Beretta Stoeger X20

Aυτα τα τρισαθλια αεροβολα τις beretta stoeger X20 εχω αλλαξει δυο απο δαυτα...
και τα δυο ολο ζημιες και προβληματα,
στο πρωτο με το που το πηρα καινουριο δεν προλαβα να ριξω ενα κουτι βολιδες κι εσπασε
το ελατηριο και αυτο που μπαινει πισω απο το ελατηριο που μπαινει ο πυρος.
Επειδη ηταν στην εγγυηση το καταστημα που το ειχα παρει μου το αλλαξε με καινουριο,
κι αυτο ηρθε με στραβια κανη καθως εριχνε πολυ αριστερα απο το κεντρο,,
επισης μετα απο καποιους μηνες μου εσπασε παλι το ελατηριο δυο φορες , και προσφατα
εσπασαν και κατι ελατηριακια απο την σκανδαλη κι ολα αυτα χωρις λογο.
Συμπερασμα.... τελειως ψευτικα σε μεταλο και κατασκευη.
Τζαμπα τα λεφτα.

x20sm.jpg
 
Last edited:
Εγώ έχω το Χ20 4,5mm το ξύλινο εδώ και 4-5 χρόνια χωρίς προβλήματα.
Βέβαια από ευθυβολία άστα να πάνε αλλά μετά από αρκετές βολίδες και ρυθμίσεις στα σκοπευτικά το έφερα σε ένα ανεκτό επίπεδο.
 
Εγώ έχω το Χ20 4,5mm το ξύλινο εδώ και 4-5 χρόνια χωρίς προβλήματα.
Βέβαια από ευθυβολία άστα να πάνε αλλά μετά από αρκετές βολίδες και ρυθμίσεις στα σκοπευτικά το έφερα σε ένα ανεκτό επίπεδο.

Εμενα ειναι το συνθετικο 4,5 αλλα δεν νομιζω να παιζει ρολο αυτο,
απο ευθυβολια αστα να πανε οπως ειπες αλλα εμενα καλυτερα
δουλευει με τις βολιδες stoeger xfield.
Aν δεν τις εχεις δοκιμαση, κανε μια δοκιμη μ' αυτες.
ειναι η πιο ευθυβολες νομιζω για αυτο το οπλο.
 
Παιδια εχω ενα bam b12 και ένα bam b19.
Το 12αρι εχει φανταστικη ακρίβεια.
Πιτσιρικάς που του αλλαξα τα φωτα, πετυχαινα κουτακι σπιρτου ανετα στα 25 και 30 μετρα. Ακομη πιο ανετα κουτακι αναψυκτικού.
Το b19 λογω σκοπευτικων και δυναμης εχανε περισσοτερο αλλα και παλι κατι βολες στα 20 25 μετρα τις ειχε για πλακα. Καθαρισα παρα πολλα mink γλιτώνοντας τα περιστερια και τις κοτες του κοσμου.
Μόνη αβαρια στο b19, το σπασμενο ελατηριο.
 
Για τo ΒΑΜ 19 εχει ακουση καλα σχολια, αλλα κι αυτο ομως δεν παυει να ειναι κινεζικο,
σαφως ομως ειναι πολυ καλυτερο απο το stoeger αυτο ολοι το λενε.
 
Last edited:
Για τo ΒΑΜ 19 εχει ακουση καλα σχολια, αλλα κι αυτο ομως δεν παυει να ειναι κινεζικο,
σαφως ομως ειναι πολυ καλυτερο απο το stoeger αυτο ολοι το λενε.
Δεν εχω μεγαλη πειρα και δεν ψαχνομαι ιδιαιτερα στα αεροβολα. Δοκιμασα το 12 μου άρεσε και μετα πηρα και το 19. Εχει κοντακι μοντε καρλο και με βολευει απιστευτα.
Κανω κανωνικη επωμιση και το ματι παει στο κλισιοσκοπιο αμμεσως.
 
ΒΑΜ και STOEGER απο το ιδιο εργοστασιο κατασκευαζωνται.Δυστιχως ΟΛΑ τα Stoeger ειναι σιδεροκατασκευες και πεταμενα λεφτα,οσο για τα ΒΑΜ μερικα με λιγο χαιδεμα εσωτερικα και αν εισαι τυχερος και πεσεις σε κοματι με καλη καννη κατι γινεται...σε διαφορετικη περιπτωση μια μετριοτητα.Δεν ενοω ολα τα μοντελα αλλα μονο για τα ΒΑΜ 19-26-40 με τα δυο 26-40 να ειναι οτι καλιτερο σε κινεζικο αεροβολο και αυτο διοτι αντιγραφουν δυο απο τα καλιτερα αεροβολα στον κοσμο!!!Το 26 αντιγραφει το HW 95 και το 40 το TX200,αυτος ειναι ο λογος που τα ξεχωριζει απο τα αλλα.Το κακο ειναι πως το 40αρι δεν κυκλοφορει πλεον,οποτε μενει το 26αρι.Να πουμε βεβαια για εναν που θα θελησει να το περιποιηθει(ελατηριο titan,χειροποιητη τσιμουχα,χειροποιητους οδηγους,γυαλισματα,γρασαρισματα)θα περασει το κοστος αγορας.
 
Ηρακλη συμφωνω απολυτα μαζι σου...
Δυο STOEGER περασαν απο τα χερια μου με ασχημες εντυπωσης.
ειπα να μην ξαναβαλω κινεζια στα χερια μου...
ομως για καλο αεροβολο επωνυμο το κοστος ειναι αρκετα αυξημενο θα ελεγα.
γι αυτο οι περισσοτεροι πεφτουν στις φτηνες λυσης (κινεζικα) για να κανουν το χομπυ τους,
κι εκει την πατανε.
Οσο για το ΒΑΜ 26 ηθελα κι εγω να το παρω αλλα παλι φοβαμε μην μπλεξω και μ' αυτο
δεν θελω να το παρω και να αρχιζω τα σκαλισματα και τις μετατροπες κι αν γινει οκ τελικα ειναι θεμα τυχης
κι ετσι αποφευγω.
Τελικα ειπα να μαζεψω χρημα και να παω σε HW 80 η σε HW 95,
ποι ειναι η γνωμη σου γι αυτα τα δυο?
 
Ηρακλη συμφωνω απολυτα μαζι σου...
Δυο STOEGER περασαν απο τα χερια μου με ασχημες εντυπωσης.
ειπα να μην ξαναβαλω κινεζια στα χερια μου...
ομως για καλο αεροβολο επωνυμο το κοστος ειναι αρκετα αυξημενο θα ελεγα.
γι αυτο οι περισσοτεροι πεφτουν στις φτηνες λυσης (κινεζικα) για να κανουν το χομπυ τους,
κι εκει την πατανε.
Οσο για το ΒΑΜ 26 ηθελα κι εγω να το παρω αλλα παλι φοβαμε μην μπλεξω και μ' αυτο
δεν θελω να το παρω και να αρχιζω τα σκαλισματα και τις μετατροπες κι αν γινει οκ τελικα ειναι θεμα τυχης
κι ετσι αποφευγω.
Τελικα ειπα να μαζεψω χρημα και να παω σε HW 80 η σε HW 95,
ποι ειναι η γνωμη σου γι αυτα τα δυο?
Συμφονω απολυτα για αυτα τα δυο.Ομως ειναι δυο διαφορετικα οπλα,δηλ το 95αρι ειναι το καλιτερο αεροβολο σπαστης καννης στο κοσμο και η δυναμη του δουλευεται πολυ καλα σε διαμετρημα 4,5,απο την αλλη μερια το 80αρι ενα παρα πολυ καλο οπλο και αυτο αλλα δυνατο που σημαινει η καλυτερη επιλογη ειναι στο 5,5.Και τα δυο εχουν την πολυ καλη σκανδαλη Record ρυθμιζομενη δυο σταδιων.
Πρεπει να δεις εσυ τι ακριβως σε ενδιαφερει,δηλ τι ειδους σκοποβολη θελεις να κανεις,αν σε ενδιαφερει η ακριβεια στο χαρτι η για γενικη χρηση,επισεις ποσα εισαι διαθετημενος να δωσεις.
 
Συμφονω απολυτα για αυτα τα δυο.Ομως ειναι δυο διαφορετικα οπλα,δηλ το 95αρι ειναι το καλιτερο αεροβολο σπαστης καννης στο κοσμο και η δυναμη του δουλευεται πολυ καλα σε διαμετρημα 4,5,απο την αλλη μερια το 80αρι ενα παρα πολυ καλο οπλο και αυτο αλλα δυνατο που σημαινει η καλυτερη επιλογη ειναι στο 5,5.Και τα δυο εχουν την πολυ καλη σκανδαλη Record ρυθμιζομενη δυο σταδιων.
Πρεπει να δεις εσυ τι ακριβως σε ενδιαφερει,δηλ τι ειδους σκοποβολη θελεις να κανεις,αν σε ενδιαφερει η ακριβεια στο χαρτι η για γενικη χρηση,επισεις ποσα εισαι διαθετημενος να δωσεις.


Επειδη το κατεχεις το θεμα ηθελα την γνωμη σου...
Κατ' αρχην μ' αρεσουν και τα δυο οπλα... ομως ακομα δεν εχω αποφασιση
πιο απ' τα δυο να διαλεξω.
Το αεροβολο το θελω πιο πολυ για γενικη χρηση και οσο το δυνατον να εχει δυναμη αλλα
σε λογικα πλαισια ωστε να μην χανει την ευθυβολια του.
Δεν ξερω τι και ποση διαφορα μπορει να εχουν το ενα απο το αλλο σε δυναμη και ευθυβολια
γιατι δεν εχω ριξη με κανενα απο αυτα... αλλα ουτε εχει και καποιος γνωστος μου για να τα δω κι απο κοντα.
Απο οτι εχω διαβαση λενε πως το 80αρι ειναι πιο δυνατο και προτινεται για γενικη χρηση και οτι
ειναι πιο κυνηγητικο απο το αλλο.
Το 95αρι πιο πολυ για το χαρτι , δεν ξερω το ψαχνω ακομα για αυτο ηθελα και την δικη σου γνωμη
πανω σ' αυτο.
Τωρα απο χρηματα διαθετο μεχρι 350 ευρο αλλα αν αξιζη τον κοπο μπορει να κανω την υπερβαση
και να παω λιγο πιω πανω για το 80αρι.

Παρεπιπτωντος να ρωτησω αν ξερεις... εχω δει και μ' αρεσουν και τα BSA που ειναι και φτηνωτερα σε τιμη,
αξιζουν τον κοπο αυτα λες?
Επισης για τα BROWNING τι γνωμη εχεις?
 
Last edited:
Επειδη το κατεχεις το θεμα ηθελα την γνωμη σου...
Κατ' αρχην μ' αρεσουν και τα δυο οπλα... ομως ακομα δεν εχω αποφασιση
πιο απ' τα δυο να διαλεξω.
Το αεροβολο το θελω πιο πολυ για γενικη χρηση και οσο το δυνατον να εχει δυναμη αλλα
σε λογικα πλαισια ωστε να μην χανει την ευθυβολια του.
Δεν ξερω τι και ποση διαφορα μπορει να εχουν το ενα απο το αλλο σε δυναμη και ευθυβολια
γιατι δεν εχω ριξη με κανενα απο αυτα... αλλα ουτε εχει και καποιος γνωστος μου για να τα δω κι απο κοντα.
Απο οτι εχω διαβαση λενε πως το 80αρι ειναι πιο δυνατο και προτινεται για γενικη χρηση και οτι
ειναι πιο κυνηγητικο απο το αλλο.
Το 95αρι πιο πολυ για το χαρτι , δεν ξερω το ψαχνω ακομα για αυτο ηθελα και την δικη σου γνωμη
πανω σ' αυτο.
Τωρα απο χρηματα διαθετο μεχρι 350 ευρο αλλα αν αξιζη τον κοπο μπορει να κανω την υπερβαση
και να παω λιγο πιω πανω για το 80αρι.

Παρεπιπτωντος να ρωτησω αν ξερεις... εχω δει και μ' αρεσουν και τα BSA που ειναι και φτηνωτερα σε τιμη,
αξιζουν τον κοπο αυτα λες?
Επισης για τα BROWNING τι γνωμη εχεις?
Αφου το θελεις για γενικη χρηση τοτε το 80αρι σε 5,5.....θεωρειται κυνηγητικο διαμετρημα,οχι πως το 4,5 δεν κανει αλλα στο κυνηγι η κυνητικη ενεργεια που κουβαλαει το 5,5 ειναι απαραιτητη.Απο ευθυβολια ειναι αριστα και τα δυο με λιγο ποιο πανω το 95αρι λογω μικροτερου κραδασμου.
Στα χρηματα θα ανεβεις λιγο κοντα στα 420 αν δεν κανω λαθος αλλα αφου θελεις δυναμη θα σου ελεγα να κοιταξεις και το 90αρι το gasram της Weirhauch.Με πολλα προσοντα και ακομα ποιο δυνατο.
Τα αλλα που αναφερεις.....ξεχνατα.
 
Αφου το θελεις για γενικη χρηση τοτε το 80αρι σε 5,5.....θεωρειται κυνηγητικο διαμετρημα,οχι πως το 4,5 δεν κανει αλλα στο κυνηγι η κυνητικη ενεργεια που κουβαλαει το 5,5 ειναι απαραιτητη.Απο ευθυβολια ειναι αριστα και τα δυο με λιγο ποιο πανω το 95αρι λογω μικροτερου κραδασμου.
Στα χρηματα θα ανεβεις λιγο κοντα στα 420 αν δεν κανω λαθος αλλα αφου θελεις δυναμη θα σου ελεγα να κοιταξεις και το 90αρι το gasram της Weirhauch.Με πολλα προσοντα και ακομα ποιο δυνατο.
Τα αλλα που αναφερεις.....ξεχνατα.


Οκ φιλε ηρακλη... σ' ευχαριστω για την γνωμη σου και την απαντηση σου.
 
Είμαι κάτοχος του x20 5,5m.Με το που το πήρα το αεροβόλο του έβαλα διόπτρα της strike 3-9x40.Ρύθμιζα,ξαναρύθμιζα και συνέχεια ξερυθμιζόταν. Παράλληλα είχα χάσει το έμπρος στόχαστρο και δε μπορούσα να μην δεν έχω τη διόπτρα επάνω,ευτυχώς το βρήκα πρόσφατα από γνωστό μου και θα το ξαναβάλω.Αφού ρυθμιζόταν μετά από 100 βολές ξαναήθελε ρύθμιση,οι 100 έγιναν 90,80,70...20.Με τη πρώτη ευκαιρία θα αφαιρέσω τη διόπτρα και θα τοποθετήσω τα στόχαστρα.Άλλο πρόβλημα πλην της διόπτρας δεν είχα,είμαι ευχαριστημένος σε γενικές γραμμές. Όταν ήταν φρεσκορυθμισμένο το αεροβόλο είχε την ακρίβεια του λάιζερ. Με τις x-hunt δούλευε καλύτερα.
 
Μιχαλη εχει πολλους κραδασμους αυτο το αεροβολο και γι αυτο σου ξεριθμιζεται η διοπτρα σου, αν την αφησεις ακομα επανω ισως σε καποια στιγμη να στην διαλυση κιολας,
οσο για της βολιδες εμενα εριχνε καλυτερα της X-FIELD ειχαν μεγαλη ευθυβολια σε μακρινες αποστασης καθ'οτι ειναι και πομπε,
αν δεν τις εχεις δοκιμαση κανε κι ενα τεστ μ' αυτες.
 
Last edited:
Καλησπέρα από ότι διάβασα λίγο προβληματικό και εμένα εδώ και οκτώ μήνες έσπασαν τα σκοπευτικα πίσω και δεν ξέρω που μπορώ να βρω ανταλλακτικό
 
Καλησπέρα από ότι διάβασα λίγο προβληματικό και εμένα εδώ και οκτώ μήνες έσπασαν τα σκοπευτικα πίσω και δεν ξέρω που μπορώ να βρω ανταλλακτικό

Ρωτησε καλκατζακο αθηνα, η καρασσαβιδη θεσσαλονικη.
 
Καλησπέρα από ότι διάβασα λίγο προβληματικό και εμένα εδώ και οκτώ μήνες έσπασαν τα σκοπευτικα πίσω και δεν ξέρω που μπορώ να βρω ανταλλακτικό
Εγώ όταν έψαχνα για το δικό μου έκανα μία ερώτηση στον Πετρίδη(e-aerovolo.gr) και μου είπε 15 ευρώ για το μπροστά και 25 για το πίσω.
 
Είμαι κάτοχος του x20 5,5m.Με το που το πήρα το αεροβόλο του έβαλα διόπτρα της strike 3-9x40.Ρύθμιζα,ξαναρύθμιζα και συνέχεια ξερυθμιζόταν. Παράλληλα είχα χάσει το έμπρος στόχαστρο και δε μπορούσα να μην δεν έχω τη διόπτρα επάνω,ευτυχώς το βρήκα πρόσφατα από γνωστό μου και θα το ξαναβάλω.Αφού ρυθμιζόταν μετά από 100 βολές ξαναήθελε ρύθμιση,οι 100 έγιναν 90,80,70...20.Με τη πρώτη ευκαιρία θα αφαιρέσω τη διόπτρα και θα τοποθετήσω τα στόχαστρα.Άλλο πρόβλημα πλην της διόπτρας δεν είχα,είμαι ευχαριστημένος σε γενικές γραμμές. Όταν ήταν φρεσκορυθμισμένο το αεροβόλο είχε την ακρίβεια του λάιζερ. Με τις x-hunt δούλευε καλύτερα.
Πρωτα απ'ολα η διοπτρα αυτη δεν κανει,δευτερον η βαση πρεπει να ειναι αντικραδασμικη(daba) και τριτον αυτο το αεροβολο δεν εχει την ακριβεια για να την εκμεταλευτεις βαζωντας οπτικο και μαλιστα ακαταληλο.Το κακο ειναι με αυτα (stoeger)δεν αξιζουν για να ασχωληθει κανεις μαζι τους και ειναι πεταμενα λεφτα στην κυριολεξια !!! λυπαμαι που το λεω αλλα ετσι ειναι.Για σφαιρακια δοκιμασε αρκετα εκτος αυτα που ειναι πλακε και μυτερα,μονο μπομπε....αλλα μην περιμενεις και πολλα πραγματα.
 
Πρωτα απ'ολα η διοπτρα αυτη δεν κανει,δευτερον η βαση πρεπει να ειναι αντικραδασμικη(daba) και τριτον αυτο το αεροβολο δεν εχει την ακριβεια για να την εκμεταλευτεις βαζωντας οπτικο και μαλιστα ακαταληλο.Το κακο ειναι με αυτα (stoeger)δεν αξιζουν για να ασχωληθει κανεις μαζι τους και ειναι πεταμενα λεφτα στην κυριολεξια !!! λυπαμαι που το λεω αλλα ετσι ειναι.Για σφαιρακια δοκιμασε αρκετα εκτος αυτα που ειναι πλακε και μυτερα,μονο μπομπε....αλλα μην περιμενεις και πολλα πραγματα.
Ευχαριστώ για τη συμβουλή..shake.
 
Back
Top