Κ καινουριο θα εχει κανα 300€o_O
Εγώ με αυτό το όπλο δεν τουφεκαγα χοντρά θηράματα γιατί άλλωστε δεν ειναι τα κυνηγια που κάνω.Για να είμαι ειλικρινής βέβαια τα τότε φυσίγγια λαμπρό Πυρκαλ κλπ να είχαν αλλά σετ απ πιο βαρβάτα από τα σημερινά. Ευτυχώς παρότι έσπασε ένα κομμάτι μικρό απ το κλειστρο μου το τροχισε ένας ξυλουργός τότε και δεν άλλαξα κλειστρο. Αυτό έχει ακόμα επάνω. Όμως δύο φορές μια η ουρά και μια το σώμα του κλείστρου μπορεί να δηλώνει μια ευπάθεια στο σημείο αυτό.
 
Εγώ με αυτό το όπλο δεν τουφεκαγα χοντρά θηράματα γιατί άλλωστε δεν ειναι τα κυνηγια που κάνω.Για να είμαι ειλικρινής βέβαια τα τότε φυσίγγια λαμπρό Πυρκαλ κλπ να είχαν αλλά σετ απ πιο βαρβάτα από τα σημερινά. Ευτυχώς παρότι έσπασε ένα κομμάτι μικρό απ το κλειστρο μου το τροχισε ένας ξυλουργός τότε και δεν άλλαξα κλειστρο. Αυτό έχει ακόμα επάνω. Όμως δύο φορές μια η ουρά και μια το σώμα του κλείστρου μπορεί να δηλώνει μια ευπάθεια στο σημείο αυτό.
Ισως καποιες παρτιδες να ειχαν θεματα! Εμενα παντως πρωτη φορα απο το 1998 (που ξερω σιγουρα) εσπασε ή μαλλον ραγισε η ουρα! Παντως ενας οπλουργος που μου ειπε να κοιταξω για ραγισμα στο κλειστρο μου ειπε για τιμη αν θυμαμαι καλα στα 300€ κ κατι
 
Ζυγισα σήμερα το 690 και το σύγκρινε με τα υπόλοιπα όπλα μου. Πίστευα ότι ήταν ελαφρύτερο, έτσι δείχνει στα χέρια τουλάχιστον, αλλά τελικά είναι 3,385. Η xlr5 ειναι 3,260, η 303, 3,395 και το πλάγιο baikal μου 3,155...
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top