Beretta clay target gun

Κάνουν το όπλο πολυμορφικό...
Τώρα θα μου πεις 20αρι με πιάσιμο και βάρος 12ριου?
Μεσοβεζικες λύσεις...
Παίζει ρόλο και η χρήση για την οποία προορίζονται. Αν είναι για κυνήγι, έχεις απόλυτο δίκιο.
Υπάρχει όμως και η χρήση στο σκοπευτήριο. Υπάρχουν και όπλα με 4 ζευγάρια κάννες, στα διαμετρήματα 12, 20, 28 & .410 ... Στην Αμερική κυρίως. Υπάρχουν events στο αμερικανικό skeet που πρέπει να ρίξεις και με τα 4 διαμετρήματα. Εκεί είναι πλεονέκτημα να έχει το όπλο το ίδιο βάρος και την ίδια αίσθηση περίπου.
Εκεί όντως έχουν νόημα τα έξτρα ζευγάρια κάννες. (Για τον ίδιο λόγο και η Briley φτιάχνει ζευγάρια full length barrel inserts με τσοκάκια (Drop-in tube sets) σε cal. 20, 28 και .410, και μάλιστα από αλουμίνιο ή τιτάνιο νομίζω, για να έχουν πολύ μικρό βάρος).
Για να παίρνεις μέρος και στα 4 events με το ίδιο όπλο.
Αλλιώς ... φτιάχνεις κατά παραγγελία 4 όμοια όπλα στα 4 διαμετρήματα, και είσαι άρχοντας!!! :rolleyes::cool:.yel.
 
Κάνουν το όπλο πολυμορφικό...
Τώρα θα μου πεις 20αρι με πιάσιμο και βάρος 12ριου?
Μεσοβεζικες λύσεις...
Γιάννη και τα 2 όπλα που έχω με κάννες 12 και 20 και στα 2 οι 20άρες κάννες είναι κατά λίγο βαρύτερες! Στο κυνήγι δεν έχει χρήση πιστεύω, μόνο στο καρτέρι μικρών πτερωτών , αλλά στο σκοπευτήριο η προπόνηση γίνεται με τις 20άρες και στους αγώνες με τις 12.
 
Back
Top