Beretta 686 sporting vs browning b525 sporter one

Κι ομως ...η φαρδια ριγα μαζι με την εξαεριζομενη μεσοριγα ειναι αυτο που με "τραβαει" οπτικα για sporting εκδοσεις.Το βαρος(οχι υπερβολικο) το θελω κατα καποιο τροπο, για αποφυγη εντονης ανακρουσης.Ενα αλλο παλι,παρα πολυ σημαντικο για το beretta ειναι οτι το θελω optima bore,κατι το οποιο το κυνηγετικο 686 silver pigeon δεν εχει.
εχεις κατι τεκμεριομενο οτι η πιο φαρδια ριγα κ η αεριζομενη ενδιαμεση συμβαλουν οστε να μην εχει αναπηδηση οι κανες?
κ τα καινουργια κυνηγετικα 686 εχουν ochp choke
 
Τελευταιως μου εχει καρφωθει στο μυαλο να γινω κατοχος και παλι ενος super pose.Μετα απο μια γρηγορη ερευνα εχω καταληξει αναμεσα στο beretta 686 sporting και το browning b525 sporter one....ΕΑΝ τελικα αποφασισω για αγορα θα θελα τις γνωμες σας...ποιο απ τα δυο?Ισως ειναι τα πιο δημοφιλη προσιτα σκοπευτικα για ερασιτεχνες σκοπευτες...για κυνηγι ομως?Πιο απ τα δυο προσφερεται καλυτερα για γενικο κυνηγι και γιατι?...πιο θα προτιμουσατε?Μηκος κανης 71 ή 76 cm-αποκλειστικα για γενικο κυνηγι-πιστευετε οτι ειναι καλυτερο?αξιζει το επιπλεον βαρος οταν εχουμε να κανουμε εκτος απο καρτερι και περπατητο?Ποια τα υπερ και ποια τα κατα του καθε οπλου?Ενημερωτικα θα θελα να πω οτι το beretta μου "καθεται"καλυτερα στο ματι...δυστυχως ομως δεν γινεται να τα βρω και να τα επωμισω ετσι ωστε να δω πιο απ τα δυο μου καθεται καλυτερα.Οποιοι εναι κατοχοι ή εχουν δοκιμασει τα ανωτερω οπλα,θα θελα τις εμπειρειες τους...ακουω γνωμες...
Πόσα φυσίγγια υπολογίζεις περίπου να ρίχνεις τον χρόνο με το ποζέ?
 
Πόσα φυσίγγια υπολογίζεις περίπου να ρίχνεις τον χρόνο με το ποζέ?
Εαν λαβουμε υποψιν οτι ουτως ή αλλως η powerbore και η black eagle που εχω θα παραμεινουν ενεργες....μαλλον δε θα ναι τετραψηφιο το νουμερο.
 
Last edited:
εχεις κατι τεκμεριομενο οτι η πιο φαρδια ριγα κ η αεριζομενη ενδιαμεση συμβαλουν οστε να μην εχει αναπηδηση οι κανες?
κ τα καινουργια κυνηγετικα 686 εχουν ochp choke
Οντως ειναι optima οι νεες κανες στο beretta hunting,δε το ξερα ...για τη φαρδια ριγα και την εξαεριζωμενη μεσοριγα δεν γραφω οτι συμβαλλουν στη λιγοτερη αναπηδηση,απλα οτι τις προτιμαω και αισθητικα αλλα και κατα τη σκοπευση,μ αρεσει η φαρδια ριγα....και αυτο που θα κοιταξω εαν τελικα παρω super pose ειναι να συνδυασω το καταλληλο βαρος(κατα τις δικες μου προτιμησεις) σε σχεση με την ανακρουση...ομως για το browning b525 sporter ,δεν ακουω τιποτε βρε παιδια και απ οτι εχω δει ειναι και αρκετα φθηνοτερο, vfm θα λεγα.......
 
Και επανερχόμαστε στο παμπάλαιο ερώτημα, τι μετράει περισσότερο, το μέγεθος ή η τεχνική; .yel.
Η τεχνική για να βγει σωστά απαιτεί το σωστό μέγεθος φίλε , επίσης η καταδειξη, η κίνηση στην τροχιά, το swing, η εικόνα προσκοπευσης , η αναπηδηση της κανης συνδέονται άμεσα με το μέγεθος
 
Η τεχνική για να βγει σωστά απαιτεί το σωστό μέγεθος φίλε , επίσης η καταδειξη, η κίνηση στην τροχιά, το swing, η εικόνα προσκοπευσης , η αναπηδηση της κανης συνδέονται άμεσα με το μέγεθος
Eτσι. Επειδή εχω συνηθίσει με βαριά όπλα,όταν ρίχνω με ελαφριά τρέχω πολύ.Θα δω τώρα με το 692 τι θα γίνει...
 
Θα τελείωσε φαίνεται το στοκ από κάννες mobil ... Επιτέλους !!! .sarcastic.
Μη βασίζεσαι στο τι γράφουν τα site των κυνηγομάγαζων. Και για το B525 Sporter One γράφουν αυλό 18,4 !!!!! Και πιο κάτω ... Τσοκ Invector Plus !!!! ... :oops:
https://www.kalkantzakos.com/Product/1592/b525-sporter-one,-dikanno-super-pose-browning
Άντε γεια !!
Επειδή προσανατολίζομαι στο 525 και συγγνώμη που επαναλαμβάνω την ερώτηση, δηλαδή δεν υπάρχει περίπτωση να έχει κυκλοφορήσει ποτέ με αυλό 18,4;
 
Οντως ειναι optima οι νεες κανες στο beretta hunting,δε το ξερα ...για τη φαρδια ριγα και την εξαεριζωμενη μεσοριγα δεν γραφω οτι συμβαλλουν στη λιγοτερη αναπηδηση,απλα οτι τις προτιμαω και αισθητικα αλλα και κατα τη σκοπευση,μ αρεσει η φαρδια ριγα....και αυτο που θα κοιταξω εαν τελικα παρω super pose ειναι να συνδυασω το καταλληλο βαρος(κατα τις δικες μου προτιμησεις) σε σχεση με την ανακρουση...ομως για το browning b525 sporter ,δεν ακουω τιποτε βρε παιδια και απ οτι εχω δει ειναι και αρκετα φθηνοτερο, vfm θα λεγα.......
Τι θα ήθελες να μάθεις για το 525 sporter one? Αν μπορώ να πώ ένα δύο πράγματα, θα έλεγα ότι για τα λεφτά του αξίζει και με το παραπάνω. Στιβαρό και ανθεκτικό. Φαρδιά σκοπευτική ρήγα και εξαεριζόμενη ενδιάμεση. Ρυθμιζόμενη σκανδάλη και κάννες βλητικά πολύ καλές. Διευρυμένος αυλός και κώνος. Αυτά σε συνδυασμό με το πέλμα inflex μειώνουν πολύ την αισθητή ανάκρουση. Και 10 χρόνια εγγύηση. Πολύ καλά χαρακτηριστικά. Από εκεί και πέρα γούστα είναι αυτά, περί ορέξεως...
 
Επειδή προσανατολίζομαι στο 525 και συγγνώμη που επαναλαμβάνω την ερώτηση, δηλαδή δεν υπάρχει περίπτωση να έχει κυκλοφορήσει ποτέ με αυλό 18,4;
Το 525 έβγαινε πριν με αυλό 18,4 και τσόκ invector. Πλέον διατίθεται με διευρυμένο αυλό 18,7 και τσόκ invector plus.
 
Δεν έχει κανένα από τα δύο μηχανική σκανδάλη. Δεν το βλέπω σαν προβλημα αυτό. Τόσο το 525 όσο και το 690 δεν έχουν παρουσιάσει ποτέ κάποιο θέμα με την σκανδάλη αδρανείας.
ειχα εγω με το 525 μερικες φορες δεν όπλιζε το δεύτερο φυσίγγι μετα απο τουφεκιά και ηταν καινουριο δεν ειχα ρίξει ουτε 500 φυσίγγια
 
Επειδή προσανατολίζομαι στο 525 και συγγνώμη που επαναλαμβάνω την ερώτηση, δηλαδή δεν υπάρχει περίπτωση να έχει κυκλοφορήσει ποτέ με αυλό 18,4;
το δικο μου το ειχα παρει το 2010 18.4 αυλο ειχε και τα μικρα τσοκ
 
Κάποια στιγμή πριν πολλά χρόνια είχα τον ίδιο ενδοιασμό όταν βέβαια οι κάννες και των δύο ήταν 18.4. Κατέληξα στο Beretta 686 e sporting που το χρησιμοποιω ακόμα σε όλα τα κυνήγια μου. Η επιλογή για αυτό ήταν το ζύγισμα το οποίο ήταν εξαιρετικό σε σχέση με browning το οποίο ήταν μπροστοβαρο.Το βάρος του με 71 cmείναι στα 3500 με mobile τσοκ.
 
Back
Top